Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Repík päťkrát inak alebo čo všetko si z neho môžeme vyrobiť

repík lekársky

Vďaka svojim žltým „šabliam“ je neprehliadnuteľný. Ide o jednu z našich najlepších byliniek, o čom hovorí aj jeho druhé meno – lekársky.

Ako spoznáme repík lekársky:

Trvalka, ktorá dorastá do výšky až 100 cm. Dobre sa jej darí v polotieni. Nemá rada priame slnko. Pomerne rýchlo sa zakoreňuje, preto nie je problém presadiť ju z voľnej prírody do záhrady.

Stonka je doslova obrastená kvetmi, ktoré pripomínajú divozel. Výnimočná je ich príjemná jablková vôňa. S repíkom sa môžeme stretnúť na viacerých kontinentoch – v Európe, Ázii i Amerike.

repík lekársky kupel

Ľudový názov:

Boží bič

Účinné látky:

bielkoviny, éterické oleje, triesloviny, vitamín C a vitamíny skupiny B

Účinky:

hojivé a dezinfekčné účinky, upokojuje celú tráviacu sústavu (žalúdok, žlčník, pečeň).

Repík sa podáva aj pri cirhóze pečene. Zlepšuje trávenie, zmierňuje hnačky rôzneho pôvodu. Podporuje vylučovanie žlče a chuť do jedla. Hojí zvnútra i zvonku.

Pri použití zvonku zmierňuje príznaky kožných ochorení. Je vynikajúcou bylinou na preťažené hlasivky a rovnako aj pri zápale ďasien a mandlí. Obklad z neho prikladáme na rany, pooperačné jazvy, odreniny a na zapálenú pokožku.

repík lekársky účinky

Obdobie zberu:

Listy s kvetmi: jún – august

Zberáme:

Listy s kvetmi: Zber repíka robíme od júna, keď začína kvitnúť (neskôr má nepríjemné lepkavé semená). Zrejme sa nám ho nepodarí natrhať rukami, je to jedna z mála bylín, na ktorú budeme potrebovať nožnice.

Zberáme celú nadzemnú časť. Na rastlinke nájdeme súčasne kvety aj puky, keďže sa rozvíja postupne. Spracovanie a sušenie by malo byť bez zbytočného odkladu, lebo jeho stonka začína rýchlo tvrdnúť. Sušený repík držíme v suchu a v tme.

repik lekarsky ucinky

Čo všetko si z bylinky môžeme pripraviť:

1. Kloktadlo a ústnu vodu

Vhodné pri zápaloch hrdla a zachrípnutí.

2. Tinktúru z kvetov

Pomáha pri zápale močového mechúra, močových ciest a pri inkontinencii. Užívame 20 kvapiek 3-krát denne.

3. Repíkový kúpeľ na genitálie

Oplachy repíkom sú mimoriadne hojivé po pôrode na ošetrovanie popôrodnej rany.

Kúpeľ si pripravíme zaliatím 200 g sušeného repíka 2 l horúcej vody. Po 10 minútach scedíme, necháme vychladnúť na príjemnú teplotu a používame na oplachy alebo sedacie kúpele. Rovnako v prípade, ak trpíme hemoroidmi. Repíkový kúpeľ môžeme použiť aj pri aplikácii klystíru, ak nás čaká vyšetrenie hrubého čreva alebo držíme pôst.

4. Repíkový čaj

Zlepšuje pomalé trávenie a pomáha zastaviť hnačku.

5. Cukor z repíka lekárskeho

Rada pripravujem cukor z byliniek, ktorý potom môžem využiť pri pečení alebo zdobení. Takým je aj repíkový cukor, ktorý si pripravíme zmiešaním trstinového cukru a dobre usušených kvetov repíka, ktoré zomelieme na kávovom mlynčeku takmer na prášok. Primiešame ho do cukru a používame pri príprave koláčov.

liečivý kúpeľ

Vedeli ste, že...

V Grécku bol repík zasvätený bohyni vojny a vyrábali sa z neho hojivé masti pre vojakov.

Bylinkový tip Miriam Latečkovej

Ak máme unavené oči z práce pri počítači alebo po prehýrenej noci, prvou pomocou je obklad z repíka.

Pripravíme ho ako silnejší čaj:

1 PL repíka zalejeme 100 ml horúcej vody. Necháme lúhovať do mierneho vychladnutia. Potom mokrú, nevyžmýkanú vňať zabalíme do bavlnenej vreckovky, priložíme na zavreté oči a relaxujeme.

repík lekársky kedy kvitne

Chceli by ste poznať viac takýchto tipov, receptov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

Aj na našom blogu sa ešte skrýva hromada inšpirácie či už na výborné jedlá a prírodné liečivé tipy a rady. Takisto si môžeš s nami aj zacvičiť. Čaká na teba viac ako 1000 cvičebných vidí s našimi skvelými trénermi.

Okrem toho sa už môžeš začať tešiť na ďalšiu prichádzajúcu výzvu. Už 4.9. štartujeme Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť ❤️!

cvičenie doma
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.