Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

"Poďme čarovať s tvojou postavou..." diel 1. od fitness trénera Mateja

V prvom článku sa chcem poriadne predstaviť, aby si mala jasné kto som, čo som, čo "vykonávam", ako dlho v tom lietam, čo mám za sebou a čo pred sebou. Hneď za tým aj trošku motivačných vecí, ktoré potrebujeme počuť či vidieť stále častejšie. Nezabudni však, že si to jedine ty, kto môže všetko zmeniť. Skvelé je, že už si s tým začala, pretože inak by si túto webovú stránku nevyhľadala. Nazývam to: „chôdza za zdravím a dobrou náladou.“ A prečo aj za dobrou náladou?  Pretože všetko je o tom. Pozitívne myšlienky, nám vedia zabezpečiť rýchlejšie výsledky. Či v spaľovaní, či v tvarovaní postavy, či v zdraví, či...v čomkoľvek.

Aby som sa teda na začiatok predstavil, napíšem to jednoducho, tak ako to zvyknem robiť aj osobne:  „čaves, som Maťo, som tu tréner a ak chceš niečo vymyslieť, sadnime si k tomu a poďme vymýšľať, čarovanie nechaj na mňa :) „.  Bavím sa s ľuďmi otvorene a snažím sa byť taký, aký som. Čiže obyčajný komunikatívny človek, ktorý sa nerád drží zaužívaných osnov a obvyklých odborných (pre mňa príliš kockatých a obmedzených) slovníkov.
Celým menom ma moji rodičia nazvali Matej Olejár a pochádzam z Levíc. Osobného trénera vykonávam 6 rokov v Perec  Fit Studio Levice. Je to jedno z najväčších fitnes centier v Nitrianskom kraji s cvičebnou rozlohou niečo cez 800 m2.  Som bývalý plavec, robil som súťažne tento nádherný šport 8 rokov. Popri tom ma začalo zaujímať cvičenie v posilňovni a pohyb ako taký. Vždy som chcel vedieť ako to vlastne celé funguje, to naše telo a pohyb, ktorý vykonávame. Práve kvôli tomuto záujmu ma to ťahalo stále viac a viac k štúdiu funkčnosti tela, jeho pohybov, anatómie,  či fyziológie.
Matej-Olejar-Fitshaker
Už na strednej, Obchodnej Akadémii, som si popri plávaní študoval nielen plavecké tréningy a princípy, ale aj posilňovacie princípy a druhy tréningov, zaťaženia, intenzity.  Otvorene priznám, že škola ma nebavila. Bolo to zo mňa cítiť a bral som to ako prechodnú stanicu k tomu, čo naozaj chcem v živote robiť a čomu sa chcem plne venovať. Áno bolo to fitko a cvičenie. Veľa ľudí, možno aj ty,  si tiež už v 16-tich povie, že vie, čo bude robiť. Myslíš, že je to čudné? Ja som to za čudné nepovažoval. Chcel som byť osobným trénerom vo fitku a trénerom plávania. Trénerom plávania som už 11 rokov a postupne som sa dopracoval aj na trénera v posilňovni.
Keď sa ma niekto spýta, či by som chcel niečo iné robiť, odpoviem: „nie!“  A prečo?  Preto, lebo ma táto práca, a zároveň každodenná zábava, úplne napĺňa a baví. Som rád medzi ľuďmi, rád s nimi komunikujem a riešim s nimi rôzne veci. "Aké veci už len môže tréner s klientmi riešiť? Veď je to človek, ktorý sekíruje a vykrikuje?" Možno ťa táto myšlienka napadla ako prvá. Tréner, ktorý nie je komunikatívny, je príliš autoritatívny, potrebuje si hneď na prvom tréningu dokázať svoju „nadvládu“ nad ľuďmi a dá ti tréning, z ktorého sa 3 dni nepostavíš a ktorý ťa úplne odrovná (a aj tvoju vôľu od ďalšej návštevy fitka,či ďalšieho trénera), to určite nie som ja.
fitshake-rmatej-o
A teraz už k veci. Cvičenie (alebo pohyb ako taký) by mal byť našou každodennou súčasťou. To vie asi každý, však? Bohužiaľ, za posledných pár rokov nás naše pracovné povinnosti a zaradenia usadili do kresiel, na stoličky, do auto sedačiek a podobne. Ak máš aj ty takýto "sedavý problém", každý jeden pohyb bude pre teba zdravý. Aj ten, ktorý vykonáš v tvojej obývačke, či na terase, alebo na trávniku. Polož si každý deň otázku: ako si sa dnes pohybovala, či si sa vôbec pohybovala? Či to nebolo náhodou tých obvyklých 15 minút na stoličke, 6 krokov ku kolegyni a 6 krokov naspať? Keď si tých krokov zrátaš za celý deň a bude ich tak 100 a vynásobíš to cca 60cm, vychádza ti smiešne číslo?  Nuž áno, ani nie smiešne, ale hrôzostrašné pre tvoj pohybový aparát, metabolizmus, či psychiku.
