Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nikolka (-10,2 kg): „Keď človek pochopí svoje telo, dokáže s ním krásne fungovať a ono sa odmení.“

cvičenie

Ako sa Nikolka ocitla vo Fitshaker rodinke a ako jej premena zmenila vzťah s manželom, si môžeš prečítať v krásnom rozhovore, ktorý nám poskytla.

Nikolka, hneď na úvod vám musíme povedať, že vyzeráte skvelo, vaša premena je naozaj krásna 😊. Kedy ste začali cvičiť s Fitshakerom a ako dlho trvala táto skvelá premena?

Celá moja premena sa začala koncom decembra 2022. U kaderníčky sme sa bavili o cvičení, odporučila mi videá na Youtube, podľa ktorých cvičí ona. Priznám sa, že nie som človek s pevnou vôľou, nikdy som si preto nedávala žiadne predsavzatia, vedela som, že ich nedodržím, a keď aj, tak na krátky čas.

Pamätám si to, akoby to bolo včera, sedela som pri telke a akurát som dojedla vianočnú kapustnicu. Napadlo mi, že si teda pozriem tie videá, ktoré mi odporučila. Celkom ma to zaujalo, bol to body pilates s Heather Robertsonovou – ja veľmi nemusím tie energické „skákačky“. Vyzeralo to jednoducho, tak som zobrala tablet a išla do izby.

Vydržala som asi 15 minút a bola som hotová. V planku som vydržala asi 3 sekundy, kapustnicu som mala niekde v krku 😂. Vtedy mi akoby niečo cvaklo v hlave a povedala som si, že končím. Nabralo to neskutočný spád, začala som hľadať, skúmať, čítať, študovať.

Fitshaker mi vyhadzoval Facebook už dlho, bola to Novoročná výzva 2023, vždy som sa mrkla a zavrela to. Raz mi to však nedalo, otvorila som si stránku na internete a pozrela si skutočne všetky premeny.

Bolo to neuveriteľné, naštartovalo ma to ešte viac, vedela som, že toto je tá cesta. Prezrela som celú stránku, zaregistrovala sa a zostala som verná. Moje začiatky boli s Diankou a doteraz ju zbožňujem.

cvičenie doma plán

Koľko kíl a cm sa vám od začiatku cvičenia podarilo schudnúť 😊?

Môj najväčší kameň úrazu bolo vždy brucho. Myslím, že je to podmienené aj geneticky, preto to išlo veľmi ťažko a pomaly. Hlavne brucho a boky. Samozrejme, kúpila som si aj diár a poctivo som si všetko od začiatku písala.

Pre mňa bolo veľmi demotivujúce, že mi stála váha, ale miery išli dolu. Až študovaním a prečítaním snáď tisíc článkov som si uvedomila, že gro všetkého sú miery a nie váha.

Tak som sa prestala vážiť a len sa merala. Možno sa bude niekomu zdať divné, načo som chudla. Nemala som totiž nadváhu. Meriam 172 cm a na začiatku premeny som vážila 66,7 kg. Problém bol ten, že som sa začala cítiť zle, fyzicky aj psychicky.

Pre moje okolie boli zo začiatku moje úspechy neviditeľné, pretože som dokázala oblečením zamaskovať problémové partie (brucho, boky). Každý mi len vravel, načo chudnem, že som akurát. No nie... ja som sa necítila dobre, všetko sa lepilo na konkrétne partie, nemala som to rovnomerne rozložené. Tak som vyzerala hrozne, relatívne tenké nohy, ale brucho ako balón a boky mi tiekli z nohavíc.

Môj manžel ma od začiatku neskutočne veľmi podporoval, povzbudzoval a dokonca som ho stiahla so sebou a tiež začal chudnúť. Priznal sa, že bol skeptický, keď som mu povedala, že idem chudnúť. Vedel, aká som, že nemám pevnú vôľu, a myslel si, že o týždeň bude všetko ako predtým. Až neskôr mi povedal, že keď ma videl, ako aj po dvoch mesiacoch poctivo každý večer cvičím, že som nezjedla nič sladké, že inak varím, uvedomil si, že to myslím vážne.

Moja bilancia po pol roku – z pása -14 cm, z bokov -9 cm, stehná -10 cm, prsia -5 cm. Ja si meriam aj stred brucha (cez pupok), tam mám -12 cm a pod pupkom -10 cm. Tieto miery ma najviac zaujímali, keďže to boli najproblémovejšie partie, a poviem úprimne, že tieto partie mi dali zabrať najviac a išli dole ako posledné.

kardio cvičenie doma
cvičenie doma pre ženy video
cvicenie doma pre zaciatocnikov

Vráťme sa ešte troška na začiatok. Aký bol váš impulz na to, aby ste s nami začali cvičiť, a s akým cieľom ste sa do cvičenia pustili ?

