Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aké účinky má aromaterapia, teda používanie esenciálnych olejov v tehotenstve a pri pôrode?

V dnešnom rozhovore s Paťkou Hrehušovou si povieme čosi o účinkoch esenciálnych olejoch. Paťka nám prezradí, prečo by sa mali líšiť ceny jednotlivých olejov, prečo sú niektoré drahé, či ako ich vhodne používať. Avšak, budeme rozoberať aj účinky esenciálnych olejov na tehotnú mamičku. Paťka nám povie svoje vlastné tipy napr. na to, ktoré oleje jej pomohli pred pôrodom, po pôrode na rekonvalescenciu či na podporu laktácie.

Pati, na začiatok nám popíš, čo je to aromaterapia?

Ja vnímam aromaterapiu ako vedomé používanie esenciálnych olejov na podporu nášho tela, mysle a emócií.


Môže byť prínosná pre žienky v očakávaní? Ak áno, s čím všetkým vie pomôcť?

Esenciálne oleje môžu byť veľmi prínosné pre žienky v očakávaní, mám s tým osobnú skúsenosť. Samozrejme, je dôležité vedieť, ktorým olejčekom sa radšej vyhýbať, počúvať svoju intuíciu a uvedomiť si, že esenciálne oleje sú naozaj silné. To znamená, že veľakrát postačí aj jedna kvapka.


Tá, ktorá s olejmi nemala skúsenosť ešte pred otehotnením, si bude pravdepodobne dávať väčší pozor, ako niekto, kto ich už roky pozná. Avšak i u seba som vnímala, že som si do difuzéra začala dávať menej kvapiek a viac mi vyhovovali jemnejšie vône.


Esenciálne oleje skutočne vedia pomôcť v mnohých smeroch počas tehotenstva, či to je na emocionálnej úrovni alebo tej fyzickej. Dokonca vedia telo podporiť ešte pred samotným otehotnením alebo i potrate.


Počas prvého trimestra to môžu byť napr. počiatočné strachy, podpora trávenia, imunity či sústredenie sa. Počas druhého trimestra na natieranie bruška na zlepšenie pružnosti pokožky a na napojenie sa na bábätko, či na boľavý chrbát alebo opuchy nôh. A ten posledný trimester už príprava na pôrod, masáž hrádze a potom vytvorenie atmosféry počas pôrodu. No je toho veľmi veľa. :-)


aromaterapia
 

Čo sú to esenciálne oleje? Líšia sa nejako od olejčekov, ktoré si dávame do vonných lámp?

Ja vnímam esenciálne oleje ako krv rastlín. Vyskytujú sa v kvetoch, stonkách, koreňoch, semenách, podľa toho ako u ktorej rastlinky. Pomáhajú rastline, či už vôňou prilákať včely na opelenie, odpudiť škodcov, či vyhnúť sa plesniam... A rovnako vedia pomáhať aj nám.


Existujú rôzne druhy kvality esenciálnych olejov, od syntetických, riedených, bio až po tie skutočne terapeutické, ktoré majú najväčšiu hodnotu pre naše telo. Dôležité je, kde tá rastlina rastie, v akej pôde, ako a kedy je zberaná, ako je destilovaná, pri akej teplote, aký čas. Je to veľká veda.


Často rada uvádzam tento príklad. Predstavte si taký esenciálny olej cypriš, ktorý má skutočné veľkú liečivú silu, keď je v ňom obsiahnutých všetkých 280 chemických zložiek. Ak sa destiluje 20 hodín, uvoľnia sa len 20 z jeho 280 zložiek. Ak sa destiluje 24 hodín, uvoľnia sa všetky jeho zložky. No bežne na trhu sa destiluje len okolo 3 hodín.


Tu sa mi tiež žiada podotknúť, že kvalitné esenciálne oleje by sa nemali používať do vonných lámp. Prílišne sa prehrievajú a tak sa v oleji zničí to, čo ho robilo terapeutickým a stratí sa jeho hodnota. Vôňu síce budeme cítiť, ale tie skutočné prínosy sa vytratia. Preto odporúčam používať difuzéri, v ktorých sa voda a esenciálne oleje neprehrejú.


difuzer
 

Ako ich používať? Je možné ich použiť na vnútorné použitie? A ako spoznať kvalitné esenciálne oleje?

Esenciálne oleje nám dávajú nespočetne veľa možností na ich použitie a na podporu psychiky a nášho zdravia. Už za 22 sekúnd po inhalácii sa molekuly esenciálneho oleja dostanú do mozgu. Za 2 minúty po nanesení na pokožku sa dostanú do krvi a po 20 minútach sú už vo všetkých bunkách nášho tela. Vedia s nami krásne pracovať, keď ich správne používame.


Esenciálne oleje teda môžeme používať tromi základnými spôsobmi.


