Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

CrossFit - objav jeho čaro!

Leto je ako stvorené pre pohyb na vzduchu a v prírode. Počas dlhých a teplých dní máme lepšiu náladu, naša motivácia narastá, a práve preto sa šport v tomto ročnom období teší veľkej obľube. Či už vyrazíš von v bežeckých teniskách, alebo na korčuliach, osviežiš sa v studenej vode, uprednostníš klimatizované fitnescentrum počas horúcich dní, zatancuješ si, posilníš tímového ducha alebo si jednoducho zacvičíš podľa videí s vlastnou váhou v pohodlí domova (napr. s Fitshakerom), v každom jednom prípade zaručene potešíš svoje telo i myseľ. Vyberať si môžeš z nespočetného množstva foriem a druhov pohybu. Ak však miluješ výzvy, prekonávanie samej seba a túžiš okúsiť niečo nové, mám pre teba jeden skvelý tip: CrossFit. Môžeš ho vykonávať v akomkoľvek ročnom období, no najlepšie je ním začať práve v lete. Spoznaj fyzické i psychické výhody tohto intenzívneho cvičenia a zmeraj si svoje sily!

V čom je CrossFit odlišný od iných cvičení?

Určite si o ňom už počula. Čítala si o ňom v časopise, videla reportáže v televízii a minule o ňom s nadšením vravela tvoja kamoška, ktorej sa vďaka nemu podarilo krásne vyformovať postavu a konečne vládze vyjsť s nákupnými taškami aj na ôsme poschodie.
CrossFit vznikol už v sedemdesiatych rokoch vďaka trénerovi Gregovi Glassmanovi, ktorý sa inšpiroval tréningom vojakov a gymnastov. U nás sa stal veľmi populárnym len nedávno. Postupne ho objavuje stále väčšie a väčšie množstvo ľudí po celom svete.
posilnovna

Prečo začať s Crossfitom + jeho výhody pre tvoje telo a myseľPýtaš sa, prečo práve ten mnohými chválený a odskúšaný CrossFit? Odpoveď je jednoznačná. Je efektívny, účinný, pestrý a najmä zábavný! CrossFit tréning má nespočetne veľa výhod a dokáže ťa posunúť o level vyššie v každej jednej oblasti tvojho fyzického zdokonaľovania. Je náročný, návykový a bez spoteného trička z crossfitového tréningu určite neodídeš. Prinášam ti niekoľko výhod a dôvodov, prečo sa zamilovať do tohto dynamického a účinného cvičenia.

1. Nadobúdanie skvelej kondície a vytrvalostiAko som už spomínala o niekoľko riadkov vyššie, CrossFit predstavuje nenahraditeľné budovanie kondície. Nie nadarmo sa CrossFitu hovorí aj „silové kardio“, keďže pri tomto type tréningov vykonávaš nepriamo aj kardio aktivitu. Počas trénovania cvičíš vo vysokej intenzite, zvyčajne bez prestávky, čím sa stávaš postupne vytrvalejšou. Kondícia je veľmi podstatná aj v každodennom živote a vypovedá o tom, ako sa dlhodobo staráš o svoje telo a celkové zdravie.Veľkou výhodou crossfitových tréningov je to, že cviky, ktoré v začiatkoch odcvičíš s ťažkosťami, už po pár tréningoch zvládneš viditeľne jednoduchšie. Ak ťa baví neustále zlepšovanie výdrže a motivuje ťa každý jeden pokrok, CrossFit je pre teba to pravé.

2. Budovanie svalov a silyNa CrossFite je skvelé to, že vyváženým a správnym nakombinovaním cvikov, ktoré zapájajú všetky časti tela, dokážeš získať väčšiu silu. Neustále posúvaš svoje limity a postupne vládzeš cvičiť s väčšími záťažami. Nezáleží na tom, či chceš prostredníctvom intenzívnej športovej aktivity schudnúť, vytvarovať postavu, pribrať či budovať výlučne svalovú hmotu – silový prírastok sa u teba po určitom čase zaručene objaví.Ak je tvojím cieľom najmä postupné budovanie svalovej hmoty, CrossFit je vďaka silovým prvkom tréningu ideálnou voľbou.

