Ako sa naučiť vstávať ráno skôr a bez toho, aby si chcela vyhodiť budík z okna?

Och zase zvoní ten hnusný budík. Zažila si už aj ty ten pocit? Najradšej by si si pospala ešte nejakú hodinku naviac a vyhodila by si budík von oknom. :-D

No je tu ráno a treba vstávať kvôli práci… alebo kvôli tréningu?

Veľa našich záväzkov a cieľov si spájame práve so skorým ranným vstávaním. Chceme vstať skôr, aby sme mali viac času na seba, aby sme stihli splniť predsavzatia, ktoré sme si vytýčili. Je tu však niekoľko prekážok, alebo bariér, ktoré potrebujeme najprv prekonať, aby sa nám podarilo vstať skôr. Môže to byť napríklad lenivosť, nízka kvalita spánku, nedostatočná motivácia, výhovorky atď.

Ja osobne MILUJEM skoré ranné vstávanie. Ráno som veľmi produktívny a snažím sa splniť tie najdôležitejšie úlohy a potom v priebehu dňa sa venujem už len tým jednoduchším aktivitám. Vždy, keď splním akúkoľvek náročnú úlohu hneď skoro ráno, nakopne ma to a dodá mi to energiu na zvyšok dňa. Moja motivácia sa hromadí a mám chuť makať ďalej.

Poďme si teraz prebrať konkrétne a praktické kroky, ktoré môžu aj tebe pomôcť vstať skôr.

budik

 

# 1: Strava

Dbaj o to, aby bola tvoja večera zjedená 3-4 h pred spaním, aby si tvoje trávenie oddýchlo a tvoj spánok bol hlboký, a tým pádom kvalitnejší. Okrem toho sa snaž aj o to, aby bola večera ľahká, tzn. zdroje bielkovín, zeleniny a zdravého tuku. Pozor aj na pitný režim. Poslednú hodinu pred spaním už nepi, aby si neprerušovala spánok a nechodila v noci na WC.

Čas posledného jedla a kompozícia jedla je veľmi dôležitá, pretože, ak máš kvalitný spánok, ráno si lepšie vyspatá a aj sa ti oveľa ľahšie vstáva.

večera

 

# 2: Motivácia

To je to, čo ma vystrelí z mojej postele. Moje SNY, nápady, vízie, predstavy. Strašne CHCEM dosiahnuť to, o čom snívam a viem, že keď budem spať v posteli, moje sny sa samé nesplnia. Musím na nich MAKAŤ! CHCEM TO, tak strašne moc, že vstávanie nie je pre mňa problém.

Hneď ráno, ako ti zazvoní budík, prvé na čo mysli nech sú tvoje sny.  Chci to dosiahnuť, vystreľ z tej postele a makaj na svojich snoch!!!

dobré ráno

 

# 3: Lenivosť

Ako prekonať lenivosť? Tak, že budeš budovať opak, a tou je DISCIPLÍNA. Nezameriavaj sa na boj so starými zvykmi. BUDUJ NOVÉ.

Daj si skoršie ranné vstávanie ako cieľ. Skús na začiatok vstávať aspoň mesiac o 15 minút skôr. Buduj tým svoju novú disciplínu a postupne posúvaj svoju hranicu. Ak mesiac budeš túto zmenu zvládať, posuň svoje vstávanie o ďalších 15 minút, takže celkovo už budeš vstávať o 30 minút skôr. Už môžeš začať hovoriť o zlepšujúcej sa disciplíne.

Nezabudni, nebojuj so starými zvykmi. BUDUJ NOVÉ. Vybuduj si disciplínu a opusti lenivosť.

spanok

 

# 4: Dýchanie

Chceš vstať oveľa skôr? Skús dýchacie cvičenie pred spaním pri otvorenom okne. Do tela dostaneš množstvo kyslíka, tvoj mozog bude prekysličený, získaš viac energie a nebudeš potrebovať tak veľa spať. O tomto dýchacom cvičení som písal v článku s tipmi pre ľudí s nočným sedavým zamestnaním.

ako zaspat

Úspešný je ten, kto menej hovorí a viac koná. Začni praktizovať tieto rady hneď teraz a úspech sa dostaví. Držím päste! ;-)

Matúš Špirko tréner ľudí

 

Chceš si vybudovať návyk na cvičenie? Skús cvičiť pravidelne z pohodlia domova. Medzi programami nájdeš aj cvičenia so Zorou Czoborovu, Janym Landlom, Maggie Kažimírovou, Olinkou Bartalskou či inými skvelými trénermi, Už si len vybrať svoj obľúbený program a ísť na to. 

cvičenie na doma

 

Pozri naše tipy na dobrú kvalitnú večeru:

Pečená treska v orechovom obale – do 20 minút máš večeru na stole

Pečený losos so šošovicovou kašou – skvelé jedlo na doplnenie bielkovín

Avokádovo-cuketová polievka – pre tých, čo majú radi na večeru polievky

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 19/08/2018 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre