Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Veronikina premena: „Aj pol roka po pôrode 6-teho dieťatka vybehnem bez zadýchania na 6.poschodie“

premena
Sú ženy, ktoré majú bežnú prácu (čiže nie špeciálne namáhavú), možno nemajú ani deti, majú dostatok času pre seba a napriek tomu majú milión výhovoriek, prečo nemajú čas na seba a svoje zdravie. Toto však vôbec nie je prípad Veroniky, mamičky 6-tich detí. Áno, čítaš správne. Aj popri starostlivosti o 6 detí, z toho najmladšie malo v januári v čase začiatku výzvy 3 mesiace, si Veronika našla čas na seba. Ako sa jej to vôbec podarilo?

Veronika, gratulujeme ku krásnemu umiestneniu medzi výherkyne v Novoročnej výzve 2019. :-) Aké boli Vaše pocity, keď ste si medzi výhercami našli aj svoje meno?

Úprimne, prvých pár dní som to vôbec nezaregistrovala, keďže som mala a vždy aj mám dosť plný denný program. Potom nasledovalo toto veľké prekvapenie. Samozrejme, príjemne ma to potešilo, koho by nie, ale viac ako samotná výhra - keďže ocenených a zverejnených môže byť iba zopár ľudí - ma potešila zmena myslenia, životného štýlu a najmä vzťahu k samej sebe. To bola tá najväčšia výhra s Fitshakerom. Verím, že každá zúčastnená žena, ktorá výzvu dokončila je víťazkou.
Nájsť si denne tú chvíľu pre seba, prečistiť si hlavu, upratať myšlienky a potom postupne sledovať svoj pokrok - nielen klesajúcu ručičku na váhe a ubúdajúce centimetre, ale najmä zmenu nálady, prísun energie a zlepšujúcu kondíciu a ohybnosť -  tomu sa žiadna cena nevyrovná, hoci musím uznať, že balíček od Powerlogy je naozaj skvelá a najmä chutná cena. :-)
chudnutie po pôrode

ilustračný obrázok

Ako ste si užili Novoročnú výzvu? Páčila sa vám?

O novoročnej výzve som sa dozvedela na Facebooku a povedala som si, že prečo nie? Mala som za sebou pár pokusov pravidelne športovať, ale žijem v lyžiarskom stredisku v horách, v januári boli všade metre snehu, cesty neupravené, najbližšia civilizácia pár kilometrov, navyše bez auta a mám malú dcérku - vtedy trojmesačnú Elišku, takže to vyzeralo ako bláznivý a neuskutočniteľný sen mamičky po pôrode, ktorou iba lomcujú hormóny. :-D
Na moje veľké prekvapenie ma však podporili moje úžasné deti, slovo dalo slovo, predplatila som si členstvo a išlo sa na to. Pomaly, pozvoľna, svojím tempom... Elišku som stále kojila, prežili sme si zápaly prsníka s horúčkami, nekonečné virózy so škôl a škôlky od starších detí, nedospaté noci...  Nie nebolo to ľahké, ale bola to zábava. Konečne niečo, čo som robila IBA pre seba a nemusela mať výčitky, že pritom zanedbávam moju rodinu.
V pohodlí obývačky a kuchyne sa z nevyspatej, nervóznej a smutnej maminky stala síce ešte stále unavená, ale veselá maminka v kondícii, ktorú nebolí hlava, nemá návaly hladu, nekolíše jej cukor a vládze vytlačiť kočiarik na autobusovú zastávku bez toho, aby cestou vypľula dušu. :-)
Áno, občas som večer padla do postele a video som si presunula o deň či dva, ale nemala som výčitky a nenechala sa tým odradiť... Prvoradá má byť radosť z pohybu. Veľmi sa mi páčilo striedanie druhov cvičení a tiež precvičovaných partií, vyskúšala som aj cvičenia, ktoré by som inokedy naozaj nevyhľadala - jogu či pilates - a dnes ľutujem, že som ich neobjavila už dávno. Zlepšenie ohybnosti a ponaťahovanie svalstva je krásny bonus k schudnutým centimetrom.
pilates

Fotky z cvičení jogy a Pilatesu v online fitku Fitshaker.

