Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Kde sa dobre a zdravo najesť vo Viedni? Týchto 12 tipov ťa nesklame!

viedeň reštaurácie

Chystáte sa na výlet do niektorej zo svetových metropol a obávate sa, že tu sa vaše zdravé stravovanie končí? Ale kdeže! Práve pre vás sme pripravili seriál Rawlicious, v ktorom sa pozrieme na TOP miesta a reštaurácie, ktoré nielenže chutia, ale sú aj zdravé. Dnes prichádzame do Viedne. Aj tu nájdete kopec miest, ktoré sú rajom pre vegetariánov, veganov alebo ľudí trpiacimi rôznymi intoleranciami. Otestované na vlastnej koži. Začíname prehliadku rakúskej metropoly! Pripravte sa, hladní nezostanete :-).

Prečo práve Viedeň?

Lebo ste si ju vypýtali a očarila ma už dávno. Je plná histórie a architektúry. A hádajte, čoho ešte? Zdravého, chutného jedla! A to doslova na každom rohu. I keď sa môže zdať, že tým pádom nie je o čom písať, veruže je. Veľa špeciálnych miest navodí špeciálnu atmosféru. Síce som si pár návštev už dopredu naplánovala, ale narazila som aj na pár nových miest, ktoré sa oplatilo navštíviť a ktoré vám aj rada odporučím.

Prvé, čo ma na Rakúšanoch nesmierne oslovilo, je ich náklonnosť k zdraviu a zdravým veciam. Pripravte si však peňaženky, lebo kvalita aj čosi stojí. Platu priemerného Rakúšana sa to zrejme veľmi nedotýka, ale Slovák tu veru neušetrí. Investícia do budúcnosti je to však lepšia ako značková kabelka, či nové oblečko. Veď telo máme len jedno, tak sa oplatí ho zásobovať len tými dobrými vecičkami. Ak sa chystáte na výlet, zabudnite na mekáč či KFC-čko a skúste niečo hodnotnejšie.

cab-427926_1280

Rawlicious Viedeň - zdravé zastávky na každom rohuRakúšania majú ovocie, zeleninu a iné potraviny sami o sebe dostatočne kvalitné. Avšak, ak by to nestačilo, majú vo väčšine potravín a supermarketov ponuku BIO ovocia a zeleniny. K tomu spadajú aj čerstvé šťavy a šaláty od výmyslu sveta. Ja som sa však zamerala na tie najkvalitnejšie, tzv. organické obchodíky a predajne.

1. Organická sieť Denn´s

Ako prvú som navštívila sieť Denn’s, ktorá ma oslovila najviac. S radosťou som zistila, že sa jeden obchodík nachádza hneď vedľa miesta, kde sme boli ubytované na Kaiserstraße. Vo Viedni je ich spolu 6 a sú situované na dobrých miestach, ktoré su ľahko nájditeľné (adresy uvedené na konci článku). Obchod nápadne pripomína koncept Whole foods alebo už spomínanú sieť Naturalia vo Francúzsku. Je tam všetko, čo si človek vie predstaviť. Čerstvé kvalitné suroviny od výmyslu sveta. Na svoje si tu príde naozaj každý! Nechýbajú aj kvalitné živočíšne produkty a prírodná kozmetika.

fitshaker_blog_rawlicious_vienna6

K nákupu som dostala veľký BONUS. Zoznámila som sa so šéfom Denn’s vo Viedni, pánom Ahmedom Zavlakom. Ako sám povedal, páčilo sa mu moje nadšenie a zápal pre vec (možno aj moje oči :-)). A tak prial pozvanie na čaj a prezradil nám oveľa viac než som čakala. Pán Zavlak je zakladateľom legendárneho konceptu MARAN – prvý čisto vegan obchod vo Viedni. Založený bol v 80-tych rokoch troma spoločníkmi a pán Zavlak bol jedným z nich.

