Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si udržať motiváciu na chudnutie a nevzdať to po 2 týždňoch?

“Prečo vždy začnem chudnutie s nadšením, no po dvoch týždňoch sa moja motivácia stratí?”
Kiež by na to bola vždy rovnaká odpoveď. Ak sa to stáva aj tebe, môže to byť z viacerých dôvodov. Ale jedným z najčastejších (o ktorých sa veľmi nehovorí) je to, že ťa niečo rozptýli. A preto ti dnes ukážem, ako to zlepšiť, aby si si svoju motiváciu udržala, až kým ručička na váhe neukáže číslo, ktoré by ťa nakoplo nevzdať to už nikdy (6-ka robí zázraky).

Prvých pár dní by sme zdolali aj Mt. Everest

Keď v januári začíname s chudnutím, zvyčajne vieme presne, koľko by sme chceli vážiť a aké krásne šatôčky si v lete obliecť. Sme sústredení na to, že hneď po práci zapíname Fitshaker a na večeru bude lososový šalát. A práve vďaka tomu, že sa sústredíme, máme zo začiatku veľkú chuť na sebe pracovať.
Vysvetlím ti prečo je to tak:
Svoju pozornosť si predstav ako takú baterku. A motiváciu si predstav, ako jej svetlo. Akým smerom namieriš svoju pozornosť, takým smerom pôjde tvoja motivácia. Tým, že sa sústredíš na svoj nový životný štýl, si budeš udržiavať motiváciu.
Ako zacat chudnut doma
 

Až kým sa to nepokazí…

Toto sústredené a motivujúce obdobie však netrvá dlho. Postupne nás začnú rozptyľovať iné veci.
Môžu to byť buď väčšie udalosti alebo problémy, napríklad:

 • deti prechladnú;

 • my prechladneme;

 • sestra chystá veľkú narodeninovú oslavu;

 • kolegyňa dala výpoveď a my tak pracujeme za dvoch.


Alebo každodenné maličkosti, ktoré si často ani neuvedomujeme, ako napríklad:

 • príspevky na Facebooku;

 • reklamy na Youtube;

 • hry na mobile;

 • reklamné emaily.


Vieš, čo majú všetky tieto veci spoločné?
ROZPTÝLIA NÁS!
Donútia nás presunúť našu pozornosť z chudnutia na niečo iné. Už nebudeme celý deň myslieť na výzvu, na tréning, na 2 misky zeleniny. Ale na to, čo kúpime sestre a že vo Francúzsku štrajkuje doprava.
Ak sa celý deň sústredíš na svoj dnešný tréning, tam bude aj tvoja motivácia. Ak ťa v práci šéfka vytočí a ty si tú náladu prinesieš domov, aj tvoja motivácia ísť cvičiť bude v ten deň nižšia.
Je to ako keby niekto vzal tvoju baterku a začal svietiť úplne iným smerom, akým by si chcela ísť. 
Je úplne jedno akú motiváciu schudnúť máme v januári. Ak nás budú neustále rozptyľovať hry na Facebooku alebo iné problémy v našom živote - naša pozornosť (a tým pádom aj motivácia) sa veľmi rýchlo presunie iným smerom.

A to potrebujeme vyriešiť.
motivácia na chudnutie
 

Vždy tu bude niečo, čo nás rozptýli

Všimni si, že som povedal "potrebujeme to vyriešiť" a nie "potrebujeme tomu zabrániť". Môžeš si síce odinštalovať hry na mobile a byť menej na Messengeri (čo by dosť pomohlo), ale všetkým rozptýleniam aj tak nezabránime.
Rád by som ti ukázal rozprávkovú krajinu, kde ťa nikdy nič nerozptýli, ale taká nie je. Dokonca aj keby si žila v malej chatke v Alpách a tvojou jedinou starosťou by bolo dostať sa do formy - stále by mohli prísť pochybnosti v hlave o tom, či to dokážeš, a tie by ťa rozptýlili.
Rozptýleniam sa nedokážeme úplne vyhnúť. Ale to ani nepotrebujeme.
Kľúčom nie je ani tak to, aby ťa nič nerozptýlilo - ale to, aby si sa veľmi rýchlo vedela znova sústrediť na nový životný štýl.