Občas robí ženám problém zakomponovať cvičenie do denného režimu, ako ste to vyriešili vy? Cvičili ste ráno alebo večer?

Ako mamina šiestich úžasných, živých a veľmi aktívnych detí začínam svoj deň veľmi skoro - okolo piatej ráno. Vychystám deti do škôlky a škôl, nachystám im raňajky, desiaty, prichystám malinkú a ideme do mesta. Tam ešte nakúpim a vraciam sa s malou v nosiči domov, kde navarím, upracem, operiem a cez obed už idem pre deti. Potom krúžky, záľuby, prechádzka, učenie, pes, večerný finiš... Úprimne som rada, že už nie je sneh a môžeme aspoň chodiť autom, lebo počas výzvy to dochádzanie autobusmi kvôli zlým cestám bol zaberák. :-D
Keď večer všetko konečne stíchlo a deti už boli v pyžamách, vzala som Elišku do nosiča, alebo položila na bruško do postieľky, nech ma vidí a zapla výzvu.
Áno, možno by bolo jednoduchšie po nekonečnom dni zapnúť radšej televízor a vyložiť nohy, ale motivácia "niečo zmeniť" bola silnejšia.

Pred spustením videa som si zvykla na chvíľu iba potichu sadnúť, upratať myšlienky, predýchať deň, usmiať sa na deti a potom spustiť video. Je jedno, či to bol pohoďák Jany, či úžasne charizmatická Andrejka, vždy perfektná Zorka, či ostatní lektori, po každom z nich som zaspala ako bábätko. :-D
Myslím však, že je úplne jedno, kedy žienka cvičí, podstatná je pravidelnosť a výdrž. A potom to ide....
výzva

Ako vyzeral váš denný jedálniček počas výzvy? Čo nové do neho pribudlo a čo ste naopak nemilosrdne vyškrtli preč?

Ono, nie nadarmo sa hovorí, že chudne sa v kuchyni.... Úprava stravy je pri strate hmotnosti vždy základ, cvičením zase telo vyformujeme a kombinácia oboch je vždy tá najsprávnejšia cesta.
V prvom rade sa mi vďaka výzve podarilo začať konečne pravidelne jesť. Väčšinu dní predtým som počas nabitého režimu ani nezaregistrovala, že som od rána nič nejedla, nepila a poobede som už padala únavou a večer samozrejme vyjedla polovicu chladničky. :-D
Veľa ľudí si pod zdravou stravou predstaví, že je to niečo náročné na dodržiavanie, že to musí byť nechutné a možno aj komplikované na prípravu. (Aspoň ja o tak vnímam). Vôbec to tak však nemusí byť.
Nie, ja som kalórie nepočítala. Navyše, stále som kojila, a preto nejaká drastická diéta vonkoncom nepripadala do úvahy. V úprave jedálnička mi veľmi pomohli Ivankine videá o stravovaní. :-)
Ivanka je skvelá a vie to podať príjemne a optimisticky, až sa na to človek doslova teší. Začala som jesť 5-krát denne menšie porcie, kombinovať jedlá sacharidové a bielkovinové, pravidelne ich striedať, aby telu nič nechýbalo. Porcie som síce zmenšila, ale doplnila zeleninou a ovocím, ktoré mimochodom milujem, a vlastne ani neviem, prečo som ich roky kupovala iba príležitostne. Hlad som vôbec necítila, tiež prestalo večerné vyjedanie chladničky.
Spolu so mnou sa začala racionálnejšie stravovať aj moja rodina, deti milujú experimentovanie s jedlom, nové chute a kombinácie. Syn prvák je navyše bezlepkový, a preto som bola veľmi rada, že Fitshaker ponúka aj dosť bezlepkových receptov. Stálicou sa u nás stali omelety a rôzne typy kaší, väčšinou ochutené ovocím a semienkami, naopak, úplne sme vyradili biele pečivo a margaríny. Pri ostatnom "nezdravom" sa držíme hesla "všetko s mierou". :-)
zdrava strava

Čo Vám výzva dala? V čom Vás zmenila? Cítite sa teraz lepšie?