2. Najlepší organický obchod Maran

Samozrejme, nemohla som si nechať ujsť príležitosť ihneď Maran navštíviť. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že Maran je jednoznačne najlepší organic shop vo Viedni. V prípade, že ste vegan alebo vitarián alebo jednoducho holdujete zdravej strave, Maran je povinná zastávka. Disponujú produktami, ktoré sa zháňajú ozaj dosť ťažko (z mnohých spomeniem napr. rastlinu Moringa). Ak by ste počas nakupovania vyhladli, Moran vás rád ponúkne veganskými špecialitami, teplým nápojom alebo dobrým veganským/raw koláčikom.

fitshaker_blog_rawlicious_vienna5

3. Bistro plné lahodných chutí - Deli

Vedľa Maran vegan na Lindengasse som si v rozkošnom caffe Deli vychutnala vynikajúci raw nanuk – malinový s granolou. V Deli nájdete aj veľa nápaditých snackov, teplých a studených nápojov. Na cestu som si vzala zelený smoothie s kokosovou vodou a smerovali sme do centra Viedne na ul. Drahtgasse 2, kde nás čakal môj TOP RAW podnik.

deli

4. SIMPLY RAW BAKERY - najlepšie RAW miesto vo Viedni

Je malý útulný a všetko je tam tak trochu DOKONALÉ. Menu, striedme sedenie (asi 4 stoly), usmievavý personál a vynikajúce dezertíky. Taktiež famózne matcha latté, ktoré som si ozaj z chuti vychutnala. Ich neprekombinované jedlá a dezertíky dokazujú, že v jednoduchosti je krása. Až sa nám nechcelo odísť. Jednoznačne a bezkonkurenčne najlepší a najnápaditejší čisto RAW podnik vo Viedni.

fitshaker_blog_rawlicious_vienna2

Večer sme smerovali na návštevu k pani Cristine ROJIK na Annagasse12. Dôvod bol ten, že nás oslovil jej koncept obchodu založenom na veľmi osobnom, skoro až rodinnom štýle. Zistili sme, žiaľ, že Cristina obchod medzitým zrušila, no na adrese ponechala reštauráciu s vynikajúcim BIO menu, vínkom aj pivom od výmyslu sveta a koncept osobného prístupu ostal zachovaný.

5. Limoni´s - podnik pre zaneprázdnených

Ak sa ponáhľate a chcete si vziať dobré jedlo, oslovil ma koncept kantíny Limoni’s. Odporúčam ho však skôr na take away, pretože sedenie majú ešte obmedzenejšie ako v Simply RAW Bakery. A narozdiel od SIMPLY RAW alebo reštaurácie Cristiny ROJIK, tu je to dosť neosobné. Menu vám to však určite nahradí, a preto sa oplatí vyskúšať.

limoni

Ale čo ďalšie zdravé reštaurácie, ktoré odporúčam navštíviť?

Tu sú:

6. DANCING SHIVA - poteší aj milovníkov piva

Miesto, kde si RAW jedlo skutočne vychutnáte. Majú tu v ponuke dokonca bio pivo :-). Súčasťou reštaurácie je aj malý shop, kde môžete nakúpiť take away RAW špecialitky, ale aj oblečenie a maľby. Ak to mám zhrnúť, tak Dancing Shiva je útulný, pestrofarebný a chuťovo vynikajúci.

7. VEGETASIA - raj pre všetkých veganov

Veganská reštaurácia chutí skvelo a ak chcete vyskúšať veganské salmon sashimi, tak je na nerozpoznanie. Špecializujú sa na Taiwanské veganské špeciality. Miesto má taký európsko-ázijský feel a menu je ozaj rozmanité. Je z čoho vyberať.

8. LANDIA - tradičná rakúska kuchyňa zdravo

V Landii nájdete dobré zdravé vegetariánske a veganské jedlo za dobrú cenu. Na Viedeň dokonca netradične dobrú. Typickú rakúsku kuchyňu zo zdravých ingrediencií. Nenájdete tam viac ako 5 stolov, a preto je miesto priam ideálne na príjemný rozhovor s partnerom alebo kamarátom. Je tam veľa kníh, takže je možné prísť aj sám a len tak si čítať.

9. LOVING HUT - romantika vo dvojici

Táto super veganská reštaurácia má okrem vynikajúcich jedál a prístupu ešte jedno veľké plus. Krásnu záhradu. Prejdite si dozadu reštaurácie, kde ju nájdete a vychutnajte si úžasnú atmosféru so svojou polovičkou. Avšak víno ani iný alkohol si tu nevychutnáte, a preto zvážte návštevu, ak si radi doprajete k jedlu pohárik.

food-692110_1280

10. Lebenbauer Vollwert Restaurant - špičková reštaurácia aj pre mäsožravcov

A teda, ak ste s polovičkou alebo skupinkou pripravení vychutnať si vynikajúcu gastronómiu aj s pohárom dobrého vína, Lebenbauer Vollwert Reštaurácia vás určite osloví. Nájdete tu vegetariánske, veganské menu, ale aj ryby a kura. Nenájdete tu bravčové ani smažené. Váš zážitok podčiarkne krásne prostredie. Určite však odporúčam sa dopredu poistiť rezerváciou miesta, aby ste o tento vynikajúci zážitok náhodou neprišli.

