Inšpiratívny rozhovor s pani Dankou: Čo jej dodáva silu a je jej liekom na dušu?

Veľakrát si povzdychneme ako sa máme ťažko, aký máme zlý deň, ako sa nám nič nedarí a pod. Vtedy je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ máme zdravie, silu a lásku, máme všetko. Danka je silná žena, ktorá sa ešte donedávna starala o svoju chorú mamičku. Obdivujem ju za to, s akou láskou to robila. Na nič sa nesťažovala a dokonca sa ako učiteľka v škole mnohokrát musela premôcť a byť za každých okolností dobre naladená. Danka má môj veľký obdiv a rešpekt. V čase, keď sme kládli Danke otázky, ešte jej mamičky žila. Naposledy si vydýchla 13.4.2019. Radi by sme tento rozhovor venovali Dankinej mamičke na pamiatku a povzbudili ním aj vás všetkých, aby ste si vedeli aj v ťažkých chvíľach nájsť dôvod na radosť a našli vždy v sebe dostatok sily na prekonávanie prekážok.

Poznámka redakcie: Otázky aj odpovede sme ponechali v pôvodnom znení, tak ako boli kladené a odpovedané v čase, keď Dankina mamka ešte žila.

 

Milá Danka, váš príbeh je úžasný a chytil ma za srdce. Povedzte prosím aj našim čitateľom, koľko povinností a starostí vás doma deň čo deň čaká?

Milé Fitshakeráčky!

Každý deň je pre mňa novou výzvou, pretože nikdy neviem ako môj deň dopadne a čo ma čaká, keď sa vrátim z práce.

Mám veľmi chorú maminku, ktorá len leží a je potrebné ju kŕmiť ako malé dieťa a aj prebaľovať. Dokonca má tracheostómiu, aby mohla dýchať. Je potrebné ju odsávať v prípade, že sa dusí hlienmi, ktoré nedokáže sama vykašlať. Mamička má 81 rokov a je stále pri vedomí. Dokáže sa usmievať, rozumie, čo jej hovorím, no ona mi nedokáže nič povedať, lebo má ochrnuté hlasivky. Dokáže iba zatvoriť oči na znak súhlasu alebo nesúhlasu v prípade otázok.

Pretože pracujem ako učiteľka na 1. stupni ZŠ, musím byť dobre naladená, aby moje deti v škole cítili pozitívne reakcie a nie podráždenosť. Moji dvaja synovia sú už dospelí a majú svoje rodiny a ja tri vnučky, ktorým sa chcem tiež venovať s láskou, keď prídu na víkend a prázdniny.

Každý deň vstávam o 4:45 – 5:00 h. Prvé čo je, zapínam Fitshaker, aby sa mi naštartoval deň. Od 5:00 do 5:30 cvičím, hlavne na chrbticu. Mám 15 minút na raňajky! Na raňajky mávam omeletu z vajíčka, ovsenú kašu, alebo si nakrájam vlastnoručne vyrobenú šunku a krajec môjho kváskového chleba. Tiež si každý deň chystám niečo pod zub na desiatu a obed do práce. Niekedy si obed nachystám večer, ale desiatu ráno. Je to hlavne nakrájaná zelenina, aby žiaci v triede videli, že mám zdravú desiatu ako oni.

pilates

Od 5:45 do 6:00 nachystám raňajky pre mamku. Potom ju musím zobudiť, umyť, prebaliť, odsať a nakŕmiť. To trvá do 6:45 a už potom rýchlo fungujem na sebe. Make-up, účes, poriadok v kuchyni a ide sa do práce o 7:10 pešo cca 15 minút, ak nestíham (keď sa zdržím pri odsávaní mamky), tak idem autom.

Dopoludnia počas práce mi prídu opatrovateľky na 2 hodiny. Nakŕmia ju a vyčistia kanylu v krku.

Keď sa vrátim popoludní z práce, prvá cesta ide k mamke odsávať, dať piť vodu, čaj. Potom každú hodinu podať piť, aby si ovlažila pery a aj trochu pri nej pobudnúť, aby sa necítila sama.

O 17:30 ju opäť chovám, prebalím a uložím spať. Občas odbehnem do záhradky okolo domu k manželovi, alebo sa idem pohrať so psíkom. Končím o 19:00 hygienou všetkých vecí, ktoré používam. Dezinfikujem kuchyňu a kúpeľňu, kde sa pohybujem s rukavicami od mamky. Spať idem o 21:00, aby som si oddýchla. Momentálne mi chýbajú prechádzky do prírody za domom, ktoré som pred starostlivosťou o mamku realizovala od 6:00 do 7:00 h.

kvaskovy chlieb

 

Popri tom všetkom (chorá mamička, práca učiteľky, vnúčatá, domácnosť, povinnosti,…) ste si našli čas na Harmonickú výzvu. Ako ste sa o nej dozvedeli?

