Ak dostatočne piješ, nepocítiš smäd! 3 zásady zdravého pitného režimu

Nezáleží na tom, či si v práci, v škole, aktívne cvičíš alebo oddychuješ, pitný režim je dôležitý neustále. A o to viac, v tomto teplom období. Myslíš si, že sa už o “obyčajnom pití” nemáš, čo naučiť? Že poznáš všetky zásady, pravidlá a spôsoby, ako ho dodržiavať? My sme si istí, že sa naučíš niečo nové. Stačí sa začítať do nasledujúcich riadkov. Napríklad s pohárom pramenitej vody v ruke :-).

Pitný režim je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Najdôležitejšou úlohou tekutín zo správnych zdrojov je to, že umožňujú obličkám bez problémov vylučovať škodlivé toxíny z organizmu bez toho, aby predstavovali pre telo riziko. Všetko má svoje pravidlá a inak tomu nie je ani pri dodržiavaní pitného režimu. Nemusíš sa však báť. Tieto 3 princípy si nielen ľahko zapamätáš, ale určite aj obľúbiš.

1. Voľba správneho nápoja

Význam vody pre tvoje telo vysvetľovať netreba. Pozornosť však treba venovať výberu tekutiny, ktorú si dopraješ. Cukor, umelé dochucovadlá a konzervačné látky – nielenže tie názvy neznejú lákavo, nie sú ani zdravé. Napriek tomu sa nachádzajú v mnohých nápojoch, ktoré niektorí “rátajú” do pitného režimu. Aditíva ich však automaticky vylučujú z okruhu nápojov vhodných na pravidelné pitie. Vlastne na hocijaké pitie.

Paradoxom u týchto “nápojov” je to, že namiesto toho, aby telu poskytli dostatok tekutín, zvyšujú ich spotrebu v telesných procesoch a v konečnom dôsledku budeš iba viac smädná. Najvhodnejšia je preto čistá pramenitá voda alebo minerálne vody s obsahom minerálnych látok do 200 mg/l.

water-791235_1280

2. Voľba správneho času

Napriek tomu, že pocit smädu je považovaný za signál, kedy sa napiť, nemalo by to tak byť. Áno, čítaš správne. Ak dodržiavaš pitný režim naozaj poctivo, pocit smädu by si pocítiť vôbec nemala. Prvým krokom k dosiahnutiu takéhoto cieľa je pohár vody hneď po prebudení. Následne by si mala piť v polhodinových intervaloch pričom počas jedla je lepšie piť menej alebo vôbec, nakoľko to spomaľuje a sťažuje tráviace procesy.

3. Voľba správneho množstva

Podstatou posledného princípu je vhodné množstvo, ktoré organizmus dokonale hydratuje. Pitný režim sa veľmi podobá tomu stravovaciemu – častejšie prijímať malé dávky. Ak vypiješ naraz veľa vody, uhasí zdanlivo tvoj pocit smädu, avšak náš organizmus si nedokáže vytvoriť zásobu, a preto voda tvojim telom “pretečie” a o pár minút si tam, kde si bola na začiatku. Mysli preto na pravidelné dopĺňanie tekutín.

fitshaker-blog-voda3

Voda nad zlato

Podobne ako je to v známej rozprávke, aj v našich odporúčaniach platí, že voda má rozhodne vyššiu hodnotu ako zlato. Pripájame teda stručný manuál, ktorý si môžeš napríklad vytlačiť a pripnúť na viditeľné miesto, kde ti bude pripomínať čo, koľko a kedy piť.

Čo?

 • čistú pramenitú vodu,
 • minerálne vody s obsahom minerálov do 200 mg/liter,
 • kvalitné čaje (najmä bylinkové a zelené),
 • v obmedzenom množstve ovocné a zeleninové šťavy – dávaj si však pozor na kalorické hodnoty,
 • rátajú sa aj zeleninové polievky a vývary.

soup-1429793_1280

Koľko?

 • Na každých začatých 15 kg hmotnosti minimálne 0,5 l – 0,7 l tekutín denne (ak vážiš 60 kg, mala by si vypiť minimálne 2 – 2,8 litra vody).
 • Ak vykonávaš zvýšenú fyzickú aktivitu (počíta sa aktívne cvičenie aj cesta peši do práce), rátaj so stratami spôsobenými potením a nezabudni na zvýšenie príjmu tekutín. Na každý stratený kg hmotnosti, by to mal byť približne liter vody.
 • Nepodceňuj farbu moču! Dokáže ti veľa povedať o tvojom zdraví i hydratácii. Kým zvýšená dehydratácia spôsobuje tmavšiu farbu moču, dostatočná hydratácia ju zosvetľuje. Jednoduché. Nezľakni sa, ak po konzumácii cvikly, jahôd, čučoriedok a podobne, mierne zmení svoju farbu. Je to úplne prirodzené.

Kedy?

 • ráno po prebudení 0,5 litra až 1 liter (v závislosti od telesnej hmotnosti),
 • medzi jedlami,
 • počas fyzickej aktivity,
 • pred spaním – nie však veľa.

fitshaker-blog-voda4

Pevne veríme, že si naše dobre mienené rady vezmeš k srdcu a dopraješ svojmu telu, čo najviac tekutého zdravia. Leto je ideálne obdobie, kedy si tieto dobré návyky môžeš osvojiť a ťažiť z nich po celý život. Na zdravie :-).

 

Ďalšie články, ktoré ťa budú baviť:

10 rád, ktoré pomáhajú na prekyslený organizmus

Čistá voda z kohútika bez použitia filtrov

Recept na nápoj do horúcich dní

Baška Línek

Článok bol pridaný dňa 27/07/2016 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Baška Línek

Komentáre