1. aromaticky: na inhaláciu (nadychujeme sa priamo z dlaní) alebo difuzovaním v priestore (na prečistenie alebo navodenie nejakej atmosféry)


2. lokálne: na pokožku tam, kde je to potrebné. Niektoré oleje sa môžu aplikovať neriedené, iné treba riediť s rastlinným olejom (ako napr. škorica, klinček). Vieme ich využiť aj na masáže, či kúpeľ (riediť s morskou soľou).


3. vnútorne: na podporu tela (ideálne napr. v rastlinných kapsulách, v mede). Tu je dôležité podotknúť, že výlučne len tie, ktoré sú schválené na vnútorné používanie.


V obchodoch sa často stretneme s lacnými olejmi, také som kedysi používala do aromalampy. Tieto oleje som sa veru nikdy neodvážila nijako inak použiť. Ja osobne som sa dostala k esenciálnym olejom cez moju maminu, u ktorej to krásne voňalo. A potom ma prilákala emočná zmes Acceptance (prijatie). Tú som si nanášala na telo a objavila som úplne iný rozmer esenciálnych olejov, ktorý som dovtedy nepoznala. Úplne ma to pohltilo, takým tým správnym spôsobom. Začala som si o tom študovať, cez kurzy ako Aromaterapia pre dušu, Aromaterapia podľa živlov a hlavne veľa som objavovala na sebe. A u nás doma majú svoje miesto a keď sa čokoľvek deje po emočnej či fyzickej stránke, tak siahnem vždy po nich.


Pri olejoch si treba dávať veľký pozor na kvalitu, lebo prenikajú priamo do nášho tela (cez pokožku, cez nos...). Keď sa pozriete v obchode na cenu olejov a vidíte ružový olej v podobnej cene ako je pomarančový, tak už vtedy vám to môže naznačiť, že tu niečo nehrá.


Ceny olejov sa musia líšiť, pretože je na každý olej potreba iného množstva materiálu. Potom by som sa zaujímala, odkiaľ tie oleje pochádzajú, na akej farme rástli, čím bola pôda hnojená. Veľa olejov sa skupuje zo všelikadiaľ. Mne sa veľmi páči filozofia firmy Young Living, od ktorej si olejčeky kupujem a ktorej plne dôverujem. Na svojich vlastných farmách a aj partnerských majú striktné normy, kde kontrolujú celý proces od semienka, až kým to je zabalené do flaštičky. Tam si môžem byť istá, že dostanem skutočnú kvalitu.


young living
 

Ktoré esenciálne oleje môžu byť veľmi prínosné počas tehotenstva? Vedia pomôcť napr. i s nevoľňosťami, únavou, pálením záhy, opuchmi nôh, hemoroidmi…?

Tu by som vedela vymenovať tak veľa olejov. Určite vedia pomôcť na fyzickej úrovni, rovnako aj na tej emočnej. Poviem vám také moje najlepšie tipy, ktoré som si na sebe odskúšala.


Na podporu správneho fungovania trávenia nedám dopustiť na mätu piepornú (peppermint). Niektoré ženy si volia jemnejšie alternatívy ako je mäta klasnatá (spearmint) alebo mandarínka. Jedna kvapka na zubnej kefke vedela spríjemniť moje ráno či večer.


Pamätať si niečo, sústrediť sa, či mať dostatok energie. No to boli moje témy. Najúžasnejším pomocníkom pri tomto je citrónový esenciálny olej. Ten akoby vedel dať všetky rozbúrené myšlienky do jedného uceleného celku. Kvapla som zopár kvapiek do difuzéra a už som pracovala o sto šesť.


Na bolenie chrbta či opuchy nôh mi najviac ulahodila levanduľa, ktorou ma manžel masíroval. Také jednoduché. A rovnako som zbožňovala natierať si bruško niektorými z týchto olejov, ktoré zlepšujú pružnosť pokožky a prispievajú k tomu, aby bolo krásne a hladké: levanduľa, muškát (geránium) a kadidlo. Alebo priamo zmes Gentle baby.


 

Ktorým esenciálnym olejom by sa mali tehuľky vyhýbať?

Mnohé tehotné ženy sa rozhodli počas tehotenstva nepoužívať šalviu muškátovú, šalviu lekársku, fenikel, gaultériu, rozmarín, yzop a mnohé zahrievajúce oleje (škorica, klinček). Na druhej strane, šalvia muškátová vie byť veľmi podporná ku koncu tehotenstva na masírovanie hrádze alebo na podporu pôrodu.


kadidlo
 

Aké vône by si odporúčala ženám na pôrod? Napr. na otváranie pôrodných ciest, na upokojenie, na energiu…a ako ich používať? Difúzovať, natierať, alebo vnútorné použitie?

