Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo pre teba znamenajú Vianoce? Ako vnímam ich podstatu ja?

podstata vianoc
Kde bolo tam bolo, boli raz jedny Vianoce. Vlastne neboli jedny, bola ich celá kopa. Boli slovenské, české, anglické, ruské, americké, africké a kadejaké, od výmyslu sveta. Vieš prečo? Lebo sú naozaj vymyslené. Každá krajina oslavuje Vianoce pre svoj vlastný význam, v rôznych dátumoch a najdôležitejšiu rolu zohráva náboženstvo. A každý, kto má čo to o rôznych náboženstvách prečítané, naštudované, už chápe moju vetu o výmysle.

Zaujímavosti o našich Vianociach

Iba stručne niekoľko zaujímavostí o tých „našich“ Vianociach.

  • V prapodstate išlo o slávenie znovuzrodenia Slnka, kedy nadišiel zimný slnovrat, sviatok nazývaný Saturnálie, podľa Boha Saturna v starovekom Ríme. Dátum zvykol pripadať k 17.12 až 25.12., v rôznych zdrojoch sa píše rôzne, počula som už aj o 30.12.

  • Cirkev začala sláviť Vianoce v nám známy dátum údajne preto, aby čo najviac pohanov prešlo na katolícku vieru.¹

  • Historik William Tighe tvrdí, že Cirkev si vybrala na slávenie Vianoc 25. december preto, lebo starí Židia verili, že izraelskí proroci boli počatí v ten istý deň, v ktorý zomreli, a rímski kresťania za Tertuliánových čias vyrátali, že Kristus zomrel 25. marca. Pohrali sa s matematikou a k tomuto dátumu pripočítali deväť mesiacov, kedy im vyšiel predpokladaný dátum narodenia Ježiša Krista – 25.12.²


Ktovie...?
podstata vianoc

Buď ich miluješ alebo nemiluješ

U mňa vyhráva prvá možnosť. Milujem Vianoce, a o to viac, keď každý rok môžem svojim vedomím načrieť do ich tematiky hlbšie a hlbšie, vnímať a cítiť (pre mňa) ich nové rozmery. Som do atmosféry Vianoc ponorená od začiatku decembra a každý rok počas tohto čarovného 12.mesiaca nachádzam takmer každý deň niečo krásne a zázračné, poučné či šokujúce, čo celý rok driemalo pod perinou a žiada si svoju pozornosť.
Práve v týchto týždňoch, kedy vonku cítiť vôňu snehových vločiek, sa moje srdce roztápa pod akousi láskavou mäkučkou prikrývkou. Dokážem viac rešpektovať svoje a iných osobitosti, rozhodnutia, správanie, chápať viac niektoré súvislosti a dávať im význam či riešenia. Iste to bude aj energiou posledného mesiaca v roku 2019, kedy ukončujeme jednu dekádu a začíname novú. Odprevádzame staré, vítame nové. Z podvedomia nám klopú na vrátka veci, ktoré sme prežívali predchádzajúce mesiace, ktoré boli často zamietnuté pod koberec, odložené na neskôr, ktoré sme nechápali a zrazu nám svitá, prichádzajú odpovede, riešenia, no najmä spomalenie a upokojenie, ak im povolíme vstup do našich ulietaných životov.
Niektoré veci sú na týchto zimných sviatkoch naozaj krásne a spájajú nás, no niektoré sú priam zdraviu škodlivé, život ohrozujúce a nemajú so sviatkami pokoja a radosti nič spoločné.
Kým ešte pred pár rokmi som si frčala v mánii kupovania nových najmodernejších a rôznofarebných vianočných ozdôb, nachádzala som čaro už v októbrových vianočných výzdobách veľkomiest či vysvetielkovaných nákupných centier, dnes je to u mňa trochu iné. Zamýšľam sa nad obyčajnou otázkou Prečo. Prečo Vianoce? Prečo dary? Prečo ryba a šalát? Prečo Ježiško či Mikuláš? Alebo Santa a Dedo mráz? Prečo tie všetky tradície, zvyky? Prečo koledy? Prečo to upratovanie?
čarovné vianoce
Keď sa ma spýtali pred 20 rokmi, čo je najkrajšie na Vianociach, odpovedala som, že padá sneh a že príde Mikuláš a Ježisko. To o padaní snehu som mala ešte zo zdroja svojej detskej čistoty, kým som bola tak pevne spojená s prírodou, ako my všetci, kým sme ešte dietky. No tú, nanešťastie úspešne vytlačí výchova v dobe konzumu a figúrok v červených šatách so sobom a saňami.
Minimálne tri generácie ľudí vyrástli v pocite, že až na Vianoce si môžeme dovoliť niečo si želať a bude nám to splnené, akoby sme ostatné mesiace na to nemali právo. Akoby mal „Ježiško“ pre obdarúvanie dobrú náladu len v jeden konkrétny deň.
Z akejsi „lásky“ klameme deti odmalička akýmsi Ježiškom, ktorý potajme nosí darčeky, kým my večeriame. Vykresľujeme Ježiša ako starčeka, ktorý nosí na pleci vrece s hračkami a oblečením, na miesto toho, aby sme deťom od najútlejšieho veku vkladali do duše pravdu.
Pamätám si na jednu myšlienku, ktorú mi kedysi niekto povedal ako dieťaťu a s láskou ju posúvam ďalej.
„Ježiško je láska, vďaka ktorej môžeš darovať darček niekomu, koho ľúbiš.“

