Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si užiť sviatky a nepribrať? Rozhovor s fitness trénerkou Jankou Budayovovu

Všetci chceme, aby najkrajšie sviatky v roku boli pre nás naozaj najkrajšie sviatky v roku. Plné leňošenia, dobrého jedla a vytúžených chvíľ bez práce. Ako si ich však naplno užiť, vychutnať si to dobré jedlo, aj sladké vianočné mňamky a po sviatkoch nezačať s prísnymi diétami? Prečítajte si krásny a inšpiratívny rozhovor s výživovou poradkyňou a fitness trénerkou, Jankou. Možno to nebude až také zložité...

Ako si môžu ľudia pripraviť vianočné menu na zdravší spôsob? Máš nejaké tipy ako si zdravšie vypražiť rybu, alebo ako si zdravšie urobiť majonézový šalát?

Keďže na Vianoce sa tradične vo viacerých domácnostiach vypráža ryba, moje doporučenie do teplej kuchyne je používať masť a nie oleje. Vysvetlenie je v chemických väzbách a ich premenách počas vyprážania. Kým v masti sa chemické väzby medzi molekulami menia zo zložitých na jednoduché, počas spaľovania oleja je tomu inak. Tam sa vytvárajú voľné radikály, ktoré sú toxické.
Myslím, že najvhodnejšie je pripravovať vianočný pokrm inak ako vyprážaním. Napríklad na pare s bylinkami... len to už „nevoní“ tradíciou. Ak sa však vyprážaniu nedá vyhnúť, používajme počas neho bravčovú masť.


RECEPT na pečenú pražma v soľnej kruste
RECEPT na pečeného sumca so zeleninovými plátkami
RECEPT na marinovaného tuniaka


losos
 

Ako vyzerá Štedrá večera u vás doma?

Na Štedrý deň sa vždy postíme. U nás to však neznamená, že nejeme nič, ale snažím sa zachovať 3-hodinové intervaly jedla. V podstate je to z hľadiska výživy skôr očistný deň. Počas dňa u nás nechýba výborná kapustnica, ktorá však nie je ničím zahusťovaná ani extra dochutená, zdravá vitamínová bomba. Domáca kyslá kapusta-hríby-korenie-pár sušených sliviek. Hmmm, myslím, že nič lepšie neexistuje :-).
V tesnom závese je typická maďarská polievka „Halászlé“ , ktorú tradične varí otec s celou partiou, takže opäť čistá, bezlepková, chutná, ľahká polievka k obedu. Tohtoročná  Štedrá večera bola v znamení kapra, sumca, ľahkého zemiakového šalátu a na prípitok kvalitné vínko. Koláčiky sú tento rok opäť s prívlastkom fitness a hlavne v malých dávkach, ale na rad prichádzajú až v nasledujúce dni spojené hneď s dlhou prechádzkou na čerstvom vzduchu :-).
fitshaker blog vianocna vecera
 

Mnoho ľudí sa počas Vianoc úplne odtrhne z reťaze a povie si, že veď sú Vianoce...potom ich bolí žalúdok, majú zo seba zlý pocit. Máš nejaké tipy ako sa vyhnúť prejedaniu?

Je to veľmi jednoduchá matematika. Vybehneme z pracovného tempa, pár dní nás neprenasledujú povinnosti bežného dňa, netreba sa s deťmi učiť, hodiny fitness sme obmedzili...už len toto spôsobí znížené energetické nároky na náš organizmus. Ak si povolíme opasok a zjeme väčšie porcie, kalorickejšie jedlo, alebo jednoducho len nedodržíme časový odstup od jedál a budeme „zobkať“ nonstop a ešte aj pár minút pred spánkom, nečakajme nič iné, len pár zbytočných kíl navyše. A navyše, s tým spojený aj zlý pocit... nielen na žalúdku, ale aj pri pohybe. Celkovo prázdne kalórie ešte nikdy nikomu nepomohli.
POZOR! To však neznamená, že sa máme obmedzovať. Ja som spravila, ako každoročne, experiment. Keďže cez Vianoce poľavím tempo, v mojom prípade to môže znamenať aj pár kíl navyše - MÔŽE, ale NEMUSÍ! Odvážila som sa deň pred Vianocami a  všetko, čo spravím je:
1. Dodržím časový odstup jedál.
2. Dodržím pitný režim, min. 3 l vody denne.
3. Dodržím svoj prídel zeleniny. A pravdepodobne aj navýšim, keďže plánujem ochutnať viac fit sladkostí ako obvykle. Veď predsa všetci vieme, že fit koláčik zostáva fit len vtedy, keď konzument zachová to správne dávkovanie. Jednoducho povedané - OCHUTNÁME, nie jeme sladkosti :-).
4. Zaradím do jedálnička zdravé rastlinné tuky - napr. orechy (ale pozor, opäť dodržať časovanie a dávkovanie! Mohla by som vám hovoriť o priberaní zo semienok orechov :-D ).
5. DENNE sa budem hýbať. Prechádzky s celou rodinou, u nás v štýle Nordic Walking.
6. A ak si mám dať pohár vínka, tak určite nie večer pred spaním.
15655942330_bcb50f232b_z
 