Vrátiť sa späť na trať, keď ťa niečo vykoľají. Nasmerovať svoju baterku (a tak aj motiváciu) znova tým smerom, ktorým chceš ísť. Čím skôr, tým lepšie. 
A na to poznám 2 veľmi účinné spôsoby (ktoré odporúčam kombinovať):

 1. Mať pri sebe človeka (alebo skupinku ľudí), ktorý ťa zakaždým vráti späť na trať.

 2. Upraviť svoje prostredie tak, aby ti neustále pripomínalo, čo máš robiť a prečo je to pre teba dôležité.


 

# 1: Pomoc od človeka

Ak to nechceš vzdať, nájdi si trénera, coacha, výživového poradcu alebo spoľahlivú kamošku, ktorým by skutočne záležalo na tvojom úspechu a ktorí by ťa pravidelne skontrolovali.
Ja sám som coachom a jednou z mojich úloh je to, aby to moje klientky nevzdali, aby ostali sústredené. To je jedným z dôvodov, prečo aj tí najlepší z najlepších vo svojom odbore (športovci, herci, umelci…) majú svojich coachov.
 

# 2: Prispôsob svoje prostredie na úspech

Druhým spôsobom je prispôsobiť svoje prostredie tak, aby ti pomáhalo ostať sústredenou.
A tom ti poviem niečo viac.
Účinné chudnutie
 

Nechceš stratiť motiváciu? Vytvor si motivačné prostredie

Ak si chceš udržať motiváciu a ostať sústredenou - ide v podstate o to, aby ti niečo každý deň pripomínalo:

 1. Tvoj sen, cieľ alebo nový životný štýl.

 2. To, čo máš preň najbližšie urobiť (toto je oveľa dôležitejšie).


A čo máme pri sebe každý deň (okrem detí a mobilu)? Naše prostredie.
Keď si budeš vytvárať svoje motivačné prostredie, daj si pozor, aby ti nepripomínalo len výsledok, ktorý chceš dosiahnuť.

Prilepiť na stenu S-kové rifle by mohlo byť motivujúce (to by si neprehliadla), ale nestačilo by to.
Keď som ešte nerozumel zvykom, snažil som sa motivovať len obrázkami svojich snov. A hoci aj tieto vedia spustiť vlnu emócií - to, čo ťa dostane do formy sú každodenné činy. Ak si na pozadie mobilu vycapíme sexi postavu alebo motivačný citát - to ešte neznamená, že vieš, kedy máš ísť cvičiť.
Preto sa uisti, aby ti tvoje prostredie pripomínalo najmä tvoje zvyky, nie iba tvoj sen.


 • Napríklad to, že sa máš dnes naobedovať v pokoji, nie pri telke. 

 • Alebo to, že aj dnes máš čeliť svojím démonom bez sladkostí.

 • Alebo to, že o 22:00 máš vypnúť svetlo a ísť spať.


A aj preto sa mi obzvlášť zapáčili dva produkty od Fitshakeru: Fitness diár a Fitness kalendár.*
Tieto dve šikovné pomôcky sú presne to, čo nám pomôže vytvoriť motivačné prostredie. Nepripomínajú ti len tvoj sen, ale hlavne to, čo máš najbližších 5 minút urobiť, aby si sa k nemu dostala +1 krok bližšie. Je také ľahké nechať sa počas dňa rozptýliť nejakou blbosťou a strácať motiváciu. Ale keď potom zbadáme svoj diár (či kalendár) - veľmi rýchlo sa dokážeme spamätať a sústrediť sa na najbližšiu úlohu.
Život ťa vykoľají, Fitness diár/kalendár ťa vráti späť na trať.

Už len to, že dáme tieto dve pomôcky na viditeľné miesto, môže spôsobiť rozdiel. Z pohľadu dňa to bude rozdiel medzi tým, či si dnes rozbalíme dezert "pre návštevu" alebo dodržíme plánované cvičko. 
Z pohľadu roka to môže byť rozdiel medzi tým, či budeme mať o pár mesiacov len ďalší obyčajný nudný deň s nadváhou, alebo si budeme užívať neuveriteľne veľa zábavy s dcérou na lyžovačkách, kúpaliskách, v horách na turistike a na bicykli. A to všetko s pocitom, že aj svojej malej dcére vštepujeme do života zdravý životný štýl a nie mamu napchávajúcu sa čokoládou, čo je stále unavená.
Okay, možno to nestihneš všetko tento rok, ale v tej predstave nie je nič nereálne a ty sa k nej môžeš výrazne priblížiť, ak si dokážeš udržať motiváciu dlhšiu dobu.


