Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Rozmýšľala si už niekedy nad tým, z čoho je vyrobené tvoje oblečenie na cvičenie?

eko móda

Pri slove cvičebný úbor by som si vybavila tepláky, tielko a cvičky, ktoré sme nosili na telesnej výchove na základnej škole 😊. Dnes sa však môžeme pri cvičení už doslova vyfintiť a cítiť sa nielen sexi, ale aj pohodlne. Ako je to však s udržateľnosťou športového oblečenia?

Ak by som mala hádať, čo je napísané na štítku tvojho športového trička alebo legín, stavila by som na polyester. Je to totiž jeden z najčastejšie používaných materiálov v módnom priemysle. Niet sa čomu čudovať: je odolný, nekrčivý, nenatiahne sa a rýchlo schne. Vyrobený je z ropy (veru, legíny z ropy neznejú lákavo), pri jeho výrobe, najmä chladení, sa spotrebuje obrovské množstvo vody a zo všetkých textilných vláken za sebou zanecháva najväčšiu uhlíkovú stopu, čím sa na rebríčku udržateľnosti prepadáva na najspodnejšie priečky.

Nylon na tom nie je oveľa lepšie. Rovnako ako polyester, aj ten je vyrobený z ropy a na jeho výrobu sa spotrebuje množstvo prírodných zdrojov.

fitness oblecenie damske

Obrázok je ilustračný.

Poznámka redakcie: V článku budú menované konkrétne značky. Nejde však o platenú reklamu, uvádzame ich ako naše tipy bez toho, aby sme s danými značkami mali dohodnutú akúkoľvek spoluprácu.

AKO SI TEDA VYBRAŤ ŠPORTOVÉ OBLEČENIE S OHĽADOM NA UDRŽATEĽNOSŤ?

# 1: Voľ alternatívne materiály

Recyklovaný polyester z už vyrobených materiálov

Často z PET fliaš alebo starých rybárskych sietí či iného plastového odpadu. Pri ich spracovaní sa oproti výrobe nového polyesteru spotrebuje o 60 % menej energie. To už znie lepšie, keď už nie z módneho, tak aspoň z ekologického hľadiska.

Riešenie je to však len dočasné, recyklovaný polyester sa totiž recyklovať donekonečna nedá a ani sa nerozloží. Okrem toho sa z neho (najmä z fleecového materiálu) každým praním uvoľňujú drobné čiastočky mikroplastov. Okom ich nezachytíme a rovnako ich nezachytí ani čistička vôd. Dostávajú sa tak do vôd, riek a oceánov, odtiaľ do rýb a z rýb... Odhaduje sa, že každý z nás za týždeň (!!!) zje toľko mikroplastov, koľko by stačilo na vyrobenie jednej kreditky. Mňam!

fitness suprava

Obrázok je ilustračný.

Econyl

Ako názov napovedá, je eko alternatívou k surovému nylonu. Vyrába sa z plastového odpadu a rybárskych sietí a výhodou je, že vlastnosti má rovnaké ako surový nylon. Tento materiál používa napríklad známa slovenská značka legín Abraka.

oblečenie na cvičenie pre ženy

Zdroje foto: FB @abrakastore.sk

Lyocell

Lyocell je momentálne snáď najlepšou voľbou (poznáš možno pod obchodnou značkou Tencel). Je to prírodné vlákno vyrobené z udržateľne pestovaného eukalyptu, prípadne bambusu. Je pohodlné, dobre absorbuje vodu, v zime hreje a v lete chladí. Športové oblečenie z neho ponúkajú Hanibal, Hudy a Organic Basics.

damske fitness oblecenie

Zdroj foto: FB @organicbasics

Merino

Merino vlnu asi zvlášť predstavovať nemusím. Je obľúbená vďaka svojej jemnosti a schopnosti absorbovať pachy. Pri starostlivosti o ňu si však daj pozor – určite sa vyhni aviváži a ideálne použi ekologický prací gél na vlnu a merino (s obsahom lanolínu), ktorý je na to určený

oblečenie do fitka

Obrázok je ilustračný.

Bio bavlna

Bavlna je síce prírodný materiál, no jej konvenčná kvalita je spojená s obrovským množstvom pesticídov pri pestovaní a prídavných toxických látok pri výrobe vlákna. Bio certifikát zaručuje, že nie sú prítomné žiadne z týchto látok a tiež férové pracovné podmienky aj ohodnotenie.

fitness oblečenie pre ženy

Obrázok je ilustračný.