3. Rýchle a účinné formovanie tela + strata tukuTo, že CrossFit dopomôže tvojej kondícii za veľmi krátky čas, už vieš. No je veľmi dôležité vedieť aj o jeho skvelých účinkoch na vizuálnu stránku tela. Keďže ide o veľmi intenzívny tréning s vyššou tepovou frekvenciou, zapájaš všetky svalové skupiny. Spaľovanie tukov je v tomto prípade na vysokej úrovni. Mnohým ženám, ktoré tento typ tréningu vyskúšali, sa po krátkom čase podarilo dosiahnuť ich ciele v rámci chudnutia a vyformovania postavy. CrossFit je skvelým prostriedkom na zdolávanie náročnejších výziev a dosahovaniu osobných cieľov (nielen) v chudnutí.

4. Motivácia a podpora vo forme kolektívneho tréninguPoznáš ten pocit, keď vykonávaš cvik z posledných síl a zrazu si uvedomíš, že tá silná žena alebo muž vedľa teba ho perfektne zvláda a v tej chvíli si povieš, že ho bez problémov zvládneš aj ty a neuveriteľne ťa to povzbudí? Áno, reč je o vzájomnej podpore a motivácii v skupinovom tréningu! Zvyčajne sa totižto CrossFitové tréningy cvičia v skupine zloženej z niekoľkých cvičencov, ktorý sa navzájom posúvajú vpred. To, že niekto vedľa teba vykonáva cvik precíznejšie a efektívnejšie ako ty, ťa dokáže „nabudiť“ a prinútiť, aby si na sebe a svojom napredovaní makala ešte viac. Tak neváhaj a zober svoju kamošku, sestru, mamu, priateľa, brata či iných známych a zamakajte na sebe spoločnými silami!

5. Zdravé srdce, nervy a rovnováha v telePohyb je tým najlepším liekom a prevenciou pred chorobami a nerovnováhou v tele a mysli. Je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. CrossFit predstavuje ideálny spôsob, ako si udržať dobré zdravie a psychickú pohodu. Pokiaľ si chceš zachovať (alebo naopak nájsť) životnú rovnováhu, časom pochopíš, že bez pravidelného cvičenia a následnej regenerácie to nepôjde.Kombináciou rôznych cvikov na crossfitovom tréningu posilníš svoje srdce, nervy a v neposlednom rade naštartuješ mnohé procesy, vrátane trávenia. Zbavíš sa aj nežiaducich látok - toxínov, ktoré vylúčiš najmä prostredníctvom potu, ktorého je po crossfitovom tréningu naozaj veľa! :-) Na crossfitovom tréningu sa „vybúriš“ nielen fyzicky, ale aj psychicky. A to, že po cvičení sa vyplavujú hormóny šťastia endorfíny, už predsa dávno vieš.

cvicenie

6. Pestrosť a variabilitaNemáš rada rutinu? Najradšej si vtedy, keď môžeš v každom jednom tréningu obmieňať cviky, opakovania a dávať si zakaždým novú výzvu? Ak si odpovedala áno, CrossFit je pre teba tým správnym výberom! Každý jeden crossfitový tréning sa riadi princípom tzv. „Workout of the day“, čo v preklade znamená tréning dňa.Každý jeden tréning je odlišný a nikdy sa nestane, že sa cviky počas viacerých tréningov opakujú rovnako. Okrem výhodného striedania cvikov, ktoré netvorí obávanú rutinu z vykonávania toho istého stále dokola, je veľkou výhodou fakt, že zapájaš skutočne všetky svaly. CrossFit je pestrý a vždy prinesie novú výzvu!

