
Pre väčšinu ľudí je slnko symbolom tepla, leta, oddychu a pohody. Nie všetci si však pobyt na slnku môžu užívať rovnako. Svrbenie, pálenie, začervenanie či výsev? Môže ísť o slnečnú alergiu. Hoci nejde o pravú alergiu v klasickom slova zmysle, prejavy sú veľmi podobné a vyvolávané práve slnečným žiarením. Aké môžu byť prejavy, kto je na jej vznik náchylnejší ale najmä ako sa pred slnkom chrániť? O tom sme sa porozprávali s dermatologičkou MUDr. Petrou Krtovou, v spolupráci s ktorou sme si pre vás pripravili tento článok.
Čo je slnečná alergia?
Slnečná alergia predstavuje skupinu kožných ochorení, ktoré sa objavujú po vystavení pokožky ultrafialovému (UV) žiareniu – UVA aj UVB. Ide o pestrú skupinu ochorení. U žien medzi 20-40 rokom ide najčastejšie o tzv. polymorfnú svetelnú erupciu (PLE), okrem nej však existujú aj iné formy, ako napríklad fotoalergická reakcia alebo fototoxická reakcia. Príznaky sa objavujú zvyčajne niekoľko hodín po vystavení slnku – najčastejšie na miestach, ktoré sme poriadne nechránili, či už odevom alebo krémom s ochranným faktorom ako sú dekolt, ramená, predlaktia alebo nohy. Typické prejavy môžu byť začervenanie, malé pľuzgieriky, výsev, žihľavka, opuchy alebo výrazné svrbenie.

Prečo a ako vzniká?
Slnečná alergia vzniká ako prehnaná reakcia nášho imunitného systému na zmeny, ktoré nastanú v koži po ožiarení UV lúčmi. V prípade polymorfnej svetelnej erupcie ide pravdepodobne o oneskorenú hypersenzitívnu reakciu – to znamená, že imunitný systém „nepozná“ určitú zložku, ktorá sa vytvorí v koži po kontakte so slnkom, a začne proti nej bojovať, prejavom čoho môže byť vyrážka, začervenanie či svrbenie. U niektorých ľudí môže byť spúšťačom aj kombinácia UV žiarenia s niektorými chemickými látkami – napríklad liekmi, parfumami alebo kozmetikou. Vtedy hovoríme o fotoalergickej alebo fototoxickej reakcii. Niektorí ľudia sú na slnko citlivejší ako iní.
Faktory, ktoré zvyšujú riziko slnečnej alergie môžu byť napríklad genetická predispozícia, svetlý typ pokožky (fototyp I a II), užívanie niektorých liekov (napr. antibiotiká, diuretiká, nesteroidné antiflogistiká), pri ktorých by vás mal lekár vždy upozorniť aby ste sa počas užívania vyhýbali slnku. V neposlednom rade môžu prejavy “slnečnej alergie” vyvolávať aj niektoré z kozmetických prípravkov.
Kedy mám vyhľadať lekára?
Slnečnú alergiu môže diagnostikovať kožný lekár - dermatológ na základe anamnézy a klinického obrazu. Lekára treba vyhľadať v prípade, že sa u vás príznaky objavujú opakovane, ale v prípade, že sú mimroiadne intenzívne.

Prevencia a ochrana
Najdôležitejšou súčasťou liečby slnečnej alergie je neprekvapivo prevencia. Spôsobov ako sa chrániť je viac a je vhodné ich kombinovať. Ak viete, že na slnko reagujete precitlivene, mali by ste sa riadiť niekoľkými zásadami:
- Vyhýbajte sa priamemu slnku najmä v čase medzi 10:00 a 15:00, keď je UV žiarenie najsilnejšie. Na opatrnosť netreba zabúdať ani pod mrakom!
- Noste ochranné oblečenie, dlhé rukávy, klobúky a slnečné okuliare.
- Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom (SPF 50+). Nanášajte ich opakovane počas dňa a myslite na to, že keď sa kúpete alebo potíte je potrebná častejšia aplikácia.
- Pozor na lieky a kozmetiku, ktoré môžu vyvolať fotosenzitivitu – vždy si prečítajte príbalový leták.
Ak už slnečná alergia prepukne, na zmiernenie príznakov sa používajú antihistaminiká, kortikosteroidné masti alebo krémy či chladiace gély s aloe vera alebo panthenolom. V ťažších prípadoch môže dermatológ predpísať systémové lieky alebo navrhnúť tzv. fototerapiu – opakované ožarovanie pokožky UV lúčmi v kontrolovanom prostredí, ktoré pomáha „otužovať“ kožu na slnečné žiarenie.
Existuje predispozícia na kožné problémy vyvolané slnkom?
Rozlišujeme 6 fototypov pleti, podľa ktorých môžeme určiť ako bude pokožka reagovať na vystavenie slnku. Tieto fotoypy hodnotíme podľa reakcie pokožky na slnko, podľa sklonov k spáleniu sa alebo naopak opáleniu sa. Fototyp I a II sú ľudia so svetlejšou pokožkou a práve oni sú na spálenie náchylnejší. Rizikovejší sú aj ľudia, ktorí užívajú niektoré lieky, napríklad antibiotiká. Riziko je zvýšené aj vtedy, ak sa slnku vystavíme náhle po zime, ale svoju úlohu môže zohrať aj genetická predispozícia či životospráva.

Slnko nie je nepriateľ
Hoci sa slnečná alergia môže zdať ako obmedzujúci problém, väčšina ľudí sa s ňou naučí žiť pomocou prevencie a vhodnej ochrany. Netreba zabúdať, že slnko má aj svoje pozitívne účinky – stimuluje tvorbu vitamínu D, zlepšuje náladu a posilňuje imunitu. Dôležité je však nájsť rovnováhu a rešpektovať potreby svojej pokožky.
Chudnutie nemusí byť o odopieraní a strese – môže to byť cesta plná radosti a malých víťazstiev.
Vo Fitshakeri veríme, že najlepšie výsledky prichádzajú, keď si užívaš každý krok svojej premeny.Stačí začať, vytrvať a starať sa o seba s ľahkosťou a láskou.Pohyb, chutné jedlo a podpora komunity ti pomôžu cítiť sa silná, sebavedomá a šťastná.
Chudni ľahko a s radosťou – zaslúžiš si to! 💛
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.