Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

NÁVOD ako na to: pestovanie paradajok na balkóne

Záhradkárska pestovateľská sezóna je tu a keďže s mužom máme radi výzvy, rozhodli sme sa, že si tento rok na terase vypestujeme naše vlastné paradajky. Obaja sme úplní laici, nikdy predtým sme paradajky nepestovali a obaja sme vyrastali v paneláku. Túžba po vlastnej úrode bola však veľká, tak sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme a vysadíme si na terase naše prvé paradajky. Začali sme sa tomu postupne venovať, pripravovať si, čo všetko na ich pestovanie budeme potrebovať. Zistili sme, že pestovanie paradajok si vyžaduje trpezlivosť, ale aj čas. Človek sa im musí venovať, či už pri samotnom začiatku - vybrať správny črepník, zeminu, aj správne miesto, rastlinky sa musia pravidelne polievať, či vylamovať zálistky.
Ak ťa táto téma zaujíma, zhrnula som pre teba pár základných informácií, ktoré je dôležité vedieť pri pestovaní paradajok na balkóne či terase.

# 1: Nádoba

Prvým dôležitým krokom je zaobstarať paradajkám tú správnu nádobu. Najlepšia je samozavlažovacia, ktorá je ideálna na pestovanie zeleniny. Mala by byť aj dostatočne veľká (aspoň 30 x 30 cm) a hlboká (cca 35 cm). Paradajky totiž potrebujú veľa priestoru pre rast a aj množstvo vlahy. V tomto samozavlažovacom črepníku si ju môžu regulovať samy, pretože je tu tzv. zásobník na vodu. A ak aj v lete odchádzaš niekam na víkend, nemusíš sa báť, že uhynú.
Ak náhodou nemáš samozavlažovací črepník, vyskúšaj obyčajnú nádobu- napr. kýbeľ, zospodu urob dierky, avšak daj si pozor, aby ti rastlina nezačala vysychať a naopak pri nárazovom zalievaní sa môže stať, že budú plody praskať. Preto moja rada je - investuj radšej do už spomínanej samozavlažovacej nádoby.
balkon
 

# 2: Sadeničky

Paradajky si vieš vypestovať zo semienka aj sama. Avšak, my sme zvolili kúpu sadeničiek, ktoré si vieš zaobstarať aj ty, či už na miestnom trhu, alebo v družstve na okraji tvojho mesta, alebo v záhradkárskych centrách.
Existujú stovky druhov paradajok, čiže je len na tebe, či si vyberieš cherry paradajky, žlté, červené, hroznového tvaru, alebo väčšie býčie paradajky atď. Keďže my máme radi malé, sladké cherry, tak sme si z nich vybrali dva typy. Uvidíme, ktorým sa bude lepšie dariť a ktoré budú chutnejšie. Budúci rok už pôjdeme na istotu. :-)
sadenice
 

# 3: Substrát

Keďže ide o tvoju vlastnú úrodu, ktorú budeš konzumovať a starať sa o ňu ty, dopraj paradajkám bio naturálny substrát, aby mali dostatok živín pre svoj rast a aby boli plody čo najzdravšie a najchutnejšie. Je to síce drahšia alternatíva, ako keby sme použili obyčajnú zeminu, ale verím, že sa nám to vráti v podobe chutnej zeleninky. :-)
Pri výsadbe nezabudni vysypať dno nádoby aj drenážnou vrstvou, ktorá zabezpečí priepustnosť a vzdušnosť substrátu. My sme použili kokosové vlákno.
ako sa to robí
 

# 4: Vysádzanie

Práve teraz je ten správny čas na presadenie sadeničiek z malých téglikov do veľkých napr. samozavlažovacích nádob. Hovorí sa, že by sa malo počkať, kým vymizne riziko neskorých jarných mrazov, ktoré by mali definitívne pominúť po troch zamrznutých svätých - Pankrác, Servác, Bonifác, ktorí oslavujú svoje mená od 12. mája. My sme to riskli a vysadili sme rajčiny už koncom apríla. Pevne veríme, že mrazy už pominuli.
Sadeničkám nechaj medzi sebou rozostup aspoň cca 30 cm. My sme ich dali diagonálne do rohov, keďže máme štvorcovú nádobu. Nedávajte príliš veľa sadeničiek do jedného črepníka, výsadba tak nebude prevzdušnená. Určite stačia 2 priesady do spomínanej 30 x 30 cm nádoby.
Sadeničky vysaď čo najhlbšie a pôdu dobre pritlač. Nezabudni dať aj opornú palicu. A na záver ešte rastlinku poriadne zalej, nie na listy, ale ku koreňu.
pestovanie paradajok
 

