Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

V ktorej fáze mesiaca sa najľahšie chudne? Je to spln, nov či iná fáza?

Vplyv mesiaca na život riešili ľudia od nepamäti. V minulosti sa riadili jednotlivými fázami mesiaca pri starostlivosti nielen o svoje telo, ale aj domácnosť a úrodu. Na každom človeku sa intenzita vplyvu mesiaca prejavuje rôzne. Záleží, akí sme vnímaví a citliví. Najmä my ženy prežívame jednotlivé fázy mesiaca veľmi silno, pretože sme väčšinou viac v spojení so svojím telom. Prečo nás mesiac ovplyvňuje? A ako vlastne?

Prečo a ako nás mesiac ovplyvňuje?

Mesačná energia ovplyvňuje na Zemi pohyb vody, teda príliv a odliv. Keďže ľudské telo sa skladá prevažne z vody, zasahuje jeho energia aj do našich životov. Najvýraznejšie pôsobenie mesiaca môžeme cítiť počas splnu, kedy je v plnej sile a my sa čudujeme, prečo sme také rozhádzané. Zistilo sa, že počas splnu je oveľa viac havárií, trestných činov, ale aj nevyspatých ľudí. Spln vplýva na kvalitu spánku, čo potvrdia mnohé mamičky malých detí. Ak si vyskúšaš prispôsobiť sa jednotlivým mesačným fázam, môžeš využiť silu mesiaca vo svoj prospech.
vplyv mesiaca na nase telo
 

Spln

Spln symbolizuje naplnenie, celistvosť a kreativitu.
Počas splnu môžeš cítiť psychické aj emocionálne napätie. Citliví jedinci môžu pozorovať zmeny nálad, úzkosť, plačlivosť i depresie. Niektorí trpia nespavosťou, iní majú divoké sny. Vzhľadom k sile splnu je dobré si sny zapamätať, pretože v nich môžu prichádzať cenné informácie z nášho podvedomia. Hovorí sa, že spln vyťahuje potlačené a skryté emócie, aby sme ich prijali a vyriešili.
Počas splnu sa vyhýbaj akejkoľvek náročnej aktivite. Dopraj si skôr oddych alebo relaxačné cvičenie. Hrozia úrazy a človek je viac nepozorný. Počas splnu je vhodné držať striedmy stravovací režim, najlepšie pôst. Telo má totiž v tomto čase najväčšiu zadržiavaciu schopnosť – nemá silu zbavovať sa škodlivín, naopak veľkú tendenciu priberať. Ak nevydržíš celý deň o hlade, naplánuj si aspoň ovocný či zeleninový deň a pi prečisťujúce čaje. Počas splnu by bolo vhodné vyhýbať sa:

  • príjmu energeticky bohatej stravy (najmä na cukry a tuky),

  • káve

  • alkoholu

  • cigaretám

  • príjmu akýchkoľvek škodlivín do organizmu (chemicky upravovaných a prifarbovaných potravín, návykových látok a pod.)

  • ale aj náročným operáciám, trhaniu zubov či očkovaniu


spln mesiaca
 

Mesiac cúva

Energia sa uvoľňuje a telo odovzdáva.
V tejto fáze sa mesiac postupne zmenšuje a aj my sa cítime akoby z nás ubúdalo. Najľahšie sa chudne, pretože telo oveľa ľahšie spaľuje kalórie. Môžeš si dopriať aj nejakú maškrtu a nehrozí, že ručička na váhe okamžite vyletí smerom nahor. V tomto období sa venuj športu a tiež si urob pleťový lifting alebo depiláciu. Budú mať lepšie účinky ako inokedy.
mesiac cúva
 

Nov

Čas na obnovu, naberanie sily a nový začiatok.
Mesiac sa stratí z oblohy, ale jeho vplyv je podobne silný ako pri splne. Je to ako hlboký výdych. Čas vhodný na ponorenie sa do seba a stanovenie si nových cieľov. Napr. ak sa chceš zbaviť nejakých závislostí alebo ukončiť vzťah. Čo počas novu začneš, to s vysokou pravdepodobnosťou aj dokončíš. Neodporúča sa vykonávať v tomto období nič, čo je spojené s veľkým výdajom energie. Športovať, vysoko sa koncentrovať v práci či v škole, nie je vhodný čas na vykonávanie skúšok.
V tento deň je dobré držať pôst alebo aspoň odľahčiť stravu. Tento čas je vhodný na začatie nových aktivít.
nov
 

Dorastajúci mesiac

Je ako nádych, energia sa prijíma a ukladá.
Všetko, čo poskytneš svojmu telu, dostane to dvakrát. Všetko, čo v podobe potravy prijme tvoje telo, ťa dvojnásobne vyživuje a má teda aj dvojnásobný účinok. Je to vhodné obdobie na prijímanie vitamínov z potravy, pozor však na tučné a nezdravé jedlá. V tieto dni nie je vhodné začať diétu a odtučňovacie kúry. Naopak je toto obdobie práve vhodné na telesné cvičenia, ktorých účinok sa taktiež zdvojnásobuje. Sprav si pleťovú a vyživujúcu masku, ich účinky sa zvýraznia.
vplyv mesiaca
Fotka autora
Nikol Chovancová
Trénerka jogy vo Fitshaker

Som mamou dvoch synov, inak tiež jogínka a koučka, ktorá miluje život. Viac ako 10 rokov sa intenzívne venujem práci na mojom osobnostnom raste. Absolvovala som množstvo seminárov a workshopov. Cvičím jogu a využívam rôzne formy meditácií na svoj sebarozvoj. Pochopila som, že pre život v rovnováhe a radosti je dôležité byť v spojení so svojím telom, ovládať svoju myseľ a neustále na sebe pracovať. Ak by ste si chceli so mnou zacvičiť, moje videá nájdete aj na Fitshakeri. Ak sa potrebujete v živote posunúť ďalej, zvládnuť ťažké obdobie alebo chcete žiť naplno a v radosti, rada sa stanem vašim osobným koučom. Mojim klientom ponúkam bezpečný a dôverný priestor na rozhovor, v ktorom sa zastavíme a preskúmame život z rôznych uhlov. Viac o mne a mojich aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.