Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš zdravé telo plné energie? Naordinuj si DETOX!

Je tu jar a veľa z nás si práve toto ročné obdobie spája s čistením tela alebo s detoxom. Určite každý z nás pozná ten svieži a čerstvý pocit po rannej sprche, ktorá nás naštartuje do nového dňa a naplní pozitívnou energiou. Sprcha však čistí len vonkajšiu časť nášho tela. Ale predstavte si, aký pocit by to bol, čistiť telo zároveň aj zvnútra? A preto tu máme DETOX. Môže nám pomôcť vylúčiť von z tela nebezpečné toxíny, vyčistiť pleť, zredukovať nadbytočné kilogramy, zmierniť zdravotné problémy...alebo sa môžeme jednoducho cítiť lepšie a byť šťastnejší. Ste pripravení na fantastickú zmenu, vďaka ktorej budete ako znovuzrodení? :)

Prečo sa telo potrebuje zbaviť toxínov?

Už novorodenec má 287 známych toxínov nachádzajúcich sa v jeho pupočnej šnúre. Koľko toxínov v sebe potom ukrývajú dospelí jedinci?
Tisíce toxických látok (baktérie, vírusy, chemické látky, rádioaktívne prvky a ťažké kovy) sa neustále uvoľňujú do nášho ekosystému a vieme len málo o ich vplyve na ľudské zdravie. Denne tieto toxíny vdychujeme, prehĺtame spolu so stravou a absorbujeme cez kožu. Ďalšou kategóriu sú látky, ktoré produkujú bunky v našom tele ako prirodzený dôsledok správnej funkcie metabolizmu, keď sa nie celkom strávené zvyšky potravín stávajú toxické. Aj keď je naše telo úžasný systém, nedokáže si so zvýšeným množstvom toxínov poradiť a vnútorne ich hromadí, čo má za následok spustenie rôznych chronických ochorení. Tomuto sa však vieme jednoducho vyhnúť...
fitshaker_blog_detox_bakterie
To najlepšie, čo môžeme urobiť pre svoje telo, je pomôcť mu zbaviť sa prebytočných toxických látok. Väčšina detoxikačných programov je zostavených tak, aby sa telo čistilo prirodzene samo.
Detoxikácia zbaví vnútorné orgány toxínov, čo následne zabezpečí, že budú fungovať ako hodinky. A to nie je všetko! Detox pomáha aj imunitnému systému - telo lepšie absorbuje živiny, vitamíny a minerály. Ak k tomu pridáme aj silu byliniek, veľmi pomôžeme nášmu lymfatickému systému. Je tiež dokázané, že detoxikácia môže pomôcť pri zmiernení prejavov akné (a iných zápalových procesov v tele), aj keď počas vylučovania toxínov von z tela to môže vyzerať naopak.
Dobrý detoxikačný program sa sústreďuje aj na stav mysle a odporúča meditáciu, cvičenie jógy alebo horúcu bylinkovú kúpeľ pred spaním v trvaní 30 minút. Ak chceme byť dôslední, dbať treba aj na správnu techniku dýchania a ďalšie prirodzené procesy, ktoré by sme si mali uvedomovať.
fitshaker_blog_detox5
Prečo by ste si mali detoxikáciou prejsť? V skratke, medzi benefity detoxikácie jednoznačne patrí: nová vlna energie, zbavenie sa prebytočných toxínov z tela, redukcia nadbytočných kilogramov, ustálená hladina cukru v krvi, silnejší imunitný systém, krajšia pleť a vlasy, lepšie dýchanie, zmiernenie vnútorných zápalových procesov, omladenie a pozitívna nálada. Presvedčili sme vás? :)

Prečo je práve jar vhodná na DETOX?


 • jar so sebou prináša nový rast a regeneráciu buniek; to je ten správny čas na naštartovanie a prebudenie našich vnútorných systémov,

 • najhoršie odpady sa v tele hromadia v zime, preto je ďalšie ročné obdobie ideálne na ich odstránenie,

 • podľa Číňanov je na jar treba očistiť a ozdraviť pečeň,

 • prechod zo zimy do jari je ideálnym obdobím na redukciu kilogramov.


fitshaker_blog_detox_jar
 

Ako dlho by mal takýto detoxikačný program trvať?

