Možno ste aj vy zaregistrovali „zázračný“ liek, vďaka ktorému bez námahy hromadne zhadzujú kilá celebrity, influenceri, ale čím ďalej, tým častejšie aj bežní ľudia z nášho okolia. Zatiaľ čo ešte pred pár mesiacmi bol Ozempic a ostatné lieky z rovnakej kategórie skôr iba kuriozitou spoza oceánu, postupne sa dostali aj k nám a dnes ho už aj Slováci vykupujú vo veľkých množstvách. Je to však naozaj také jednoduché? Chudnúť bez námahy a úpravy životného štýlu len vďaka zázračnej injekcii? 🤔
Lieky na cukrovku
Ozempic ani ostatné lieky na „chudnutie“ vlastne nie sú liekmi na chudnutie, ale liekmi na cukrovku. Aby sme teda uviedli veci na pravú mieru, Ozempic je liek, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid, ktorá je zodpovedná za jeho účinky. Ozempic je určený na liečbu diabetu 2. typu, teda cukrovky. Okrem Ozempicu však rovnaká firma vyrába aj liek známy pod názvom Wegovy s rovnakou účinnou látkou – semaglutidom, pričom jediným rozdielom je vyššia dávka samotného semaglutidu. Liek Wegovy je na rozdiel od Ozempicu registrovaný ako liek proti obezite. Kľúčovou v tomto prípade ostáva samotná obezita a Wegovy, Ozempic ani ostatné podobné preparáty ako napríklad Saxenda či Victoza síce môžu pomôcť ľuďom s ťažkou obezitou, často ich však užívajú ľudia s normálnym BMI alebo nadváhou.
Ako fungujú?
Keďže diabetes 2. typu ide v drvivej väčšine prípadov ruka v ruke s obezitou a ostatnými civilizačnými ochoreniami, je bežnou praxou, že jedným z cieľov u pacientov je redukcia hmotnosti. Konkrétne semaglutid obsiahnutý v Ozempicu a Wegovy funguje ako agonista GLP-1 receptoru, čím zvyšuje účinok prirodzeného hormónu GLP-1. Tento hormón podporuje chudnutie dvomi spôsobmi – pôsobí na centrum hladu v hypotalame, vďaka čomu znižuje chuť do jedla, a okrem toho súčasne spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, čím vyvoláva pocit plnosti a rýchleho nasýtenia. Vďaka týmto účinkom vedú spomínané lieky k zníženiu kalorického príjmu a k redukcii hmotnosti.
(Ne)zdravé chudnutie
Môže sa zdať, že chudnúť vďaka pár injekciám do brucha je dobrý nápad, a ľudia, u ktorých sú tieto lieky naozaj indikované (diabetici a obézni 2.-3. stupňa), z nich bezpochyby profitujú. Ak však patríte k ľuďom, ktorých trápi pár kíl navyše, mierna obezita, alebo chcete iba schudnúť pár kíl na dovolenku, užívanie týchto liekov naozaj k zdravému chudnutiu nepatrí. Ako sme spomenuli, jedným z mechanizmov účinku je spomalenie vyprázdňovania žalúdka, ktoré okrem pocitu plnosti býva často sprevádzané nevoľnosťou a bolesťami brucha až zvracaním. Medzi ďalšie a časté vedľajšie účinky patria aj hnačka alebo naopak zápcha. Z tých menej častých, no o to závažnejších, sa môžu vyskytovať zápaly pankreasu, poškodenie obličiek, poruchy zraku či alergické reakcie.
Konkrétne Ozempic je liek určený na chronickú liečbu, čo znamená, že je potrebné užívať ho dlhodobo. Po vysadení Ozempicu si koledujete o jojo efekt a kilá, ktoré sa zázračne stratili, sa zvyčajne aj zázračne vrátia naspäť. Pri rýchlej a výraznej strate hmotnosti sa navyše môže stať, že sa vaše telo – najmä koža – nestihne prispôsobiť a vám tak zostane veľa prebytočnej kože a prepadnuté líca, a vo finále bude okrem štíhlosti výsledok neuspokojivý.
Schudnúť za každú cenu
O tom, že už aj Slováci chcú byť štíhli za akúkoľvek cenu, svedčí aj fakt, že len za prvý štvrťrok kúpili takmer 3 400 balení Ozempicu. Takže zatiaľ čo si ľudia s nadváhou veselo chudnú, mnohé krajiny už hlásia, alebo predpovedajú očakávaný výpadok tohto lieku, ktorý môže potenciálne chýbať práve tým, pre ktorých je určený – diabetikom.
Mnohé hviezdy, ktoré vďaka Ozempicu schudli a nehanbia sa o tom aj verejne rozprávať, popisujú, ako liek nezvládli užívať dlhodobo, pretože vedľajšie účinky, nechutenstvo a nevoľnosť boli natoľko závažné, že okrem kíl stratili aj možnosť normálne fungovať, keďže im bolo prakticky stále zle od žalúdka. Vedľajšie účinky v takejto podobe sa, samozrejme, nemusia vyskytnúť u každého, ale faktom zostáva, že chudnúť pomocou liekov, ktoré nie sú určené práve nám, je nezdravé a môže byť aj naozaj nebezpečné.
Bez skratiek
Svetom sa už prehnalo také množstvo diét, aktivít, pomôcok a návodov na to, ako zaručene schudnúť, že je ťažké si vôbec na všetky spomenúť. Faktom však ostáva, že jediný účinný, zdravý a hlavne trvalý spôsob, ako zdravo schudnúť, nestratiť svalstvo a hlavne si zdravú hmotnosť a telo udržať, nie je vôbec taký jednoduchý, ako si pichnúť každý týždeň do brucha injekciu. Jediným účinným (aj keď niekedy neobľúbeným) spôsobom, ako natrvalo schudnúť, je, či chceme alebo nie, zmena životného štýlu.
Základom k štíhlemu, ale najmä zdravému telu je vyvážený jedálniček obsahujúci správne množstvá makro aj mikroživín a dostatok fyzickej aktivity. Ak chcete schudnúť, nič iné ako kalorický deficit fungovať nebude, a je len na každom z nás, či uprednostníme nezdravé skratky, akými sú aj tieto lieky, alebo zmeníme svoj životný štýl tak, aby sme boli nielen štíhli, ale hlavne zdraví! 💪😊
ZDROJE:
https://www.forbes.com/health/weight-loss/ozempic-for-weight-loss/
https://www.healthline.com/health/drugs/ozempic
https://www.healthline.com/health/drugs/ozempic-for-weight-loss
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.