Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Skoncuj so zlozvykmi, vybuduj si nové dobré návyky. Chceš vedieť ako na to?

Pamätám si sestrine slová. Stále mi hovorila: „Čo používaš, to rastie, čo nepoužívaš, to zakrpatie.“
Mala pravdu. Ak sa venujeme budovaniu nových a prospešných návykov, tie staré, ktoré sa spájajú so starým životným štýlom a ktoré môžeme označiť ako zlozvyky, ktorých sa chceme zbaviť, postupne zakrpatejú a zmiznú, lebo ich prestaneme používať a zameriame sa naplno na budovanie nových zdravých návykov.
Bude to hneď a pôjde to ľahko? Určiťe nie, stačí si prečítať citát od Briana Tracyho a hneď ti bude jasné ako to je. Stojí to za to? URČITE ÁNO! Ako teda na to?

„Zlozvyky sa budujú ľahko, ale ťažko sa s nimi žije. Dobré návyky sa budujú ťažko, ale ľahko sa s nimi žije.“
Brian Tracy

zdravie
 

5 krokov ako vybudovať návyky

 

# 1: Každý návyk by sa mal spájať s tvojím cieľom

Budovanie nových návykov je v podstate tréning. Je to každodenný tréning budovania nových vzorcov správania. Pokiaľ teda chceme napríklad schudnúť, mali by sme sa zamerať na budovanie návykov, ktoré nám prinesú tento výsledok.
Aké návyky nám vedia pomôcť schudnúť?
Napríklad pravidelný pohyb môžeme považovať za jeden z prospešných návykov, ktorý nás vie doviesť k nášmu vytúženému cieľu, alebo to môže byť kvalitnejšie stravovanie. Keďže vieme aký máme cieľ (schudnúť) a vieme ako to docieliť (pohyb + strava), mali by sme každodenne praktizovať tieto činnosti. Potom sa z nich stane návyk.


Svoje vie o tom aj Peťka, ktorá mala za cieľ dokončiť Výzvu do plaviek 2018. Pravidelne cvičila, až jej to po 2 mesiacoch už prišlo prirodzené.


chudnutie
 

# 2: Vždy sa zameraj iba na jeden za určitý čas

Buduj stále len jeden návyk za určitý čas. Nesnaž sa naraz budovať niekoľko návykov, lebo sa tvoja pozornosť a energia budú trieštiť.
Vždy je lepšie zamerať sa na budovanie jedného návyku na najbližších 30 dní a potom, keď ho úspešne zvládneš a budeš mať pocit, že je pre teba automatický, je potrebné prejsť na ďalší.
zvyk
 

# 3: Buď trpezlivá a priprav sa na zlyhania

Budovanie návykov sa tiež nezaobíde bez pádov a zlyhaní. Žiadna cesta nie je dokonalá a bez problémov, ale to je okej, lebo vďaka týmto prekážkam spoznávaš samú seba, spoznávaš svoje slabé stránky a snažíš sa s nimi pracovať. Učíš sa zo svojich pádov a zlyhaní, tie následne riešiš a vylepšuješ. Taký je proces rastu.
ako na to
 

# 4: Osláv každý malý úspech

Každý malý úspech je veľký krok smerom k tvojmu cieľu. Teš sa z každého úspešného dodržania daného návyku. Stane sa to pre teba závislosťou a budeš chcieť tieto malé víťazstvá zažívať každý deň. To ťa bude motivovať k tomu, aby si čo najčastejšie vyhrávala, a to bude spôsobovať rýchlejšie budovanie návyku. :-)
ako schudnut
 

# 5: Pridaj sa do komunity, použi technologické vymoženosti

Existujú komunity ľudí, ktoré medzi sebou zdieľajú budovanie svojich návykov. Zdieľajú medzi sebou svoje víťazstvá, ale aj pády. Navzájom si radia a pomáhajú. Nájdi si takú komunitu a získaš nielen nových priateľov, ale aj podporovateľov a motivátorov.


Jednu takú motivačnú skupinu nájdeš aj od nás na Facebooku. Pridaj sa k nám!


Ďalším plusom sú aj aplikácie. Ja používam habitbull.com. Je to aplikácia, ktorá sa ma každý deň opýta, či som dodržal daný návyk a ja na túto otázku odpoviem. V aplikácií potom na grafe vidím ako sa mi darí, kedy som daný návyk dodržal a kedy zase nie. Dokonca si tam viem vpisovať aj rôzne poznámky.
zdravý životný štýl
Osobne som sa momentálne dal na cestu výzvy, kde sa snažím vybudovať návyk, ktorý mi dopomôže existovať bez sladkostí. Výzva sa volá 66 dní bez sladkostí. Výzva už beží, ale aj ty môžeš začať hoci aj dnes. ;-)
 
Ak je tvojím cieľom napríklad začať ráno výživne raňajkovať, inšpiruj sa receptami z knihy Z fitka do kuchyne 2, kde nájdeš kopec inšpirácií od tréneriek a inštruktoriek:
zdrava strava
 
Aký nový návyk chceš budovať ty?
Chcem sa naučiť vstávať ráno skôr - prinášame 4 tipy, ako sa ti to môže podariť
Chcem spraviť denne viac krokov - my máme až 10 tipov, ako to vieš hravo docieliť
Chcem začať behávať - skamaráť sa s bežeckými teniskami vďaka týmto 8 tipom
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.