Môj impulz? Mám 41 rokov, telo už nefunguje, ako keď som mala 25 rokov. Uvedomila som si, že ak budem takto žiť ďalej, skončím ako stará rozjedená pani, ktorá bude mať problém aj ráno vstať z postele. Veľmi sa mi páči, keď sa ženy aj vo vyššom veku o seba starajú a vyzerajú dobre.

Mám sedavé zamestnanie, jediný môj pohyb spočíval v tom, že som sa snažila čo najviac chodiť pešo. Ale nebolo mi to nič platné, keď som si to potom kompenzovala sladkosťami, ktoré zbožňujem. Vôbec som sa nestravovala zdravo. Na čo som mala chuť, to som si dala. Roky takéhoto fungovania nemohli zostať bez dôsledkov. Všetko sa na mňa začalo lepiť.

Myslím, že sa to začalo v čase, keď som sa po materskej dovolenke vrátila do práce. Synčeka mám po umelom oplodnení a ženy, ktoré tým prešli, vedia, aké množstvo hormónov musia do seba dostať, aby bolo všetko úspešné. Po pôrode sa mi aj podarilo schudnúť na pôvodnú váhu, ale viem, že to bolo nepravidelnou stravou, keďže synček bol náročné dieťatko a viac-menej som bola naňho sama.

Niekedy som bola celý deň na 2 párkoch 😅. Manžel bol niekedy kvôli práci preč takmer celý týždeň, starých rodičov nemáme a rodina býva mimo. V práci som začala pravidelne jesť, potom doma večera, za tým sladké a žiadny pohyb. Dôsledky prišli rýchlo. Čo som pribrala, už proste nezmizlo ako dakedy. Spoliehala som sa na to a zrazu telo sklamalo 😆.

Veľmi som chcela znova nosiť veci, ktoré som odložila do škatúľ, lebo som sa už do nich nevmestila alebo mi z nich trčalo brucho 😂. Moja veľkosť bola S a zrazu som si musela kupovať tričká oversize alebo veľkosť L, niekedy aj XL.

cvičenie doma pre ženy
pomôcky na cvičenie doma
pomocky na cvičenie

Úprava stravy a jedálnička je tiež dôležitá, ak sa snažíme žiť zdravšie. Ako ste jedálniček upravili vy? Pridali ste doň nejaké recepty a tipy z našich stravovacích videí či blogu?

99 % môjho úspechu pripisujem práve totálnej zmene stravovacích návykov a aj spôsobu varenia.

Vlastne vďaka tomu začal chudnúť aj môj manžel. On má k chudnutiu veľmi blízko, trpel nadváhou a niekoľkokrát sa mu podarilo schudnúť, ale vždy s jo-jo efektom. Súčasťou môjho života sa stali kalorické tabuľky. Je to neskutočná pomoc a doteraz s nimi fungujem a poctivo si jedlo vážim. Recepty čerpám zo stránky Fitshakera a môžem povedať, že som vyskúšala prevažnú väčšinu.

Všetky sú vynikajúce a k niektorým sa rada vraciam. Zistila som, že sa nemusím vzdať ani sladkého, robím si doma zdravé dezerty, naďalej kváskujem a doprajem si, na čo mám chuť.

Žiadne hladovanie, žiadne fádne šaláty. Ale výborná, chutná, pestrá strava, dávam si záležať aj pri výbere potravín a surovín, žiadne polotovary ani nič podobné. Mám ešte dve ďalšie obľúbené stránky, odkiaľ čerpám fit recepty, deň dopredu si naplánujem, čo idem variť, kúpim si suroviny a od januára som si neobjednala žiadne jedlo do práce.

Komplet všetko si chystám doma a krabičkujem. Cvičenie je zlatý klinec pri mojej snahe.

Ako sa vám páči koncept domáceho cvičenia v pohodlí obývačky 😊? Máte aj obľúbených trénerov či videá, ku ktorým sa rada vrátite?

Toto je to, čo ma na Fitshakeri upútalo a prečo som mu zostala verná. Pestrosť a rozmanitosť. Do detailu premyslené, myslelo sa na všetky vekové kategórie aj spôsoby cvičenia.