* Poznámka redakcie: Na rok 2021 sme nevydali Fitness kalendár, zoženieš iba Fitness diár 2021, ale aj ďalšie iné motivačné pomôcky, napríklad aj tričko v limitovanej edícii či čierne Fitshaker tielko a chystáme ďalšie novinky, ktoré ti vedia v tvojom prostredí pripomínať tvoj cieľ.


chcem schudnuť
 

Ako si vytvoriť motivačné prostredie

Bude to znieť čudne, ale urob to rovnako ako s vianočnou výzdobou. Na Vianociach sa mi páči to, že bez ohľadu na to, aký blbý deň si mala, ak prídeš domov a uvidíš ten stromček, ozdoby, vianočné svetielka - tak na Vianoce nezabudneš. 
A to isté urob pri zmene životného štýlu.
Urob zo svojej domácnosti = domácnosť FIT osoby.

Otvor si vínko (alebo si daj čajík či iný obľúbený nápoj), pusti si pekné pesničky a rozmiesti po celom byte čokoľvek, čo by ti pripomínalo tvoj nový životný štýl. Každá maličkosť sa počíta. Aj drobnosti ako šálka na čaj s motivačným textom ti môžu pripomenúť, prečo si začala a pomôcť ti ostať sústredenou.
 

Nápady, ktoré ti budú pripomínať tvoj sen


 • Zmeň si pozadie na mobile.

 • Zmeň si pozadie na notebooku.

 • Vytvor si Vision board alebo “nástenku snov”.


 

Nápady, ktoré ti pripomenú, čo máš urobiť najbližšie, aby si sa priblížila k svojmu snu


 • Fitness kalendár položený na viditeľnom mieste.

 • Fitness diár (urči mu nejaké konkrétne miesto na svojom stole a vždy ho tam vráť. Odložený v zásuvke nebude súčasťou prostredia, ktoré vidíme).

 • Nalep si na chladničku alebo skrinku so sladkým čokoľvek, čo by na teba aspoň trochu zaberalo. Môže to byť motivačný text ako: „Zjedením sladkého svoje problémy nevyriešiš.“/„Jeden kúsok ti vyvolá chuť na ďalšie.“/„Viem, že je to chutné, ale nestojí to za to.“

 • Oblečenie a pomôcky na cvičenie pripravené na viditeľnom mieste.

 • Knihy plné chutných a zdravých receptov položené na viditeľnom mieste.


chudnutie
 

„A čo ak sa mi budú smiať?“

Viem, že nie každý má doma práve fitness nadšencov. A chápem, ak sa trochu bojíš urobiť takéto zmeny v prostredí, aby ostatní nevedeli, že to zase skúšaš. Ale ja nevravím, že si máš zmeniť profil na Facebooku na: „Vydatá, 30 rokov, aktuálne zase chudne…“.  Alebo, že máš poslať všetkým známym hromadný email s predmetom: „Môj pokus č. 54.“
Len nedovoľ, aby ti strach z pár blbých poznámok zabránil, aby si do toho dala všetko a prispôsobila si svoje prostredie.

Meniť svoj život nebude stále príjemné. Ale nie je to stále 100x lepšie, ako byť nespokojná so sebou do konca života?
 

Účinné to bude, len ak to dáme do praxe

Ak chceš dlhodobo zmeniť svoj život a schudnúť, potrebuješ ostať motivovanou mesiace, nie dva týždne. A preto si uprav svoju domácnosť tak, aby ti všetko naokolo pripomínalo, čo chceš dosiahnuť, prečo ti na tom záleží a čo máš teraz urobiť. Mysli na to sebavedomie. Na to, že sa nebudeš hanbiť chodiť von. Na to, že už nebudeš musieť kupovať veci, ktoré sú voľné, len aby všetko zakryli - a budeš si môcť obliecť, čo chceš bez rozmýšľania. To všetko príde, ak ostaneš sústredenou.
Síce som ti napísal pár nápadov, ale neboj sa pridať svoje a byť kreatívna:
„Čo by mi pomohlo ostať sústredenou niekoľko mesiacov?“
„Čo by mi najlepšie pripomínalo to, čo chcem + prečo to chcem + čo mám preto dnes urobiť?“
 
Každá drobnosť sa počíta. Držím palce!
 
P.S.: Stále pri chudnutí zlyhávaš? Možno si len nebola dostatočne pripravená. Získaj zdarma môj návod: „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“ , ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.
ako schudnut 20 kg
 
Návod, ako zostať motivovaná už máš. Aplikuj ho do praxe a môžeš ho rovno otestovať napr. v našom online fitku pre ženy s kopu tréningov na doma:
ako cvicit doma
 
Ak máš ešte pár minút, prečítaj si aj:
Ako nájsť motiváciu na cvičenie aj v upršanom počasí. Spoznaj 4 tipy od trénera Matúša
Ako efektívne využiť čas tak, aby si stihla všetky povinnosti a mala čas aj na tréning?
Pri hudbe sa lepšie športuje! Toto sú songy k behu, ktoré odporúčame my!
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.