Janka a jej premena: “Toto je môj osvedčený návod ako schudnúť 40 kg!”

Keď som Janku videla po prvýkrát, mala som pocit, že pozerám na seba pred pár rokmi. Podala mi do rúk moje dve knihy a požiadala ma, či by som jej pomohla schudnúť. Kým ma oslovila, trvalo jej to pol roka. Napriek tomu, že vedela, kde mám poradňu, stále jej niečo bránilo v tom, aby ma navštívila. Nakoniec sa rozhodla. “Potrebujem pomoc a sama to nezvládnem.” Možno preto, že som pred pár rokmi riešila rovnaký problém s obezitou, mala Janka ku mne väčšiu dôveru. Dohodli sme si termín a začali sme spolupracovať. Janke som pripravila stravovací plán a chudnutie sa mohlo začať. Teraz vám chcem priniesť Jankin príbeh o tom, ako chudnutie zvládala. Verím, že bude motivovať aj vás!

Jani, čo bolo príčinou tvojej veľkej nadváhy?

Celý život som trpela obezitou. V posledných rokoch som sa však doslova vyjedla do obrovských rozmerov. Som gurmán a vždy som rada jedla. Nikdy som si nedávala pozor ani na to, čo jem a koľko toho zjem. Tak sa moja váha vyšplhala na číslo 146 kilogramov. Veľmi som chcela schudnúť, ale nevedela som ako. Preto som oslovila teba, aby si mi vypracovala stravovací plán presne pre mňa. V prvom rade som si nechala upraviť stravu, pretože som pri mojej veľkej váhe nemohla veľmi cvičiť, začala som viac chodiť na prechádzky.

Čo bola tvoja motivácia, že si sa dala na tak dlhý a ťažký boj s kilami?

Mojim veľkým snom je mať dieťatko. Bohužiaľ, pri tak obrovskej obezite som nemohla otehotnieť. A keby som aj otehotnela, tehotenstvo by bolo rizikové. Viem, že som sa dala na dlhú cestu, ale stojí to za to. Chudnem už 11 mesiacov a nie vždy to bolo ľahké, ale viem, že to dokážem.

fitshaker-blog-chudnutie-rozhovor

S ubúdajúcimi kilami je motivácia silnejšia. Verila si, že schudneš 40 kilogramov?

Neverila. Myslela som si, že nedokážem schudnúť ani 5 kilogramov. Výhodou však pri tomto chudnutí je, že to nie je diéta a nehladujete. Je to zmena stravovania a životného štýlu. Samozrejme, že som si musela aj niečo odoprieť, ako napríklad sladké malinovky, moje obľúbené koláče alebo jedlá z fastfoodu. Snažím sa ich nahradiť zdravšími jedlami. Keby som hladovala, určite by som tak dlho nevydržala a po dvoch týždňoch by som sa na to vykašľala ako veľakrát predtým.

Kto ti bol najväčšou oporou?

Podporovali ma všetci. Môj manžel a celá moja rodina. Veľmi mi pomáhali aj konzultácie u teba, na ktoré som chodila každé dva týždne. Aj vďaka môjmu okoliu, ktoré ma stále chválilo, som to nevzdala. Až teraz si uvedomujem, ako som svojou obezitou ohrozovala svoje zdravie. Dlho mi každý rozprával, ako by som mala so sebou niečo urobiť, musela som to však chcieť sama. Preto sa celé moje okolie teraz z môjho úspechu teší.

Prezradíš nám svoje stravovanie počas dňa?

Myslím, že nepoviem nič nové. Jem 5 x denne. Raňajky nikdy nevynechám. Ak mám chuť na sladké raňajky, urobím si ovsené vločky s ovocím. Alebo si pripravím chlieb so šunkou, či nátierkou s kopcom zeleniny. Na desiatu väčšinou zjem ovocie s orechmi alebo jogurt s medom a škoricou. K hlavnému jedlu si doprajem vždy veľa zeleniny. Nevynechávam ani olovrant a na večeru si pripravujem vždy bielkovinové jedlo so zeleninou. Snažím sa dodržiavať aj pitný režim. A odkedy sa mi podarilo schudnúť viac kilogramov, cvičím vo fitku pre ženy.

Export2

Jani, spomínaš, že si začala cvičiť. Ako často sa venuješ pohybu a ako prebiehajú tvoje tréningy?

Na začiatku chudnutia som mohla naozaj zaradiť len prechádzky. Keď som schudla 20 kilogramov, začala som navštevovať fitko pre ženy. Snažím sa cvičiť 2-3 krát do týždňa. Necvičím však do roztrhania tela, pri mojej váhe si ešte stále musí dávať pozor. Viac-menej sa snažím cvičiť tak, aby som spaľovala tuky. Na začiatok ľahšie kardio a potom posilňovanie s malými záťažami a častejším opakovaním.

Musela si zmeniť stravovanie. Začala si variť s novými zdravými ingredienciami? Ktoré sú tvoje najobľúbenejšie? 

Samozrejme, že strava pred chudnutím bola úplne iná. Skladala sa hlavne z tučných a sladkých jedál. Dnes už je to iné. Používam veľa zeleniny, ktorú som si veľmi obľúbila. Tučné mäsá som vymenila za chudé alternatívy. Milujem šaláty na akýkoľvek spôsob. A čo je moje najobľúbenejšie? Ťažko povedať. Všetky jedlá sa snažím pripraviť tak, aby som si na nich pochutila.

fitshaker-blog-rozhovor-chudnutie5

Čo považuješ za základ úspechu tvojho chudnutia? Ako to, že teraz ti to vyšlo a predtým diéta vždy zlyhala?

Konečne som pochopila, o čom chudnutie je. Chudnem nielen pre seba a svoje zdravie, ale aj kvôli svojmu dieťatku, po ktorom túžim. Správnou a zdravou stravou bude môj organizmus zdravší, a tak aj pripravenejší na tehotenstvo. Úprimne? Nikdy som sa nesnažila chudnúť, bola som zmierená s tým, ako vyzerám. Časom som však pochopila, že sa ďalej nemôžem tak nezdravo stravovať, ak chcem priviesť na svet zdravé dieťa. Na druhej strane som však rada, že práve tento dôvod ma priviedol k tomu, že dnes vyzerám a cítim sa lepšie.

fitshaker-blog-rozhovor-chudnutie-kolaz

Ako sa teraz cítiš a aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Ten pocit je neopísateľný. Moje sebavedomie stúplo. Teším sa, že si môžem kupovať oblečenie v normálnych obchodoch a veľkosť 60 som vymenila za veľkosť 46-48. Užívam si každú chvíľku. Napriek tomu, že som už schudla 40 kilogramov, v práci na sebe nekončím. Chcem dosiahnuť, že moje číslo na váhe bude dvojciferné. Aj, keď už chudnutie nejde tak rýchlo ako na začiatku, teším sa z každého strateného kilogramu. A moje ďalšie plány? Verím, že sa mi čoskoro podarí byť mamou.

Chceš niečo odkázať tým, čo sa ešte nerozhodli niečo so sebou urobiť?

Chcela by som len povedať, že nech sa neboja zmeny a smelo sa do chudnutia pustia. Ak to nezvládajú sami, môžu osloviť odborníka. Aj veci, ktoré sa zdajú nemožné, sa stanú realitou. Je to naozaj o človeku – ak niekto naozaj niečo chce, tak sa mu to splní.

kolaz - Copy

Janka je veľká bojovníčka. Nie je jednoduché zo dňa na deň zmeniť svoje stravovacie návyky a životný štýl. Ona to dokázala a jej snaženie bolo odmenené úspechom. Jej odhodlanie, viera v seba a v to, že to dokáže, jej pomáha na ceste za svojim snom. Sny si máme plniť a aj keď cesta za nimi je niekedy plná prekážok, nesmieme sa vzdávať. Verím, že to dokáže každá z vás, ktorá sa rozhodne, že urobí niečo pre seba a svoje telo. Držíme vám s Jankou palce :-).

 

Ďalšie inšpiratívne premeny:

Vďaka láske schudla 40 kíl

Zhodila 44 kg a teraz pomáha ďalším

Vyhrala boj s obezitou a schudla 62 kíl

Júlia Rašlová

Článok bol pridaný dňa 28/08/2016 a zaradený do kategórie: CvičeniePremenyStravovanie   |   Autor: Júlia Rašlová

Komentáre