Ako môže zdravý životný štýl prispieť k udržaniu našej planéty?

Odvšadiaľ je počuť, ako konzumný spôsob života ničí našu planétu, na ktorej žijeme. Ako môžeme my, nadšenci zdravého životného štýlu, ovplyvniť tieto veci a prispieť tak k zmene?


Existujú spôsoby, ktoré nielen zlepšia úroveň tvojho zdravého životného štýlu, ale aj pozitívne ovplyvnia ekológiu našej planéty. Možno máš pocit, že ty sama nič nezmeníš, alebo nemáš dosah na to, aby sa diali veľké veci. Ver mi, je kopec skrytých vecí, ktoré už nevidíš, ale dejú sa práve vďaka tebe.

Uvediem hneď aj príklad. Keď trénujem klientov v procese premeny a učím ich zdravšie žiť, tak vlastne tým, že oni sú v procese premeny, aj ich rodiny sa týmto inšpirujú a začnú vykonávať nejaké zmeny. Hoci, primárne toto nebol môj cieľ a pomáham len danej osobe, nepriamo sa to šíri oveľa ďalej. A to je úžasné!

To isté dokážeš aj ty, ak pôjdeš tým správnym príkladom. Ľudia sa tebou inšpirujú a ty môžeš takto spúšťať lavínu pozitívnych zmien. ;-) No nie je to super?

ekológia

Poďme si teraz prejsť konkrétne tipy, ktoré zachránia teba, ale aj našu planétu.

 

# 1: Pestovanie

Určite ťa zaujíma téma zdravého stravovania a pri nakupovaní dbáš o kvalitu potravín. Kupuješ si tie potraviny, ktoré ti pomáhajú cítiť sa lepšie, byť fit a hlavne byť zdravá. Možno sa obzeráš aj po bio kvalite, ale takú vieš mať aj u seba doma. Ako?

Môžeš si začať pestovať vlastné potraviny. Pokiaľ bude menší dopyt po potravinách, ktoré boli vypestované s použitím pesticídov, ktorá škodia planéte, zníži sa ich produkcia. Týmto pomáhaš planéte a vlastne aj včelám, ktorých je stále čoraz menej, čo vytvára problémy.

Možno si teraz hovoríš, že ty nemáš záhradku, že sa to nedá. No pestovať sa dá aj na balkóne, prípadne v byte. Ak budeš hľadať možnosti, nájdeš ich určite množstvo. ;-)


Tip: Nauč sa pestovať vlastné paradajky na balkóne.


pestovanie

 

# 2: Dažďová voda

Šetri pitnú vodu tým, že napr. na také polievanie budeš využívať dažďovú vodu. Nielenže šetríš prírodný zdroj, ktorého nemáme neobmedzené množstvo, ešte aj šetriť peniaze. Pitnú vodu netreba brať ako samozrejmosť.

polievanie

 

# 3: Chôdza

Pre zníženie emisií, ktoré zaťažujú prírodu, na krátke vzdialenosti využi chôdzu namiesto auta. Budeš tak viac fit a zároveň pomôžeš prírode. Pri každej svojej aktivite sa zamýšľaj nad tým ako dokážeš urobiť dva v jednom, a teda byť viac zdravšia, fit a zároveň urobiť to ekologicky.


Ako spraviť cez deň viac krokov?


chôdza

 

#4: Bicykel

Tento tip nadväzuje na predošlý. V prípade, že ťa čaká dlhšia vzdialenosť, skús namiesto pešej chôdze ísť na bicykli. Berme si príklad aj z krajín ako je napríklad Holandsko, Nórsko, kde je to celkom bežné a oveľa viac sa tam premávajú na bicykloch ako na autách.

Pri 3. a 4. tipe môžeš ísť na to aj postupne. Nemusíš hneď úplne vynechať auto. Na začiatok stačí, že budeš fungovať napr. 50% autom a 50% chôdzou/bicyklom. A postupne budeš chôdzu a bicykel navyšovať. Neboj, zvládneš to, stačí oprášiť svoj starý bicykel a pustiť sa do toho.

bicykel

 

# 5: Šírenie povedomia o týchto veciach

Daj ľuďom vedieť o týchto aktivitách a určite ťa niekto bude nasledovať. Využi sociálne siete a namiesto toho, aby si sa pochválila novou kabelkou, občas zaves na svoju nástenku aj niečo také, čo ľuďom dá väčší zmysel. Daj im vedieť, prečo to robíš a šír povedomie o tom, že sa potrebujeme starať o našu planétu. Nie je určená len pre nás, ale aj pre naše deti a ďalšie generácie. Mysli na to.

sociálne médiá

Možno sa tieto kroky budú zdať banálne a možno až smiešne jednoduché, ale keby sme ich začali praktizovať všetci o nejaký čas žijeme v raji. :-)

 

Ďalším super tipom je napr. aj to, že si môžeš jedlo pripravovať doma, nakoľko v reštauráciách je veľmi pravdepodobné, že využívajú práve suroviny, ktoré sa buď vypestovali, alebo chovali v podmienkach, ktoré planéte neprospievajú. Kopec receptov na všetky možné príležitosti nájdeš napr. v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II či III:

zdravý životný štýl

 

Pozri aj:

Aj nákup v obyčajných obchodoch môže byť ekologický

Ako môžeš produkovať menej odpadu v kúpeľni?

Aj kuchyňa je miestnosť, kde môžeš tvoriť menej odpadu

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 07/06/2019 a zaradený do kategórie: Myslíme ekologicky!Zdravie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre