Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si užiť dovolenku bez stresu a nevyjsť z formy?

Tešíš sa na svoju vytúženú dovolenku a nevieš sa dočkať oddychu a zmeny stereotypu? Alebo si práve dorazila do cieľovej destinácie? A možno si už späť a analyzuješ, ako to dopadlo. Kdekoľvek si, predpokladám, že keď čítaš tento blog, tak ti záleží na sebe, zdravej strave a aktívnom pohybe. Keby mi niekto pred rokmi povedal, ako si najlepšie vychutnávam dovolenku, ušetrila by som si učenie sa z vlastných chýb. V článku ti ponúknem 3 modelové situácie, ako asi dovolenku môžeš prežívať. Ktorý scenár si vyberieš ty?

Ktorý z troch nasledujúcich scenárov je ten tvoj?

 

Scenár č. 1 - Disciplína vyhrá nad oddychom

Už pred samotnou cestou ťa prepadli obavy, či náhodou nevyjdeš zo svojej rutiny a disciplíny a budeš sa vedieť kontrolovať. Bojíš sa, že stratíš všetko, čo si za posledné mesiace vybudovala – svoje krásne „bikiny-telo“. Preto sa snažíš byť disciplinovaná a plánuješ každý detail, každý deň máš vyčlenených niekoľko hodín na cvičenie a makáš v posilňovni, na hotelovej izbe alebo v horúčave vonku. Vieš sa obmedziť v jedle a nedovolíš si ani jeden „pohárik“ na odreagovanie, veď ty predsa alkohol nepiješ. Je príliš kalorický a zničil by ti celé tréningové úsilie.
Radšej dodržíš pravidlá, veď si sa niečo naučila a budeš príkladom pre ostatných. Máš predsa silnú vôľu a ukážeš všetkým, že aj počas dovolenky ju nič nezlomí. Nedovolíš, aby ťa pár dní vyviedlo z miery. Dovolenka nestojí za kilá navyše, ktoré by ohrozili tvoju sexy postavu, ktorú si si krvopotne vymakala. Teraz je ten čas ju konečne predviesť v bikinách a vychutnať si to...
bikiny
 

Výsledok

Výsledok

Výsledok

Dovolenku si si bohužiaľ skoro vôbec neužila, len si sa bála a starala, aby jedlo bolo čo najmenej kalorické a v presne stanovenú dobu. Cvičenie ti zabralo najlepšiu časť dňa, keď si si mohla užívať čas pri vode, venovať sa partnerovi, alebo sa vybrať na výlet. Nečudo, že si bola podráždená, pretože si chcela mať všetko pod kontrolou, no okolnosti ti to celkom nedovolili a ostatní ťa považovali za fanatika, ktorý sa nevie uvolniť. Stratila sa romantika, idylka, atmosféra pohody a oddychu.

 

dovlenka pri mori
dovlenka pri mori

Scenár č. 2 - Oddych vyhrá nad disciplínouNemáš vôbec žiadne obavy, že vyjdeš z disciplíny. Ani ti nenapadne sa obmedzovať, veď si sa celý rok tešila na týchto pár dní a teraz si to poriadne užiješ. Určite si to zaslúžiš, budeš makať, keď prídeš domov. Teraz je čas na odmenu, preto si ranné a večerné polpenzie naplno vychutnávaš, máš to predsa v cene. Navyše, jedlo v reštauráciách ponúka toľko lahodných možností a ty si sa doteraz tak dlho kontrolovala, že neuškodí to trošku porušiť.Ak si varíš sama, tak na ušetrenie času a peňazí si si nabalila hlavne polotovary. Hovoríš si, že stravovať sa takto pár dní ťa nezabije. Zaslúžiš si trochu zhrešiť, a tak máš prichystanú sladkú odmenu. Cvičiť ti ani nenapadne, máš toho akurát tak dosť. Teraz je na rade zábava. Poriadny miešaný drink si plne užívaš s vyloženými nohami už od rána, lebo po takom dobrom jedle sa ti nechce ani pohnúť. Tešíš sa, ako si budeš všetkého užívať, ale...po pár dňoch máš brucho úplne nafúknuté, bolí ťa hlava zo sladkých drinkov a tepla a najradšej by si zostala v posteli. A hýbať sa? Absolútne neprichádza do úvahy.

