Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Emočné jedenie a vzťahy: Prečo sa utiekame k jedlu pri problémoch?

emočné jedenie

Vzťahy okolo nás môžu mať hlboký vplyv na mnoho aspektov života, predovšetkým na mentálne a fyzické zdravie, osobný alebo profesionálny rast. Môžu však vplývať aj na naše stravovacie návyky? Môžeme za emočným prejedaním hľadať nefungujúci partnerský vzťah?

Odhaľ spolu s nami odpoveď (aj) na túto otázku z pohľadu odborných výskumov. Príležitostné prejedenie sa určite poznáme všetci. Prídu Vianoce, Veľká noc, väčšia narodeninová oslava, párty alebo voňavá grilovačka a pri všetkých dostupných dobrotách občas neodhadneme množstvo zjedeného jedla a menší problém v podobe nepríjemných žalúdočných problémov je na svete.  

Emočné prejedanie

Je stav, kedy vyhľadávame a konzumujeme jedlo nie za účelom utíšenia hladu, ale za účelom potlačenia negatívnych emócií - stres, smútok, úzkosť, osamelosť, nuda, hnev a iné. Pri emočnom prejedaní tvoria základ jedálnička vysoko kalorické potraviny bohaté na tuky, rafinované cukry, fast food. Nie vždy je pravidlom konzumácia obrovského množstva jedla nárazovo, môže sa prejavovať aj častým jedením určitých druhov, zväčša nekvalitných potravín (čokoláda, zmrzlina, chipsy  a iné) mimo pocit hladu. 

Frekvencia emočného prejedania sa môže líšiť od človeka k človeku a závisí od viacerých faktorov - úroveň stresu, celkový životný štýl, vzťahy, finančná situácia a pod. Niektorí ľudia sa môžu emočne prejesť len príležitostne (počas náročného obdobia),  zatiaľ čo iní môžu tento problém zažívať častejšie, až sa z toho stane pravidelný spôsob zvládania negatívnych emócií. Napriek tomu, že jedlo dokáže na malú chvíľku umlčať negatívne pocity či minimalizovať stres, problémy však za nás nevyrieši.

Ak sa emočné prejedanie stane pravidelnou reakciou na každodenné emócie a dochádza k tomu aj niekoľkokrát týždenne, môže to byť signál, že je potrebné hľadať podporu a pracovať na efektívnejších spôsoboch zvládania emócií.

emocie a jedlo

Príznaky emočného jedenia v skratke:

  • neovládateľné pocity jesť, ak sa vyskytnú negatívne emócie a stres,
  • jedlo berieme aj ako akúsi odmenu a istotu, 
  • nedostatočná kontrola nad jedením, 
  • konzumácia jedla mimo pocit hladu,
  • v súvislosti so stravovacími návykmi sa objavuje pocit hanby, viny, znechutenia zo seba alebo depresia,
  • výber jedla je orientovaný na nezdravé potraviny,
  • časté jedenie osamote, v tajnosti.

Čo hovoria závery vedeckých výskumov?

Najnovší výskum, publikovaný nedávno, skúmal súvislosť medzi prejedaním a kvalitou partnerského vzťahu. Sú ľudia, ktorí sa prejedajú, vo vzťahu rovnako šťastní, ako tí, ktorí sa neprejedajú? Veda naznačuje, že to tak nie je.

Závery vedeckých výskumov z oblasti psychológie  preukázali, že existuje spojitosť medzi prejedaním, priberaním a nespokojnosťou v partnerskom vzťahu.

Emočné faktory, vrátane stresu a nespokojnosti vo vzťahoch majú vplyv na stravovacie návyky a telesnú hmotnosť.

Závery výskumu BioMed Central sú podobné a preukázali súvislosť medzi prejedaním (s prítomnosťou depresie, nedostatku spánku, problematických vzťahov) a dlhodobým priberaním na váhe. Ďalší výskum, ktorý sa zameral na súvislosť medzi prejedaním a hmotnosťou z McGill University zdôraznil, že prejedanie je často spájané s negatívnymi pocitmi – frustrácia, nespokojnosť so životom a tiež s nefunkčným partnerským vzťahom. 

Výskumníci zhromaždili osobné údaje zo života viac ako 2000 žien o ich partnerskom fungovaní, kde je prítomné prejedanie, ale nenachádza sa žiadna porucha duševného zdravia.  Údaje odhalili, že ženy trpiace prejedaním sú v partnerskom vzťahu menej spokojné v porovnaní so ženami, žijúcimi v spokojnom partnerskom vzťahu. Tieto ženy tiež uviedli, že zažívajú viac negatívnych interakcií (náročný partner, nedôvera, absencia intimity, nevera, toxický vzťah a iné). 