kickbox

CrossFit je naozaj pre každéhoMožno si už niekedy počula výroky typu: „Crossfit nie je pre ženy. Náročné cviky CrossFitu dokážu zvládnuť iba muži.“ Ako už zrejme tušíš, nie je to pravda. CrossFit je veľmi vhodným cvičením rovnako pre mužov aj pre ženy. Zvládnu ho dokonca aj športový začiatočníci, čo z neho robí naozaj populárny a vyhľadávaný štýl cvičenia. Nezáleží na tom, či si so športom a celkovo pohybom začala len nedávno, či si v minulosti prekonala nejaké zranenia, vďaka ktorým si nemohla cvičiť, si po pôrode, chceš doplniť beh a bicyklovanie budovaním sily, či hľadáš niečo, čo ti pomôže vybiť negatívnu energiu a naplniť ťa tou pozitívnou.CrossFit môžeš vyskúšať kedykoľvek, akokoľvek, kdekoľvek a v ktoromkoľvek veku. Ak už dlhšiu dobu premýšľaš o tom, že sa prihlásiš na crossfitový tréning a zmeriaš si svoje sily, neváhaj a urob to. Uvidíš, že neoľutuješ a budeš sa chcieť vrátiť opäť.TIP: Na Slovensku existuje veľa miest a športových klubov, či telocviční a špecializovaných fitnesscentier, kde si môžeš crossfitový tréning zacvičiť. Počas letného obdobia sa môžeš prihlásiť na rôzne skupinové tréningy CrossFitu pod holým nebom (napr. v parkoch, či pri jazerách v mestách). CrossFit dokonca môžeš cvičiť aj doma – na internete nájdeš množstvo tréningových plánov.

Ako často ho cvičiť?Rovnako, ako pri silovom tréningu v posilňovni, je dôležitá pravidelnosť. Ak chceš dosiahnuť akúkoľvek zmenu po fyzickej i psychickej stránke, je potrebné byť konzistentnou a vytrvať. Klasický crossfitový tréning niekedy trvá aj viac ako hodinu, preto je vytrvalosť a sebadisciplína na prvom mieste.Zásadným faktorom pri akomkoľvek športe je najmä radosť z cvičenia. Pokiaľ ťa nejaká činnosť, či už športová alebo akákoľvek iná, skutočne baví a napĺňa, je veľmi pravdepodobné, že vytrváš. Športovci, ktorí sa venujú CrossFitu dlhší čas a ich kondícia a sila sú na vysokej úrovni, trénujú CrossFit viac ako 5-krát do týždňa, pričom v niektorých prípadoch aj viackrát za deň.Aj napriek tomu, že je tento tréning fyzicky náročný a vyčerpávajúci, môžeš ho pokojne zaradiť do tvojho tréningového plánu aj viac ako 3-krát v týždni. Dôležitý je tvoj pocit a úroveň, na ktorej sa práve v tejto chvíli nachádzaš. Možno sa po čase do CrossFitu zamiluješ tak, že ho budeš chcieť cvičiť každý deň! Všetko záleží len na tvojich schopnostiach a preferenciách. :-)

Maximálna intenzita sa nerovná maximálnym výsledkomCvičenie môže pre nás znamenať prekonanie samých seba, neustále sa posúvanie vpred. Je dôležité si uvedomiť, že prílišné „tlačenie“ a prehnané dosahovanie najväčšej intenzity cvikov môže (nielen) v CrossFite viesť k presne opačnému efektu. Namiesto toho, aby si sa posúvala vpred a formovala svoje telo, si zbytočne privodíš zranenie, natiahnutie alebo „zaseknutie sa“ na jednom mieste (nielen v chudnutí, ale aj v nadobúdaní kondície a sily).Rovnako, ako ostatné športy a štýly cvičenia, aj CrossFit kladie dôraz na správne prevedenie cvikov. Každý jeden cvik sa dá prílišnou a nevedomou uponáhľanosťou spraviť zle, čím sa jeho efektivita rapídne znižuje. Áno, je veľmi pravdepodobné, že ak začneš cvičiť crossfitové tréningy, budeš neuveriteľne motivovaná, zapálená do tréningu a budeš chcieť podávať tie najlepšie výkony. Z psychického hľadiska je to skvelé pri vykonávaní akejkoľvek pohybovej aktivity, no treba myslieť najmä na to, na akej úrovni je tvoja výdrž a sila. Dôležité je predsa začať postupne a dopracovať sa k úžasným výsledkom s rozumom. Podstatná je regenerácia, pravidelnosť a radosť z cvičenia.

Fotka autora
Dominika Hriňáková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.