Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vyrobte si prírodnú tinktúru na bradavice a kurie oká

tinktura

Čudovala by som sa, ak by sa nevyskytli aspoň u jedného člena v každej rodine. Často skúšame najrôznejšie recepty a rady z internetu a nakoniec končíme aj tak v ordinácii, kde si bradavice dávame vypaľovať. Dobrá správa je, že aj na toto má príroda zázračnú bylinku. Vyrobíme si z nej tinktúru.

lastovičník tinktura na bradavice

Budeme potrebovať:

  • 200 ml bieleho alkoholu
  • 70 g lastovičníka, najlepšie čerstvého (vňať, kvietky aj koreň)
  • 5 kvapiek čajovníkového éterického oleja
lastovicnik tinktura ucinky

Postup:

  1. Do nádoby vložíme nakrájané časti celej rastliny. Pri krájaní z nej vyteká žltá tekutina, preto pracujte v rukaviciach a pri manipulácii použite napríklad papier na pečenie.
  2. Pokrájaný lastovičník zalejeme alkoholom tak, aby v ňom bol celý ponorený.
  3. Odložíme na slnečné miesto a necháme macerovať 3 – 6 týždňov. Každý deň pretrepeme, aby sa nám bylinky nezlepili a alkohol sa dostal všade. Každý deň sa bude farba tekutiny meniť.
  4. Po uvedenom čase scedíme, pridáme čajovníkový éterický olej a uchovávame v uzatvárateľnej nádobke v chladničke.

Kurie oko aspoň raz denne potierame vatovou tyčinkou namočenou v tinktúre.

tinktura z lastovičníka recept

Bylinkové tinktúry tvoria dôležitú súčasť mojej domácej lekárničky. Ide o jednoduchú metódu uchovávania liečivých látok z bylín v alkohole. Tinktúra je jedným z najsilnejších liečiv, pretože mnohé látky obsiahnuté v rastlinách nie sú (alebo iba veľmi málo z nich) rozpustné vo vode.

Bylinkový čaj preto nikdy nebude takým silným liekom ako tinktúra. Alkohol je navyše prirodzený konzervačný prostriedok, takže pri dodržaní istých pravidiel máte úspech zaručený.

domáca lekárnička

Chceli by ste poznať viac takýchto tipov, receptov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdete ich v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

Aj na našom blogu sa ešte skrýva hromada inšpirácie či už na výborné jedlá a prírodné liečivé tipy a rady. Takisto si môžeš s nami aj zacvičiť. Čaká na teba viac ako 1000 cvičebných vidí s našimi skvelými trénermi:

online cvičenie
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.