
Leto je pre väčšinu z nás obdobím dovoleniek a slnenia sa, či už na pláži, alebo pri športových aktivitách. No práve slnko, ktoré nám dodáva vitamín D, zlepšuje náladu a evokuje letnú pohodu môže predstavovať aj riziko – najmä pre našu pokožku.
Medzi najviac ohrozené časti kože patria materské znamienka, ktorých zmeny môžu signalizovať závažné zdravotné problémy, pri najzávažnejšom scenári až rakovinu kože. V tomto článku sme sa spolu s dermatologičkou MUDr. Petrou Krtovou pozreli na to, prečo je dôležité venovať znamienkam zvýšenú pozornosť najmä v letných mesiacoch, a ako sa o ne správne starať.
Prečo sú znamienka v lete rizikovejšie?
Znamienka – odborne známe aj ako melanocytové névy – sú bežné kožné útvary vznikajúce z pigmentových buniek (melanocytov). Väčšina zo znamienok je neškodná, vplyvom rizikových faktorov sa však niektoré z nich môžu časom zmeniť na zhubné nádory. Ultrafialové (UV) žiarenie zo slnka alebo zo solárií môže poškodzovať DNA v bunkách kože a zvyšovať tak riziko vzniku malígneho melanómu, ale iných typov zhubných nádorov kože. Letné mesiace predstavujú zvýšenú záťaž pre pokožku predovšetkým kvôli intenzívnemu slnečnému žiareniu a častému pobytu vonku.
Znamienka, ktoré sú vystavené priamemu slnku, sú náchylnejšie na poškodenie a zmenu, preto je nevyhnutné ich chrániť. Okrem toho sú navyše rizikovejšou skupinou ľudia so svetlejšou pleťou, genetickou predispozíciou a rodinnou anamnézou. Rolu hrá aj oslabená imunita a v neposlednom rade návšteva solárii!
Zhubné nádory kože
Najznámejším a zároveň aj najobávanejším zhubným nádorom kože je malígny melanóm. Typov rakoviny kože je však viac a v našej populácii sa vôbec nevyskytujú zriedkavo. Najčastejším typom zhubného nádoru kože je bazocelulárny karcinóm, známy aj ako bazalióm. Tvorí takmer 80% všetkých zhubných nádorov kože a často sa vyskytuje práve na slnku exponovaným častiam kože ako je koža na ušiach, tvári či rukách. Ďalším typom nádoru, ktorý sa tak isto vyskytuje na exponovaných častiach tela je spinocelulárny karcinóm.
Často sa prejavuje ako nehojaca sa krvácajúca červená rana s chrastou a šupinami a je nebezpečný kvôli rýchlejšiemu rastu a metastatickému potenciálu.

Ako vyzerá rizikové znamienko?
Ak sa pýtate, ako také rizikové znamienko vyzerá a čo si na znamienkach treba všímať, existuje pomôcka známa ako pravidlo ABCDE.
- A ako asymetria, rizikové môžu byť znamienka nepravidelného tvaru.
- B ako borders, po slovensky ohraničenie. Rizikové znamienka môžu mať nepravidelné, rozmazané čí zúbkované okraje.
- C ako color, alebo farba. Rizikové sú znamienka, ktoré majú nezvyčajnú farbu, najčastejšie ide o čierne, červené alebo do modra sfarbené znamienka. Rizikové môžu byť aj znamienka, ktoré majú viacero odtieňov, alebo sa ich farba zmenila v čase.
- D ako diameter, alebo priemer. Rizikové sú znamienka väčšie ako 6 mm ale spozornieť treba aj pri znamienkach, ktoré rýchlo narástli.
- E ako evolution, alebo vývoj. Podozrivé sú všetky zmeny znamienok, zmena veľkosti, farby, tvaru, či nové prejavy ako svrbenie či krvácanie
Ak si všimnete niektorý z týchto príznakov, je vhodné vyhľadať dermatológa. Aj pri znamienkach platí, že prevencia je dôležitá a je preto dobré si raz za čas dávať znamienka preventívne vyšetriť kožným lekárom.
Ako chrániť znamienka počas leta?
- Používajte kvalitný opaľovací krém
Používajte krém s vysokým SPF, ideálne aspoň 30 alebo vyšším. Aplikujte ho aspoň 20 minút pred pobytom na slnku a opakujte každé 2 hodiny, najmä po kúpaní alebo potení. Na SPF nezabúdajte ani počas bežných dní, počas slnečných mesiacov je vhodné používať aj bežné denné krémy na tvár s ochranným faktorom.
- Zakrývajte rizikové oblasti
Znamienka na ramenách, chrbte, tvári alebo dekolte sa oplatí chrániť aj oblečením, najlepšie košeľou, voľným tričkom či klobúkom. Na prekrytie znamienok existujú už aj špeciálne náplasti, vyrobené presne za týmto účelom.
- Vyhýbajte sa priamemu slnku počas poludnia
Medzi 10:00 a 15:00 je UV žiarenie najintenzívnejšie. Pobyt na slnku si naplánujte skôr na dopoludňajšie alebo podvečerné hodiny.
- Kontrolujte si znamienka
Raz mesačne si pozorne skontrolujte celé telo pred zrkadlom. Nezabudnite na miesta, ktoré si bežne nevšímate – pokožku hlavy, za ušami, medzi prstami či pod pazuchami. Ak si nie ste istí, požiadajte o pomoc partnera alebo kamarátku. 1x ročne by sa na vaše znamienka mal pozrieť aj dermatológ, ktorý pri dermatoskopickom vyšetrení rozhodne či sú znamienka v poriadku, prípadne či treba pozornejšie sledovanie alebo chirurgické odstránenie.

Kedy musí znamienko von?
Dermatológ môže pri vyšetrení indikovať chirurgické odstránenie znamienka, ale aj iných kožných útvaroch pri podozrení z malignity, ale aj pri nejasnom správaní alebo pravidelnom mechanickom dráždení, často opaskom, podprsenkou či nohavicami. Ak kožný lekár odporučí excíziu – odstránenie znamienka, netreba zákrok odkladať a treba sa objednať čo najskôr. Pokiaľ ide o znamienka, ktoré sa sledujú, prípadne odstraňujú z kozmetických dôvodov, najlepšie sú jesenné a zimné mesiace. Treba však vždy myslieť najmä na to, že najdôležitejšia je prevencia!
Slnko má pre naše telo a myseľ mnoho dobrých a potrebných účinkov, aj pri opaľovaní však platí, že všetko treba robiť s rozumom. Namiesto úplného vyhýbania sa slnku je dôležité naučiť sa, ako sa mu správne vystavovať a ako sa chrániť. Ľudská koža má pamäť, každé spálenie zvyšuje riziko vzniku komplikácií v budúcnosti, vrátane rakoviny kože. Starostlivosť o znamienka by preto mala byť súčasťou letnej rutiny každého z nás.
Toto je textový editor, v ktorom možete upravovať text. Napríklad použiť tučné písmo alebo , kurzívu a mnoho iného......
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.