Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo sa hýbať aspoň 30 minút denne? Dôvody, ktoré presvedčia aj teba!

Gén telesnej vytrvalosti bol súčasťou našich tiel už od doby kamenej. Naši predkovia nemali žiadne zbrane, ktorými by uspokojili základné ľudské potreby nutné na prežitie. Jedinou zbraňou, ktorá im mala zachrániť život bola fyzická aktivita. Silné nohy im dali možnosť bežať tak rýchlo a vytrvalo až pokým korisť neuštvali a mocnými rukami ju nezabili. Pohyb bol pre nich hnací motor, bez ktorého by nemohli fungovať. Naši predkovia dokázali žiť, pre nás, v nepredstaviteľných podmienkach, a dokonca sa aj vyvíjať. Vďaka pravidelnému prísunu kyslíka do buniek sa telo dostatočne prekrvovalo a umožnilo bunkám rásť. Zásluhou našej predošlej generácie a ich neutíchajúcej túžbe prežiť sme zdedili jedinečný gén fyzickej vytrvalosti umožňujúci pohyb. Ak si myslíš, že ty si sa pre pohyb nenarodila, omyl! Máš to v krvi. Prečo je pohyb nevyhnutný? Čítaj ďalej :-).
Pohyb. Jednoduchý súlad činností nôh a rúk spojený s pravidelným dýchaním a tlčúcim srdcom, zakódovaný v každom z nás, dedený z generácie na generácie už celé tisícročia. Gén, prostredníctvom ktorého si telo fyzickú aktivitu pamätá a dokáže ju rozvíjať, budovať, zlepšovať. Niektorí z nás sa stali výnimočnými svojou snahou rozvíjať fyzické sily a svoje limity. Niektorí z nás prekročili svoje hranice a stali sa svetovými jednotkami ako napríklad Usain Bolt – najrýchlejší bežec planéty, Roger Feder – najlepšia tenisová svetová jednotka alebo Američan Michael Phelps označovaný ako plavecký fenomén všetkých čias.
Ľudia na svete nie sú rozdelení na predurčených víťazov a predurčených outsiderov. Tak ako v predchádzajúcich generácie bez rozdielu na ženy, deti, starých ľudí, každý z nich dokázal podať neuveriteľný fyzický výkon. To platí aj v dnešnej dobe. Hocikto z nás má jedinečnú šancu stať sa najlepšou jednotkou. Či už svetovou, alebo jednotkou pre seba samého :-). Ešte stále si málo presvedčená o géne telesnej vytrvalosti a chýbajú ti dôvody, prečo by si mala ponúknuť tvojmu telu pohyb? Čítaj ďalej, viac sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
ako schudnut za mesiac
 

# 1. Len 30 minútovým pohybom si upevníš zdravie

Zdravie je najcennejší dar, akým môžu byť ľudia obdarení. Bohužiaľ, mnohí z nás žijú v oblaku nevedomosti o tom, aké je dôležité, starať sa o svoje zdravie. Pokiaľ doprajeme telu každý deň minimálne 30 minút aktívneho pohybu, poskytneme mu podnet na okysličenie všetkých buniek v tele. Zabránime tým pasivite bunkám, čím sa vyhneme stagnácii organizmu. Naopak, prostredníctvom telesnej aktivity docielime efektívnejšie spaľovanie prebytočných kalórii, bunky sa budú môcť podieľať na tvorbe nových svalových vlákien a taktiež budú schopné vyrovnať sa s vírusmi. A v neposlednom rade si vizuálne zlepšíme postavu :-).
 

# 2. Nadobudneš vnútornú rovnováhu

Niekedy sa nám nedarí, nestíhame, neustále pracujeme, neoddychujeme a psychika padá na dno hlbokej priepasti. Jednoducho, niekedy stratíme balans a potrebujeme vyrovnať. Poradím ti novú formu meditácie – beh. Nasaď si botasky a vybehni von. Naplno sa odovzdaj prítomnému okamihu, zabudni na všetko zlé a vnímaj len vaše telo.
 

