Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aj teba trápi stres, syndróm vyhorenia a tetánia? Čo pomohlo Lujze?

stres
Lujza je veselá, energická 45-ročná účtovníčka, ktorá miluje svoj život. O tom, ako sa jej podarilo zvládnuť predvianočnú výzvu Harmónia tela a duše, ktorá prebiehala na Fitshakeri od novembra 2018, sa dočítaš práve teraz. Urob si chvíľku pre seba a začítaj sa do príjemného rozhovoru. ;-)

Vieme, že harmonická výzva prebehla už dávnejšie, no zaujímalo by nás, aká bola Lujza pred výzvou? Pokojná a vyrovnaná alebo skôr hľadajúca pokoj?

Keďže som človek hyperaktívny, tak táto harmonická výzva bola pre mňa ako na zavolanie.
Upokojenie som hľadala už dlhšiu dobu, nakoľko mi to odporúčal interný lekár, keďže mám vysoký tep a diagnózu choroby dnešnej doby „syndróm vyhorenia“ a „tetánia“ a liekmi som to nechcela riešiť...
syndrom vyhorenia

Ako ste sa o výzve dozvedeli? A čo bolo spúšťačom nápadu "to je pre mňa, toto musím vyskúšať"?

Cvičím s vami pravidelne už asi 2 roky (absolvovala som už tri výzvy), takže o tejto výzve som sa dozvedela z vašej stránky. Vedela som, že to bude stáť za to a predpokladala som, že ma to nastaví na inú vlnu...
Kým som nenatrafila na Fitshaker, navštevovala som cvičenia Pilatesu aj s mojou dcérou, pre ňu to bola tak trochu nuda, no ja som sa v tom našla. Na podnet Fitness diára® 2018 som podľa Andrejky začala cvičiť 5 Tibeťanov. Najprv som dala ledva 5 opakovaní, ale každodenným cvičením som sa za 2 mesiace prepracovala k 21 opakovaniam a do dnešného dňa ich pravidelne každé ráno cvičím. Je pravda, že som si musela privstať o 20 minút skôr, ale to už dnes neriešim a v pohode to dám.
Takže naladiť sa na jogu, resp. celkovú filozofiu nejakého vnútorného vyrovnania a spokojnosti som hľadala už dlhšie. Každoročne sa snažím nepodľahnúť predvianočnému stresu a vždy do neho spadnem. Pravidelne každý rok nič nestíham, no Vianoce s vašou harmonickou výzvou boli naozaj iné.
Veľmi som sa tešila na každý deň, kedy si s vami zacvičím, oddýchnem a vypnem.

Áno oddýchnem. :-) Cvičenia jogy a Pilatesu, aj napriek svojej náročnosti sú pre mňa relax a oddych.
Vytlačila som si vždy motto týždňa, pricvakla ku kalendáru v kuchyni a snažila som si to častejšie uvedomovať. V mojom veku už mám problémy s pamäťou, takže som mala problém zapamätať si rôzne afirmácie, tak som si ich písala po papierikoch a tie sa následne váľali v kúpeľni, spálni, v kabelke a tak rôzne. :-)
Napriek tomu, že aspoň v mojom okolí sa zastáva názor, že cvičením jogy a Pilatesu nemôžem schudnúť, tak môj osobný názor a vlastne aj podľa vlastnej skúsenosti mi tento typ cvičenia pomohol udržať si svoju hmotnosť, bolo aj mierne schudnutie, no čo je pre mňa najdôležitejšie, že mám viac spevnené a vytvarované celé telo, hlavne brucho a učím sa počúvať samu seba a potreby svojho tela.
motto

Ako reagovala vaša rodina, keď vás videla deň čo deň cvičiť v sprievode videa?

Mám síce svoju obývačku zmenenú na fitko, ale niekedy cvičím v kuchyni a tam vznikali na začiatku komické situácie. :-) Ja na karimatke a ponad mňa manžel do chladničky, dcéra do skrinky pre niečo pod zub a do toho na mne ležal pes a oblizoval mi tvár. No ja som vždy pokračovala, nenechala sa odradiť, ani som neprestala a nešla som robiť niečo dcére pod zub. Bol to proste môj čas.
Pri iných výzvach ma bolo aj počuť (dupot, skoky, fučanie) a teraz som niekedy ležala ticho 5 minút na zemi, tak sa aj dcéra bola mrknúť, že čo to robím, že či cvičím, keď som tak nehybne ticho. A ja som meditovala. Takže postupne sme si zvykli a objavovali spolu nové a nové veci.
Teraz si už zvykli a snažia sa ma nevyrušovať počas cvičenia.
Vždy v utorok a sobotu som si pridala cvičenie s Janym a HIITko s Olinkou. Tieto dni sme cvičili spolu s manželom už aj pred výzvou a tam som si vybila prebytočnú energiu. :-)
meditacia

Výzva mala byť hlavne pre ľudí, ktorí potrebujú spomaliť, vypnúť a urovnať si myšlienky. Bol to aj váš prípad? Podarilo sa vám to?

Určite som spomalila a snažila som sa aj urovnať si svoje myšlienky, i keď s nimi bojujem stále...
Najviac mi utkveli tieto mottá:

  • Vďačnosť je ako magnet!

  • Viem prijímať komplimenty a pomoc od druhých!

  • V hluku sveta sa zastavím, zatvorím oči a vnímam ako sa mám!

  • Dôverujem životu a verím, že všetko sa deje pre moje dobro... a je o mňa postarané!


Stotožnená už s nimi som, len stále mám pochybnosti, takže stále na sebe pracujem, aby som bola viac vyrovnaná a nenaháňala sa stále za niečím.
S manželom sme rovnaké povahy, všetko rýchlo urobiť, aby sme mohli rýchlo urobiť niečo ďalšie a tak dookola. Ani jeden nevieme sedieť so založenými rukami. Naša 16-ročná dcéra nám v podstate nestíha. :-D No ona prvá si všimla, že som zaradila nižšiu rýchlosť a veci, ktoré som vždy musela mať vyriešené a vybavené na 100%, ma až tak netrápia. Teraz mi stačí, ak sú veci vyriešené aspoň na 50%.
Sama som sa začala cítiť vyrovnanejšia a pokojnejšia.
pilates

Ostali ste verná cvičeniam jogy a Pilatesu? A pokiaľ budeme znovu organizovať harmonickú výzvu, pridáte sa opäť?

Myslím si, že Pilates a joga sa stala neodmysliteľnou súčasťou môjho života a aj teraz ich pravidelne cvičím.
Určite by som privítala opäť takúto výzvu a myslím si, že načasovanie pred Vianocami by bolo úplne super. Páčili sa mi aj videá a Andrejkou a Nikol, meditácie, recepty a aj každodenné motivačné podporné maily.
Držím Vám palce, obdivujem prácu celého tímu FITSHAKER a teším sa opäť na stretnutie v ďalších výzvach. :-)
joga

Lujze ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a milé slová. :-)

Máš chuť skúsiť harmonickú výzvu aj ty? Už pondelok 8. 11. 2021 začína jej štvrtý ročník. Pridaj sa ešte dnes!

cvičenie na doma
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.