Nepotrebovala som počuť viac. Nebola vo mne spálená žiadna nádej v zázraky, lebo dieťa tieto súvislosti chápe a cíti omnoho viac jasnejšie než my, pardón za výraz, pokrivení dospelí. Všetky tie nezmysly vložené do detskej dušičky a mysle, sú síce pár rokov pekné a vyznievajú ako čarovné, ale neskôr im ich zoberieme, prestrieme na stôl holú pravdu a svet zázrakov sa pre nich šmihnutím veľmi zlého čarovného prútika rozplynie.
Nemusíme prečítať bibliu a chodiť do kostola, aby sme cítili veci také, aké sú, aby sme vnímali Boha ako našu najdokonalejšiu súčasť, energiu v nás a okolo nás. Nech si ho už každý nazýva ako chce. Neodsúvajme bokom vesmírne zákony, ktoré sa nepozerajú aký je dnes dátum, ktoré plnia priania na počkanie celý život, a vysielajú k nám zázraky denno-denne, len k nim zabúdame obrátiť našu pozornosť. Pretože vďaka svetu reklám, narastajúcim egám, v zabudnutí ozajstného žitia, sme rok čo rok náročnejší, nielen v očakávaniach, ale aj v snahe obdarovať a dosiahnuť dokonalosť. Odsúvame nábytok, na ktorý sme rok kašľali a utierame za ním prach bez citu, ako so spusteným programom v počítači, nervózne frfleme 22.12. že ešte nemáme umyté okná a susedia už určite dávno zdobia stromček a vkladajú do vane kapra. 24.12. vešiame na stromček žiarovky a keď nesvietia, ideme si zlámať nohy na posledné otvorené trhovisko, lebo „Ježiško“ ku zhasnutému stromčeku nepríde a na instagrame by sme mali úbohú fotku.
vianočný stromček
Keď si spolu sadáme k štedrovečernému stolu, riešime dokonalosť prestretého obrusu a vyleštených príborov. Symbolicky prestrieme pre jednu osobu navyše a prisunieme prázdnu soličku, keby prišiel nejaký tulák a popýtal by jedlo. No skutočne by sme otvorili naše na trikrát zamknuté dvere a prichýlili by sme ho medzi seba?
Nejde o to, čo robíme, ale prečo to robíme. Či to vôbec vnímame, či nie sme len roboti, presne tak ako v škole, v práci, na ulici, v celom životnom kolotoči, ktorý nestíhame registrovať a nechce sa nám zamýšľať sa. Nadávame, čo všetko ešte treba urobiť, aby sme spĺňali požiadavky všetkých tých zvykov, ktoré ani nevieme prečo vlastne dodržiavame a 2.1 nastúpime do práce dvakrát tak nahnevaní a zúfalí, že sme si vlastne ani nestihli oddýchnuť, či využiť efektívne náš voľný čas.
vianoce

Čo je podľa mňa podstatou Vianoc?

