Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Plánované tehotenstvo: Ako viem ovplyvniť zdravie svojho dieťatka?

Plánovať rodičovstvo je v dnešnej dobe zo zdravotného hľadiska to najlepšie, čo si môžeme zvoliť, ak chceme dať svojmu dieťaťu z nás to naozaj najlepšie. Prečo teda plánovať?

Plánované rodičovstvo? Prečo sa nad tým zamýšľať?

Nechcem zachádzať do príliš hlbokých detailov genetiky a molekulárnej biológie, ale v krátkosti sa bez určitých informácií nezaobídeme, ak chceme pochopiť podstatu plánovaného rodičovstva. V závere článku by si mala mať jasnú predstavu o tom, prečo je dôležité myslieť dopredu.
plánované rodičovsvo
 

Fakt č.1: Naše gény nie sú naším osudom!

Naša DNA je veľmi plastická a citlivá na okolie. Postupne, aj keď s ťažkosťami, sa dostáva do povedomia medikov a zdravotných pracovníkov dôležitosť epigenetiky (epi-nad genetiky). Tá vysvetľuje to, že vonkajšie faktory ako je strava, stres, pohyb, atď, ovplyvňujú aktivitu našej DNA a jednotlivé gény. Takže, už to nie je úplne pravdivé tvrdenie, že naše gény sú našim osudom. Pomaly zisťujeme, že práve prostredie akému našu DNA vystavíme, ovplyvňuje naše gény.
gény v našom tele
 

Fakt č.2: To, ako žiješ teraz, ovplyvní to, čo odovzdáš svojím deťom!

Teraz si predstav, koľko negatívnych faktorov nás denne ovplyvňuje. Tým automaticky aj naše gény. Konkrétne nás zaujímajú gény v našich pohlavných bunkách, ktoré sú materiálom pre naše potomstvo. To, aký životný štýl vedieme, v akom prostredí sa nachádzame, neovplyvňuje len náš aktuálny zdravotný stav, ale akumulovaním negatívnych faktorov ovplyvňujeme aj zdravie v budúcnosti. Predovšetkým to, čo odovzdáme svojím potomkom.
ako otehotniet
 

Fakt č.3: S naším vekom sa zvyšuje aj vek vajíčka

Je dôležité si uvedomiť, že žena sa už narodí s určitým počtom vajíčok, ktoré od puberty, postupne každý mesiac, po jednom, dozrievajú. To znamená, že ak žena rodí, keď má 20, dieťatko sa narodí z vajíčka, ktoré malo 20 rokov. Ak rodí, keď má 30 rokov, tak aj vajíčko má 30 rokov, a tak ďalej. S vekom sa prirodzene zvyšuje výskyt mutácii. Pridaj k tomu ešte všetky negatívne faktory, ktoré nás denno-denne ovplyvňujú.
matka a dieťa
 

Čo z toho vyplýva?

Naša DNA v pohlavných bunkách nečaká zabarikádovaná v nepriepustnom pancieri, kým sa rozhodneme mať dieťa. Aktívne reaguje na všetko, čo s ňou prichádza do kontaktu. Prirodzená mutačná frekvencia sa zvyšuje s vekom, čiže tým, aké staré je vajíčko. Efekt je zosilnený prítomnosťou negatívnych faktorov, ktorým sme vystavené. Preto, v záujme našich potomkov, by sme mali dbať o svoje zdravie, životný štýl a prostredie, v ktorom žijeme, dávno predtým, ako plánujeme otehotnieť. Pretože to sa podpisuje pod kvalitu materiálu, ktorý odovzdávame.
V súčasnosti narastá počet detí s intoleranciami, alergiami a inými problémami hneď od malička, ktoré s tým priamo súvisia. Preto má veľký význam tehotenstvo plánovať. Predtým, ako chceme dieťa splodiť, eliminujme negatívne faktory, ktoré vieme ovplyvniť, a naopak posilnime tie faktory, ktoré majú pozitívny dopad. Tak dosiahneme, aby sme svoje pohlavné bunky dostali do čo najlepšej formy.
planujem otehotniet
Existuje pomerne veľa štúdií, ktoré ukazujú, ako predovšetkým výživa matky vplýva na vnútromaternicový vývin dieťaťa počas tehotenstva, no pomerne menej štúdií, ktoré by pomohli budúcim rodičom pripraviť sa na to, ako odovzdať zo seba dieťaťu to najlepšie.
V nasledujúcich príspevkoch by som sa chcela postupne venovať konkrétnym témam o výžive pred otehotnením a počas tehotenstva, vypracované na základe najnovších štúdií, a tak ti priniesla vedecké poznatky do použiteľnej praxe.
 
Ak chceš zlepšiť svoj životný štýl, možno ti pomôžeme aj nasledujúcimi článkami:
5 tipov ako sa jednoducho zbaviť závislosti na cukre!
FOTOTRÉNING na posilnenie imunity. Cvičenie, s ktorým budeš fit!
Prečo cvičiť Pozdrav slnku každý deň? Popis aj s videom TU
Fotka autora
Jana Sremaňáková
Redaktor vo Fitshaker

Som šialená kombinácia biologických vied, výživy a športu. Fascinuje ma fakt, ako taká nevinná vec ako jedlo, dokáže ovplyvniť naše zdravie! Výživa sa stala mojou ,,ever lasting“ vášňou aj vysnívaným povolaním. Pomerne veľa času som strávila štúdiom biologických vied, výživy aj cvičenia a konečne prišiel čas, aby som sa o svoje vedomosti a skúsenosti podelila s vami! Chcela by som vám ukázať zdravý pohľad na výživu z perspektívy vedca aj terapeuta, poskytla overené a aktuálne informácie, a tak uviedla na pravú mieru neuveriteľné množstvo konfliktných a zavádzajúcich informácií.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.