Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7x skvelé pomôcky na cvičenie s vlastnou váhou, ktoré nájdeš doma aj ty!

cvičenie s vlastnou váhou
Nachádzame sa v období, počas ktorého je náročné, ba dokonca až nemožné vykonávať svoj obľúbený šport v interiéri, mimo svojho domu, či zacvičiť si vo fitnescentre.
Ak aj ty rada pravidelne cvičíš vo svojej obývačke s vlastnou váhou, skús pritom použiť aj spomínané pomôcky na cvičenie. Nemusíš sa obávať, že by ich bolo treba zadovážiť či kupovať. Väčšinu z nich máš určite doma a využívaš ich pravidelne, hoci možno nie práve pri cvičení :-).
Si zvedavá, ktoré sú to?

# 1: Stolička

Či už to budú výstupy na stoličky, tricepsové dipy alebo drepy, stolička vie byť skvelým pomocníkom pri precvičení celého nášho tela.
Pred cvičením sa nezabudni uistiť, či je stolička stabilná, aby sa ti neposúvala a cvičenie bolo bezpečné ;-).
Vyskúšať si môžeš napríklad tieto preskoky na stoličke.
Pokiaľ by sa ti zdali náročné, môžeš si cvičenie uľahčiť tým, že budeš iba striedavo dvíhať nohy na stoličku.
tvarovanie postavy

Druhou možnosťou je ľahnúť si bruškom na stoličku. Ruky položíme na zem a odtláčame sa od nich. Nohy pokrčíme v kolenách a chodidlá spojíme. Následne s výdychom vytláčame stehná smerom nahor od stoličky, pričom zadok a bruško máme stiahnuté :-). Je to super spôsob ako schudnúť z brucha.

chudnutie online

# 2: Fľašky s vodou

Pokiaľ nemáš doma jednoručky, nevadí. Vieš ich výborne nahradiť fľaškami naplnenými vodou. Pokiaľ s cvičením len začínaš, odporúčame pollitrové fľašky a postupne si môžeš záťaž pridávať.
Žienky často vrchnú časť tela zanedbávajú, pričom práve s fľaškami môžeme jednoducho a krásne precvičiť všetky svaly na rukách, bicepsy, tricepsy, ako aj prsné či chrbtové svaly. Na tvarovanie postavy sú činky/fľašky skvelou pomôckou.

Tu máme pre teba tipy na cviky:

Zíď dole na kolená, spevni sedacie svaly, ako aj panvové dno. Fľašky s vodou drž pri hrudníku a celé pevné telo s výdychom zakloň a zároveň rozpaž ruky do strán. Následne ich vráť späť. Čím nižšie ideš k zemi, tým viac tvoje telo zaberá :-).
pomocky na cvicenie s vlastnou vahou
V ďalšom cvičení si posilníme nohy aj ruky. Postavíme sa na šírku bokov a zoberieme si do rúk jednoručky/fľaše. Začneme ľavou nohou, ktorá s nádychom zakročí za pravú do šikmého výpadu a zároveň pokrčíme ruky v lakťoch a potiahneme jednoručky nahor, aby nám zabral aj bicepsový sval. S výdychom vrátime nohu aj ruky späť.
Opakujeme 8x a následne nohy vymeníme.
ako najefektivnejsie schudnut

# 3: Uterák/šatka

Obyčajný uterák je ďalšou praktickou pomôckou na cvičenie. Môžeš s ním vykonávať veľa cvikov v stoji, v sede, príp. vyskúšať jeden cvik v ľahu a posilniť si tak svoje ramená a chrbátik.
Ľahneme si na brucho, vystrieme ruky, uterák chytíme na šírku ramien, príp. širšie, ruky predpažíme a s výdychom pritiahneme uterák k hrudníku. Aby bol cvik efektívnejší, uterák nepovolíme, práve naopak, ťaháme oba konce od seba a snažíme sa ho ako keby „roztrhnúť“.
cviky na doma na chudnutie

# 4: Obyčajná prachovka na upratovanie

Pri sobotnom upratovaní môžeš použiť prachovku nielen na utieranie prachu. Naša trénerka Dianka si s ňou pravidelne aj zacvičí :-).

Napr. položíme prachovku na zem, pod špičku nohy, stiahneme bruško a ruky si dáme za chrbát. Následne s prachovkou zanožíme a pritiahneme ju naspäť.

cviky pre zeny na doma

# 5: Expander

Ak ho doma nemáš, môžeš cvičiť aj bez neho, no ak už cvičíš dlhšie, odporúčame ti zadovážiť si ho. Dokáže nahradiť činky, nestojí veľa a vďaka odporu, ktorý pri cvičení získaš, bude tvoj tréning efektívnejší.

Ľahni si na chrbát, chodidlá sa snaž mať rovnobežné, približne na šírku podložky.

Vytlačíme sa hore tak, aby boli členky pod kolenami, pričom nezabudneme podsadiť panvu a zatiahnuť sedacie svaly a bruško. Postavíme sa na päty, nadýchneme sa a s výdychom rozťahujeme gumený expander.

pomoc pri chudnutí

# 6: Vankúš/Overball

Ak si chceš sťažiť cvičenie na posilnenie hlavne vnútorných stehien, práca s overballom je skvelý nápad. Ak doma nemáš túto loptičku, pokojne použi aj nejakú mäkkú plyšovú hračku či vankúš.

Ľahni si na podložku, overball, príp. vankúš si polož medzi kolená, päty sú blízko pri sebe.

Stiahneme zadok, podsadíme panvu, bruško tlačíme ku chrbtici. Nadýchni sa a s výdychom tlač kolená k sebe, ako keby si chcela rozpučiť loptu, a mysli na to, aké budeš mať krásne vnútorné stehná :-).

co pomaha na chudnutie

# 7: Joga blok

Nezabudni aj na príjemné relaxačné cvičenia, pri ktorých ti môže pomôcť napr. joga blok. Vyskúšaj spoločne s nami tento jednoduchý cvik. Joga blok si umiestni pod panvu, zdvihni nohy hore k stropu a len dýchaj. Táto pozícia relaxuje nervový systém, priaznivo pôsobí na lymfatický obeh a má pozitívny vplyv aj na depresívne a stresové stavy.
Rovnako by si ju mali dopriať ľudia, ktorých trápia migrény, nespavosť a kŕčové žily.
cvičenie doma pre ženy

Ktorú z týchto pomôcok najbližšie vyskúšaš :-)?

Mnohé z nich nájdeš aj v našom e-shope, vyskúšaj napr. novinku kĺzavé disky, ktorá dokonale nahradí prachovku:

treningovy plan pre zeny na doma
Fotka autora
Baja Amarante
Redaktorka vo Fitshakeri

Som maminou 2 malých drobcov a aj popri starostlivosti o nich je cvičenie a zdravý životný štýl mojou najväčšou láskou. Aj z tohto dôvodu som absolvovala trénersky kurz- Fitnes tréner pre I. kvalifikačný stupeň a zároveň špecializovaný kurz ako poradca pre výživu v športe a klinickú dietetiku, zameraný okrem iného aj na tvorbu a návrhy stravovacích jedálničkov :-). Milujem kvalitné domáce potraviny a zo všetkého najradšej rada varím polievky, pripravujem smoothies, zdravé koláče a domáce limonády :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.