Cibuľa je univerzálna potravina, ktorú všetci používame, no málokto nad ňou aj rozmýšľa. Keďže z kalorického hľadiska je cibuľa „nezaujímavá“, pokiaľ sa teda nebavíme o vyprážaných cibuľových krúžkoch, všakže 😉, a v jedle ju často nevidíme ani necítime, málokto sa o jednu z najuniverzálnejších potravín naozaj zaujíma. A pritom je cibuľa zdrojom mnohých užitočných živín, vitamínov a minerálov, dodáva typickú chuť, dá sa pripraviť na stovky spôsobov a v neposlednom rade, nie je cibuľa ako cibuľa, keďže existuje mnoho druhov, z ktorých má každý svoje typické charakteristiky a využitie. Ako to teda je s tou cibuľou?
Čo nájdeme v cibuli?
Cibuľa je podceňovaná a nikomu ani nenapadne, že keď konzumuje pokrm obsahujúci cibuľu, dodáva svojmu telu zároveň aj vysoké množstvo prospešných látok. Opak je však pravdou! Cibuľa obsahuje veľa vody, ale aj vitamín C a kyselinu listovú. Z minerálov v cibuli nájdeme veľa zinku a železa, ale aj horčíka, vápnika, jódu či draslíka. Okrem vysokého obsahu týchto mikronutrientov cibuľa obsahuje aj zaujímavú látku, ktorú poznáme pod názvom alicín. Alicín je zlúčenina, ktorá dáva cibuli, cesnaku a ostatným rastlinám z tejto rodiny charakteristickú, štipľavú vôňu. Alicín sa ľudovo nazýva aj „prírodné antibiotikum“, a to je aj hlavný dôvod, prečo mnohé babské recepty na chrípku či nádchu obsahujú práve cibuľový odvar.
Cibuľa a cibuľa
Ako sme si v úvode povedali, nie je cibuľa ako cibuľa. Existuje mnoho druhov, ktoré môžeme variť, piecť, grilovať či smažiť, nakladať, marinovať, karamelizovať, dusiť alebo jednoducho konzumovať surové. Pozrime sa teda spolu na to, ktoré druhy cibule poznáme, čo obsahujú a aká príprava im najviac pristane!
Žltá cibuľa
Asi najčastejším typom cibule je žltá cibuľa. Ide o ten druh, ktorý najčastejšie používame ako základ do pokrmov – hnedá povrchová šupka, bielo-žltkasté vnútro, výrazná aróma a veľa sĺz pri krájaní. Tento druh cibule sa hodí úplne na všetko, či už na varenie, dusenie, do polievky, ako základ pod mäso či dusenú zeleninu, do guláša, na grilovačku, ale aj do nátierok či šalátov. Ak by sme mali vybrať najuniverzálnejší druh, bola by to práve žltá cibuľa.
Červená cibuľa
Červená cibuľa je o niečo sladšia a chuťovo aj vôňou menej výrazná. Spoznáte ju podľa tmavofialovej šupky a ružovo-bieleho vnútra. Vďaka svojej jemnejšej chuti je ideálna napríklad na surové konzumovanie v šalátoch. Výborná je však aj ako súčasť grilovaných jedál, napríklad špízov. Ak chcete v kuchyni ohúriť, určite sa vám to podarí, ak červenú cibuľku skaramelizujete s maslom a cukrom alebo ju naložíte do kyslého nálevu a použijete ju napríklad do mexických tacos!
Biela cibuľa
Biela cibuľa je na prvý pohľad veľmi podobná tej žltej. Zvyčajne ide o veľké plody pravidelného tvaru s bielou dužinou. Rozdiel je hlavne vo vonkajšej šupke, ktorá je v prípade bielej cibule úplne biela. Pýši sa jemnou chuťou, vďaka ktorej je vhodná na surové konzumovanie. Určite nespravíte chybu, ak si z nej pripravíte napríklad salsu alebo guacamole.
Šalotka
Šalotku síce botanici radia skôr k cesnaku, v kulinárskom svete je však známa ako cibuľa a rovnako sa aj používa. Šalotka banánová, ako sa celým menom nazýva, má typický pozdĺžny tvar a jemné usporiadanie vnútorných vrstiev, ktoré môžu v niektorých prípadoch rásť aj vo vlastných strúčikoch v rámci jedného plodu. Šalotka je intenzitou chuti niekde medzi žltou a červenou cibuľou. Zaujímať by nás však mala práve kvôli jemným vrstvám, v ktorých rastie. Ideálne sa preto hodí do pokrmov, kde potrebujeme cibuľku skutočne na jemno nakrájanú. Skúste preto šalotku pridať napríklad do šalátu či do vášho obľúbeného dresingu. Ohúri však aj ako súčasť tradičných jedál alebo napríklad prekrojená na polovicu a ugrilovaná ako príloha!
Jarná cibuľka
Jarná cibuľka sa vzhľadom odlišuje od všetkých ostatných druhov najviac. Všetci dobre poznáme bielo-zelené zväzky s jemnými korienkami, balené po viac kusov. Jarná cibuľka, alebo aj zelená cibuľka, je vlastne nezrelá cibuľa, ktorá ešte nestihla narásť, keďže ju konzumujeme v sezóne jar/leto. Jarnú cibuľku môžeme jesť úplne celú. Je chrumkavá a má sviežu, jemnú chuť, ktorá vôbec neštípe, čo ocenia napríklad aj deti. Ideálne sa hodí do šalátov, nátierok, omelety alebo ako zeleninová obloha.
Pór
Ak by vám na prvýkrát nenapadlo zaradiť pór medzi cibuľu, druhý pohľad by vás určite presvedčil. Vyzerá ako prerastená jarná cibuľka a chuťou aj vôňou sa nepodobá ničomu inému. Práve vďaka špecifickým vlastnostiam je pór obľúbenou súčasťou vysokej gastronómie a aj vás doma určite milo prekvapí, aká skvelá vie byť napríklad pórová polievka, krémová pórová omáčka alebo ako sa pórik hodí napríklad do zeleninového quiche či do rizota!
Či už cibuľu používaš na varenie, pečenie alebo grilovanie, jej výživové benefity sú ohromné. Vo výzve Reštart po lete sa môžeš tešiť na úplne nový jedálniček od Ivky Maheľovej, plný chutných a zdravých receptov. S Reštartom po lete nielenže obnovíš svoju kondíciu, ale aj vylepšíš svoje stravovacie návyky, aby si sa cítila fit a plná energie. 🥗💪
Pridaj sa k nám, začíname už 2. 9. 2024!
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.