Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

MUDr. Igor Brizlák: Ajurvédske Vianoce a zima 7

ajurvéda a zima

S MUDr. Brizlákom sme nahrali už niekoľko podcastov, ak chceš byť v téme „viac doma“, odporúčame vypočuť si rozhovory postupne (ideálne začať podcastom Ajurvéda ako komplexný liečebný systém 1), ale aj bez tohto postupu ti rozhovory dajú veľa.

Ročné obdobia sú, rovnako ako ľudia, charakterizované cyklami vata, pitta a kapha. Ak chceme zdravie po celý rok, je dobré žiť v súlade s nimi, upraviť stravu, pohyb, bylinky, vnútorné nastavenie podľa cyklov, ktoré prebiehajú.

Hoci nemôžeme ovládať počasie, prispôsobením životného štýlu máme moc ovplyvniť svoje zdravie, vitalitu a odolnosť voči chorobe.

V zime je počasie chladné, vlhké, ťažké a život sa pohybuje pomalšie. O tom je sezóna kapha. Keď je kapha vyvážená, dodáva silu a stabilitu telu i mysli. Táto jemná energia je zodpovedná za premazanie kĺbov, zvlhčenie pokožky a zachovanie imunity. Ale v prebytku to môže viesť k chorobám, nadmernej hmotnosti a negatívnym emóciám.

Dozvieš sa aj:

  • o ajurvéde a otužovaní
  • o večne studených rukách
  • prečo nie je vhodné zohrievať si jedlo
  • ako si vyskladať vianočné menu
  • aký je odkaz ajurvédy na obdobie konca roka, aby sme ho prežili v láske a pokoji

Už čoskoro spúšťame našu Novoročnú výzvu 2024. Čaká na teba nielen nádielka nových tréningov, ale aj motivačné a stravovacie rozhovory s odborníkmi.

Táto výzva ťa naozaj od začiatku roka poriadne nakopne a rozpumpuje tvoju energiu. Nezabudni, začíname už 8. januára. Prihlásiť sa môžeš ale už dnes 😉.

Fotka autora
Adriana Špronglová
Redaktor vo Fitshaker

Som rádiová spíkerka a lektorka jogy, ktorá miluje športy od výmyslu sveta, adrenalín, hory, prírodu a tanec. Vo svojej koži sa cítim vtedy, keď môžem sedieť pri dobrej káve s ľuďmi, spovedať ich a inšpirovať sa ich príbehmi a životom.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.