Tieto štúdie poskytujú dôkazy o tom, že emocionálne jedenie môže byť priamym dôsledkom emocionálneho stresu z problémov v partnerskom vzťahu, čo následne vedie k nezdravému životnému štýlu.Je dôležité, aby partneri vo vzťahu pracovali na komunikácii a podpore zdravých návykov, čo môže pomôcť zlepšiť nielen ich vzťah, ale aj celkovú pohodu. Ak je situácia vážnejšia, je treba vyhľadať pomoc odborníka, napríklad psychoterapeuta.

vzťahy a jedlo

Spojitosti medzi prejedaním a nespokojnosťou vo vzťahu:

  • Emočné jedenie: V prípade nespokojnosti vo vzťahu sa uchyľujeme k jedlu ako k spôsobu kompenzácie nedostatku emocionálnej podpory (alebo pri pocite stresu úzkosti, smútku), čo môže viesť k prejedaniu a následnému priberaniu hmotnosti. 
  • Vzájomný vplyv partnera: Ak jeden partner začína prejavovať nezdravé stravovacie návyky, môže to ovplyvniť aj druhého partnera, najmä ak spolu trávia veľa času. Tento vzájomný vplyv môže viesť k spoločnému priberaniu.
  • Znížená motivácia k zdravej životospráve: Nespokojnosť vo vzťahu  môže mať za následok stratu záujmu o seba alebo o svoj vzhľad, čo vedie k nedostatočnej starostlivosti o svoje telo. Tu patria aj nezdravé stravovacie návyky.
  • Komunikácia a konflikty: Nespokojnosť vo vzťahu často súvisí s nedostatkom komunikácie alebo pretrvávajúcimi konfliktmi. Tieto problémy môžu zvyšovať stres, čo zasa podporuje emočné jedenie ako spôsob úniku alebo zníženia napätia.

Dlhodobé dôsledky emočného prejedania

V prípade, ak nebudeme venovať dostatočnú pozornosť zdravému vzťahu k jedlu a emočné prejedanie budeme ignorovať, môže tento stav viesť nielen k fyzickým (nadváha, obezita, poruchy trávenia, srdcové ochorenia, celodenná únava a pod.), ale aj psychickým problémom (úzkosť, izolácia, vyčerpanie, depresia a pod.), čím sa celý cyklus ešte viac posilní. 

Emočné jedenie môže prerásť do vážnejších porúch príjmu potravy - záchvatové prejedanie sa (Binge Eating Disorder, skrátene BED) alebo do stavu hyperfágie, chronického nadmerného jedenia. Zatiaľ čo záchvatové prejedanie sa je charakterizované epizódami nekontrolovaného a impulzívneho jedenia s pocitmi viny, hyperfágia je pretrvávajúci, chronický stav bez emocionálneho spúšťača.

Ako z tohto von?

  • Uvedomenie si tohto problému a chcieť pre seba zmenu: Tu by som veľmi odporúčala návod od fitness kouča pre ženy Martina Totha, ktorý nájdeš na našom blogu. 
  • Psychoterapia: Najčastejšie sa používa kognitívno-behaviorálna terapia (CBT), ktorá pomáha pacientom identifikovať a meniť negatívne myšlienky a správanie spojené s jedlom.
  • Farmakoterapia: V niektorých prípadoch môže lekár navrhnúť užívanie liekov na zníženie symptómov depresie, úzkosti alebo na kontrolu chuti do jedla.
  • Nutričná terapia: Spoluprácou s odborníkom na výživu môžeme dostať ideálny stravovací plán na mieru a naučiť sa zdravým stravovacím návykom.
  • Podporné skupiny: Zapojením sa do podporných skupín alebo programov môžeme získať emocionálnu podporu a motiváciu.

V závere by som chcela pripomenúť, že ukončiť kolotoč emočného prejedania nie je ľahká výzva, ale každý krok k tomuto uvedomeniu je krokom vpred. Buďte k sebe láskavé a nezabúdajte, že zdravie nie je len o kilách, ale o celkovej rovnováhe v živote, emóciách a láske, či už k sebe alebo k svojim najbližším.

Plánovanie je kľúčom k úspechu – a s Fitness diárom od Fitshakera na rok 2025 máš všetko, čo potrebuješ na dosiahnutie svojich cieľov!

Tento diár nie je len o zapisovaní – je tvojím spojencom na ceste za zdravším, šťastnejším a vyváženejším JA. 💪

➡️ Sleduj svoje pokroky, plánuj tréningy a stravu, zapisuj si sny a ciele.

➡️ Objav priestor na motiváciu, afirmácie a každodennú inšpiráciu.

A to nie je všetko! Na našom e-shope nájdeš množstvo ďalších skvelých produktov, ktoré ťa podporia na tvojej fit ceste – od výživových pomôcok, cez praktické športové doplnky až po motivačné knihy plné receptov a tipov na zdravý životný štýl.

Začni dnes, plánuj úspešný zajtrajšok a ži svoje sny! ✍️

fitness diár
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.