Nevravím, že odteraz už nikomu nebudeme kupovať žiadne darčeky, nebudeme mať stromček a vianočné ozdoby. Aj u nás chodil Mikuláš, pre dcérku sme pripravili adventný kalendár v podobe vianočných zážitkov a dekorácií máme už na začiatku decembra dosť (veď ihličie, šípky a oriešky vyzerajú v tej vázičke či na venci tak krásne :-) a využiť vieme všetko, čo máme doma). Je skvelé, ak budeme nakupovať uvedomelo a kúpime len ozaj to, čo potrebujeme a využijeme. Stresu zažívame počas roka viac než dosť, skúsme tie predvianočné dni prežiť v pohode. Skvelé tipy sme získali aj od Zuzky Knollovej z bezobalového nitrianskeho obchodíku Do špajze (web: www.dospajze.sk). Veríme, že vám pomôžu k udržateľnejším Vianociam :-).
10 tipov na minimalistické Vianoce alebo ako ich prežiť v duchu zero waste
# 1: Minimum darčekov, minimum odpadu
Tip od Zuzky: „Zo všetkých strán na nás číhajú vianočné reklamy, akcie, zľavy a výpredaje, akými „urobíme tým druhým radosť“. Pod týmto tlakom často človek kúpi aj to, čo by za iných okolností nekúpil. A tu treba začať prvým krokom, ktorý vedie k znižovaniu odpadu, a to odmietnutím toho, čo nepotrebujeme. Môžeme sa zamyslieť nad efektivitou daru, ako často ho človek počas roka využije (napr. sveter so sobom, prípadne vianočným motívom, bude v skrini viac ako na obdarovanom, alebo ďalší kuchynský robot zaberajúci miesto v kuchyni).“
# 2: Najkrajší darček je spoločný čas
# 3: Radšej lokálne a bezobalové darčeky
Tip od Zuzky: „Hračky vedia byť aj drevené namiesto plastových, ktoré vydržia neporovnateľne dlhšie. Prírodná bezobalová kozmetika – šampúchy, balzamy, dezodoranty môžu takisto urobiť radosť. Ak niekto nemá svoju fľašu na vodu, prípadne keepcup na kávičku alebo čaj, je to fajn darček. Ja obľubujem zero waste sviečky, ktoré mi spríjemňujú zimné večere a spomeniem si vždy na človeka, ktorý mi ju daroval... Niekedy aj v antikvariáte alebo starožitníctve vieme nájsť veľmi zaujímavé hodnotné kúsky, ktoré už v bežnom obchode ťažko zoženieme.“
# 4: Myslime na miesto, kde žijeme
Tip od Zuzky: „V prvom rade je to o počte darčekov, ktoré dostaneme. Sú prípady, kedy sú Vianoce poňaté najmä materiálne - čím viac darov, tým hodnotnejšie Vianoce. Môžeme sa v rodine, s priateľmi dohodnúť, že nám postačí 1 darček. Menej darov, menej odpadu. Najideálnejšie sú podľa mňa dary v podobe zážitkov, masáže, kozmetika, permamentky, lístky do divadla, výlety... A ešte u nás na Slovensku stále zaostávame v triedení odpadu. Dajme si tú námahu vyhodiť, čo kam patrí, bude to veľmi užitočné pre všetkých.“
# 5: Baliaci papier ozaj nepotrebuješ
Tip od Zuzky: „Baliaci papier vieme nahradiť napr. novinami. Ak použijeme zaujímavú stuhu, tak bude darček vyzerať veľmi zaujímavo. Keďže v práci nám veľká časť tovaru chodí do papierových vriec, tak tento papier postrihám a použijem ešte na balenie darčekov. Zvyčajne dokreslím nejaký vianočný motív, napr. stromčeky, hviezdičky alebo vianočné gule. Zabaliť vieme aj do krabice alebo látkového vrecúška, ktoré môžeme aj neskôr využívať. Niekedy sa stačí poobzerať v domácnosti a nájdeme niečo vhodné na balenie, len k tomu treba použiť trošku fantázie.“
# 6: Stromček – živý alebo umelý?
Tip od Zuzky: „V tomto nemám jednoznačnú odpoveď, čo je lepšie. Umelý stromček nám vie slúžiť niekoľko desiatok rokov. Ak živý, vieme si kúpiť stromček v kvetináči, ktorý môžeme neskôr zasadiť.“
# 7: Aj vianočné ozdoby môžu byť handmade
Tip od Zuzky: „Ak si raz niekto zakúpi vianočné ozdoby, je dobré, ak si zvolí štýl, ktorý sa mu bude páčiť každé Vianoce a neprepadne trendu meniť výzor stromčeka každý rok. Určite sú zaujímavé ozdoby zo slamy, z včelieho vosku, prípadne papierové – vločky, reťaz, či voňavé perníčky.“
# 8: Daj stop plytvaniu jedlom
Tip od Zuzky: „Uvedomme si hodnotu jedla. Ideálne je naplánovať a spísať si zoznam potravín, ktoré potrebujeme kúpiť a v obchode sa riadiť iba týmto zoznamom a nie tým, čo je v zľave. Prípadne sa riadiť aj receptom, obsahom, koľko porcií bude z takého šalátu, lebo niekedy ten náš odhad nie je správny a uvarí sa, prichystá sa toho priveľa. Potom človek buď jedlo vyhodí alebo ho je preto, aby sa nevyhodilo, čo tiež nie je prínosné.“
# 9: Na návštevu môžeš zobrať aj krabicu koláčov
Tip od Zuzky: „Darčekmi môžu byť nielen domáce napečené koláčiky, ale aj čajové sviečky z včelieho vosku, ale opäť môžeme aj tento trend nosenia darčekov zaviesť na trend nenosenia darčekov, kedy sa proste obdarujeme iba spoločným trávením vianočných chvíľ.“ Môžeme byť práve my tými priekopníkmi, ktorí budú inšpirovať ďalších k udržateľnejším Vianociam.
# 10: Učme aj deti darovať, nielen dostávať
Nádherné a radostné sviatky s láskou v srdci :-)!
Skvelým bezopadovým tipom na darček je aj online členstvo vo Fitshakeri. Daruj ho niekomu. ;-)
Nech sa páči, na záver zopár tipov na vianočné recepty:
Pšenová raňajková kaša s vôňou Vianoc
Rýchly bezmúkový orechový koláč s brusnicami, hotový do 30 minút
Nepečený kakaový zákusok s malinami a čučoriedkami
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.