Ja si varím polievku aj niekoľko dní, varím ju aj v noci, aj počas dňa, keď nie som doma. Robím tak hlavne v zimnom období, aby ma polievka naozaj dobre zohriala.
Nemusíš sa báť, ak dodržíš spomenuté kroky, zelenina sa nerozvarí na kašu, bude pekne vcelku, mäkučká. Väčšina ľudí sa bojí nechať variť polievku, keď na ňu nemajú priamy dohľad. Preto odporúčam začať variť v čase, keď si doma, možno sa raz dopracuješ aj k nočným polievkam alebo dokonca k niekoľkodňovým.
Prečo by sme si mali robiť dlho varené vývary?
- Každá potravina v sebe nesie určitú energiu a zároveň sa do nej dostáva aj energia prípravy pokrmu. Čím dlhšie jedlo varíme, tým viac tepla dostaneme do tela. Čiže ak napr. varíme polievku dve hodiny, získame pre telo teplo dvoch hodín. No ak ju varíme celý deň, máme v našom pokrme už úplne inú úroveň teploty.
- Kedysi sa používali takéto vývary ako liečivo, skús sa opýtať svojich starých mám. Dnes sa dáva namiesto toho pomaranč či ľadový šalát. To však nie je správna cesta.
- Takýto vývar výrazne vyživuje naše obličky, ktoré majú energeticky oslabené skoro všetci Slováci (niektorí už aj na fyzickej úrovni).
- Takisto je to skvelý pokrm pre slezinu, ktorá si z neho zoberie najmä tú prirodzene sladkú chuť. Vďaka tomu sa ti môže po čase žiadať menej tej extrémnej – t. j. sladkostí a koláčov.
- Jeho príprava je veľmi jednoduchá, no účinok veľký.
- Vynikajúce sú najmä pre ženy, ktorým býva stále zima a majú studené ruky a nohy.
Príprava dlho vareného vývaru
1
Priprav si zeleninu – ak chceš dodať polievke viac JANGovej energie (sťahujúcej, zohrievajúcej), krájaj zeleninu na väčšie kúsky. Ak chceš, naopak, pridať JINovú energiu (uvoľňujúcu, chladivú), krájaj na čo najmenšie. V prípade, že máš zeleninu v bio kvalite, nešúp ju, iba ju poriadne umy (odporúčam si zakúpiť kefku na zeleninu). Veľmi veľa vitamínov sa nachádza práve v šupke.
2
Daj zeleninu variť – nakrájanú zeleninu daj variť do studenej vody spolu s morskou riasou Arame (môžeš použiť aj inú morskú riasu alebo žiadnu). Množstvo vody zvoľ podľa toho, ako dlho chceš polievku variť (aké veľké teplo chceš do tela dostať).
3
Polievku nesoľ ani neochucuj! Ešte nie… K tejto fáze sa dostaneme na konci.
4
Polievku nechaj najprv zovrieť, potom ju stíš na najnižšiu teplotu.
5
Po stíšení nechaj polievku variť tak dlho, ako môžeš. Čím dlhšie sa bude variť, tým viac tepla do tela dostanete.
6
Dochuť si polievku – v momente, keď už budeš chcieť polievku dovariť, pridaj na posledných 10-15 minút soľ a všetky koreniny, ktoré uznáš za vhodné.
7
Polievku spapaj.
Var si vývary hlavne cez víkend alebo cez dni, keď si doma. Polievka už po prvých troch hodinách naberie prirodzene sladkú chuť, vtedy ti odporúčam začať vývar „popíjať“. Odober si do šálky z vody a uvidíš, aká je to lahôdka. Hlavne pre tých uzimených. Takto môžeš popíjať vývar celý deň a tvoje obličky budú ako v raji.
Daj vedieť napr. sem do komentára, či si vyskúšala dlho varený vývar, prípadne aj koľko hodín/dní si mu dala. A nezabudni, že k výzve Harmónia tela a duše 2021 sme pripravili aj limitovanú edíciu sviečky so špeciálne nakombinovanou vôňou, ktorá ti navodí pokojnú atmosféru.
Pomáha ľuďom žiť zdravší a šťastnejší život cez celostný prístup k ich telu. Vo svojej praxi využíva viaceré terapeutické metóda. Organizuje vlastné semináre, prednáša a publikuje. Je autorkou knihy Vedomá cesta za zdravím.