Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 tipov ako sa jednoducho zbaviť závislosti na cukre!

závislosť na cukre

Sladká chuť v ústach stimuluje mozog, ovláda rozum a spôsobuje rozkoš. Perfektné! Tak prečo s tým seknúť? Národ labužníkov, ktorý obýva povestnú čižmu sveta, už roky vyznáva štýl „dolce vita“. Ktorá z nás by odolala talianskej zmrzline, tiramisu či panna cotte? Spomienka na „nebíčko v ústach“ je síce fajn, ale pozor, aby si práve tam neodštartovala svoju závislosť na sladkom. Závislý človek - nešťastný človek. Poď sa tešiť zo života aj bez sladkostí, a nenechaj sa ovládať chuťovými pohárikmi. Ako sa teda zbaviť závislosti na cukre, ti poradíme v tomto článku.



Cukor ako taký, nie je škodlivý. Lenže si musíš dávať pozor na rozlíšenie pojmov ako napríklad: cukor, sacharid, uhľohydrát, fruktóza, inzulín, glukóza, karbohydrát, sladidlo. Pre niektoré z nás môžu byť tieto pojmy neznáme. Preto si poďme spoločne všetko vysvetliť a oboznámiť sa s problematikou závislosti na cukre.


Čo je cukor a aké má formy?

Cukor = sacharid = uhľohydrát = karbohydrát - z chemického hľadiska ide o rovnaké pojmy. Majú niekoľko spoločných znakov. Jedna sa o základnú stavebnú jednotku buniek, sú zdrojom energie a plnia zásobovaciu funkciu.


Glukóza = hroznový cukor = D-glukóza = škrobový cukor = v čistom stave je to kryštalická látka sladkej chuti. Premieňa sa v tele rovno na energiu. Je palivo pre všetky naše bunky, nielen pre mozog. Glukózu si naše telo dokáže vytvoriť aj zo zeleniny, z mliečnych výrobkov, z celozrnných obilnín, a keď chce, tak zložitými chemickými reakciami aj z mäsa (bielkovín) a masla (tukov).


Fruktóza = cukor obsiahnutý v ovocí. Kým fruktóza vedie krátkodobo k nižšej glykemickej odozve, v porovnaní s inými cukrami, z dlhodobého hľadiska vytvára v organizme metabolický zmätok. Tento fakt bol niekoľkokrát predvedený viacerými vedeckými štúdiami. Rafinovaná fruktóza i glukóza majú síce rovnakú kalorickú hodnotu, no metabolizujú odlišne, pričom fruktóza spôsobuje viac škody.


Prečo nesladiť?

Vedela si o tom, že priemerný Američan zje približne 30 čajových lyžičiek cukru denne? To je viac ako 57 kilogramov cukru ročne. Keď sa nato pozrieš zo všetkých strán, je to o tom, koľko vážiš. Cukor je všade a ty dbaj hlavne na to, aby si ho jedla vo veľmi malom množstve. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča maximálne 12 až 15 lyžičiek denne, alebo 48 až 60 gramov.

Podľa gastroenterológa Petra Minárika má cukor pre telo veľký význam. Je najdôležitejším zdrojom energie pre organizmus. Rôzne sacharidy obsahujú síce rovnaké množstvo energie (1g = 17 kJ), ale telo ich využíva rozdielne. Z nich zasýtia najmä polysacharidy, takzvané zložené cukry. Preto si treba cukry správne vyberať a dávkovať.

sugar-791559_1920

MUDr. Igora Bukovského nemusíme extra predstavovať. Je to uznávaný odborník na zdravú výživu a problematiku cukru hodnotí už viac ako 25 rokov. „Jeme príšerné množstvo cukru, ktorý spôsobuje obezitu, rýchlejšie starnutie, chronické zápaly, rôzne degeneračné ochorenia ako cukrovka a podobne. Problém nie je vo farbe cukru, ale v prvom rade množstve. Ak sladiť, tak medom, melasou, stéviou, javorovým sirupom, ale s mierou. Pokiaľ denne jete nezdravé sacharidy, neznamená to, že stačí iba športovať a spáliť kalórie. Ide o negatívny dopad pre vaše zdravie,“ uvádza lekár.

Tvoje zdravé telo je vzácny dar a nezaslúži si, aby si ho ničila „prázdnym“ cukrom a potravinami, ktoré sú pre organizmus nebezpečné. Odporúčame, aby si uprednostnila napríklad konzumáciu nelúpanej ryže pred bielou. Rovnako sa prikláňame k názoru nahradenia bielej múky celozrnnou múkou. Práve tá celozrnná múka má omnoho vyššie výživové hodnoty ako „biela klasika". Aj na takéto dve malé zmeny v tvojom jedálničku tvoj organizmus hneď zareaguje a odmení ťa zdravým telom aj duchom.

