- Ktorú bylinku môžem podať dieťaťu ako prvú?
- V akom množstve podávať dieťaťu bylinky?
- Od akého veku môžem začať aplikovať bylinky na liečbu?
V dnešnom článku si predstavíme zopár bylín a spôsobov podávanie, ktoré môžu maminky využiť ž od 2.mesiaca dieťatka.
Publikácií na túto tému je ako šafranu a aj odborníci sú opatrní na vyjadrenie k nej, nakoľko nebol nikdy dostatočne preskúmaný vplyv bylín na deti. Dokonca aj výrobcovia bylinných prírodných liečiv sa chránia formulkou uvedenou na obale produktu ako „nevhodné pre deti do 3 alebo 12 rokov“.
Najväčším rizikom pri užívaní byliniek u detí je otázka prípadnej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť začervenaním, vyrážkami, opuchom sliznice v ústach a pod. (za najsilnejší alergén z radu bylín sa považuje harmaček a palina). Ak však dodržiavame základné pravidlá, nemusíme sa prírodnej liečby detí vôbec báť. Rozhodne nimi neuškodíme viac ako nadmerným množstvom podávaného cukru či polotovarmi.
Akú formu liečby bylinkami zvoliť pri malých deťoch?
# 1: Aromaterapia (od 3.mesiaca)
Vyberajme éterické oleje v kvalite natural bez dráždivých syntetických vôní, najlepšie jednozložkové. Začnime s jednou kvapkou kvalitnej silice. Na tento účel môžeme použiť mokrú vreckovku, na ktorú kvapneme silicu, alebo ešte lepšie keramickú doštičku, do ktorej olej vsiakne a pomaly a postupne sa uvoľňuje. Neodporúčam používať v detskej izbe otvorený oheň v aromalampe. Vreckovku alebo doštičku nemusíme nechávať rovno pri hlavičke dieťaťa, stačí ju nechať kdekoľvek v priestore a myslieť na to, že čo my cítiť nemusíme, dieťa vníma určite.
Aké vône odporúčame na liečbu aromaterapiou?
- Levanduľová silica – pri problémoch so zaspávaním, nepokojom, nervozitou, keď si dieťa nevie nájsť „miesto“, pri zlých snoch a strachoch
- Feniklová silica – pri kolikách, plynatosti a podpore trávenia
- Tymiánová silica – dobre dezinfikuje priestor, v ktorom sa nachádza pacient; má výrazné účinky proti vírusom a baktériam
- Bergamotová silica – pri infekciách dýchacích ciest, má protizápalové a hojivé účinky
# 2: Bylinkové kúpele (od 3.mesiaca)
Ktoré bylinky odporúčam podávať formou bylinkových kúpeľov?
- Kôra z dubu – ekzémové ochorenia pokožky
- Medovka – nespavosť, kŕče
- Levanduľa – upokojenie, pri strachu zo škôlky a zmenách
- Pupalka – suchá, podráždená pokožka
# 3: Masáže bylinkovými olejmi (od 2. mesiaca)
Takouto formou môžeme aplikovať napr. tieto oleje:
- Feniklová silica – kŕče, bolesti bruška, zastavené vetry (aplikujeme na bruško)
- Levanduľová silica – upokojenie, ľahšie zaspávanie, dobrý spánok (na celé telo)
- Kosodrevinová silica – pri bolesti svalov a kĺbov (napr. keď dieťa rýchlo rastie)
Pozn: Masáže vynecháme pri zápalových procesoch a horúčkach.
Téme detičiek sa venujeme aj na našom Instagrame, kde pridávame rôzne príspevky, od motivačných, receptov re deti, cez rôzne rady a odporúčania:
Milá maminka, aj toto by ťa mohlo zaujímať:
Recept na prírodný repelent proti komárom a klieštom pre deti od 1.roka
Zdravé recepty pre deti už od 1 roka
Príbehy žien, väčšinou mamičiek, ktoré si našli čas na seba a schudli popôrodné kilá
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)