Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

UVA, UVB – Ako sa chrániť pred slnkom?

Zdrave opalovanie

O tom, že na slnku sa treba natierať, sme už počuli asi všetci, nejde však iba o klasické „spálenie“, čomu sa ochranou pred slnkom snažíme predísť.

Slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zemský povrch, obsahuje tri druhy žiarenia, o ktorých často počúvame – sú to UVA, UVB a UVC žiarenie. UVC je prakticky stopercentne pohltené v atmosfére a na Zem nedopadá. Iné je to však s UVA a UVB, tie sa na Zem dostávajú, a aj keď sa nedokážu v našom tele dostať hlbšie ako do pokožky, vedia narobiť riadnu škodu – od spálenia cez urýchlené starnutie kože až po malígne ochorenia.

Poďme sa preto spolu pozrieť na to, ako nám slniečko môže ublížiť, ale aj na to, čo pozitívne z neho získavame, ako sa pred slnkom chrániť a ako sa zdravo opaľovať!

Koža a UV žiarenie

Koža je so svojím povrchom 1,7 m2 a hmotnosťou predstavujúcou 5 – 9 % celkovej hmotnosti najväčším orgánom ľudského tela. Plní najrôznejšie funkcie a okrem toho, že chráni naše vnútornejšie „vrstvy“, chráni nás aj pred spomínaným UV žiarením. Koža však zabezpečuje aj aktívne vstrebávanie a vylučovanie látok, termoreguláciu, správne fungovanie citu a hmatu a v neposlednom rade v nej vzniká napríklad aj vitamín D.

Koža je tvorená dvomi hlavnými vrstvami, ktorými sú pokožka (epidermis) a zamša (dermis), pod nimi sa nachádza ešte riedke spojivo a každá z týchto vrstiev má svoje typické usporiadanie s typickými bunkami, vďaka čomu môže koža plniť všetky spomínané funkcie.

UV žiarenie preniká do kože, v ktorej je aj pohlcované, nie však bez následkov. UV žiarenie priamo poškodzuje DNA v bunkách kože, čo vedie k zvýšenému vzniku mutácií, a teda aj k zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože, najčastejšie malígneho melanómu alebo bazocelulárneho karcinómu. WHO zaradila UV žiarenie k známym karcinogénom (látkam, ktoré sú spojené so vznikom nádorových ochorení), okrem rakoviny kože však nedbalé opaľovanie spôsobuje aj predčasné (foto)starnutie kože, ktoré sa prejaví suchou a tenkou kožou s prehĺbenými vráskami a pigmentovými škvrnami.

SPF

UVA vs. UVB

Rozdiel je aj v obsahu jednotlivých typov UV žiarenia v slnečných lúčoch. UVA žiarenie prechádza atmosférou takmer všetko, zatiaľ čo z UVB žiarenia na zemský povrch dopadne iba niečo okolo 10 %. Aj napriek tomuto nepomeru je však nebezpečnejšie práve UVB žiarenie, ktoré je bunkami kože absorbované oveľa intenzívnejšie ako UVA. Dobrou správou však je, že pred škodlivými účinkami žiarenia sa vieme chrániť pomocou krémov, gélov či olejov s SPF.

Čo je SPF?

SPF z anglického „sun protection factor“ je hodnota nasledovaná obvykle vyšším číslom a hovorí nám o tom, ako nás konkrétny prípravok chráni pred škodlivým účinkom UV žiarenia.

Na jednej strane ide o to, že čím vyšší je SPF, tým väčšie percento žiarenia je zablokované, ale číselná hodnota nám uvádza aj to, ako dlho môžeme byť na slnku bez toho, aby sme sa spálili.

To však závisí nielen od sily SPF, ale aj od nášho fototypu – ak napríklad blondínky so svetlou pokožkou a modrými očami vydržia na slnku bez začervenania 5 minút a natrú sa napríklad SPF 30, znamená to, že 5 minút sa vynásobí 30 a výsledný čas, počas ktorého sú chránené, je 5 x 30, čiže 150 minút. Platí, že čím tmavšiu kožu a vlasy máme, tým „priaznivejší“ fototyp, čo sa týka slnenia, máme.

Treba však mať na pamäti, že tento výpočet je len orientačný, a to, ako na nás slnko bude pôsobiť, závisí aj od toho, kde sa nachádzame, v akom ročnom období, v akom čase a podobne. Siahajme preto po ochrannom faktore poctivo a pravidelne, na dovolenke alebo pri športe na priamom slnku zvoľme čo najsilnejší SPF a pravidelne, každé 2-3 hodiny, sa opätovne natierajme.

Ak chceme ochrániť našu pleť pred predčasným starnutím, kupujme krémy na tvár s SPF 15, 20 celoročne, samozrejme, v lete a na horách uprednostnime krémy so silnejšou ochranou.

opalovanie

Ako používať SPF?

Opaľovací krém treba nanášať poriadne na celé telo a nemali by sme vynechať žiadne časti. Aplikáciu je dobré opakovať každé 2-3 hodiny, obzvlášť ak sa kúpeme v mori či bazéne. To isté platí pri potení sa, a tak aj pri športovej aktivite dbajme na to, aby sme mali natreté celé telo a aby sme aplikáciu pravidelne opakovali.

Vždy kupujme iba krémy s SPF faktorom a nepodľahnime „moderným“ trendom, akými sú napríklad malinový olej namiesto opaľovacieho krému či iné ďalšie prírodné alternatívy. Ani vyšších SPF sa netreba báť, naša pokožka stmavne aj vtedy, ak sa budeme natierať, keďže tvorba melanínu je prirodzenou odpoveďou na slnečné žiarenie. Okrem toho pri pôsobení slnečného žiarenia vzniká v pokožke aj vitamín D, ktorý sa podieľa na správnom vstrebávaní vápnika a vplýva na zdravé fungovanie našich kostí, pohybového, ale aj imunitného systému.

Slnečné žiarenie má pre nás okrem rizík aj mnohé benefity, opaľujme sa teda zodpovedne – používajme krémy s SPF, vyhýbajme sa pobytu na slnku počas pravého poludnia, s pobytom na slnku to nepreháňajme a myslime aj na pokrývku hlavy a dostatočný pitný režim!

Zdroje:

cvicenie na doma
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.