Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Detoxikácia organizmu na jar s bylinkami. Tak tieto recepty starej mamy musíš vyskúšať!

bylinky a detox
Po dlhej a toho roku extrémne mrazivej zime sa všetci tešíme z prichádzajúcej jari. Slniečko nám už pekne hreje, v lese nájdeme prvé konvalinky či prvosienky. Mnohé z nás sme si pred Veľkou nocou povedali, že teraz je na rade pôst či detoxikácia organizmu. V lete chceme všetky vyzerať v plavkách čo najlepšie. Ale vedela si, že detoxikáciu organizmu si ľudia dávali už aj v minulosti? Chceš vedieť, ako to vtedy vyzeralo? Pani Anna Kopáčová sa s nami podelila o svoje poznatky, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. :-) Čítaj ďalej.

Jarné liečivé rastliny a ich využitie

Na jar nám v záhrade rastie púpava, žihľava, pľúcnik, podbeľ, pýr, prvosienky, skorocel, fialky, sedmokrásky a vykopať si vieme rôzne korene, ako napríklad korene omanu, puškvorca, kostihoja či štetky lesnej. Ak vieme, ako tieto bylinky použiť, môžu sa nám stať užitočnými pomocníkmi v domácnosti. V našom článku ti ponúkame 3 užitočné recepty na ich využite, ktoré si vieš urobiť aj ty doma a nemusíš byť bylinkárka.

Jarné očistné kúry poznali už aj naši predkovia. Obvykle začínali vždy pred veľkonočnými sviatkami. Je to obdobie, o ktorom si mysleli, že prináša čas pre regeneráciu telesných a duševných síl. Tieto kúry zväčša vždy začínali 40 dňovým pôstom, ba dokonca hladovkou. Ľudia jedli mladú vňať byliniek a popíjali bylinkové čaje. Mladý zádušník dávali do baby (niečo ako naše zemiakové placky) alebo do nádzievky, teda plnky. Z cesnačky lekárskej si robili polievku a zo šťavelu omáčku. Na šalát používali medvedí cesnak či púpavu. Z mladej žihľavy si robili niečo ako my poznáme špenát.

jarná lúka

3 recepty z byliniek na jarný detox!

Púpava lekárska, medvedí cesnak či žihľava možno rastú aj na tvojom dvore. Ak dvor nemáš, stačí ísť na vychádzku do prírody a určite na ne cestou narazíš. Tak či onak, z týchto jarných bylín sa dajú pripraviť vynikajúce medicínky starej mamy. Odporúčame vyskúšať.

1. Čaj z púpavy lekárskej

Už ako malé deti sme si z púpavy plietli vence na hlavu. Vďaka ich krásnej žltej farbe všetko hneď ožije. No púpava neslúži len na okrasu, má aj mnoho vynikajúcich účinkov.

Účinky púpavy:

 • podporuje látkovú výmenu a očistu organizmu
 • priaznivo ovplyvňuje funkciu žlčníka, pečene, žalúdku, pankreasu, ľadvín a krvotvorných orgánov
 • môžeme ju použiť pri niektorých druhoch ochorenia sleziny (najmä pri jej zväčšení)
 • vyplavuje z tela kyselinu močovú
 • znižuje hladinu cukru v krvi
 • je výborná takmer proti všetkým kožným ochoreniam
pupava lekarska

Príprava čaju:

 1. Vykopeme púpavu, očistíme, umyjeme, pokrájame. Používame celú púpavu, aj kvet aj listy aj stonku.
 2. Do 0,5 litra vriacej vody dáme 1 lyžicu pokrájanej púpavy.
 3. Krátko povaríme a necháme lúhovať 10 minút.
 4. Pijeme ráno na lačno.
 5. Opakujeme po dobu 14 dní.

2. Tinktúra z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak dobre vyčistí organizmus, jeho listy sa dajú vynikajúco jesť na zdravom chlebíku, prípadne ho môžeš použiť do šalátu. Vynikajúca je aj tinktúra z tejto bylinky, ktorá má antisklerotické účinky, znižuje krvný tlak, vyčistí telo od parazitov. Postup ako si ju vieš pripraviť ti ponúkame nižšie.

medvedi cesnak

Príprava tinktúry:

 1. 150 g medvedieho cesnaku dáme do čistej sklenenej nádoby (napr. 7 dl zaváraninový pohár).
 2. Zalejeme dobrou pálenkou. (napr. domácou, ktorá má do 55% alkoholu, prípadne lekárenský 60% lieh)
 3. Lúhujeme 14 dní.
 4. Precedíme a môžeme používať.

Spôsob užívania:

Užíva sa podľa potreby. Napríklad, ak vážime 90 kg, rozdelíme si to 90/3 = 30. Budeme teda užívať 30 kvapiek 3x denne po dobu 25 dní. Prípadne môžeme užívať tak, že 1.deň 1 kvapku, 2.deň 2 kvapky, až sa dopracujeme k 25 kvapkám za deň. Potom začneme dávku znižovať, čiže z 25 na 24 atď.

3. Kúra zo žihľavy

Všetci asi dobre vieme, že žihľava je veľmi známa svojimi detoxikačnými účinkami. Na jar je veľmi obľúbená. Okrem toho, že si môžete spraviť žihľavový kúpeľ, odporúčame vyskúšať aj žihľavovú kúru.

zihlava

Príprava kúry:

 1. Odtrhneme vrchné mladé lístky žihľavy.
 2. Zalejeme vriacou vodou.
 3. Necháme lúhovať 1 minútu.
 4. Pijeme po dobu 2 týždňov, 1 liter denne.
snezienky jarne

Pani Aničke Kopáčovej ďakujeme krásne za cenné informácie, ako si naši predkovia upevňovali svoje zdravie. Vyskúšaš niektorý z receptov aj ty?

Ďalšie skvelé tipy, ako využiť bylinky ti ponúkame aj v našich starších článkoch:

Poznáme tajné recepty na krásu a vitalitu! Koreniny badián, klinček a kardamon. Ako ich využiť?

9x koreniny a bylinky, ktoré ti pomôžu prekonať zimu

Zdravie z vlastnej záhrady – Rozhovor s Hankou Sekulovou, odborníčkou na permakultúru

Fotka autora
Tatiana Šimončičová
Redaktor vo Fitshaker

Vždy som inklinovala k športu a zdravej, ľahkej strave. Som milovníčkou behu a pilatesu, ktoré mi prinášajú obrovskú radosť a zároveň čas, kedy sa venujem iba sama sebe. Po tom, ako som sa stalo mamou, je pre mňa zdravé a rýchle varenie alfou a omegou. Fitshaker mi v tom vždy pomáhal a teraz, keď som jeho súčasťou, sa teším, že budem pomáhať aj ja vám, novými receptami a tipmi.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.