Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Endometrióza: Čo by sme o nej mali vedieť?

bolesť

Endometrióza je pomerne časté ochorenie diagnostikované v gynekologických ambulanciách, pričom postihuje 6-10 % žien v reprodukčnom veku. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 25. a 40. rokom života. Podľa štatistík je endometrióza príčinou chronickej panvovej bolesti u 60 % žien a spôsobuje neplodnosť až u polovice pacientok.

Toto ochorenie dokáže výrazne znepríjemniť život, pričom jeho liečba býva často zdĺhavá a náročná. Čo by sme teda mali o endometrióze vedieť?

Čo je to endometrióza?

Názov „endometrióza“ vychádza zo slova endometrium. Endometrium je výstelka alebo sliznica maternice, ktorá reaguje na hormonálne zmeny v priebehu menštruačného cyklu. Počas cyklu dochádza vplyvom hormónov k zmenám výstelky maternice, ktorá sa každý mesiac pripravuje na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Sliznica postupne rastie, prekrvuje sa a ak nedôjde k oplodneniu vajíčka odlúči sa a vyplaví sa z tela ženy von spolu s menštruačnou krvou.

U zdravej ženy sa endometrium nachádza iba v maternici, pri endometrióze sa však toto tkaniva nachádza aj na iných miestach, najčastejšie na vaječníkoch, vajcovodoch, na väzivách v malej panve, ale aj v svalovine maternice, prípadne inde v malej panve – na močovom mechúre, črevách, konečníku alebo v priestoroch medzi maternicou a mechúrom alebo konečníkom a maternicou.

Tkanivo reaguje na hormonálne zmeny podobne ako v maternici, čo vedie k rôznym zdravotným komplikáciám.

Príznaky endometriózy

Endometrióza je estrogén dependentné, zápalové a chronické ochorenie. Rovnako ako endometrium v maternici reaguje na hormonálne zmeny v priebehu cyklu, tak na ne reagujú aj kúsky endometria, ktoré sa pri endometrióze nachádzajú napríklad na vaječníkoch alebo čreve. Keď takéto „zle“ lokalizované tkanivo v priebehu cyklu napríklad rastie alebo zakrváca, najčastejšie sa to prejaví silnou bolesťou, obzvlášť počas menštruácie. Medzi ďalšie časté príznaky endometriózy patrí okrem bolesti aj neplodnosť či tvorba zrastov, ktoré zlepujú brušné orgány k sebe, čo sa tak isto môže prejaviť bolesťou či brušným dyskomfortom.

Ak sa pýtate ako alebo prečo vzniká endometrióza, naskytujú sa rôzne teórie od retrográdnej menštruácie, pri ktorej by sa mali zvyšky endometria namiesto toho, aby sa dostali z tela von z tela dostať do malej panvy, cez teóriu vzniku z embryonálneho tkaniva až po teóriu spojenú s genetikou či častými infekciami.

Medzi typické príznaky patria:

  • silné menštruačné bolesti
  • chronická panvová bolesť
  • neplodnosť
  • tvorba zrastov, ktoré zlepujú brušné orgány k sebe.

Niektoré ženy môžu pociťovať aj bolesti pri pohlavnom styku, pri močení alebo vyprázdňovaní. Presná príčina vzniku endometriózy nie je známa, ale existuje viacero teórií, ako napríklad:

  • retrográdna menštruácia – zvyšky endometria sa namiesto odplavenia dostávajú do malej panvy,
  • genetické faktory
  • embryonálny vývoj tkanív
  • časté infekcie.

Liečba endometriózy

Endometrióza môže byť prechodným procesom, kedy môže dôjsť aj k spontánnemu zahojeniu ale často môže prejsť aj do chronického ochorenia, ktoré je sprevádzané zápalom a tvorbou zrastov. Príznaky endometriózy môžu byť od miernych nešpecifických bolestí až po extrémne silné bolesti počas menštruácie až neplodnosť a aj liečba bude tým pádom individuálna.

Ako sme už spomenuli, endometrióza je ochorením závislým od hormónov a tak aj prvostupňová liečba bude hormonálna. Pri zlyhaní konzervatívnej liečby je jednou z možností aj chirurgická terapia, ktorá môže buď riešiť príznaky (symptomatická liečba) alebo príčina (kauzálna liečba). Pri kauzálnej terapii sa najčastejšie odstraňujú celé ložiská endometriózy, prípadne sa rozrušujú zrasty ak sú prítomné. Kategóriou samou o sebe je riešenie neplodnosti, ktorá je často príznakom, ktorý dovedie ženy s endometriózou do ambulancie gynekológa.

Pri neplodnosti spôsobenej endometriózou sa v liečbe najčastejšie kombinuje chirurgická liečba s metódami asistovanej reprodukcie. Keďže do dnešného dňa nepoznáme presnú príčinu vzniku endometriózy, neexistuje ani špecifická možnosť prevencie. To, čo však môžeme urobiť je nepodceňovať gynekologické preventívne prehliadky a poznať, s akými príznakmi je už potrebné obrátiť sa na lekára.

Pri neplodnosti spôsobenej endometriózou sa v liečbe najčastejšie kombinuje chirurgická liečba s metódami asistovanej reprodukcie. Keďže do dnešného dňa nepoznáme presnú príčinu vzniku endometriózy, neexistuje ani špecifická možnosť prevencie. To, čo však môžeme urobiť je nepodceňovať gynekologické preventívne prehliadky a poznať, s akými príznakmi je už potrebné obrátiť sa na lekára.

Naplánujte si rok 2025 so štýlovým Fitshaker diárom!

Vezmite svoj život pevne do rúk! Tento diár vám pomôže efektívne si naplánovať dni, sledovať tréningy, stravovanie a motivovať vás na každom kroku.

Objednajte si ho ešte dnes na eshope Fitshakera a začnite nový rok s jasným cieľom! 💪📅

fitshaker diár

ZDROJE:

https://www.solen.cz/pdfs/int/2011/10/07.pdf

https://www.healthline.com/health/endometriosis#Takeaway

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/endometriosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656

Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.