Ktorým ingredienciám by sa mali ľudia pri vianočnom pečení, čo najviac vyhýbať?

Do môjho pečenia určite nepatrí, a teda neodporúčam (aj keď viem, čo si niektoré gazdinky o tom myslia) hlavne: biely cukor, biela múka, stužené pokrmové tuky. Všetky ostatné ingrediencie v pečení sa snažím hľadať medzi dobrými domácimi zdrojmi: vajcia, maslo, ghee maslo. Sladidlá v každom koláčiku iné: kvalitný med do vianočného pečiva, ryžový slad, sirup z agáve, cukor z kokosových kvetov, xylitol. Múky: hlavne špaldová, pohánková, mandľová, ľanová. Orechy a semená, čo najčerstvejšie. Sušené ovocie si sama pripravujem a do pečenia pridávam škoricu, kokos, jablčnú vlákninu, konopný proteín, 100 % kakao. Oleje používam: kokosový, ale aj  slnečnicový - pečiem však pomaly, pri nižšej teplote.
 

Možno si človek aj zdravo napečie, ale príde k rodičom, k svokrovcom a už domov odchádza s krabicou nezdravých vianočných pochúťok. A čo teraz s nimi?

Hmmm, opäť je to len a len o našich prioritách. Ja odporúčam vyvážené stravovanie. Vo vianočnom slovníku by to mohlo znamenať: ochutnám „nezdravé„ vianočné pochúťky, ale viem, že ak dodržujem všetkých 6 bodov spomínaných v odpovedi na 3. otázku, tak je to celkom v pohode. Z krabičky od mamičky, či babičky si zoberte primerané množstvo a podľa môjho názoru práve STRIEDMOSŤ je to, čo nám formuje naše postavy.
Keď už, tak zaraďte sladkosť, ale aj slané vianočné pečivo, v čase do 16:00. A určite si naplánujte pohyb, prechádzku, lyže, plávanie, ak máte možnosť. Skrátka vyhľadávajte pohyb - nie kvôli kalóriám a postave, ale kvôli správnemu fungovaniu metabolizmu, peristaltike čriev, skrátka lepšiemu tráveniu ;-) . Vyhneme sa tak množstvu zdravotných problémov.
fitshaker_blog_cvicenie3
 

Prezraď nám, čo pečieš na Vianoce ty?

Už som uviedla, ktoré ingrediencie nepoužívam a ktoré určite áno. Väčšinou sa držím tradičných receptov, ale hrám sa s alternáciou ingrediencií. Koláčik u nás na Vianoce MUSÍ byť ľahko stráviteľný, výživný a hlavne vždy len jedna dávka. Tento rok som sa rozhodla pre netypické vianočné sladkosti. Radšej si dám námahu denne a pripravím rôzne tvarohové tortičky plné zdravých tukov, bezlepkové, plné prírodných spaľovačov a môžem si ich spokojne vychutnať aj podvečer, prípadne ponúknuť návšteve ako“ večernú sladkosť“.
V tvarohových dobrotách určite nebudú chýbať čučoriedky a brusnice. K sladkostiam zaraďujem aj doma sušené ovocie rôzneho druhu.
 

Máš na stromčeku aj nejaké salónky alebo na tvojom stromčeku miesto nemajú a prečo?

