Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Byť unavená po celý deň nie je normálne! Čo je za tým?

Čím ďalej, tým viac ľudí sa sťažuje na neustálu únavu v domnienke, že je spôsobená "len" rušenejším životným štýlom. Omyl! Ak sa už ráno budíš bez energie a rovnako si na tom počas celého dňa, niečo nie je s kostolným poriadkom. Ak potom tráviš kopec času v nákupných centrách, na cestách, či v kancelárii, môžeš sa cítiť úplne "vyšťavená". Čo je príčinou únavy a ako sa jej definitívne zbaviť? Čítaj článok a možno príde zmena ešte skôr, ako si stihneš zívnuť :-).

Únava (nedostatok energie) pôsobí na ľudí každého veku, ale väčšinou postihuje ženy. Odborníci tvrdia, že až 10 % ľudí po celom svete trpí únavou. Z toho každý piaty človek je ovplyvnený únavou natoľko, že mu zasahuje do každodenného života. Typickými príznakmi nedostatku energie môžu byť: bolestivé svaly a lymfatické uzliny, ťažkosti so sústredením, závraty, halucinácie, apatia (nedostatok motivácie), strata chuti do jedla, náladovosť, nerozhodnosť, ospalosť, pomalé reakcie a reflexy na podnety, problém s organizovaním myšlienok a hľadaní správnych slov, prípadne aj potravinové alergie, nafúknuté brucho a tráviace problémy.
fitshaker_blog_energia_unava3
 

Čo robiť s únavou, ktorá oslabuje naše telo?

Fyzická rovina slúži prirodzene ako základ. Je ovplyvnená celkovým zdravím človeka, pravidelným pohybom, biologickými potrebami (stravovanie, pitný režim, spánok, dýchanie a pod.), dostatkom vitamínov a minerálov.

1. Základom je vyvážená strava!


  • Má veľký vplyv na podiel energie. Podstatou je heslo: „sacharidy v dopoludňajších hodinách, bielkoviny a zdravé tuky v poobedných a večerných hodinách“. Zo štúdie vyplýva, že hodnotné raňajky predstavujú najlepší štart do každého dňa. Ľudia, ktorí si takého raňajky doprajú, sa cítia nabití energiou po celý deň. Preto raňajkuj, aj keď nemáš chuť do jedla.



  • Dôležitú úlohu v udržaní energie zohráva podiel cukru v krvi. Ak chceme, aby bol podiel cukru v krvi stabilný po celý deň, je treba jesť menšie porcie v pravidelnom 3 - 4 hodinovom intervale. Zabudnúť by sme mali na jedlá a sladkosti s vysokým obsahom rafinovaných cukrov, ktoré náhle zvyšujú podiel cukru v krvi. V skratke - rýchla únava zabezpečená.



  • Zaujímavý poznatok priniesol aj experiment, ktorý odporúča zdravé potraviny skladovať v predných miestach a nezdravé schovať dozadu (alebo vyhodiť). Že siahneme po potravinách, ktoré vidíme medzi prvými je až 3-násobne pravdepodobnejšie.



  • Energiu počas dňa môže zvýšiť kofeín. Odporúčaná dávka predstavuje približne 2-3 šálky kávy denne. Vyššie množstvo kávy má vplyv na kvalitu spánku, čo má opačný účinok na energiu, ktorá nasledujúci deň nebude vysoká.



  • Nezabúdaj tiež na vlákninu, tá pozitívne ovplyvňuje rýchlosť vstrebávania sacharidov do krvi.



  • Dopraj si ovocné bobule, hlavne modré, červené a fialové. Ich výrazné farby ovplyvňujú antokyány, silné antioxidanty zvyšujúce energiu.


spinach-791639_1920
 

2. Aspoň 10 pohárov vody denne

Základom ideálneho pitného režimu je čistá voda. Odporúčané množstvo pre dospelého človeka sa pohybuje od dvoch do troch litrov tekutín denne. Pri nadmernej fyzickej záťaži a v horúcich letných dňoch až päť litrov tekutín denne. Tekutiny prijímame priebežne počas celého dňa.  Do pitného režimu sa nerátajú kofeínové, alkoholické a energetické nápoje a v určitých prípadoch ani čaj.
Pitný režim pomáha udržať v norme aj ovocie a zelenina, ktoré prirodzene obsahujú vodu, ako napr. melóny, pomaranče, grapefruity, mandarínky, mrkva, či brokolica. Nepravidelný pitný režim spôsobuje dehydratáciu organizmu, čo sa prejavuje celkovou únavou.
a-cup-of-water-904698_1920
 