Ako som spomenula, moja obľúbenkyňa je Dianka, s ňou som začínala a rada sa k nej vraciam. Vravela som, že nemám rada „skákačky“. Ale s Maťom Olejárom je to paráda a vďaka nemu som prišla na chuť aj tabate. Ďalší môj obľúbenec je Janko Kempa, mám rada jeho hecovanie, prirodzený humor a jeho cvičenia sú moje obľúbené. Veľmi rada si dám aj jogu s Nikol, hlavne po ťažkom dni alebo keď mám menštruáciu. Vtedy je to balzam na telo aj dušu.

Priznám sa, že teraz som zvoľnila frekvencie cvičenia, už necvičím denne, ale tak 2-, 3x do týždňa. Prišlo leto a ja teraz veľa času trávim v záhrade, kde si, myslím, viem tiež veľmi dobre spaľovať 😀.

cvicenie

Cvičíte každý deň? Nenastala počas vašej premeny situácia, že ste si na pár dní museli dať pauzu? Veľa žienok sa napríklad po chorobe alebo inej pauze nevie naspäť naštartovať...

Samozrejme. Aj ja som mala ťažké chvíle. Nie pre nechuť, ale pre zdravotné problémy. V marci som bola so synom hospitalizovaná, ale to som bola v takom švungu, že som cvičila aj na izbe 😂. Teraz, začiatkom júna, sme boli znova hospitalizovaní a necvičila som 8 dní. To bol rekord.

Aj vtedy, keď som bola chorá ja, vždy som sa dokázala znova naštartovať a ísť si zacvičiť. Teraz je to paráda, podložku zoberiem von a na čerstvom vzduchu si zacvičiť je úplne top.

legíny na cvičenie

Boli ste aktívna celý život? Alebo ste lásku k pohybu a športu pocítili až neskôr 😊?

No ja som lemra lemravá 😂 . Vôbec nie som športový typ. Neviem sa korčuľovať, neviem sa lyžovať, bicykel ma vôbec neláka. Jediné, čo mám rada, je turistika. To však zasa nemá rád manžel. Tak sme v takom bludnom kruhu 😉 . Ale manžel v rámci svojho chudnutia kúpil lavicu na posilňovanie, činky a tomu sa venujeme obaja.

V posilňovaní zasa nie sme úplní nováčikovia, tomu sme sa venovali aj v minulosti, ale nie aktívne. Vlastne len tak v rámci voľného času.

guma na cvičenie

Na záver nám prezraďte, čo by ste poradili žienkam, ktoré stále váhajú, či sa k nám pridať. Stojí to za to 😊?

Ťažko sa radí. Sú typy, ktoré budú len kňučať nad svojou postavou, ale večer si dajú rezeň a šalát, sú typy, ktoré kňučia, ale nespravia ani ťuk, aby vyzerali lepšie, sú typy, ktoré sú s tým zmierené a berú to tak, že načo mám chudnúť, manželovi/rodine sa páčim taká, aká som, a sú typy (hlavne vyššie vekové kategórie), ktoré si povedia –a komu sa mám páčiť. Ale bolia ich kolená, bolí ich chrbát, majú aj iné zdravotné ťažkosti.

Každá žena musí urobiť podľa svojho uváženia. Chcem niečo zmeniť, chcem sa cítiť lepšie vo svojom tele, môžem si kúpiť, čo sa mi páči.

A sú typy ako ja, že som totálny športový antitalent, ale chcela som sama sebe dokázať, že aj ja so svojou slabou vôľou dokážem prekonať samu seba, a ukázať svojmu okoliu, že si viem ísť za svojím cieľom a nie sú to len reči, že chcela by som. Je to taký vnútorný pocit. Teraz je ten čas a idem na to. Žiadne dlhé rozhodovanie, žiadne plánovanie dátumu, žiadne predsavzatia.

Keď človek pochopí svoje telo, jeho mechanizmus a potreby, dokáže s ním krásne fungovať a ono sa odmení. Všetko bude tak, ako má byť.

Poviem úprimne, že zmena životného štýlu veľmi prospela aj môjmu vzťahu s manželom. Našli sme spoločnú tému, dopĺňame sa a povzbudzujeme, tešíme sa každému úspechu. Čo viac si priať ako zdravé telo a ešte zdravšieho ducha 😎.

Poď naskočiť s nami na zdravý a udržateľný životný štýl už počas tohto leta! Máme pre teba skvelý program Fit in 15 min, vďaka ktorému si zacvičíš rýchlo a účinne s našimi trénermi a budeš na seba deň od dňa pyšnejšia! 😊

cvičenie doma
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.