Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vieš, že stres ti môže blokovať chudnutie? Čo s tým?

stres a chudnutie
Práve ženy by mali viac dbať na to, aby si oddýchli, aby viac relaxovali, aby mali trochu viac času na seba, na pokoj, ktorý nevyhnutne patrí k tomu, aby eliminovali stres. Prečo to pokladám za také dôležité? Pretože práve toto môže byť tvojou najväčšou prekážkou, ktorá blokuje chudnutie, aj keď si to neuvedomuješ a aj keď by ti to možno ani nenapadlo a možno si si to doteraz ani nechcela pripustiť. Môže to byť pravda.

Prečo by si ženy mali dávať väčší pozor na filtrovanie stresu?

Mal som klientku, ktorá to nemala ľahké. Počas premeny musela čeliť aj rôznym problémom v rodine. Spočiatku sa jej darilo, celkom to šlo. Kilá pomaly ubúdali, ale aj premena ju trochu vyčerpávala. Najväčšie vyčerpanie a psychická záťaž prišla, keď sa váha zastavila a nevedeli sme, kde je problém. Bolo to zároveň prepojené aj s rodinnými problémami. Po dlhom rozhovore s ňou som prišiel na to, že psychicky vyhorela.
stres
Narastajúce problémy v rodine a zastavenie pokroku v premene ju vyčerpali. Stále chcela ísť ďalej. Túžila po výsledkoch. Trénovala viac, stravu mala perfektnú, ale ani to nestačilo. Stavala si pred sebou ešte väčšiu stenu tým, že v tejto situácii bola na seba tvrdšia viac ako kedykoľvek predtým. Čím viac na seba tlačila, tým viac ju to unavovalo a padala dole.
Predstav si, že mala pred sebou stenu (v podobe psychických útrap, ktoré sa nahromadili, tú stenu tvorí nevyriešený problém v rodine, psychická záťaž kvôli nedosiahnutým výsledkom v poslednej dobe, tlak z okolia...), na ktorú čím viac tlačila, tým viac ju to unavovalo.
Jediné, čo v skutočnosti vtedy potrebovala, bolo dať si pauzu od premeny, oddýchnuť si, zaradiť relax, oddych, pokoj, načerpať nové sily, vyriešiť problém. Všetko dať do poriadku a oddýchnutá, plná síl, energie a chuti ďalej pokračovať. Ale ona na to tlačila ešte viac a čím viac na to tlačila, tým viac sa unavila.
proti stresu
 

Telo občas potrebuje oddych

Záťaž vyčerpáva psychiku, ale aj telo. Telo pri takýchto podmienkach nie je schopné poriadne regenerovať, obnovovať sily, výkonnostne rásť. Preto je pauza v takom prípade tým najlepším riešením. Nie vždy je riešením väčšie množstvo tréningov, väčšie sústredenie sa na stravu a byť na seba tvrdší. Neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Občas je múdrejšie si oddýchnuť, ale na to potrebuješ spoznať svoje telo a svoje myslenie. Vnímať to a snažiť sa počúvať, sledovať signály a pauzu zaradiť ešte skôr, ako bude neskoro.
Zo začiatku to nebudeš možno vedieť presne odhadnúť, ale časom sa to naučíš a budeš si istá v tom, čo a ako na teba pôsobí a ako máš na to reagovať.
Pauzu sme nakoniec zaradili aj u mojej klientky (na jeden týždeň) a po nej sa vrátila čerstvá ako na začiatku premeny, mala zase veľkú motiváciu, celá premena sa posunula na úplne inú úroveň a ona prekonala aj to, o čom si myslela, že sa to už prekonať nedá.
relax
 

Niekedy sa človek sám zablokuje

S nejedným klientom sa mi stane, že sa jeho chudnutie spomalí a on dostane sa do stavu frustrácie a strachu. Bojí sa, že sa to už nepohne ďalej, že už nebude viac chudnúť a práve vtedy treba zachovať chladnú hlavu. Hoci viem, že je veľmi ťažké správať sa v takejto situácii pokojne, je to podľa mňa najlepšie riešenie, ako odstrániť zbytočný strach a stres, ktorý ťa ešte viac bude blokovať a brániť ti v chudnutí.
Upokoj sa a prekonzultuj so skúseným trénerom, čo by si mala zmeniť, v čom by si mala pridať. Prípadne, a to je niekedy dôležitejšie ako čokoľvek iné, daj si od celej premeny na pár dní pauzu. Načerpaj nové sily a daj trochu priestor na oddych aj svojej psychike.
Premena vôbec nie je ľahká. Musíš neustále bojovať s rôznymi prekážkami a vedieť ich riešiť. Nachádzať východisko, počúvať svoje telo a učiť sa, kedy pridať, kedy ubrať a kedy si dať úplne prestávku.
V premene začneš spoznávať sama seba. Svoje telo, ale aj svoju myseľ, pretože práve v kritických situáciách pochopíš, aká skutočne si a to ti dá najviac. :-)
chudnutie
Držím ti na tej tvojej premene palce!
 
S chudnutím ti môže pomôcť aj domáce cvičenie s našimi programami na Fitshakeri:
domáce cvičenie
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Ako zlepšiť našu schopnosť lepšie zvládať stres?
Daj si pozor na to, čo si pustíš do svojho vnútra!
Prečo ďalšie sa ti nemusí dariť chudnúť? Pozri týchto 7 dôvodov
 
Zdroj: Kniha - Toto nie je diéta, to je život.
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.