Výzva ma naučila vážiť si samú seba. Pochopila som, že iba šťastná a spokojná matka je matkou, z ktorej môže čerpať celá rodina. Počúvam hlas svojho tela, kedy je hladné, kedy iba "zajedá nudu", kedy je unavené a treba odpočívať a kedy naopak môžem a chcem zabrať. Oprášila som starý orbitrek, ktorý roky slúžil ako stojan na oblečenie a popri videách som si zvykla, kým deti pozerali rozprávku či písali úlohy, cvičiť na ňom kardio.
Naučila som sa mať rada samú seba takú aká som, možno s kilami navyše, alebo nie dokonalou tvárou, lebo viem, čo všetko zvládnem, keď si to vezmem do hlavy. Každá z nás to v sebe má, len to musí nájsť.... Tiež mi to trvalo 35 rokov. Nikdy nie je neskoro! :-)
cvicenie

Koľko kíl a centimetrov sa vám podarilo počas výzvy zhodiť?

Tak to vám už presne nepoviem. Bolo to 12 kíl a veľa centimetrov. :-D
Pre mňa sú to iba čísla, ktoré som extrémne neriešila. Podstatné je, že aj pol roka po pôrode šiesteho dieťatka oblečiem oblečenie vo veľkosti ako na strednej škole, vybehnem bez zadýchania na šieste poschodie, či dobehnem odchádzajúci autobus... A to je veľký, naozaj veľký úspech....
premena

Šla by ste do toho znova? Absolvovali by ste takúto výzvu ešte raz?

Úprimne - bolo to najlepšie investovaných takmer 8 eur mesačne, ako si viem predstaviť. :-)

Viem, že si na Fitshakeri vždy nájdem čo hľadám, či recept, či cvičenie, či dobrú radu a v skupine na Facebooku človek dostane toľko podpory a dobrých rád, že neviem ako sa Fitshakeru a dievčatám v skupine poďakovať. A áno, išla by som do toho znova. Aj v tohoročnej plavkovej výzve. Nehrám na víťazstvo, hrám na dobrú, poučnú a veselú cestu k cieľu - lepšiemu, šťastnejšiemu a krajšiemu ja, ktoré bude rozdávať energiu a dobrú náladu, tak ako doteraz. Ak sa k tomu pridá výhra, ako v novoročnej výzve, bude to iba príjemný bonus.

Na záver by som chcela poďakovať celému Fitshakeru - lektorkám, lektorom, všetkým ľudom, ktorých "nie je vidieť", ale ich mravenčia práca pomáha meniť ľuďom životy. :-) Robíte úžasnú prácu, ktorá má zmysel. Pred pol rokom som mohla buď všetko vzdať a ľutovať sa a nadávať, aké to mám ťažké a čakať iba pomoc a podporu od iných, alebo vstať a zmeniť s vašou pomocou môj život a život mojej skvelej rodiny. Neľutujem, že som si vybrala tú druhú cestu, bolo to veľmi fajn. Držím vám palce a prajem veľa spokojných účastníkov v ďalších výzvach.

Prajem pekný slnečný deň! :-)

S pozdravom Veronika

Aj my ďakujeme Veronike, že sa s nami podelila o svoj príbeh. Určite nám dáte za pravdu, že takéto príbehy motivujú aj vás ostatné, keď máte slabšie (lenivé) dni a chcete to vzdať.

Venuj si aj cez leto aspoň 15 minút denne:

Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.