Ako spoznáme pŕhľavu?
Pŕhľava je ďalšia zo skupiny bylín, ktoré majú široké využitie pri liečbe, varení aj v kozmetike, preto by jej zásoba v domácnosti mala byť bezodná.
Nájdeme v nej tieto účinné látky: kyselina listová, taníny, minerály, vitamíny.
Aké účinky má pŕhľava?
Ktoré časti pŕhľavy môžeme využiť?
Listy - zbierame mladé najvyššie výhonky (max. vrchných 20 cm), ktoré majú najväčší obsah cenných látok a pri špinení tak na ne ľahko nedosiahne žiadne zvieratko. Listy zbierame mimo obdobia kvitnutia. Používame čerstvé na prípravu čaju, do kúpeľa, na oplachovanie vlasov, v kuchyni, alebo sušené na uskladnenie a prípravu tinktúr a macerátov.
Koreň - zbierame skoro na jar pred prvým kvitnutím alebo neskoro na jeseň, keď dokvitne. Starostlivo očistíme, vysušíme a uskladníme na ďalšiu prípravu. Koreň pŕhľavy je vynikajúcim pomocníkom pri prevencii a liečbe prostaty, a preto je súčasťou väčšiny bylinných čajov určených mužom.
Čo môžeme z pŕhľavy pripraviť?
# 1: Využitie pŕhľavy v kuchyni
Špecialitou v kuchyni sú semienka pŕhľavy. Môže sa stať, že po natrhaní a usušení pŕhľavy (ak si ju trhala v období kvitnutia) ich nájdeš na ploche, kde si rastlinku sušila. Semienka môžeš opiecť na suchej panvici spolu s korením a trochou soli a posypať si nimi polievku, chlebík, alebo len tak maškrtiť.
# 2: Využitie pŕhľavy do domácej lekárničky
- Šťava z čerstvých listov: Zriedená s vodou čistí pleť aj krv, vhodné je pridať ju do zeleninových smoothies.
- Odvar z koreňa: Vhodný pri liečbe prostaty a pri prevencii.
- Čaj z listov: Podporuje tvorbu červených krviniek.
- Kúpeľ z listov: Ideálny pri reumatických problémoch a dne.
- Tinktúra z listov: Univerzálny liek, ktorý zlepšuje krvný obeh a látkovú výmenu, detoxikuje organizmus.
Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdeš v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do tvojej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.
Skvelé recepty na smoothie, slané koláčiky, rolády a iné zdravé recepty nájdeš aj v našich knihách:
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)