Predvianočné upratovanie, kupovanie darčekov, pečenie koláčov, prerezávanie jabĺčka, hádzanie orechov do kútov, kráčanie so sviečkou do prázdnych izieb, potieranie čela medom, všetky tie chody našej večere, omša v kostole, koledy atď atď. V rôznych kúskoch zeme iné zvyky, iný dátum, dokonca aj iný mesiac.
No podľa mňa je podstata Vianoc jediná. A môžeš byť prívržencom akéhokoľvek náboženstva, s akýmikoľvek Bohmi či spasiteľmi... Bude to znieť ako klišé, ale Vianoce nám pripomínajú, aby sme nezabudli na lásku. Aby sme ju násobili, cítili, rozdávali, zhmotňovali, premietali vo svojej duši, srdci a mysli ako dlhoočakávaný kinohit. Tie čarovné dni sa ju učíme o to viac vyžarovať vôkol seba, ďaleko až do rozľahlého vesmíru ako neprekonateľnú, jedinečnú energiu. Všetky čiastočky okolo našej matky Zeme sa nadšene túlia k sebe a podskakujú od radosti, že láska, ktorá bola našim prvotným darom pri narodení, je opäť vyzdvihnutá do popredia a my ju vyznávame všetkými možnými spôsobmi. Tak presne toto je tá podstata.
láska
Napriek všetkým mojim slovám, v žiadnom prípade neodcudzujem žiadnu výchovu. Každý robíme vždy najlepšie ako vieme. Ak sa to raz naučíme robiť inak, a ja verím, že už k tomu spejeme, bude svet ešte krajším miestom. Možno, že už Vianoce ani nebudeme potrebovať, pretože budeme šťastní, kompletní, zahojení, uprataní a vedomejší. Zatiaľ si ich však ešte pekne nechajme, pretože si myslím, že napriek tomu bláznivému predvianočnému zhonu, nesú v sebe krásnu symboliku a každý rok urobia šťastnú nejednu rodinu, ktorá sa vtedy spojí a strávi pár neopakovateľných chvíľ. Naše telá dostanú zelenú pre oddych, práca jasnú stopku, rozmaznáme svoje chuťové poháriky a užijeme si viac času vo vyhriatych domovoch.
Pokojne dodržiavajme zvyky, ktoré nám vyhovujú, ktoré majú pre nás naozaj význam, ku ktorým nám prehovorí naša duša.
Ja milujem upratovanie, pretože zároveň upratujem aj sama v sebe a objavujem zaprášené veci na poličke, ktoré si bolo treba povšimnúť a zvážiť ich užitočnosť a dôležitosť. Tvoja suseda možno obľubuje zdobiť stromček, pretože každá ozdoba pre ňu niečo znamená. Na Štedrý deň ráno varíš vianočný punč, pretože sa zbehne celá rodina a susedia a ty v ich obklopení zažívaš harmonické momenty. Niekto spieva pred večerou koledy, pretože mu z duše hovoria texty piesní, ktoré potrebuje presne v tú chvíľu pretransformovať do zvučných tónov a zasadiť do seba ešte hlbšie. Iní zasa robia to, ďalší zasa hento.
Ak máš v niečom svoj vlastný zmysel, sú to tvoje pravé Vianoce.
 

Tip odo mňa

Daruj si aspoň 5 minút pre seba a zamysli sa nad svojim významom Vianoc, tradícií a zvykov, ktoré s tebou rezonujú, či naopak, ktorých zmysel nechápeš a chceš tento rok urobiť niečo inak.
vianoce 2019

Na záver všetkým želám tie najkrajšie, najpohodovejšie sviatky. Nech ste obklopení ľuďmi, ktorých si prajete mať po svojom boku a nech cítite lásku a spokojnosť zo všetkých strán.

Ozaj, keď sme pri téme Vianoc. Ak si si práve uvedomila, že ešte ti chýba pre niekoho darček, skús pozrieť aj k nám do eshopu. Objednávky vykonané do 16.12. ešte stíhame odoslať tak, aby prišli do Vianoc. Navyše, k objednávkam nad 40 € ti pribalíme aj darček - taštičku.

vianočné darčeky
 
Zdroje:
1: https://michna.blog.sme.sk/c/283611/Naozaj-krestania-Vianoce-vymysleli.html
2: https://sk.wikipedia.org/wiki/Vianoce
Fotka autora
Lucia Blahová
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Lucka. Som žienka, ktorá je neustále na ceste. Myslím na tej svojej, na ktorej sa denno-denne rozvíjam, rastiem, učím, pretože beriem život ako jednu nádhernú cestu a všetkých ľudí, ktorých stretávam ako svojich učiteľov či vlastné zrkadlá, ktoré mi často ukazujú práve to, čo nechcem vidieť. A tak sa najmä učím pozorovať seba aj všetko naokolo bez posudzovania a som pozorným žiakom života. Momentálne som v plnom nasadení v roli "maminky na materskej" a túto dovolenku si aj patrične užívam s dcérkou Elisou, ktorá je pre mňa stred vesmíru. Milujem prírodu, jej cyklickosť a neustále zmeny. Doma sa venujem už dlhšiu dobu joge a meditáciám, čo je pre mňa najdokonalejšie spojenie tela a duše. K tomu všetkému patrí aj zdravý životný štýl, ktorý som po rokoch dokázala uchopiť pomocou načúvania potrieb vlastného tela. Zbožňujem vlastné intuitívne varenie, bez receptov, podkladov, len tak z lásky. Súčasťou kuchyne sa nám stalo aj moje kváskovanie, v ktorom sa stále učím niečomu novému. Mojím celoživotným zámerom je Vedomý Život, také to známe obohraté klišé - TU a TERAZ. Mám rada obyčajné veci, pretože tie sú vždy výnimočné. Myslím si, že nič a nikto nie je dokonalý. Ale ak niečo naozaj je, tak potom je to pre mňa úplne všetko :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.