Nie nemám, ale dobrá otázka. Aj v rodine počujem, že kvôli deťom by na stromčeku mala byť nejaká „kolekcia“ :-). Prepáčte, ale skutočne nevidím dôvod, prečo by mal môj Filipko nekontrolovateľne pojedať čokoládky a potom odmietať riadne jedlo. Privítam ako alternatívu pár medovníčkov, ktoré symbolizujú Vianoce, nie však na konzum.
fitshaker_blog_predvianocny_cas1
 

Niektorým ľuďom nemôže na vianočnom stole chýbať napríklad aj taká Coca-cola. Vraj im potom večera lepšie pretrávi. Čo by si odporúčala pri Štedrej večeri naliať do pohárov?

Tak tému Coca cola a podobné radšej ani nerozoberám. Som jednoznačne proti. Prosím, žiadne sladené vody. Tráveniu najlepšie pomôže akákoľvek minerálna voda. Môžeme byť radi, že si u nás na Slovensku môžeme vyberať z množstva vlastných zdrojov. My osobne máme minerálku s citrónom a z iných tekutín si doprajeme pohár dobrého kvalitného vínka, bieleho či červeného. Tráveniu to však nepomôže :-). U nás vždy bolo a asi aj zostane tradične folklórny zvyk a síce 1 pohárik  kvalitnej DOMÁCEJ pálenky.
 

K Vianociam jednoznačne patria aj vianočné rozprávky a vyložené nohy pred telkou. Čo hovoríš na lúpanie a pojedanie arašidov pri telke? Sú veľké zlo, alebo nie? Máš nejaký tip na zdravšiu variantu chrumkania pred telkou?

Pojedať pred telkou mimo vášho režimu môžete čokoľvek zdravšie, ako napríklad ovocie, oriešky. Ak si vyberiete kalorickejšie varianty ako koláčiky, arašidy, chrumky..., rovná sa to priberaniu zbytočných kalórií vo forme tuku, spomaleniu metabolizmu, zlému trávenie, zlému pocitu, lenivosti. Radšej sa napime dobrej vody, čaju a po pozretí rozprávky sa poďme von prejsť. U nás to tak určite bude.
5765546533_6b563a4a82_z
 

Vianoce a pohyb. Je lepšie si úplne oddýchnuť a dať aj telu pauzu od tréningov alebo práve naopak?

Ja sama na pár dní vynechám silový tréning. V mojom prípade mám overené, že pauza z fitka mi dodá množstvo novej sily do nového roka a pôjdem opäť naplno až do nasledujúcich Vianoc. Čoho sa určite nevzdám, práve naopak pridám, koľko sa len bude dať, bude môj milovaný Nordic Walking (severská chôdza s paličkami). Zapojíme pri ňom viac ako 90 % svalstva nášho tela, spálime najviac kalórii, nadýchame sa čerstvého vzduchu a s čistou hlavou môžeme opäť plánovať  ďalšie aktivity. Ak budem mať možnosť, využijem lyže a plávanie :-).
 

Koľko kíl navyše môže spôsobiť vianočné prejedanie? Dajú sa nabraté kilečká bleskovo odstrániť, keď od januára nastolíme prísny režim?

Tak toto je veeeľmi individuálne. Ale pri nedodržaní 6 bodov, ktoré som napísala v 3. odpovedi v pohode aj 3 - 5 kg navyše :-).  Ešte malá poznámka - aj veľa ovocia na večer nerobí dobrotu.
18311233193_0e57533d93_z
 

Čo by si zapriala našim čitateľom k Vianociam? :-)

Lásku a šťastia hodiny v kruhu svojej rodiny. Užite si spoločne krásne sviatky vianočné. A dovolím si pripomenúť "UŽÍVAŤ SI" sa nerovná "JESŤ" :-)
Ďakujeme za rozhovor!
 
Janka Budayová je naturálna fitnesska, inštruktorka a osobná trénerka, pod ktorej vedením sa už viacero dievčat ocitlo na súťažnom pódiu. A tiež inštruktorka cvičení Mommy Fitness a Toning Interval vo Fitshakeri.
Fitshaker-Janka-Budayova-nakrucanie-Mommy-Fitness
Zacvičiť si s ňou môžeš aj na Fitshakeri, alebo v tomto videjku:
 
Poteš niekoho na Vianoce Fitness diárom, kde si bude môcť zapisovať všetko podstatné (nielen) z fitness hľadiska:
 
fitness darček
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.