Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako liečiť bylinkami napr. ekzém, plynatosť či nespavosť u malých detí?

Otázka, s ktorou sa stretávam vo svojej praxi denne je téma „deti a bylinky“. Mamín, ktoré sa snažia svoje deti liečiť čo najprírodnejšie bez zásahu chemických liekov stále pribúda a s ich počtom rastú aj otázky typu:

  • Ktorú bylinku môžem podať dieťaťu ako prvú?

  • V akom množstve podávať dieťaťu bylinky?

  • Od akého veku môžem začať aplikovať bylinky na liečbu?


V dnešnom článku si predstavíme zopár bylín a spôsobov podávanie, ktoré môžu maminky využiť ž od 2.mesiaca dieťatka.

Publikácií na túto tému je ako šafranu a aj odborníci sú opatrní na vyjadrenie k nej, nakoľko nebol nikdy dostatočne preskúmaný vplyv bylín na deti. Dokonca aj výrobcovia bylinných prírodných liečiv sa chránia formulkou uvedenou na obale produktu ako „nevhodné pre deti do 3 alebo 12 rokov“.
bylinky
Na jednej strane  sú bylinky vynikajúcou prírodnou liečbou bez vedľajších účinkov. Na strane druhej obsahujú látky, ktoré spôsobujú zmeny v organizme – uvoľňujú hlieny, napomáhajú vyprázdňovaniu, vysušujú, prehrievajú a pod. Preto, ak je dávkovanie alebo podávanie bylín neuvážené, jednotvárne alebo vo veľkých množstvách, môžeme si nimi uškodiť. To platí pre dospelých a pre malý detský organizmus zvlášť.
Najväčším rizikom pri užívaní byliniek u detí je otázka prípadnej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť začervenaním, vyrážkami, opuchom sliznice v ústach a pod. (za najsilnejší alergén z radu bylín sa považuje harmaček a palina). Ak však dodržiavame základné pravidlá, nemusíme sa prírodnej liečby detí vôbec báť. Rozhodne nimi neuškodíme viac ako nadmerným množstvom podávaného cukru či polotovarmi.
 

Akú formu liečby bylinkami zvoliť pri malých deťoch?

Bylinky sú vynikajúca forma prírodnej liečby a bola by škoda nevyužiť ich. Nemusíme s nimi však začínať hneď vo forme čajíkov a sirupov. Detské telo môžeme privykať na ich vôňu a účinok aj formou aromaterapie, ktorú považujem za ten najlepší spôsob liečby u detí.

# 1: Aromaterapia (od 3.mesiaca)

Je liečba vôňou a môžeme ju aplikovať už v prvých mesiacoch života dieťaťa. Inhalácia by mala byť úplne prirodzená a nenásilná. Nezabúdajme, že zmysly detí sú citlivejšie ako naše a vnímajú ich intenzívnejšie. Dokážu rozoznať vôňu matky a preto nie je vhodné im narúšať tieto zmysly pár týždňov po narodení inými vôňami.
Vyberajme éterické oleje v kvalite natural bez dráždivých syntetických vôní, najlepšie jednozložkové. Začnime s jednou kvapkou kvalitnej silice. Na tento účel môžeme použiť mokrú vreckovku, na ktorú kvapneme silicu, alebo ešte lepšie keramickú doštičku, do ktorej olej vsiakne a pomaly a postupne sa uvoľňuje. Neodporúčam používať v detskej izbe otvorený oheň v aromalampe. Vreckovku alebo doštičku nemusíme nechávať rovno pri hlavičke dieťaťa, stačí ju nechať kdekoľvek v priestore a myslieť na to, že čo my cítiť nemusíme, dieťa vníma určite.
aromaterapia
 

Aké vône odporúčame na liečbu aromaterapiou?


  • Levanduľová silica – pri problémoch so zaspávaním, nepokojom, nervozitou, keď si dieťa nevie nájsť „miesto“, pri zlých snoch a strachoch

  • Feniklová silica – pri kolikách, plynatosti a podpore trávenia

  • Tymiánová silica – dobre dezinfikuje priestor, v ktorom sa nachádza pacient; má výrazné účinky proti vírusom a baktériam

  • Bergamotová silica – pri infekciách dýchacích ciest, má protizápalové a hojivé účinky


 

# 2: Bylinkové kúpele (od 3.mesiaca)

Sú ďalšou cestou zoznamovania detí s vôňou a účinkami byliniek. Využiť ich môžeme pri liečbe ekzémov, pri podráždenej pokožke od plienky aj nervozite. V prípade kúpeľov stačí pridať do obvyklého množstva vody šálku s pripraveným bylinkovým čajom (1 lyžičku na 3 dl, precediť). Bylinku volíme jednozložkovú, aby sme vedeli odsledovať prípadnú reakciu dieťaťa na podávané bylinky.
 

Ktoré bylinky odporúčam podávať formou bylinkových kúpeľov?


  • Kôra z dubu – ekzémové ochorenia pokožky

  • Medovka – nespavosť, kŕče

  • Levanduľa – upokojenie, pri strachu zo škôlky a zmenách

  • Pupalka – suchá, podráždená pokožka


liečba bylinkami
 

# 3: Masáže bylinkovými olejmi (od 2. mesiaca)

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, pokožka absorbuje údajne až 60 % toho, čo na ňu nanesieme. Aj keby to malo byť len 10 %, rozhodne by sme mali vyberať kozmetiku (a zvlášť pre dieťa) s obozretnosťou. Liečivé maste sa tešia veľkej obľube práve preto, že cez póry pokožka absorbuje aj látky, ktoré byliny obsahujú. Využiť to môžeme práve pri liečbe detí. V tomto prípade môžeme použiť ako základ za studena lisovaný kvalitný olej – napr. mandľový, argánový a pod, do ktorého dáme na 1 dl oleja 5 kvapiek vybraného esenciálneho oleja. Aplikujeme do vlhkej pokožky, aby sa olej lepšie vstrebal.

Takouto formou môžeme aplikovať napr. tieto oleje:


  • Feniklová silica – kŕče, bolesti bruška, zastavené vetry (aplikujeme na bruško)

  • Levanduľová silica – upokojenie, ľahšie zaspávanie, dobrý spánok (na celé telo)

  • Kosodrevinová silica – pri bolesti svalov a kĺbov (napr. keď dieťa rýchlo rastie)


Pozn: Masáže vynecháme pri zápalových procesoch a horúčkach.
esenciálne oleje
Viac užitočných tipov o bylinkách, ich sile, spôsobe spracovania, výrobe domácich liečív nájdeš aj v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Pridala som do nej aj svoje osobné rady a tipy na zber či kombináciu byliniek  prípravu zdravej medicínky.
 
Téme detičiek sa venujeme aj na našom Instagrame, kde pridávame rôzne príspevky, od motivačných, receptov re deti, cez rôzne rady a odporúčania:
fitmaminka
 
Milá maminka, aj toto by ťa mohlo zaujímať:
Recept na prírodný repelent proti komárom a klieštom pre deti od 1.roka
Zdravé recepty pre deti už od 1 roka
Príbehy žien, väčšinou mamičiek, ktoré si našli čas na seba a schudli popôrodné kilá
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.