Zdvihni teda svoju riťu, prečítaj si niečo o cvičení, začni sa hýbať, či zapni si videjko z tejto stránky. Budeš mať hneď lepšiu náladu, nebudeš myslieť na to, že kto ťa dnes naštval, ktorý „blbec“ ti nedal prednosť na križovatke, ktoré dieťa alebo dôchodca chceli darovať orgány na chodníku pre chodcov, že tvoje deti dostali znova naprd známky v škole, že manžel znovu chcel od teba len to, aby si mu otvorila večer pivo a popri tom začal zasa vykonávať obvyklý slovenský šport – futbalový domáci rozhodca, tréner a hráč v jednom. Ak si zacvičíš s vlastnou váhou, alebo použiješ malé náčinie k vykonávaniu tých úžasných pohybov, zažiješ úžasnú "psychickú vypínačku" a po dotrénovaní báječny pocit uvoľnenosti a eufórie v jednom.
Prvá vec, na ktorú zvyknem upozorňovať ľudí pri cvičení je to, aby to robili s radosťou. Preto, aby im bolo lepšie, aby si zlepšili svoj zdravotný stav, náladu a rozžiarili deň a až potom mysleli na estetické výsledky dosiahnuté cvičením, či aktívnym pohybom. Je super vyzerať športovo a nemať problém zo seba zhodiť veci v lete na kupku, no ešte viac bombové je ráno vstať na zdravé nohy, poškrabať na sa na zdravom tele a povedať si: „dnes je nádherný deň, som zdravý a veselý, čaká ma super deň a ďakujem za svoje zdravie.“  To zdravie si vieš totiž zabezpečiť predovšetkým svojou vôľou a hlavou. Si tvrdohlavá v tom aj v tamtom? Si? Ak aspoň v jednej veci vieš byť tvrdohlavá, buď aj v pohybe. Uvedom si, že to prináša ešte niečo navyše a to je zdravie a dobrú náladu (nielen z dosiahnutých výsledkov).
matej-olejar-premena
Jeden z mojich klientov, 6 mesiacov práce a -25 kíl :).
Pozitívne myslenie, to je to, čo zvyknem vo veľa percentách na osobných tréningoch, či pri obyčajných rozhovoroch ľudom dávať a vštepovať. Veď čo je lepšie, ako keď ťa na tréningu niekto privíta  so širokým úsmevom a dobrou náladou. Ak máš s tým problém, lebo si cvičíš v domácich podmienkach, zapni nejaké to videjko, dobrý článok, či otvor vtipnú knižku :) Ver, či never, je to tak a prídeš na to aj sama. Pozitívne myslenie robí zázraky!
Takže šup šup na dobrú náladu, za dobrou náladou, ja som pre dnešok skončil. Hádam ti tento článok, či príspevok, alebo ako by som to nazval... proste obyčajné moje slová, písmenká, ktoré dennodenne zo mňa lietajú smerom von k ľudom, niečo dali, pozdvihli trošku náladu, chuť do cvičenia a k svojej premene v niečo lepšie, zdravšie. Nezabudni na to, že ty a tvoje okolie tieto zmeny vždy ocenia.
Ďakujem za túto možnosť sa prezentovať, pomáhať ľuďom a ďakujem aj za pozornosť pri čítaní. Ak ťa zaujíma čokoľvek zo sveta fitness, chudnutia, z mojich tréningov alebo iba potrebuješ trošku úsmevu a motivácie, napíš mi komentár k článku, či inak vyjadri svoj názor. Je slobodný svet a rád si prečítam nejakú tú recenziu, či poradím.
Maj sa pekne a vieš ako: „čauko :)
 
Fotka autora
Matej Olejár
Inštruktor vo Fitshakeri

Som osobný a skupinový tréner v Zdravej Energii v Leviciach, ktorú sme spoluzaložili s manželkou Ľubkou. Mám rád pozitívny prístup k životu, rád si plním sny, baví ma práca s ľuďmi a zároveň napĺňa. Som stále usmiaty a veselý človek, rád cvičím a aktívne sa hýbem, milujem prírodu a zvieratká. V domácnosti najradšej varím, je to pre mňa relax a zábava, samozrejme zdravo :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.