Otázka dĺžky trvania detoxu je veľmi individuálna. Môže trvať od jedného dňa až po viac týždňov. Záleží predovšetkým od typu detoxu, ktorý sme si vybrali, účelu, ktorý má splniť (prečistenie pleti, redukcia kilogramov a pod.), a samozrejme od nášho aktuálneho psychického a fyzického stavu. Vo všeobecnosti platí, že by sme si ho mali dopriať 1-2 krát ročne, podľa potreby.
Medzi sprievodné prejavy úspešného vylučovania toxínov a usadenín patria bolesti hlavy, či zvýšená tvorba vyrážok, ktoré môžeme spozorovať už v prvých dňoch. Všetko je to spôsobené tým, že tieto usadeniny sa dostávajú do krvného a lymfatického obehu. Určite by nás nemali prekvapiť ani pocity nafukovania, zhoršenej nálady alebo únavy. Pripraviť by sme sa mali aj na častejšiu návštevu wc. Tieto prejavy sú úplne prirodzené a pomáhajú nám dostať nebezpečné látky von z nášho tela.
Pozitívne je, že všetky tieto nepríjemné sprievodné javy časom ustúpia a mali by so sebou priniesť vyššie spomínané benefity, ktorých sa už teraz nevieme dočkať. :)

Na čo by sme nemali zabúdať?

Nemali by sme zabúdať na pravidelné dopĺňanie vitamínov, medzi ktoré patrí vitamín C, B6, B12, D, zinok a selén. Urýchľujú proces detoxikácie a majú pozitívny vplyv na činnosť buniek, imunitný systém a správnu funkciu metabolizmu.
Ďalším významným doplnkom je vláknina. Pomáha organizmu zbavovať sa nahromadených toxínov, čistí hrubé črevo, čím upravuje aj proces trávenia. Zvýšením príjmu vlákniny je treba zvýšiť aj príjem tekutín.
Nemali by sme zabudnúť ani na 100%-nú prípravu pred detoxom, či už psychickú alebo fyzickú. Ideálne je pripraviť sa minimálne 2 dni pred jeho začatím a počas týchto dní si urobiť konkrétny plán. Počas týchto dní je dobré sa do hĺbky zoznámiť s vopred zvoleným detoxom, naštudovať si jeho podmienky, nakúpiť si dané potraviny, aby nás počas programu nič negatívne neprekvapilo. Časový harmonogram je tiež veľmi dôležitý, aby sa nestalo, že napríklad na večerný kúpeľ alebo 8 hodinový spánok neostane čas z dôvodu nákupu potravín a iných povinností.
Mimoriadne dôležité je udržanie si pozitívnej nálady, s ktorou sa dá všetko zvládnuť lepšie. Už teraz si to nacvičíme. Úsmev, prosím. :)
fitshaker_blog_detox7
 

Kto by sa mal očisty vzdať?

Rýchla zmena jedálnička nie je jednoduchá a nie je vhodná pre každého. Skôr ublížiť ako pomôcť môže tehotným a dojčiacim ženám, deťom a všetkým, ktorí majú rôzne chronické ochorenia.
Detox by mal trvať len určitý, vopred stanovený čas. Pozor na celoročné detoxikovanie, ktoré môže ublížiť! Nerovnováha organizmu vie potlačiť toxíny ešte hlbšie do tela, takže všetko s mierou.

Ktoré potraviny bývajú často súčasťou rôznych detoxikačných programov, a prečo?


 • Špargľa, nielenže pomáha k detoxikácii organizmu, ale vie bojovať so starnutím buniek. Pomáha srdcu a zabíja protizápalové procesy v tele.

 • Cesnak predstavuje zásadný kus skladačky. Dôvodom je fakt, že cesnak zlepšuje imunitný systémpomáha udržať činnosť pečene vo forme. A pečeň je predsa najdôležitejším orgánom v procese detoxikovania.

 • Grapefruit prináša pekný detox štart a telo vie skutočne dostať do akcie. Dáva mu užitočné látky, a naopak, tých zlých sa zbavuje. Bonusom je jeho vlastnosť spaľovania tukov. Grapefruit je jednoducho víťazom v tejto kategórií. :)

 • Brusnice sú zdrojom organických kyselín, vitamínov C, E, K a provitamínov A. Obsahujú vápnik, sodík, draslík a upravujú vysoký krvný tlak.