# 2. Žiadaj certifikáty

Global Recycle Standard (GRS)

Táto medzinárodná certifikácia dohliada na textil s obsahom recyklovaných vlákien a zodpovedné sociálne a environmentálne postupy, usiluje sa o minimalizáciu chemikálií a škodlivých vplyvov na životné prostredie.

Recycled Claim Standard (RCS)

Rovnako stanovuje požiadavky na recyklovaný materiál – s cieľom navýšiť jeho využívanie. Tu som však už trochu skeptická, pretože certifikát RCS môže dostať produkt, ktorý obsahuje aspoň 5 % recyklovaného materiálu – čo sa mne osobne zdá pramálo.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Je jeden z najznámejších certifikátov, ktorým sa značky chvália. Nečudujem sa im. Tento certifikát totiž úplne zakazuje používanie čistého polyesteru a toho recyklovaného nesmie obsahovať viac než 30 %. Používa ho napríklad známa firma Patagonia, ktorej výroba je z hľadiska udržateľnosti hodnotená vysoko. Okrem bavlny certifikovanej GOTS používa veľké percento recyklovaných materiálov a ponúka službu opravy starého oblečenia.

Mulesing-free, Responsible Wool Standard, ZQ Merino Standard a Soil Association Organic Standards

Tieto certifikáty zaručujú voči ľuďom etickú a voči ovciam humánnu výrobu merino vlny, ktorá sa vzhľadom na jej popularitu stala otáznou. Eticky získaná ovčia merino vlna je použitá napríklad aj v topánkach značky Allbirds. Mimochodom, šnúrky na týchto topánkach sú vyrobené z recyklovaných PET fliaš.

oblecenie na cvicenie zeny

Zdroj foto: FB @weareallbirds

# 3. Správna starostlivosť

Vymyslela som takú básničku: Netreba vždy prať, stačí vyvetrať.

Ono to znie smiešne, ale naozaj veľa ľudí perie oblečenie po jednom použití. Skús prať menej, ale lepšie a šetrnejšie. Oblečenie ti tak vydrží dlhšie a nebudeš ho musieť meniť za nové. O tom, ako na eko pranie, som písala v článku Ako na eko pranie.

ekologické pranie

# 4. Dobrovoľná skromnosť

• Požičaj si.

Ak možno s Fitshakerom len začínaš a ešte si nie si istá, či cvičeniu prepadneš na každodennej báze, najprv si športové oblečenie len požičaj od kamošky. A ktovie – možno ti ho časom aj daruje alebo vymení za nejaký tvoj kúsok oblečenia 🙂.

• Secondhand.

Viem, že mnohým táto možnosť nevonia (doslova). Dnes však secondhandy dostali druhý dych a dajú sa v nich nájsť naozaj skvelé kúsky – aj športové.

• Swap.

Hromadné akcie, na ktorých si ľudia vymieňajú oblečenie. Môžeš doniesť to, čo ti v skrini už zavadzia, ale aj nemusíš. A ak sa ti niečo zapáči – je to tvoje. Sama som si z takýchto akcií niekoľko kúskov doniesla a na vlastné oči som videla, ako ľudia nosili úplne nové oblečenie, dokonca aj s visačkou.

• Nenakupuj, keď to nepotrebuješ.

Všetko, čo si donesieš domov, sa totiž jedného dňa stane odpadom. Iba na Slovensku vyhodíme každých 10 minút 460 kg textilného odpadu. To je viac ako 2 700 kg za hodinu, viac než 66 000 kg za deň, takmer 2 milióny za mesiac a 23 900 000 kg za rok.

Ruku na srdce: to, že sa oblečieme hoc aj do tých najkrajších legín a dáme na seba najdrahšiu športovú podprsenku, z nás ešte fitnesky nespraví. Musíme si to odmakať a odpotiť. A ak zmýšľaš podobne ako ja, možno zistíš, že sa ti potí rovnako dobre aj do toho starého tielka, ktoré už doma máš 🙂.

Môj extra tip: Ak ťa zaujíma, aký prístup k etickej a udržateľnej móde majú známe značky, odporúčam aplikáciu Good On You.

A my to ukončíme novinkou. V spolupráci so slovenskou značkou Abraka sme pripravili naše prvé športové oblečenie - legíny a crop topy. So zvyškových látok sme vyrobili čelenky. Uchmatneš i svoj kúsok aj ty?

domáce cvičeni
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.