O Harmonickej výzve som sa dozvedela zo stránky Fitshaker, lebo ešte pred ňou som bola prihlásená do Výzvy do plaviek. Bolo to náročné a bola som skôr vypätá, lebo som nevládala držať tempo a bolo to rýchle, musela som sa naštartovať ako do práce.

 

Čo u vás spustilo prvé odcvičené video v Harmonickej výzve? Boli ste pokojná? Šťastná? Opíšte nám svoje pocity.

Keď prišla Harmonická výzva, hneď prvé video vyvolalo u mňa pokoj, pohodu. Počúvala som so záujmom, čo Nikol a Andrejka rozprávajú, ako si mám všímať seba samú, ako dýcham, ako sa cítim pri rôznych jogových či pilatesových cvikoch. A každý týždeň prišli s novou úlohou.

Zo dňa na deň som cítila v sebe viac pozitívnej energie a viac psychickej sily všetko zvládnuť. Vôbec som nemyslela na starosti, ale na to, ako sa cítim. Začala som si viac všímať okolo seba ľudí a vyberať si tých pozitívne naladených. Tiež prírodu a vnímať ranný čerstvý vzduch, ktorý som nasávala s hlbokým nádychom každý deň.

rozhovor

 

Ako ste si užila Harmonickú výzvu? Čo vám dala? V čom vám pomohla?

Najviac ma zaujala vďačnosť. Až vtedy som si uvedomila, že som vlastne vďačná za všetko, čo zvládam, za oporu v manželovi, za mojich synov a nevesty, vnučky. Za to, že mám silu starať sa o mamku a dokázať fungovať aj v práci v plnom nasadení.

Harmonická výzva bola ako liek na moju dušu.

Užívala som si každé cvičenia skoro ráno. Zistila som, že sa dokážem lepšie pohybovať, vládzem zodvihnúť a polohovať mamku, že sa cítim svieža a plná elánu. Cítila som radosť zo svojho života. Vôbec som neriešila náročnosť cvikov. Sústredila som sa na seba, na svoje telo, svoju myseľ a svoj pokoj.

Hlasy oboch dievčat (Nikol a Andy) som vnímala ešte aj počas dňa a bola som pokojná a vyrovnaná so všetkým, čo ma môže každú chvíľu postretnúť (odchod mamky). Uvedomila som si, že ak ja nebudem silná a pokojná, môžem to preniesť do rodiny a aj do práce medzi mojich žiakov. To by nebolo fajn. Musím byť pokojná a vyrovnaná a vďačná za všetko, čo príde a odíde. V triede sme si urobili s deťmi strom vďačnosti. Bolo to super.

joga

 

Ak by bola ďalšia príležitosť, prihlásili by ste sa znova?

Ak by bola Harmonická výzva opäť, určite by som sa prihlásila.

Momentálne si ju prehrávam opäť a mám za sebou prvý mesiac minuloročnej Harmonickej výzvy. Idem od začiatku a teraz sa teším každé ráno na cvičenie.

A ešte vám prezradím, že 1x do týždňa s mojimi žiakmi cvičím niektoré cviky, ktoré ráno cvičím s Fitshakerom. Deti sú málo pohyblivé. Niektoré sa nedokážu dotknúť prstami podlahy v predklone. A keď sme robili pomaličky pluh, tak mi jedna žiačka povedala: “Pani učiteľka, vy viete riadne cvičiť!”. :-)

Toto cvičenie si budem prehrávať stále dookola, tak prosím nedajte ho preč. (Poznámka redakcie: Ani to nemáme v pláne.)

bolesti chrbtice

Pani Danke ďakujeme zo srdca za veľmi inšpiratívny rozhovor a želáme jej veľa krásnych dní plných radosti. :-)

 

Zaujala ťa Harmonická výzva? Pridaj sa od 11.11.2019 do druhého ročníka a pracuj na svojom rozžiarenom JA:

domace cvicenie

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Výzva s názvom Harmónia tela a duše mala v novembri 2018 svoju premiéru. O čom to celé bolo?

Čo na túto výzvu hovorí mladá mamička a zároveň zubárka Veronika?

Ako pomohla Harmonická výzva pani Lujze?

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 14/05/2019 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motivácia   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre