Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si udržať peknú postavu aj počas leta? 5 rád od trénerky TU!

Vytvorila a aj si dodržiavala v priebehu roka zdravé návyky? Mala si pravidelný režim, ktorý len sem-tam niečo narušilo? Počas leta je to však s dodržiavaním zdravých zásad a tréningového plánu o čosi ťažšie. Všetci prepíname do pomalšieho, lenivejšieho, skrátka prázdninového módu, a to bez ohľadu na to, či sa nás povinná školská dochádzka týka alebo nie. Všade vládne pohoda, vonku svieti slniečko a ty sa už nevieš dočkať, kedy sa vyvalíš k vode a osviežiš obľúbeným drinkom. Nehovoriac o opekačkách a grilovačkách, s ktorými sa v lete vždy roztrhne vrece a je veľmi ťažké odolávať dobrotám, ktoré tam na teba číhajú. Ako prežiť leto bez ujmy na postave a zároveň si ho užiť, ako sa patrí?

1. Zacvič si hneď ráno

Možno je to pre teba nepredstaviteľné, no ver mi, že ranné cvičenie je veľmi príjemné, a to špeciálne v lete. Nielen preto, že teplo ešte nie je také neznesiteľné, ako keď sa rozhodneš dať si do tela po práci. Ráno, ešte predtým ako sa vrhneš na povinnosti, si odmakáš svoj tréning a nemusíš celý deň myslieť na to, že si ešte musíš (a chceš) ísť cvičiť. Namiesto toho sa môžeš vybrať na kupko alebo si vyložiť nohy na terase a užívať letný večer.
Znižuje sa tak pravdepodobnosť, že svoj tréning vynecháš.

Okrem toho ťa ranné cvičenie parádne nakopne, endorfíny sa postarajú o dobrú náladu, zlepší sa tvoja koncentrácia a naštartuje metabolizmus. A to sa už oplatí si privstať. Navyše to nie je až taký problém ako v zime, keďže slniečko vstáva tiež skôr a pocit, že si spravila niečo pre seba, zatiaľčo ostatní si ešte len umývali zuby, je na nezaplatenie.
fitshaker-blog-pekna-postava-leto2
 

2. Vyskúšaj 15 alebo 30-minútove tréningy vo vysokej intenzite

15 alebo 30-minútový tréning sa musí zmestiť do každého, aj toho najviac "busy" rozvrhu. Aj keď sa ti veľmi nechce a oveľa radšej by si sa v lete venovala iným činnostiam, vyhraď si každý deň aspoň 15 minút (najlepšie ráno, podľa bodu 1) a daj si poriadne do tela!
 

3. Hýb sa veľa na čerstvom vzduchu

V lete asi nikto netúži byť zatvorený medzi štyrmi stenami viac ako je nevyhnutné. Je to ideálny čas, kedy môžeš vymeniť cvičenie v posilňovni za cvičenie na čerstvom vzduchu. Či už si vyberieš skupinové cvičenia v parku, ktorých je v ponuke neúrekom, zacvičíš si sama v záhrade, alebo si dáš pár kolečiek okolo jazera, je len na tebe. Dôležité je, že stráviš čas na vzduchu, doplníš vitamín D zo slniečka a zmeníš prostredie, čo ťa určite motivuje.
Navyše môžeš skúšať nové aktivity v podobe rôznych športov, do ktorých zapojíš aj partiu kamarátov. Cvičenie vo vode alebo plávanie tiež nie je na škodu, hlavne počas mimoriadne horúcich dní.
fitshaker-blog-pekna-postava-leto3
 

4. Pozor na miešané drinky!

Nielen jedlo, ale aj nápoje môžu byť kalorickou bombou. Platí to hlavne v prípade miešaných nápojov, ktoré okrem alkoholu obsahujú rôzne džúsy, sirupy alebo cukor. Namiesto sladkých koktejlov si dopraj radšej pohár vína.
Vyhýbaj sa kombinácii tvrdého alkoholu so sladenými limonádami (resp. tvrdému alkoholu a farebným limonádom celkovo). Každý pohár alkoholu zapi veľkým pohárom čistej vody. Ale ideálne ani alkohol nekonzumuj - vieš predsa, koľko kalórií obsahuje, však? A pozor aj na zdanlivo zdravo vyzerajúce limonády - vždy si pýtaj bez cukru a sirupov. Mix čistej vody a čerstvého ovocia je tým pravým letným osviežením!
 

5. Jedz veľa čerstvej zeleniny a ovocia

Letné mesiace sú ideálne na to, aby si jedla veľa sezónneho a lokálneho ovocia a zeleniny. Nemôžeš sa sťažovať na jeho nedostatok, je čerstvé a nemusíš sa obávať, že precestovalo pol sveta v zlých podmienkach, kým sa dostalo na tvoj tanier. Vždy si vyberaj druh podľa aktuálnej sezóny, najlepšie zo záhradky alebo od lokálnych pestovateľov. Nič nepokazíš, ak ovocie zmiešaš s rôznymi orechmi a semiačkami a zeleninku doplníš bielkovinami v podobe mäsa alebo vajíčok.
Ak si sa vybrala k moru, určite si dopraj čerstvé rybky alebo morské plody. Hlavne sa snaž konzumovať to, čo sa rodí v krajine, kde sa práve nachádzaš. Čerstvosť je na prvom mieste.
fitshaker-blog-pekna-postava-leto4
Silvia Hadeková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka skupinových cvičení - Bodywork, Metafit a Deepwork (v Bratislave - Retro, Astra a Academia Universum) a autorka stránky Eat.Train.Love.Jedlo, pohyb a láska sú slová, ktoré podľa mňa vystihujú to, čo nám môže zabezpečiť zdravie, silu a vitalitu, aby sme mohli viesť šťastný a plnohodnotný život. Jedlo. Jedlo do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa cítime a v akej sme kondícii. Je zdrojom energie, ktorú potrebujeme, ak chceme podávať požadované športové výkony, ale aj vykonávať každodenné činnosti. Pohyb. Pohyb nás nabíja pozitívnou energiou - fyzickou aj psychickou, pomáha nám zbavovať sa stresu a udržuje nás vo forme. Láska. Všetko čo robíme, by sme mali robiť s láskou. S láskou k sebe. Neubližovať svojmu telu zbytočne chemikáliami, stresom a nezdravými návykmi. Čo sa týka cvičenia, mám rada silové a dynamické cvičenia a uprednostňujem cvičenie s vlastnou váhou. Môj web www.silviahadekova.com

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.