3. Dobrú noc a sladké sny - dopraj si kvalitný spánok

Spánok nielenže zaberá približne tretinu nášho života, ale sa aj výrazne podieľa na jeho kvalite. Potreba spánku je u každého človeka individuálna, zvyčajne ide o 7 - 8 hodín denne. Najlepší čas na spánok je medzi 22:00 - 02:00 hodinou. Dlhodobý spánok, menej ako 6 hodín alebo viac ako 10 hodín denne, sa považuje za nezdravý. Súčasná moderná doba a neustále sa zvyšujúce nároky majú výrazný vplyv na skracovanie spánku. To zapríčiňuje, že väčšina z nás doslova trpí jeho nedostatkom. Ľudia trpia neustálou únavou, bolesťami hlavy, závratmi a klesajúcou výkonnosťou. Neskôr aj závažnými ochoreniami ako cukrovka alebo obezita.

Ako si pomôcť?


  • snaž sa zaspávať a vstávať každodenne v rovnakom čase,

  • teplotu v spálni udržiavaj medzi 18 °C - 20 °C,

  • nejedz dve hodiny pred spaním a nepi veľké množstvá vody, ktoré zaťažujú obličky,

  • dodržiavaj pravidlo 15-tich minút - ak do tohto času nezaspíš, skús vstať z postele a napríklad počúvať hudbu, čítať obľúbenú knihu, časopis, či meditovať,

  • vyskúšaj horúci kúpeľ alebo levanduľový čaj,

  • viac o tipoch na kvalitný spánku sa dočítaš v tomto článku.


woman-506120_1920
 

4. Poď si zacvičiť

Pozitívny vplyv a dôležitosť pravidelného pohybu je každému jasný. V skratke je treba pripomenúť fakt, že vo všeobecnosti pohyb vplýva na prúdenie krvi do telesných orgánov, čo prispieva k zvýšeniu energie. Cvičenie vyplavuje endorfíny a pomáha nám zbaviť sa negatívnych myšlienok, problémov a prečistiť myseľ.
fitshaker_blog_energia_pohyb
 

5. Stráž si svoje zdravie

Keď je človek vo fyzickej aj psychickej pohode a cíti sa úžasne, nemá dôvod pociťovať príznaky únavy. Ak sa posnažíš zlepšiť všetky spomenuté body, a napriek tomu je únava stále prítomná, môžu za tým byť aj ochorenia, ako cukrovka, anémia, ochorenie štítnej žľazy, vedľajšie účinky liekov, infekčné ochorenia, astma a veľa veľa iných. Za únavou tiež môže byť nedostatok železa, ktorý pociťujú predovšetkým ženy počas menštruácie.
 

Čo robiť, ak je unavená naša duša?

Psychickú rovinu ovplyvňujú pozitívne aj negatívne pocity a emócie ako smútok, nuda, strach, hnev, úzkosť, radosť, úspech, stres, depresie, smrť, nedostatok motivácie, či prostredie v ktorom žijeme. Stres a strach sú dve bežné emócie, ktoré najčastejšie spôsobujú únavu. Psychická energia má častokrát väčšiu silu ako fyzická a trvá dlhšie. Ako mať psychickú rovinu v rovnováhe?

1. Vyjdi si do prírody

Energia je v podstate všetko okolo nás - zvuk, vzduch, voda, Slnko, Mesiac, vietor, stromy, lesy, kamene a iné. Príroda je prirodzeným, najúčinnejším a najintenzívnejším zdrojom energie na svete. Slnečné žiarenie nám neposkytuje len teplo, ale využívame ho aj na výrobu elektrickej energie. Energiu vyžarovanú zo Slnka zachytávajú listy stromov. Stromy sú zdrojom mladosti, majú neuveriteľné liečivé účinky a obsahujú dávky magnetizmu. Keď dokážeme z prírody čerpať energiu na výrobu elektriny, tak prečo by sme nedokázali čerpať aj energiu a chuť do života aj pre seba?
TIP: Naordinuj si častejšie prechádzky v lese, obklop sa živými rastlinkami aj doma a čerpaj z nich energiu.
tree-338211_1280
 

2. Zapni si hudbu

Nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči. Hudba vyvoláva radosť, motivuje, zbavuje stresu, uvoľňuje myseľ a privoláva nové vlny energie. Liečba hudbou sa nazýva muzikoterapia. Počúvanie hudby uvoľňuje dopamín, ktorý má zásadný význam pre zdravé fungovanie centrálnej nervovej sústavy, pozitívne vplýva na emócie, pohyb a zvyšovanie motivácie. Je preukázané, že hudba má vplyv na srdcový tep, dýchanie a nespavosť. Výskumy preukázali, že ľudia trpiaci depresiami získali po absolvovaní muzikoterapie vyššie sebavedomie a lepšiu náladu.
 

3. Pracuj na utužovaní rodinných vzťahov

Niekedy si ani neuvedomujeme, ako veľmi nás môžu meniť a ovplyvňovať rodina a rodinné vzťahy a aký veľký vplyv majú členovia rodiny na našu náladu, energiu, na to, akí sme. Rodina je základom všetkého, a preto by sme si ju mali vážiť a usilovať sa, aby sme rodinné vzťahy mali v úplnom poriadku.
 

4. Zaveď si večerný rituál

Večer je ideálny čas na zhodnotenie celého dňa alebo krásku meditáciu. Aj 3-minútová meditácia môže výrazne znížiť stresové hormóny, ktoré spôsobujú svalové a cievne napätie. Odporúča sa nielen pred spaním, ale aj v práci, na tichom nerušenom mieste (kuchynka, kúpeľňa). Sadni si, zatvor oči. Počúvaj svoj dych, začni hlboko dýchať, predstavuj si niečo príjemné (napríklad mraky plávajúce na oblohe, lúku plnú kvietkov, nekonečné more). Cítiš ten prílev prúdiacej energie :-)?
fitshaker_blog_metidacia
 

Stále nič? Vyskúšaj niektorý z ďalších tipov:


  • Sprcha - dopraj si rannú sprchu a uvidíš, aká budeš svieža a plná energie počas celého dňa. Ak nestíhaš, postačí aj osvieženie termálnou vodou na tvár kedykoľvek počas dňa.

  • Jóga -  rôzne výskumy preukázali vplyv jógy na príznaky únavy ako aj zlepšenie kvality spánku. Práve jóga sa sústreďuje na správne držanie tela, dýchanie a na meditáciu.

  • Odpustenie - nenávisť voči inej osobe má na telo rovnaké účinky ako chronický stres, zvyšuje krvný tlak, zhoršuje funkcie imunitného systému a spôsobuje únavu. Odpustenie robí človeka šťastnejším, silnejším a plným energie.

  • Pomoc iným -  jeden zverejnený výskum hovorí, že dobrovoľnícke práce, charita a pomoc zvyšujú energiu v šiestich bodoch. Prehlbujú šťastie, životnú spokojnosť, sebahodnotenie, pocit kontroly nad životom, fyzické zdravie a náladu.

  • Žiadne cigarety - bývalí fajčiari sa zhodli na zvýšení energie 2 - 3 násobne. Únavu spôsobuje nikotín, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Nekvalitný spánok spôsobuje frustráciu a únavu ďalší deň, čo zasa vedie k väčším dávkam nikotínu. Je to taký začarovaný energický kruh.

  • Nadváha alebo podváha - tieto dve skupiny ľudí pociťujú častú únavu, čo je spôsobené práve ich hmotnosťou.

  • Ľudia naokolo - niektorí ľudia nás ovplyvňujú negatívne a niektorí zasa pozitívne. Skús sa prvej kategórii ľudí vyhýbať, odstrihnúť ich zo svojho života a neriešiť ich. Títo ľudia na nás len hádžu svoje každodenné (často nafúknuté) problémy, negatívny pohľad na všetko a všetkých, vidia len, ako sa všetko nedá a nehľadajú riešenia, ako by sa to dalo. Obťažujú nás svojou nervozitou, vnútorným stresom. Nenechaj si kradnúť svoju energiu.


girl-872149_1920
Verím, že ti tieto tipy pomôžu vyhnať únavu z tvojho života. Už navždy. Držíme palce :-).
 
Ďalšie články, vďaka ktorým sa budeš cítiť fantasticky:
12 overených tipov na definitívne porazenie stresu
Za bolesť hlavy často môžu potraviny. Tu je 5 najväčších spúšťačov!
Prečo je spánok tak veľmi dôležitý?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.