Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Plogging: geniálny spôsob ako spáliť pri behu viac kalórií

Písal sa rok 2016, keď sa 57-ročný Erik presťahoval do Štokholmu. Každý deň chodil do práce na bicykli, čo je tam veľmi bežné, priam až samozrejmé (berme si príklad). Po práci si pravidelne chodieval zabehať (berme si príklad II) a čoraz intenzívnejšie si uvedomoval zmenu, ktorú si v meste všimol: množstvo odpadkov pohodených pri ceste a na chodníkoch. Jedného dňa sa rozhodol, že s tým niečo spraví, a vždy, keď si šiel zašportovať, zobral si so sebou tašku a pohodené smeti jednoducho pozbieral. Netrvalo dlho a k Erikovi sa prirodzene pridali priatelia, známi a postupom času aj neznámi, ktorí takto čistili svoje okolie. Obyčajný džoging sa zmenil na takzvaný plogging – podľa švédskeho „plocka upp“, čo v preklade znamená „zdvihnúť“. Plogging však nezostal len v Štokholme. Fanúšikov si našiel naprieč celým Švédskom. V ostatných rokoch sa stal populárnym i v Európe a prívržencov si našiel už aj u nás.

Je to skvelé, pretože slovenská príroda je odpadom zahltená viac než dosť. Podľa najnovších prieskumov sa v našej prírode spomedzi odpadu nachádza najviac (22 %) plastových výrobkov, nádob, obalov od sladkostí (neprekvapivo) a vedier (prekvapivo?). Takmer rovnaké množstvo tvoria plechovky od nápojov, 15 % je cigaretový odpad a zvyšok tvorí bioodpad (ktorý v prírode spomedzi menovaných robí najmenej problémov).
spaľovanie kalórií
Pevne verím, že ty patríš k ľuďom, pre ktorých je absolútne prirodzené si svoj odpad zodpovedne odniesť domov a v prírode nenechať nič, čo tam nepatrí. Žiaľ, je stále obrovské množstvo takých, ktorí si les mýlia s odpadkovým košom. A hádaj, či sa vrátia po sebe poupratovať. Ak chceme mať peknú prírodu, zostáva to na nás a našej dobrej vôli. Preto ak rada beháš alebo trénuješ vonku, zober si pri najbližšej príležitosti so sebou aj vrece na odpadky. Možno budeš sama prekvapená, ako rýchlo sa zaplní.
Keďže ide o beh, počas ktorého v podrepe zbieraš odpadky, môžeme túto aktivitu, ktorou spaľujeme kalórie a pritom čistíme prírodu, nazvať pokojne ekošportom. A pokiaľ pre teba nie sú otázky odpadu dostatočne motivujúce, mám ešte jednu návnadu: v porovnaní s klasickým džogingom spáliš viac kalórií. Musíš sa totiž zohýbať a robiť tak vlastne drep pri každom odpadku, spomaľovať, zrýchľovať a meniť smer a bežať so záťažou.
beh
Ak beh nie je tvojou šálkou kávy, pokojne plogging pretav do podoby, ktorá vyhovuje tebe – prechádzka s deťmi či so psíkom. Niektoré firmy ho dokonca zaviedli ako súčasť aktívneho teambuildingu. Tak čo, vyskúšaš?
Výborným doplnkovým cvičením k behu môžu byť aj naše 15-minútovky. Čaká ťa tam mix trénerov, aj intenzívne cvičenia, aj posilňovanie aj naťahovanie pri pilatese a joge:
spalovanie kalorii
 
Prečítaj si aj:
Láka ťa beh? Predtým, než začneš, urob nasledovné
Ako začať behať, keď som totálne mimo formy?
Behávaš? Daj si ako strečing po behu týchto 7 joga cvikov
Týchto 20 songov nesmie chýbať v žiadnom playliste na beh!
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.