Nauč sa cvičiť 5 Tibeťanov – cvičenie, ktoré ti prinesie zdravie a vitalitu + VIDEO

Čokoľvek ráno cvičíš, si úžasná! Ranné cvičenie nastavuje telo aj myseľ na tú správnu “frekvenciu”, a je predpokladom pre dlhodobé zdravie, vitalitu i dobrú náladu. Ak ešte nepoznáš 5 Tibeťanov, poď si ho so mnou zacvičiť. Je to jednoduchá a efektívna séria 5 po sebe idúcich cvikov, z ktorých každé sa opakuje 21x. Tak poďme na to! :-)

 

Ak s “Tibeťanmi” len začínaš, odporúča sa cvičiť každý deň (ráno alebo večer) takto: prvý týždeň každý tibeťan 3x, druhý týždeň 5x, tretí 7x …a až desiaty týždeň opakujeme každého tibeťana klasických 21x.

Ak však nemáš ráno veľa času alebo si rada, že sa ti vôbec podarilo vstať o 15 minút skôr ako tvojim deťom, nastav si počet opakovaní tak, aby ti to vyhovovalo, a aby ťa toto cvičenie ráno bavilo a motivovalo robiť ho ideálne každý deň. O cvičení 5 Tibeťanov sa tvrdí, že dokáže rozprúdiť v tele životnú energiu (ktorá sa vekom spomaľuje), zlepšuje silu a flexiblitu, čistí myseľ, a preto nám umožňuje zostať dlhodobo zdravými a fresh.

5 Tibeťanov

Ideme na to

Nájdi si v byte kúsok priestoru, ktorý ti je príjemný, je svetlý a čistý. Pred cvičením nejedz a napi sa iba trošku. Daj si v stoji pár hlbokých nádychov a výdychov, poďakuj za to, že si sa zobudila a že si si našla trochu času pre seba: svoje telo a myseľ.

1.Tibeťan: Točenie

Postav sa do stredu podložky, upaž paže do výšky ramien (dlaňami nadol) a zameraj sa v miestnosti na jeden konkrétny bod, kam budeš po otočke fixovať zrak a počítať. Toč sa doprava, dýchaj prirodzene. Zopakuj toľko krát, koľko si sa rozhodla (max.21). Po poslednom raze sa zastav v stoji tak, že pravá noha je viac vpredu ako ľavá, dlane sú spojené a pohľad fixuj na spojené palce. Uži si prítomný okamih a nenasleduj myšlienky.

5-tibetanov_1tibetan_peniakova_c

 

2.Tibeťan: Ľah-dvih

Ľahni si na chrbát, nohy sú vystreté, dlane vedľa tela na zemi. S nádychom zdvihneme nohy smerom k nebu a súčasne zdvihneme hlavu a ramená (dlane sú na zemi), s výdychom položíme telo naspäť na zem do pôvodnej polohy. Zopakuj potrebný počet krát a potom si daj 3 vedomé dychy v ľahu na chrbte.

5-tibetanov_2tibetan_peniakova_d

 

3.Tibeťan: Záklony

Postav sa na kolená (ktoré sú od seba asi 10 cm), opri sa o špičky, dlane zapri o zadok. S nádychom zakloň hlavu vzad aj chrbát vzad tak ďaleko, aby si necítila príliš veľké napätie v spodnom chrbte, a aby ti to bolo príjemné. S výdychom vráť trup a hlavu do pôvodnej pozície a vtiahni bradu k hrudníku. Po všetkých opakovaniach si sadni na päty a polož čelo a ruky na zem – oddýchni si počas 3 vedomých pomalých dychov.

5-tibetanov_3tibetan_peniakova_b

 

4.Tibeťan: Stolček

Posaď sa na podložku, nohy vystri pred seba, vystri chrbát a dlane polož na zem. S nádychom zatlač dlane a chodidlá do zeme a zdvihni zadok a chrbát tak, že sú rovnobežne s podložkou (pozícia “stôl”), a s výdychom vráť zadok na zem. Vráť sa do východzej polohy. Zopakuj toľkokrát koľko aj predošlých Tibeťanov.

5-tibettanov_4tibetan_peniakovaa

 

5.Tibeťan: Strieška

Opri sa o dlane a špičky nôh. S nádychom zdvihni zadok hore tak, že vytvoríš opačné písmenko V (resp.pozíciu “strecha”) – vtiahni bradu jemne k hrudníku a s výdychom spusti panvu smerom k zemi, bradu vytiahni hore k nebu, otváraj ramená a hrudník (a nezabudni sa dlaňami stále odtláčať od zeme a ramená a lopatky ťahať dolu). Zopakuj potrebný počet krát a potom chvíľku spočiň v polohe “dieťaťa” a len si vychutnaj pokoj tela po aktivite – dozvuky cvikov.

5-tibetanov_5tibetan_peniakova_e

 

Ak máš ešte chvíľku času, sadni si po odcvičení 5 Tibeťanov do tureckého sedu alebo iného sedu, kde sa ti podarí mať vystretý chrbát. Zatvor oči a ešte minútku len vnímaj svoj dych, povoľ svaly na tvári a len “buď” :-).

Maj krásny a šťastný deň,

Andrejka :-)

 

Chceš si zacvičiť viac zostáv s Andrejkou? Pridaj sa do našej veľkej Fitshaker rodiny a staň sa lepšou a zdravšou verziou samej seba!

 


Články, ktoré potešia telo aj dušu:

4x zimná očista tela i duše v kúpeli

6x cviky na brucho a boky, ktoré ti pomôžu k sexy postave!

Žiť zdravo a brázdiť pri tom celý svet? Tento blog ťa inšpiruje!

Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 09/11/2016 a zaradený do kategórie: CvičeniePre fitmaminkyZdravie   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre