Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aj Vianoce sa dajú prežiť minimalisticky. 10 tipov na udržateľné Vianoce

Vianoce by mali byť o láske, rodine, pohode a blízkosti. Nie o hojnosti, veľkých daroch, záplave jedla a zbytočností. I keď lákavé reklamy nás už od začiatku jesene presviedčajú o opaku. My sa často naháňame za dokonalou podobou Vianoc, chceme mať všetkého veľa (tak ako naša kamoška či sused) a zabúdame, že o tom to nie je. Skúsme poňať Vianoce minimalisticky. Poďakuje sa nám nielen naša Zem, ktorá i tak už dosť trpí pod horou odpadu, ale i peňaženka a rodina, ktorú si môžeme užiť presne tak, ako si zaslúži. Bez stresu, zhonu a v láske.

Nevravím, že odteraz už nikomu nebudeme kupovať žiadne darčeky, nebudeme mať stromček a vianočné ozdoby. Aj u nás chodil Mikuláš, pre dcérku sme pripravili adventný kalendár v podobe vianočných zážitkov a dekorácií máme už na začiatku decembra dosť (veď ihličie, šípky a oriešky vyzerajú v tej vázičke či na venci tak krásne :-) a využiť vieme všetko, čo máme doma). Je skvelé, ak budeme nakupovať uvedomelo a kúpime len ozaj to, čo potrebujeme a využijeme. Stresu zažívame počas roka viac než dosť, skúsme tie predvianočné dni prežiť v pohode. Skvelé tipy sme získali aj od Zuzky Knollovej z bezobalového nitrianskeho obchodíku Do špajze (web: www.dospajze.sk). Veríme, že vám pomôžu k udržateľnejším Vianociam :-).
minimalisticky
 

10 tipov na minimalistické Vianoce alebo ako ich prežiť v duchu zero waste

 

# 1: Minimum darčekov, minimum odpadu

Naozaj, Vianoce nie sú o pretekaní, kto dá viac. Najmä naše deti to však často učíme a nachádzajú si pod stromčekom tak veľa darčekov, že ich nedokážu prijať. A pritom by malo platiť pravidlo: čím menšie dieťa, tým menej darčekov. No mám pocit, že je to úplne naopak. A keďže má dieťatko „Ježiška“ u jednej babky, u druhej babky, u krstnej, u kamošky, u švagrinej atď., je toho naozaj veľa. Čo, ak by sme si od rodiny vypýtali radšej peniažky a kúpili dieťatku darček vtedy, keď ho bude potrebovať? A od babky či krstnej by dostalo knižku, nálepky alebo spoločenskú hru?
Tip od Zuzky: „Zo všetkých strán na nás číhajú vianočné reklamy, akcie, zľavy a výpredaje, akými „urobíme tým druhým radosť“. Pod týmto tlakom často človek kúpi aj to, čo by za iných okolností nekúpil. A tu treba začať prvým krokom, ktorý vedie k znižovaniu odpadu, a to odmietnutím toho, čo nepotrebujeme. Môžeme sa zamyslieť nad efektivitou daru, ako často ho človek počas roka využije (napr. sveter so sobom, prípadne vianočným motívom, bude v skrini viac ako na obdarovanom, alebo ďalší kuchynský robot zaberajúci miesto v kuchyni).“
Co na vianoce
 

# 2: Najkrajší darček je spoločný čas

Ako neminúť na darček žiadny baliaci papier a bude mať pre obdarovaného tú naj hodnotu? Daruj svoj čas. Darčekový kupón na kino pre sestru, lístky do divadla pre teba a maminu, či wellness víkend pre starých rodičov. Detičky sa tiež isto veľmi potešia, ak ich vezmeš na lyžovačku či koncert. Nie nadarmo sa hovorí, že spomienky zostávajú žiť večne :-). O vecných daroch to platí len málokedy.
Vianocne napady
 

# 3: Radšej lokálne a bezobalové darčeky

Ak by si chcela vybrať nejakú drobnosť, skús sa poobzerať po slovenských značkách. Existuje toľko nááádherných produktov z dielnej šikovných Slovákov a veľa z nich myslí i na ekológiu a udržateľnosť. Pán „Google“ ti určite rád poradí. :-)
Tip od Zuzky: „Hračky vedia byť aj drevené namiesto plastových, ktoré vydržia neporovnateľne dlhšie. Prírodná bezobalová kozmetika – šampúchy, balzamy, dezodoranty môžu takisto urobiť radosť. Ak niekto nemá svoju fľašu na vodu, prípadne keepcup na kávičku alebo čaj, je to fajn darček. Ja obľubujem zero waste sviečky, ktoré mi spríjemňujú zimné večere a spomeniem si vždy na človeka, ktorý mi ju daroval... Niekedy aj v antikvariáte alebo starožitníctve vieme nájsť veľmi zaujímavé hodnotné kúsky, ktoré už v bežnom obchode ťažko zoženieme.“
darčeky pre deti
 

# 4: Myslime na miesto, kde žijeme

Poznáš i ty situáciu, keď sa dopoludnia po Štedrom dni chystáš na návštevu a všetky kontajnery a priestor okolo nich je zaplavený množstvom odpadu, ktorý sme vygenerovali počas niekoľkých hodín? Čo môžeme urobiť preto, aby to bolo tento rok inak?
Tip od Zuzky: V prvom rade je to o počte darčekov, ktoré dostaneme. Sú prípady, kedy sú Vianoce poňaté najmä materiálne - čím viac darov, tým hodnotnejšie Vianoce. Môžeme sa v rodine, s priateľmi dohodnúť, že nám postačí 1 darček. Menej darov, menej odpadu. Najideálnejšie sú podľa mňa dary v podobe zážitkov, masáže, kozmetika, permamentky, lístky do divadla, výlety... A ešte u nás na Slovensku stále zaostávame v triedení odpadu. Dajme si tú námahu vyhodiť, čo kam patrí, bude to veľmi užitočné pre všetkých.“
Vianoce 2019
 

# 5: Baliaci papier ozaj nepotrebuješ

Práve baliaci papier má ohromné zastúpenie v našich smetiakoch. Pamätám si, že ešte niekoľko rokov dozadu putovalo i od nás z domu veľké množstvo papierov z darčekov rovno do smetiaku. Teraz už baliaci papier nekupujeme a využívame krabice, v ktorých nám prišiel tovar zaslaný z eshopu alebo vianočné darčekové tašky, ktoré už roky kolujú po našej rodine. Úprimne, nemyslím si, že deti majú nejaký extra silný zážitok z trhania papiera pri otváraní darčeka a nemusíme ich na tento zvyk učiť. Naša Alžbetka si všetky darčekové tašky, ktoré dostala ukladá do špajze a len vyťahujeme, keď chceme niekoho obdarovať. :-)
Tip od Zuzky: Baliaci papier vieme nahradiť napr. novinami. Ak použijeme zaujímavú stuhu, tak bude darček vyzerať veľmi zaujímavo. Keďže v práci nám veľká časť tovaru chodí do papierových vriec, tak tento papier postrihám a použijem ešte na balenie darčekov. Zvyčajne dokreslím nejaký vianočný motív, napr. stromčeky, hviezdičky alebo vianočné gule. Zabaliť vieme aj do krabice alebo látkového vrecúška, ktoré môžeme aj neskôr využívať. Niekedy sa stačí poobzerať v domácnosti a nájdeme niečo vhodné na balenie, len k tomu treba použiť trošku fantázie.“
Vianočné ozdoby na stromček
 

# 6: Stromček – živý alebo umelý?

Množstvo ľudí si nevie Vianoce bez vône jedličky predstaviť. No podľa mňa stačí, ak si spravíme predvianočný výlet do lesa a odtrhneme si zopár konárikov z ihličnatého stromčeka do vázičky. Môžeme pridať i ďalšie lesné plody, previazať jutovinou a krásnu a voňavú dekoráciu máme na svete.
Tip od Zuzky: V tomto nemám jednoznačnú odpoveď, čo je lepšie. Umelý stromček nám vie slúžiť niekoľko desiatok rokov. Ak živý, vieme si kúpiť stromček v kvetináči, ktorý môžeme neskôr zasadiť.“
Minimalizmus v domacnosti
 

# 7: Aj vianočné ozdoby môžu byť handmade

Nasušené kúsky pomarančov, či citrónov alebo jabĺčok sú podľa mňa jednou z najkrajších vianočných ozdôb vôbec. A hotové sú raz-dva. Stačí nakrájať ovocie na tenké prúžky, nechať usušiť a uviazať špagátikom na stromček. Ak ich doplníme o domáce medovníčky a zopár šišiek z lesa, stromček bude pôsobiť ozaj čarovne. Nám naša kamarátka Lucka vyrobila i vianočnú reťaz zo sušenej pomarančovej kôry a malých šišiek, drevené ozdôbky sme kúpili na vianočných trhoch od šikovných majstrov a nič viac na stromčeku ozaj nepotrebujeme. Teda ešte svetielka, tie máme z obchodu :-).
Tip od Zuzky: Ak si raz niekto zakúpi vianočné ozdoby, je dobré, ak si zvolí štýl, ktorý sa mu bude páčiť každé Vianoce a neprepadne trendu meniť výzor stromčeka každý rok. Určite sú zaujímavé ozdoby zo slamy, z včelieho vosku, prípadne papierové – vločky, reťaz, či voňavé perníčky.“
vianocne
 