Pred pôrodom som sa rozprávala s jednou nemeckou pôrodnou asistentkou, ktorá sa venuje aromaterapii. Zaujímalo ma, ktoré esenciálne oleje by odporúčala počas pôrodu ona. Jej odpoveď bola krásna a priama: „Záleží od ženy a aké prostredie si počas pôrodu potrebuje vytvoriť.“


To je úplná pravda, keď jedna žena potrebuje svieži pomaranč, inú zase upokojí pokojná levanduľka. Pre inú by naopak levanduľa mohla byť až príliš upokojujúca a potrebovala by šalviu muškátovú. Počúvajte preto samú seba, aby ste sa cítili príjemne. Mnohé ženy si volia počas pôrodu (či už do difuzéra alebo ako formu masáže) ružu, levanduľu, jazmín, šalviu muškátovú alebo muškát (geránium).


Moja čerstvá osobná skúsenosť počas pôrodu mojej dcérky. Prišlo to na mňa len týždeň po tom, ako som reálne nastúpila na materskú, vôbec sme to nečakali, nemala som nič pripravené, ani len tú tašku do nemocnice. Hovorila som si, že to predsa nemôže byť ono, veď ešte na to nie je čas. Vtedy mi napadlo ísť do obývačky, zobrala som do rúk zmes Valor (odvaha), ktorú som ku koncu tehotenstva používala. Dala som si ju do dlaní, dýchala a zapla si hypno nahrávky. Ja som vtedy skutočne potrebovala veľkú odvahu, dôveru v celý ten proces a nabrať istotu, že to bude v poriadku a dcérka bude zdravá. Pôrod napokon výborne dopadol.


esencialny olej
 

Ktoré oleje by mohla mamina využiť tesne po pôrode? Napr. na podporu laktácie, na rekonvalescenciu, ranu po cisárskom, na popôrodné depresie?

Po pôrode som najviac používala muškátový olej (geránium). Dávala som si ho na podbruško, dozvedela som sa, že pomáha sťahovať maternicu. Každé ráno a večer som si dávala na chodidlá a na ramená zmes Valor (odvaha), to mi pomáhalo po psychickej stránke. Rovnako nápomocná je aj zmes Joy (radosť).


Na podporu laktácie by som vyzdvihla dva oleje, fenikel a bazalku. A naopak mäte by som sa vyhýbala, môže znižovať tvorbu mlieka. Nepreháňajte to však s tými olejčekmi a pomalinky vyskúšajte, aký to bude mať efekt na vašu tvorbu mliečka.


S ranou po cisárskom nemám osobnú skúsenosť, no počula som už o použití slamienky na danú oblasť.


mätový olej
 

Sú esenciálne oleje bezpečné i pre novorodencov? Môžu pomôcť napr. i s kolikami?

Sú, ale treba ich používať s mierou a v malom množstve (a treba ich riediť). Ja som u mojej Vanesky začínala postupne a naozaj malinko. Také top oleje podľa mňa sú harmanček rímsky a levanduľa. Sú výborné aj na prečistenie vzduchu, navodenie pokojnej atmosféry pre spánok či na rast zúbkov.


Všeobecne sa na koliky radí fenikel a kôpor. Treba rátať s tým, že každé dieťatko je iné, na niektoré to môže dobre fungovať a na iné to nemá taký veľký vplyv.


Ešte taký tip, ktorý som na začiatku praktizovala s dcérkou. Zo začiatku sa nám chodievalo ťažšie autom. Tak mi napadlo, že však jej môžem vytvoriť pozitívne prepojenie s nejakým olejom. Zobrala som teda zmes Peace & Calming (mier a upokojenie) a pred každou cestou, som si v aute kvapla jednu kvapku do dlaní, dala som dcérke privoňať a išli sme. Takto som prepájala cestu autom s niečím pokojným.


citrónový esenciálny olej
 

Pati, na záver ešte napíš nejaké info o Tebe. Čomu sa venuješ a pod.

Už sú to tri roky čo som sa dostala k týmto zázrakom z prírody a šírim ich s láskou ďalej medzi ľudí. Pomáham tak ľuďom, aby ich začlenili do svojho bežného života. Robievala som workshopy a aroma prednášky, momentálne som však s dcérkou na materskej, no i tak rada poradím tomu, kto sa na mňa obráti. :-) Môžete ma nájsť na mojej fb stránke: Esencie života - vyrobené s láskou alebo mi priamo napísať na hrehusovapatricia@gmail.com.


levandulovy olej

Paťke veľmi pekne ďakujeme za veľmi hodnotný rozhovor! 


 
Viac užitočných rád pre všetky budúce aj čerstvé maminky nájdeš aj na našom instagrame Fitmamina:
tehotenstvo
 
Taký dobrý difúzer s esenciálnym olejčekom môže byť tiež zaujímavým tipom na darček (napr. aj na Vianoce). A toto sú ďalšie tipy:
Daruj niekomu svoju pomoc - 17 tipov, kde všade a ako sa dá pomáhať
Zaujímavé vychytávky do kuchyne, ktoré uľahčia život nejednej gazdinke

20x tipy na darčeky pre deti vo veku okolo 2 rokov

Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.