# 5: Hnojivo

Tým, že plodová zeleninka je na živiny dosť náročná a my jej obmedzíme priestor v jednom črepníku, potrebujeme jej tie živiny samozrejme dodať. Tiež sme siahli po bio hnojive, ktoré je určené pre bio pestovanie. Odporúča sa raz týždenne rastlinky poliať aj takýmto „dopĺňačom“ živín.
 

# 6: Miesto

Paradajky milujú slnko. Preto im ho dopraj. Najlepšie je umiestniť ich niekam na juh, kde je najviac slnka z celého dňa. Ale treba skúšať, možno sa tvojim paradajkám bude dariť aj na západe, či inom mieste. Daj si však pozor, aby na ne nefúkal príliš veľký vietor, nakoľko by sa mohli poodlamovať stonky, či nedozreté plody.
ako sadit paradajky
 

# 7: Opora

Je veľmi dôležité paradajky podoprieť, aby sa nezlomili. Použi buď bambusovú tyč, železnú, alebo hocijaký obyčajný konár. Rastliny sa tak budú mať o čo oprieť a po čom rásť.
pestovanie na balkóne
 

# 8: Starostlivosť

Paradajky majú tendenciu za každým listom vyháňať postranný výhon, ktorý rastlinu iba zahusťuje a takpovediac ju aj oslabuje, pretože tu plody nedozrejú. Je potrebné tieto malé výhonky odstraňovať. V jednom záhradníctve nám to pán majiteľ jednoducho vysvetlil - že sú to všetky zálistky akoby „pod pazuchou“ tak tie treba odstrániť.
Rastlina by tak všetku silu mala dať do jednej hlavnej stonky a mala by vyrásť, čo najvyššie, aby kvety, ktoré vykvitnú priniesli plody. Pretože za každým kvetom vyrastie očakávaný plod. Tiež si daj pozor, aby sa najspodnejšie listy, ani plody nedotýkali pôdy, nakoľko môže dôjsť k plesňovej infekcii. Odstráň preto aj tie.
 

# 9: Polievanie

Paradajky by sa mali polievať pravidelne, nie nárazovo, aby nepopraskali plody. Najlepšie každý deň, alebo pri samozavlažovacích črepníkoch podľa potreby. Ak sú príliš horúce letá, paradajky naozaj potrebujú množstvo vody.
Ak nechceš plytvať pitnou vodou a míňať ju, „zbieraj“ si vodu napríklad v detskej vaničke - keď si umývaš cez sitko zeleninu, alebo strukoviny, aj voda, čo ti ostane v kanvici, to všetko môžeš využiť na zalievanie paradajok.
ako na to
 

# 10: Zber

To je už tá najkrajšia časť z pestovania, treba si však počkať, kým sú plody úplne červené. Ak dáš rastlinke presne to, čo potrebuje, určite sa ti odvďačí tým, že budeš úrodu zbierať až do prvých mrazov.
paradajka
 

Môj tip na záver

Neboj sa experimentovať, treba skúšať, nakoľko na pestovanie vplýva mnoho faktorov. Najlepšie sami zistíme, čo vyhovuje nám, teda predovšetkým našim paradajkám. A rok čo rok budeme skúsenejší a urodené paradajky nám to budú vracať.
Keď to zvládli iní, zvládneme to aj my!
Budem sa tešiť, ak mi do komentára napíšete vaše skúsenosti, možno aj vaše tipy, ako pestujete paradajky vy. Držím palce! :-)
 
Už keď budeš mať tie paradajky, okrem konzumácie len takých čerstvo odtrhnutých (a umytých), ich môžeš využiť aj v receptoch z našich kníh:
fit recepty
 
Vyskúšaj aj tieto recepty:
Plnené paradajky bulgurom a feta syrom: tip na chutnú večeru
Paradajky s cuketou ako príloha napr. k marinovanému tuniakovi, či inej rybe
Paradajkovo-bazalková omáčka napr. na špagety
Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.