Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako ťa môže zlyhanie posunúť v chudnutí vpred?

chudnutie
Keď si sa rozhodla začať s chudnutím, počítala si s tým, že budeš aj zlyhávať? Asi ako každý človek, aj ja neznášam, ak mi niečo nevyjde. Ale časom som pochopil, že zlyhania predsalen nemusia byť až také zlé. Nie sú koniec sveta. A ak sa naučíš ako na nich správne reagovať, môžu dokonca urýchliť tvoju snahu schudnúť. V tomto článku ti ukážem ako. 

Zlyhaniam sa pri chudnutí nevyhneme

Keď som ako malý hral s kamošmi basketbal, snažil som sa - tak ako všetci - dať kôš a získať body. To bol cieľ. A ako sa to dalo dosiahnuť?
Tým, že som vzal loptu a hodil ju na kôš. 
Áno, väčšinou som netrafil = zlyhal. Ale to bol tiež jediný spôsob, ako sa v tom zlepšiť, ako sa to naučiť a ako v tom uspieť.
Zlyhania sú skrátka prirodzenou súčasťou cesty k nejakému cieľu. 

A to isté platí aj pri chudnutí. Keď sa snažíme schudnúť alebo zmeniť svoj životný štýl - jasné, že nechceme zlyhávať. Vieme, že vynechať cvičenie alebo zjesť na návšteve koláč - by boli kroky späť. A tie nás do plaviek či S-kových tričiek nedostanú. Práve naopak: už keď sme s tým začali, chceme to dodržiavať a nezlyhať ani raz, aby boli výsledky, čo najskôr.
Podľa mňa je super, ak aj ty máš takéto odhodlanie, ale bohužiaľ v praxi to takto nepôjde.
Ako fitness coach ti zo skúseností poviem, že dodržať všetko každý deň na 100% - to je len ilúzia. Je to vysnená (ale nereálna) predstava.
Zlyhaniam sa pri chudnutí nevyhneme. Počítaj s tým, že minimálne prvé mesiace nejaké tie zlyhania prídu. Očakávať, že dodržíme všetko na 100% od prvého dňa - by bolo ako očakávať, že pri basketbale dáme kôš z každého pokusu. Ak si netrénovala už v maternici a nenarodila sa ako dokonalá, tak sa to nestane a pri svojich pokusoch budeš zlyhávať.
Ale má to aj pozitívnu stránku:
Nie si jediná, čo niekedy zlyhá. A nik od teba nečaká, že budeš každý deň 100%-ná (len ak ty sama). Pri zmene životného štýlu zlyhávame všetci.

zlyhanie
 

Ak zlyhávame všetci, tak ako to, že niektoré baby schudnú a vyzerajú super?

Mala si už pocit, že všetkým ostatným ženám to ide lepšie ako tebe? Že už toľko z nich dokázalo schudnúť a vyčarovať z 2 pneumatík na bruchu, bruško rovné ako letisko - len ty neustále zlyhávaš?
Nie, nie, kočka, zlyhávame všetciKaždá z tých úspešných premien, s ktorými som sa rozprával, mi hovorila o svojich pádoch.
Tak ako to, že sú chudé?
Pretože zatiaľ čo zlyhania máme všetci, nie všetci na nich reagujeme rovnako.
tipy na chudnutie
 

Ak zlyháme, nastane jedna z týchto 3 možností

Ak napríklad nestihneme odcvičiť alebo si odhryzneme z keksíku pre deti a potom si večer dáme druhý - v podstate môžeme zareagovať 3 spôsobmi:
 

# 1. Vzdať to

Prvá možnosť je, keď zlyháme a vzdáme to. Toto sa deje, ak chudneme s postojom: "Všetko alebo nič." Buď som každý deň 100%-ná, alebo to nemá zmysel a končím.
Ako sme už hovorili vyššie = 100%-ný nie je dlhodobo nikto. Takže s týmto postojom máme v podstate zaručené, že o rok na tom budeme s postavou rovnako alebo horšie, ako teraz.
Bohužiaľ, väčšina z nás reaguje na zlyhanie takýmto spôsobom. Toto je klasický scenár: 

 • Poviem si, že nebudem jesť sladké.

 • 3 dni odolávam ako liečiaci sa alkoholik na ruskej svadbe.

 • Na 4-tý deň si v nervoch dám 2 sušienky.

 • Som zo seba sklamaná, nemá to zmysel, všetko som pokazila, ja to nedám, nemám pevnú vôľu - a tak kašlem na to.


Výsledok: Ak to po každom zlyhaní vzdáš - aj o rok budeš stále na začiatku.
co pomaha na chudnutie
 

# 2. Ignorovať to

Druhá možnosť je, ak naše prehrešky hodíme za hlavu a pokračujeme ďalej. Ignorovať naše zlyhania (a to, že sme sa včera na návšteve prejedli) je už oveľa lepší postoj. Poznám veľa žien, čo to takto robia a je skvelé, že to nevzdajú. Ale tiež to nepovažujem za dlhodobé riešenie.
Prečo?
Pretože, ak sme v strese zjedli balíček sušienok + budeme to ignorovať + nič nezmeníme = je dosť možné, že o týždeň v strese urobíme to isté = zlyháme.
Ignorovať zlyhanie je fajn vtedy, ak si si istá, že to bola situácia, ktorá sa nezopakuje.
Výsledok: Ak svoje zlyhanie odignoruješ - síce to nevzdáš, ale budeš stále zlyhávať na tom istom a budeš mať slabšie výsledky
 

# 3. Poučiť sa

Asi je ti už jasné, že poučiť sa zo zlyhaní je tá ideálna možnosť. 
Ak náhodou vynecháš tréning alebo zješ niečo, čo by si nemala - nevzdávaj to, ale ani to neignoruj. Zamysli sa nad tým, prečo k tejto situácii došlo a kde bol problém. Môžeme hádzať vinu na svoju šéfku či pevnú vôľu, ale tie sa za týždeň nezmenia. Potrebujeme prísť na to, ako túto situáciu najbližšie zvládnuť lepšie.
Spýtať sa samej seba: „Prečo som vynechala ten tréning?“
Ak to bolo napríklad kvôli času, pýtať sa ďalej: „Čo by som mohla nabudúce spraviť inak, aby som ho aj v takejto situácii dodržala?“
A obaja vieme, že ak niečo skutočne chceme, vedeli by sme vymyslieť kreatívny spôsob, ako nabudúce stihnúť hoci len 5-10 min. cvičko.
Výsledok: Ak sa zo svojho zlyhania poučíš, najbližšie už na tejto prekážke nezlyháš, budeš zlyhávať menej často a v zrkadle začneš vidieť, aká krásna štíhla žienka bola ukrytá pod tou vrstvou tuku.
ako sa zdravo stravovať a schudnúť
 

Aj zlyhania ťa môžu posunúť vpred

Ako si mohla vidieť, zlyhania máme všetci, ale jedným z dôvodov, prečo nie sme všetci fit, je to, ako na svoje zlyhanie reagujeme. Niektorí majú tendenciu vzdať to. Brať to ako znamenie, že to nemá zmysel. (Pokoj, aj ja som to tak robieval.)
Iní to ignorujú, čo ich dokáže dostať ďalej, ale len, ak je tých zlyhaní menej.
A potom sú tu ľudia, ktorí sa naučili (opakujem NAUČILI) reagovať na zlyhanie tak, že si z neho vezmú lekciu.
A to isté sa môžeš naučiť aj TY. Ak chceš, aby ťa tvoje zlyhania posúvali vpred, potrebuješ si z každého vziať nejakú lekciu a urobiť také zmeny, aby si najbližšie nezlyhala rovnakým spôsobom.
Ako?
Tým, že sa po každom svojom zlyhaní opýtaš samej seba túto čarovnú vetu: „Čo sa z toho môžem naučiť - aby som to nabudúce zvládla lepšie?“
 

Ako to vyzerá v praxi?

 

Zlyhanie: Vynechanie tréningu

„Od rána som odkladala cvičenie na neskôr, až som si uvedomila, že je pol 11-tej večer a to už som bola totálne unavená.“
Spýtaš sa samej seba: „Čo sa z toho môžem naučiť - aby som to nabudúce zvládla lepšie?“

 • že o pol 11-tej večer ma do cvičenia nedotiahne ani prístavný žeriav...

 • že na druhý deň budem kvôli tomu budem zo seba sklamaná...

 • že cvičeniu potrebujem vyhradiť pevné miesto v programe (akoby som bola na ten čas objednaná a nedalo sa to preložiť)...


ako schudnut
 

Zlyhanie: Sladkosti/emočné jedenie

„Šéfka ma v práci vytočila a tak som si hneď rozbalila čokoládu zo zásuvky.“
Spýtaš sa samej seba: „Čo sa z toho môžem naučiť - aby som to nabudúce zvládla lepšie?“

 • že mám zvyk upokojiť sa sladkosťami...

 • že ak ich zjem, tak sa budem neskôr doma cítiť ešte horšie z toho, že robím kroky späť a priberám...

 • že nemôžem mávať v práci sladkosti...


 

Zlyhanie: Večerné prejedanie

„Celý deň som nejedla skoro nič a keď som prišla domov z práce, bola som taká hladná, že som zjedla najprv chlieb, potom detské piškóty, a kým som sa pustila do varenia, na stole boli už prázdne obaly aj od dezertu a Bebe keksov.“
Spýtaš sa samej seba: „Čo sa z toho môžem naučiť - aby som to nabudúce zvládla lepšie?“

 • že ak si nenaplánujem, čo budem jesť - celý deň skoro nič nejem...

 • že ak prídem domov hladná, zjem prvé, čo vidím. Nemám hranice a perníkovú chalúpku by som zjedla aj so základmi...

 • že si potrebujem plánovať a baliť jedlo do práce + nemať doma Bebe keksy a iné veci, ktorým neviem odolať + mať doma zásoby zdravých potravín, ktoré si narýchlo pripraviť, ak náhodou prídem hladná...
Toto sú potraviny, ktorými vieš rýchlo zahnať hlad. Zaraď ich do svojho nákupného zoznamu, maj ich doma k dispozícii a nabudúce namiesto keksíku siahni radšej po nich. ;-)


ako mam schudnut
 

Ak to nedáme do praxe, budeme neustále zlyhávať na tom istom

Ak sa vďaka tej otázke naučíme, že nemáme mávať doma sladkosti, ale nezbavíme sa ich = tak sa nič nezmení.
Poučiť sa neznamená len vedieť, prečo to nevyšlo, ale aj aplikovať túto lekciu do praxe.

Áno, ja viem, že na to by si prišla aj sama. A že lekcie ako "nemať doma sladké" nebudú pre teba nič nové. Tak prečo ich nedáme do praxe?
Pretože, aj keď sú riešenia na naše zlyhania často jednoduché, nie je emočne ľahké ich urobiť, a preto sme sa im doteraz vyhýbali.
Všimni si nasledujúce úlohy, ktoré by ti mohli zmeniť život. Napríklad:

 1. Vyhodiť sladké z bytu raz a navždy, deťom piecť ako náhradu zdravé sladké, a s manželom sa porozprávať o tom, že ak bez nich nevydrží, nech si ich zje cestou domov.

 2. Variť si jedlo aspoň na 2 dni vopred, aby si po príchode z práce len otvorila chladničku a mohla sa hneď najesť.

 3. Oznámiť rodine, že už nebudeš variť toľko receptov z múky a cukru, ale že ich chápeš, a preto sa budeš snažiť nájsť náhrady, ktoré by im tiež chutili.

 4. Povedať manželovi, že popri deťoch a domácnosti potrebuješ hodinku denne pre seba, aby si mohla spoľahlivo fungovať tých zvyšných 23 hodín.

 5. Pred návštevou vopred oznámiť mame, svokrovcom, kamoške, sestre, rodine - že ti ich jedlá veľmi chutili, ale že kvôli tráviacim problémom si nútená zmeniť stravovanie a že im ďakuješ za to, že to budú rešpektovať a nebudú ťa zbytočne pokúšať.Pre veľa z nás toto nie sú žiadne novinky. Len sme sa doteraz báli urobiť takéto rázne rozhodnutia.
Na jednej strane to chápem. Ale, ak chceš žiť viac úžasný a naplnený život, potrebuješ prekonať tento strach a byť viac asertívnou. Ak neustále zlyhávame na jedení sladkého, prejedaní sa, nedostatku času pre seba + neurobíme rázne kroky = hádaj čo sa zmení za rok?
Nič!
Ohh… niečo predsa: 
Naše telo bude vyzerať ešte horšie a bude fungovať ešte slabšie. Budeme ešte viac nespokojní so svojím životom a naším životným hobby ostane "ako sa aj dnes čo najlepšie skryť pomocou oblečenia". A to nikto z nás nechce.
Verím, že chceš od života viac, ako len skrývať sa pred svetom. Že chceš byť štíhlou, zdravou, sebavedomou a plnou energie. 

Byť tou akčnou mamou, ktorá sa bude s deťmi blázniť a viesť ich k športu. Cítiť sa príťažlivá pre svojho manžela. Vidieť pri pohľade do zrkadla tú vytúženú postavu, ktorú máš v hlave niekoľko rokov a mať pocit, že si to konečne dokázala a si na seba hrdá.
To všetko JE možné!
Ale vyžaduje si to prekonať strach a urobiť ráznejšie rozhodnutia, aby si nezlyhávala donekonečna na tom istom.
motivacia cvicenie
 

Zlyhania nie sú opakom úspechu, ale súčasťou úspechu

Stále ťa mrzí, že si zlyhala? Tu je malé tajomstvo, o ktorom sa veľmi nehovorí:
Zlyhania nie sú opakom úspechu, ale súčasťou úspechu.

Keď som túto vetu počul prvýkrát, nedávala mi zmysel. Veď zlyhanie znamená, že sme nedosiahli to, čo sme chceli. A to je opak úspechu. Ale nie je to tak!
Spomeň si znova na ten príklad s basketbalom. Stojíš na basketbalovom ihrisku, v rukách máš loptu a chceš dať kôš. 
Hodiť loptu a dať kôš je v tomto prípade ÚSPECH.
Hodiť loptu a nedať kôš je ZLYHANIE.
Ale opakom úspechu nie je nedať kôš, ale nehodiť loptu = NESKÚSIŤ TO!
To je opakom úspechu.
Zlyhanie = čiže to, že netrafíš, ti dá aspoň spätnú väzbu, vďaka ktorej budeš vedieť, či máš hádzať vyššie alebo nižšie, viac doľava alebo doprava, silnejšie alebo slabšie. 
Alebo, ako povedal známy filantrop a miliardár Richard Branson:
„Zlyhanie nie je v skutočnosti zlyhaním. Je to len výsledok, ktorý ti pomôže urobiť nabudúce lepšie rozhodnutie.“

Je to súčasť procesu. Každé zlyhanie ti niečo napovie a ty na základe toho zlepšuješ svoje hádzanie. Až kým sa nedostaneš do bodu, v ktorom dokážeš pomerne ľahko hodiť presne na kôš. 
Tento stav voláme ÚSPECH, ale nezabúdaj, že ty si ho nedosiahla len tak náhodou. Dosiahla si ho vďaka 100-ke zlyhaní, z ktorých ťa každé posunulo vpred.
Áno, stálo ťa to viac námahy, ako niekoho, kto by len čakal s loptou v ruke. Ale ty už vieš ako hádzať. To nie ty si dosahovala opak úspechu, to ten, čo to ani neskúsil. 
Tým nechcem povedať, že sa máš snažiť zlyhávať. To by bolo ako úmyselne hádzať loptu vedľa a to nedáva zmysel. Chcem ti len povedať, že do toho daj všetko, prekonaj sa a odolávaj…
Ale, keď náhodou zlyháš, netráp sa tým. Zisti, čo by si mohla zmeniť, aby sa to nabudúce už nestalo a urob to. A neber to ako opak úspechu, ale ako súčasť úspechu.
motivácia na cvičenie

Eliminovať zlyhania ti môže pomôcť aj môj návod: Získaj zdarma návod: „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“, ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.Držím palce!

Ušetri čas a sprav si telocvičňu hoci aj vo svojej obývačke. V našom online fitku Fitshaker.sk nájdeš vyše 1000 online tréningov, väčšina z nich je do 30 minút. Už si len vyhraď, ktoré dni a ktorú hodinu sa budeš cvičeniu venovať a poď na to:

ako rychlo schudnut bez tabletiek
 
Nevieš ako si zostaviť pri chudnutí stravu, aby bola bohatá na živiny a jedla si pri nej dlhodobo udržateľne?
Ako si zostaviť zdravý vyvážený jedálniček na celý deň?
Aj takto môže vyzerať zdravý vyvážený jedálniček na chudnutie na celý deň
Ak chceš schudnúť, inšpiruj sa! Toto je vzorový jedálniček na chudnutie pre ženy vegetariánky na 1 deň
Nedrž diétu, najedz sa do sýta! Jedálniček na chudnutie na celý deň TU
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.