 • Zelený čaj je skvelým doplnkom v akomkoľvek detox programe kvôli vysokému množstvu antioxidantov. Tie pomáhajú nájsť a zbaviť sa voľných radikálov skôr ako napáchajú značné škody. Postačí len nahradiť rannú kávičku týmto zeleným zázrakom.

 • Citróny a citrónová šťava sú často spomínané pri detoxikácii. Horúca voda s citrónom pomáha tráveniu, vylučovaniu odpadov von z tela a bonusom je vysoký obsah vitamínu C, tak prečo si ju nedopriať?

 • Voda je kľúčovou časťou detoxu. Je dôležitá pre správnu funkciu všetkých orgánov a „splachovanie“ toxínov von z tela. Jej množstvo treba zvýšiť pri zvýšenej konzumácii vlákniny, pohybových aktivitách a saunovaní.

 • Listová zelenina je veľkým „kamošom“ s pečeňou, zároveň jej pomáha so znižovaním hladiny cukru v krvi a udržiavaním správnej funkcie metabolizmu.

 • Žihľava alebo detoxová kráľovná - už počas 3-týždňového pravidelného pitia čaju z tejto bylinky zažíva telo znovuzrodenie. Žihľava očistí pečeň, odvodní telo, zriedi krv, zharmonizuje krvný tlak a posilní imunitný system.


fitshaker_blog_detox1
 

Čoho sa naopak vyvarovať?


 • alkoholu a jeho veľmi toxických účinkov na pečeň,

 • kofeínových nápojov, ktoré majú silné dehydratačné účinky na organizmus,

 • sladkostiam, cukrovinkám a čokoláde spôsobujúcich pre pečeň nadmerný stres,

 • prejedaniu a fajčeniu, ktoré spomaľujú proces detoxu,

 • chemicky upravovaným potravinám obsahujúcich toxíny,

 • nepravidelnému a krátkemu spánku - čím sa myslí spánok trvajúci kratšie ako 7 hodín


Na trhu je neskutočné množstvo rôznych detoxikačných programov a je už len na vás, ktorý si vyberiete. Môžete si zvoliť viacdennú kúru, čajový detox, známu neera kúru, paleo stravu, ktorá telo zbaví cukrov, RAW stravovanie alebo veľa iných možností.
Ak by ste mali problém dodržať vopred stanovené podmienky viacdenného detoxu, môžete si vybrať alternatívu v podobe 1 detoxikačného dňa v týždni, kedy budete konzumovať len zeleninové šťavy, prípadne určitý druh polievky alebo celodenné pitie vody s citrónom, uhorkou a zázvorom.
fitshaker_blog_detox3
Knihy, v ktorých nájdete inšpiráciu na detox podľa vašej chuti:
Katarína Horáková: Detoxikácia organizmu (Kľúč k zdraviu)
Mark Hyman: 10-dňový detox na vyrovanie hladiny cukru v krvi
Helen Foster: Ako zbaviť telo jedov (14 detoxikačných programov)
David Frej: Detoxikácia tela
Marion Grillparzer: Rýchly detox (7 denní detoxikační program)
Gennadij Malachov: Úplná detoxikácia
Nicole Staabs: Detox (Recepty a rady)
 

Na záver malé tajomstvo

Na záver by som sa chcela s vami podeliť o malé tajomstvo. Sama som sa rozhodla absolvovať 10- dňový detox podľa Marka Hymanana - vyrovnanie hladiny cukru v krvi. Viac o vlastnostiach rafinovaného cukru si môžete prečítať v tomto článku.
Počas detoxu si budem viesť denník (o váhe, stravovaní, nálade, spánku a iných súvisiacich veciach),  ktorý v priebehu apríla spracujem do samostatného článku. Už teraz sa môžete tešiť na zaujímavé informácie, ktoré by vás mohli inšpirovať pri vašej ceste za zdravým telom, ktoré budete milovať. :)
Pustíte sa do jarného znovuzrodenia tela spolu so mnou? :)
 
Zdroje textu: care2.com, bembu.com
Zdroje fotiek: flickr.com
 
Ďalšie články od autorky, ktoré by sa vám mohli páčiť:
Je cukor legálnou drogou?
14 otázok a odpovedí o PALEO stravovaní
Overené tipy ako posilniť imunitný systém
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.