Únava (nedostatok energie) pôsobí na ľudí každého veku, ale väčšinou postihuje ženy. Odborníci tvrdia, že až 10 % ľudí po celom svete trpí únavou. Z toho každý piaty človek je ovplyvnený únavou natoľko, že mu zasahuje do každodenného života. Typickými príznakmi nedostatku energie môžu byť: bolestivé svaly a lymfatické uzliny, ťažkosti so sústredením, závraty, halucinácie, apatia (nedostatok motivácie), strata chuti do jedla, náladovosť, nerozhodnosť, ospalosť, pomalé reakcie a reflexy na podnety, problém s organizovaním myšlienok a hľadaní správnych slov, prípadne aj potravinové alergie, nafúknuté brucho a tráviace problémy.
Čo robiť s únavou, ktorá oslabuje naše telo?
1. Základom je vyvážená strava!
- Má veľký vplyv na podiel energie. Podstatou je heslo: „sacharidy v dopoludňajších hodinách, bielkoviny a zdravé tuky v poobedných a večerných hodinách“. Zo štúdie vyplýva, že hodnotné raňajky predstavujú najlepší štart do každého dňa. Ľudia, ktorí si takého raňajky doprajú, sa cítia nabití energiou po celý deň. Preto raňajkuj, aj keď nemáš chuť do jedla.
- Dôležitú úlohu v udržaní energie zohráva podiel cukru v krvi. Ak chceme, aby bol podiel cukru v krvi stabilný po celý deň, je treba jesť menšie porcie v pravidelnom 3 - 4 hodinovom intervale. Zabudnúť by sme mali na jedlá a sladkosti s vysokým obsahom rafinovaných cukrov, ktoré náhle zvyšujú podiel cukru v krvi. V skratke - rýchla únava zabezpečená.
- Zaujímavý poznatok priniesol aj experiment, ktorý odporúča zdravé potraviny skladovať v predných miestach a nezdravé schovať dozadu (alebo vyhodiť). Že siahneme po potravinách, ktoré vidíme medzi prvými je až 3-násobne pravdepodobnejšie.
- Energiu počas dňa môže zvýšiť kofeín. Odporúčaná dávka predstavuje približne 2-3 šálky kávy denne. Vyššie množstvo kávy má vplyv na kvalitu spánku, čo má opačný účinok na energiu, ktorá nasledujúci deň nebude vysoká.
- Nezabúdaj tiež na vlákninu, tá pozitívne ovplyvňuje rýchlosť vstrebávania sacharidov do krvi.
- Dopraj si ovocné bobule, hlavne modré, červené a fialové. Ich výrazné farby ovplyvňujú antokyány, silné antioxidanty zvyšujúce energiu.
2. Aspoň 10 pohárov vody denne
Pitný režim pomáha udržať v norme aj ovocie a zelenina, ktoré prirodzene obsahujú vodu, ako napr. melóny, pomaranče, grapefruity, mandarínky, mrkva, či brokolica. Nepravidelný pitný režim spôsobuje dehydratáciu organizmu, čo sa prejavuje celkovou únavou.
3. Dobrú noc a sladké sny - dopraj si kvalitný spánok
Ako si pomôcť?
- snaž sa zaspávať a vstávať každodenne v rovnakom čase,
- teplotu v spálni udržiavaj medzi 18 °C - 20 °C,
- nejedz dve hodiny pred spaním a nepi veľké množstvá vody, ktoré zaťažujú obličky,
- dodržiavaj pravidlo 15-tich minút - ak do tohto času nezaspíš, skús vstať z postele a napríklad počúvať hudbu, čítať obľúbenú knihu, časopis, či meditovať,
- vyskúšaj horúci kúpeľ alebo levanduľový čaj,
- viac o tipoch na kvalitný spánku sa dočítaš v tomto článku.
4. Poď si zacvičiť
5. Stráž si svoje zdravie
Čo robiť, ak je unavená naša duša?
1. Vyjdi si do prírody
TIP: Naordinuj si častejšie prechádzky v lese, obklop sa živými rastlinkami aj doma a čerpaj z nich energiu.
2. Zapni si hudbu
3. Pracuj na utužovaní rodinných vzťahov
4. Zaveď si večerný rituál
Stále nič? Vyskúšaj niektorý z ďalších tipov:
- Sprcha - dopraj si rannú sprchu a uvidíš, aká budeš svieža a plná energie počas celého dňa. Ak nestíhaš, postačí aj osvieženie termálnou vodou na tvár kedykoľvek počas dňa.
- Jóga - rôzne výskumy preukázali vplyv jógy na príznaky únavy ako aj zlepšenie kvality spánku. Práve jóga sa sústreďuje na správne držanie tela, dýchanie a na meditáciu.
- Odpustenie - nenávisť voči inej osobe má na telo rovnaké účinky ako chronický stres, zvyšuje krvný tlak, zhoršuje funkcie imunitného systému a spôsobuje únavu. Odpustenie robí človeka šťastnejším, silnejším a plným energie.
- Pomoc iným - jeden zverejnený výskum hovorí, že dobrovoľnícke práce, charita a pomoc zvyšujú energiu v šiestich bodoch. Prehlbujú šťastie, životnú spokojnosť, sebahodnotenie, pocit kontroly nad životom, fyzické zdravie a náladu.
- Žiadne cigarety - bývalí fajčiari sa zhodli na zvýšení energie 2 - 3 násobne. Únavu spôsobuje nikotín, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Nekvalitný spánok spôsobuje frustráciu a únavu ďalší deň, čo zasa vedie k väčším dávkam nikotínu. Je to taký začarovaný energický kruh.
- Nadváha alebo podváha - tieto dve skupiny ľudí pociťujú častú únavu, čo je spôsobené práve ich hmotnosťou.
- Ľudia naokolo - niektorí ľudia nás ovplyvňujú negatívne a niektorí zasa pozitívne. Skús sa prvej kategórii ľudí vyhýbať, odstrihnúť ich zo svojho života a neriešiť ich. Títo ľudia na nás len hádžu svoje každodenné (často nafúknuté) problémy, negatívny pohľad na všetko a všetkých, vidia len, ako sa všetko nedá a nehľadajú riešenia, ako by sa to dalo. Obťažujú nás svojou nervozitou, vnútorným stresom. Nenechaj si kradnúť svoju energiu.
Ďalšie články, vďaka ktorým sa budeš cítiť fantasticky:
12 overených tipov na definitívne porazenie stresu
Za bolesť hlavy často môžu potraviny. Tu je 5 najväčších spúšťačov!
Prečo je spánok tak veľmi dôležitý?
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.