# 3. Budeš "nadopovaná" šťastím

Po každom cvičení v organizme prebieha prenos nervových vzruchov spojený s vyplavovaním endorfínov šťastia podmienených hormónom nazývaný serotonín. V ľudskom organizme zohráva dôležitú úlohu ako stimulátor nálady. Vďaka cvičeniu docielime, že telo vyprodukuje množstvo stimulátorov pozitívne ovplyvňujúcich psychiku človeka. Postupom času si organizmus vytvorí závislosť na tento hormón a bude ho pýtať čoraz viac a viac. V konečnom dôsledku sa pre nás cvičenie stane novou závislosťou, ktorá nám iba prospeje.
ako začať chudnúť
 

# 4. Budeš motivovaná jesť zdravšie

Treba si uvedomiť, že organizmus bude vystavovaný pravidelnému výdaju kalórií spojeným s veľkým úbytkom dôležitých živín. To je dôvod, prečo by sme mali po každom cvičení dbať na prísun zdravých a nutrične vyvážených jedál s podielom vitamínov a minerálov. Náš organizmus sa potom bude môcť nielen zregenerovať, ale aj vytvárať nové svalové vlákna pomáhajúce k zlepšeniu fyzickej aktivity.
 

# 5. Objavíš novú, silnejšiu stránku svojho "ja"

Správne a efektívne cvičenie nie je prechádzka ružovou záhradou. Naše telo často krát odoláva veľkému pokušeniu zastaviť a ukončiť trápenie, ale nezlomná vôľa vraví: „Nie, pokračuj!“ S každou sekundou snaženia budujeme nové silne „JA“. Budujeme pevné psychické základy, ktoré nás podržia nielen na tréningu, ale aj v iných životných situáciách ovplyvňujúce našu budúcnosť. Vďaka cvičeniu nájdeme vzťah k samým sebe. Pomocou pohybu sa stávame vytrvalými, ambicióznymi a silnými osobnosťami.
redukcia hmotnosti
 

# 6. Vybuduješ si lepšiu imunitu

Pravidelným pohybom si budujeme nielen krásnu postavu, ale takisto aj odolnejšiu imunitu. Aktívni i rekreační športovci nebývajú tak často chorí. A keď ich aj nejaká nepríjemná choroba dolapí, rýchlejšie sa uzdravia a dokážu zase nabehnúť na svoj denný režim plný povinností. Fyzická zdatnosť a kondícia zlepšuje i nervovo-svalovú koordináciu, čo znamená menšie riziko v podobe zlomenín, úrazov či nešikovných pádov.
 

# 7. Budeš mať kvalitnejší spánok

Pohybovo aktívni jedinci zvyčajne zaspávajú rýchlejšie ako osoby vedúce sedavý spôsob života. Ich spánok je zväčša neprerušovaný a omnoho pokojnejší. Telo si príjemne oddýchne, myseľ „vypne“ a v svaloch prebehne dostačujúcu regenerácia. A ráno budeš môcť skonštatovať, že si sa vyspala doružova :-). Na druhý deň ťa takto odpočinutý organizmus odmení energiou potrebnou v práci, domácnosti či na ďalšiu pohybovú aktivitu.
zdravý spánok
Prajem ti, nech si zamiluješ pohyb a nech je to láska na celý život :-).
 
Vyskúšaj aj naše cvičenie na doma. Prinesieme ti fitko rovno do tvojej obývačky, Fitshaker je online fit program s vyše 700 tréningami, množstvom špičkových trénerov a veľa druhov tréningov, od jogy až po vysoko intenzívne cvičenia:
plán na chudnutie pre ženy
Fotka autora
Alžbeta Jánošíková
Redaktor vo Fitshaker

Som zakladateľka online ženského magazínu Ženuškáreň, prostredníctvom ktorého ponúkam inšpiráciu a motiváciu ako žiť lepšie, zdravšie a kvalitnejšie. Napísala som knihu pre ženy Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala som sa aj na tvorbe bestsellerov Z fitka do kuchyne, Fitness diár, Fitness kalendár. Žiť zdravo pre mňa znamená prijať samú seba so všetkými nedokonalosťami, nájsť rovnováhu a byť šťastná.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.