11. WELT CAFE - čas pre chutnú kávičku

Vynikajúce miesto na raňajky. Ak by ste ich nestihli, nevadí, zapáči sa vám aj počas dňa. Nájdete tu dobré menu pre veganov aj vegetariánov. Dobrú kávu za dobrú cenu. Ak je nedeľa, určite si nenechajte ujsť ich vynikajúci brunch. Welt cafe pozostáva z reštauračnej a kaviarenskej časti.

12. YAMM - čarovné miesto s výbornou kuchyňou

Yamm je ozaj MŇAM! Krásne prostredie a vynikajúce vegetariánske aj veganské jedlo. Odporúčam sa zastaviť na obed. Yamm má self-service formou bufetových stolov za ozaj dobrú cenu.

buffet-974742_1920

Viedeň sa oplatí navštíviť, čo poviete? Prajem vám krásny pobyt, dobrú chuť a teším sa vás v ďalšom článku :-).

Adresy zdravých gastro zástaviek vo Viedni:

Reštaurácie a bistrá:

SIMPLY RAW BAKERY Drahtgasse 2 | Am Hof, Wien 1

DANCING SHIVA Neubaugasse 58, 1070 Wien,

VEGETASIA Ungargasse 57, Wien 1030, Austria

LANDIA Ahornergasse 4, Wien 1070, Austria

LOVING HUT Neubaugurtel 38/5, Wien, Austria, Vollwertrestaurant Lebenbauer, Teinfaltstraße 3, 1010 Wien

YAMUniversitätsring 10 1010 Wien

WELT CAFÉ Schwarzspanierstrasse 15, Wien 1090, Austria

LIMONIS Josefstädter Straße 73, 1080 Wien

CRISTINA ROJIK  Annagasse 12/2, 1010Wien

Organické obchodíky:

MARAN VEGAN

Lindengasse 13, 1070 Wien, Rakúsko

DENN’S

http://www.denns-biomarkt.at

Martinstraße 60, 1180 Wien, Rakúsko

Landstraßer Hauptstraße 37, 1030 Wien, Rakúsko

Ottakringer Str. 186, 1160 Wien, Rakúsko

Taborstraße 10, 1020 Wien, Rakúsko

Sieveringer Str. 25, 1190 Wien, Rakúsko

Kaiserstraße 57-59, 1070 Wien, Rakúsko

Wiedner Hauptstraße 71, 1040 Wien, Rakúsko

Lainzer Str. 11, 1130 Wien, Rakúsko

MERKUR MARKT

Naturkost St. JosefBasicVeganz

Bio-Bio-Shop

Taborstrasse 241020 Wien+43 (0)1-212 91 44

Biogreissler

Wurlitzergasse 931170 Wien+43 (0)1-485 58 25(*http://www.lisa.at/naturkostfachgeschaefte.htm)/ for more

BIO DROP

http://www.biodrop.at/produkte.htm

1230 Wien, Fröhlichgasse 42

NATUR KOST

http://www.naturkost-spittelberg.at

1070 Wien, Spittelberggasse 24

BIO WERKSTATT

http://www.biowerkstatt.com/kontakt.php

Biberstraße 22 A-1010 Wien

ORGANIC FARMERS MARKET

http://www.biobauernmarkt-freyung.at/bio.php?id=29

Freyung, 1010 Wien

Vanda Dita Gallo
Redaktor vo Fitshaker

Dlhé roky som aktívna vyznávačka veganského/raw životného štýlu. Venujem sa prednáškam a osvete o zdravom životnom štýle, zdravej voľbe surovín. Venujem sa tiež výrobe zdravých ľahko stráviteľných a výživných verzií pochutín ako napr. Raw – živému chlebu či kelovým chipsom. Pripravujem super zelené výživné smoothies a zdravé raw verzie hlavného menu pre veganov a vitariánov. Pozorne analyzujem zelenú listovú zeleninu, bylinky a jedlé divé trávy. Verím, že moje články, početné recepty a zaujímavosti vás inšpirujú, poučia a dajú vám niečo cenné a hodnotné do života. Pretože presne to je to, čo sa vám budem snažiť odovzdať v každom jednom z nich.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.