# 8: Daj stop plytvaniu jedlom

Ďalším problémom sviatkov je ohromné množstvo jedla. Jasné, 3 dni sú zatvorené obchody, ale naozaj tie 3 dni to určite prežijeme, veľa času trávime na návštevách a máme doma veľa zásob. Nemusíme sa deň pred Štedrým dňom stresovať v hypermarketoch, lebo sme zabudli kúpiť ešte jedno balenie masla alebo šunky. Vianoce sú aj o dobrom jedle, ale myslime na striedmosť, myslime na naše telo, myslime na pohyb. Kúpme si len to, čo naozaj potrebujeme. Radšej menej ako viac.
Tip od Zuzky: Uvedomme si hodnotu jedla. Ideálne je naplánovať a spísať si zoznam potravín, ktoré potrebujeme kúpiť a v obchode sa riadiť iba týmto zoznamom a nie tým, čo je v zľave. Prípadne sa riadiť aj receptom, obsahom, koľko porcií bude z takého šalátu, lebo niekedy ten náš odhad nie je správny a uvarí sa, prichystá sa toho priveľa. Potom človek buď jedlo vyhodí alebo ho je preto, aby sa nevyhodilo, čo tiež nie je prínosné.“
kapustnica
 

# 9: Na návštevu môžeš zobrať aj krabicu koláčov

A ešte mám pre teba super tip. Čo tak si zorganizovať predvianočné pečenie s kamoškami? Samozrejme, spojené s „klábosením“, smiechom a možno i dobrým punčom :-)? V dobrej spoločnosti opadnú i posledné náznaky vianočného zhonu a práca pôjde ľahšie od ruky. Navyše spoločne strávený čas s ľuďmi, ktorých milujeme je ten naj! Koláčiky si potom jednoducho rozdelíte a ak ich máte viac, môžete malú krabičku priniesť aj na návštevu. Myslím, že poteší viac ako fľaša vína alebo darček, ktorý donesieš len preto, že by sa „to malo“ a potom zapadne prachom.
Tip od Zuzky: „Darčekmi môžu byť nielen domáce napečené koláčiky, ale aj čajové sviečky z včelieho vosku, ale opäť môžeme aj tento trend nosenia darčekov zaviesť na trend nenosenia darčekov, kedy sa proste obdarujeme iba spoločným trávením vianočných chvíľ.“ Môžeme byť práve my tými priekopníkmi, ktorí budú inšpirovať ďalších k udržateľnejším Vianociam.
vianočné pečivo
 

# 10: Učme aj deti darovať, nielen dostávať

Áno, hovorí sa, že Vianoce sú najmä o deťoch. Že by si ich mali naozaj užiť, tešiť sa z toho kúzla vôkol nás. No práve deti sa ozaj tešia z každej maličkosti – keď uvidia sneh, akékoľvek špeci lego im bude ukradnuté. Keď im zapáliš prskavku a budeš im rozprávať vianočné príbehy, toto bude pre nich to čaro Vianoc. A naučiť ich, že by mali nielen dostávať, ale i dávať, je podľa mňa veľmi dôležité. Preto sme tento rok pripravili krabicu pre seniorov do Domovov dôchodcov. Preto sme napísali a poslali pohľadnice pre babičky, ktoré nepoznáme a sú na Vianoce pravdepodobne samy. Preto sme vytriedili nejaké hračky, ktoré pôjdu do nemocnice alebo detičkám, ktoré až tak šťastné sviatky neprežijú. Ukážme našim deťom, čo je ozajstná štedrosť. Veď kedy inokedy, ak nie teraz...
na vianoce
A odkaz od Zuzky na záver pre nás všetky: „Vianoce sú sviatky pokoja a lásky. A to vieme nájsť iba sami v sebe. Vieme sa vzájomne obdarúvať vrelými objatiami, smiechom, úsmevom, počúvaním.... V našej duši je toľko darov, bezodpadu, ktoré sú zadarmo. Stoja nás len vlastné úsilie pohľadať ich. A to, čo dáme, sa nám niekoľkonásobne vráti.“
Nádherné a radostné sviatky s láskou v srdci :-)!
 
Skvelým bezopadovým tipom na darček je aj online členstvo vo Fitshakeri. Daruj ho niekomu. ;-)
daruj členstvo
 
Nech sa páči, na záver zopár tipov na vianočné recepty:
Pšenová raňajková kaša s vôňou Vianoc
Rýchly bezmúkový orechový koláč s brusnicami, hotový do 30 minút
Nepečený kakaový zákusok s malinami a čučoriedkami
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.