VýsledokDovolenkové pôžitky si si chcela naplno užívať, veď si si ich aj zaslúžila, ale nepredpokladala si, že už po druhom dni sa budeš cítiť príšerne preplnená, bude ťa bolieť žalúdok a hlava, tvoje trávenie sa spomalí a zaťaží hrôzostrašnou kombináciou jedál a vôbec sa nebudeš cítiť vo svojej koži! A nejaký pohyb neprichádza po tom všetkom vôbec do úvahy.V plavkách sa cítiš nepríjemne, lebo si mala brucho nafúknuté a boľavé a svoju nádhernú postavu si si nevedela ani užiť. Domov si si namiesto oddýchnutej hlavy a načerpanej energie doniesla iba sklamanie, frustráciu a ešte aj pár kíl navyše. Mrzia ťa vyhodené peniaze a ešte si sa pohádala aj s partnerom. Vieš, že teraz budeš musieť poriadne zamakať, aby si sa zbavila nadbytočných kíl a výčitiek, no nevieš si predstaviť, ako to pôjde. Nemáš náladu ani začať.

 

Scenár č. 3 - Disciplína aj oddych sú v rovnováheKombinácia prvých dvoch scenárov. Dovolenku si si pekne naplánovala s tým, že si ju vychutnáš a budeš flexibilná. Nemáš prehnané očakávania a ani sa nechceš zaťažovať prehnanou disciplínou. Ideš si predsa oddýchnuť a vychutnať si prostredie, partnera, alebo rodinu. Chceš sa odreagovať a zregenerovať. Si si vedomá, že jedlo je vždy otázka výberu. Či už si pripravuješ jedlo sama alebo navštevuješ reštaurácie, vždy sa vieš vedome rozhodnúť a vybrať si na tanier z mnohých možností to, po čom vieš, že sa budeš cítiť dobre. Tvoje telo je po dlhšej dobe zdravého stravovania oveľa senzitívnejšie na nezdravé alternatívy. Vieš, že najesť sa dá kráľovsky a zároveň zdravo s prihliadnutím na správnu porciu.Deň a dovolenkové aktivity si chceš užiť naplno s tvojimi blízkymi. Tvoja nálada je ovplyvnená tým, ako svoje telo živíš a kedže toto by mal byť čas na zábavu a porozumenie, tak si zvážiš, aby to tak aj bolo. Už vieš, že nemusíš tráviť hodiny vo fitku či cvičením a behaním v teple…tvoje telo POTREBUJE prestávku, a to najmä ak si bola dlhšie v pravidelnej tréningovej rutine. Telo potrebuje zresetovať a aj svaly oddýchnuť, inak sa pretrénuješ a zablokuje sa progres. Stačí, keď využiješ letné aktivity ako plávanie, turistiku, obhliadky okolia, výlety. To spôsobí, že sa budeš cítiť sviežo a aj tvoj metabolizmus dokáže bez problémov spracovať aj väčšie množstvo kalórií. Večer si bez výčitiek dopraješ osviežujúci kokteil.

VýsledokZ dovolenky ideš domov spokojná, nakoľko splnila účel a ty si si oddýchla, vyčistila hlavu, si plná zážitkov a spoločných nezabudnuteľných chvíľ s blízkymi. Vo svojich nových plavkách si sa cítila úžasne sexy. Plne si si vychutnala každý moment a všetko, čo dovolenka ponúka. Aktívnym oddychom si sa plne zregenerovala a nabrala novú energiu, motiváciu a nadšenie do ďalšieho roka, do nových dobrodružstiev, cieľov a plánov. A už máš aj chuť znovu sa pustiť do cvičenia, pretože ti začal chýbať pocit z dobre vykonaného tréningu. Vďaka tomu hravo spáliš aj nejaké to kilečko, ktoré sa počas dovolenky mohlo na teba nalepiť.

detroit
Fotka autora
Nela Sullens
Redaktor vo Fitshaker

Som koučka zdravého životného štýlu, a tiež som mama úžasnej, aktívnej šesťročnej dcérky. Pôsobila som dlhodobo v zahraničí ako certifikovaný osobný tréner vo fitnes a špecialista pre fitnes a športovú výživu. Získala som niekoľko medzinárodných trofejí ako súťažiaca, a aj ako koučka prípravy bikini fitness súťaží. Na mojej ceste som zozbierala mnoho skúseností hlavne s prácou so ženami, o ktoré sa chcem podeliť. Dobre poznám úskalia dnešnej uponáhľanej doby a informačnej zahltenosti, kde problémy ako vyťaženosť, únava, strata životnej iskry, nevhodné stravovacie návyky a často aj kilá navyše, spôsobuje každodenné útrapy tisíckam ľudí. Prinášam riešenia v podobe vzdelávania, koučingu a programov efektívneho zavádzania zdravých osobných návykov do každodenného života, ktoré transformujú životný štýl jednotlivca s reálnymi výsledkami, s dlhodobým efektom a v súlade s prírodou. Výsledkom je zdravá, aktívna, silná žena, s vytúženou postavou a sexepílom, ktorá sa cíti úžasne vo svojej koži. Zároveň pozitívne ovplyvňuje svoj život, svoju rodinu a celé okolie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.