Postup pri odvykačke od cukru:

1. Vylúčiť na niekoľko dní až týždňov všetky sacharidy, čiže cukry vo všetkých podobách a skupenstvách, vrátane glukózy, fruktózy, aj medu.


2. Po zhruba mesiaci sa človeku zmenia chute a pokušenie na sladké sa zníži na minimum. Vtedy sa môže pridať do stravy ovocie. Ideálne drobné bobuľové ovocie, maximálne 1-2 hrste denne.


3. Mozog aj myseľ si už zvykli na nízky prísun cukru, takže sa treba posunúť ďalej. Je možné, že sa dostavia aj abstinenčné príznaky, keďže závislosť na cukre má rovnaký charakter ako závislosť na akejkoľvek inej návykovej látke. Treba vydržať!


4. Na rad prídu aj sacharidy, ktoré nie sú na prvý pohľad sladkosti. Ide najmä o chlieb a pečivo z bielej múky, ktorý sa nachádza v rovnakom vreci ako cukor a sladidlá. Uprednostniť treba celozrnný kváskový chlieb.


5. Uvedomelo sa stravovať je základ. Po vylúčení cukru a obmedzení konzumácie sacharidov len na tie zdravé sa každý môže vyliečiť zo závislosti. Približne po troch mesiacoch si telo nebude pýtať cukor a vystačí si len s tými správnymi sacharidmi.


*Podrobnejšie info o tom, ako bojovať so závislosťou na cukre nájdeš na www.nesladim.sk


5 tipov ako sa jednoducho zbaviť závislosti na cukor

Si závislá od sladkého? Odpovedz na otázky testu:


  • Máš pred sebou podnos so zákuskami. Máš nutkanie si okamžite z nich dať?

  • Zjedla si kúsok čokolády alebo kúsok koláča. Robí ti ťažkosti odolať a nedať si ďalší kúsok?

  • Práve si dojedla obed alebo večeru. Máš chuť na sladké?

  • Najedla si sa, cítiš sa dobre a plná energie. Prepadá ťa po 1-2 hodinách útlm a nedostatok energie?

  • Cítiš pravidelne počas dňa únavu a letargiu?

  • Cítiš, že nedokážeš jasne myslieť?

  • Máš „pneumatiku“ okolo pása?

  • Ak sa pokúsiš vynechať sladké alebo si ho z nejakého dôvodu nemôžeš dať, cítiš sa podráždene?

  • Cítiš sa nepokojne, ak nemáš doma niečo sladké?

  • Myslíš počas dňa často na sladké?

  • Plánuješ si, kedy a kde si dáš sladké?


cupcake-279523_1920

Ak tvoje odpovede boli väčšinou áno, mala by si zvážiť konzumáciu cukrov. Je naozaj nevyhnutné zaháňať nudu sladkými dobrotami? Nevykúzliš ten krásny pocit uspokojenia aj prechádzkou alebo stretnutím sa s priateľmi na hodine zumby, crossfitu či iného skupinového cvičenia? A čo tá „pneumatika“ okolo pása? Vyhýbaním sa pohľadu do zrkadla nič nevyriešiš. Čo tak si na miesto ďalšieho kúsku nezdravého koláča dopriať inšpiratívny prieskum zdravých receptov na internete? Nabudúce si sladkú dobrotu nekúpiš z obchodu, ale pripravíš si ju z kvalitných ingrediencii priamo z tvojej kuchyne, čo ty na to?

Chceš byť naozaj šťastná?

Tak sa osloboď od tejto závislosti, ktorá ťa núti byť skrytou ako v ulite. Buď statočná, hrdá bojovníčka, ktorá sa nebojí prekonať i tú najhoršiu prekážku na ceste ku krajšiemu a zdravšiemu JA!


cukor


Verím, že týchto 5 tipov ako sa zbaviť závislosti na cukre, ti pomôže k vytúženému oslobodeniu od sladkého zajatia. Držíme ti palce! Určite to s pevnou vôľou a silným odhodlaním dotiahneš až do konca!  


 
V tvojom odhodlaní zbaviť sa závislosti na cukre ti môže pomôcť aj náš nový Fitness diár 2019, kde si môžeš zapisovať každodenný progres. ;-)
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.