7 dôvodov, prečo sa oplatilo vylúčiť cukor z môjho života

Jedna malá sladkosť na desiatu, ďalšia sladkosť po obede a sem tam aj niečo medzi jedlami. Nie je to aj tebe povedomé? Ja som sa stále upokojoval tým, že „ide o zdravšie varianty sladkostí“ a tie „môžem“. To je pravda, ale do akej miery? Myslím, že som to s nimi už poriadne preháňal…

Povedal som si DOSŤ!!! Chcel som to zmeniť, a preto som sa nakoniec rozhodol pre novú cestu. Povedal som si, že to takto ďalej nemôže fungovať. Mal som už pocit, že klamem sám seba, keď sa ospravedlňujem tým, že jem tie zdravšie sladkosti. Rozhodol som sa od 7.8.2018 absolvovať výzvu a úplne SKONCOVAŤ s bežnými sladkosťami a zdrojmi jednoduchých cukrov ako napríklad keksy, nanuky, proteínové tyčinky, musli tyčinky, akékoľvek cukríky, jedlá, do ktorých sa počas varenia/pečenia pridá biely cukor, džúsy, alebo šťavy, ktoré sa tvária, že sú bez cukru… Táto výzva mala trvať 66 dní, no nakoniec to bolo inak…

cukor

 

Čo sa počas mojej 66-dňovej výzvy udialo?

Aj napriek tomu, že som bol plný motivácie vylúčiť zo svojho života nadbytok cukru, ani moja cesta nebola úplne tip top a našli sa na nej prekážky.

Zažil som situáciu, keď som si v reštaurácií objednal džbán vody s citrónom, limetkou a pomarančom. Niečo sa mi nezdalo, lebo chuť bola akási sladkastá, ale povedal som si, väčšinou pijem vodu s citrónom, takže zrejme je teraz chuť sladšia kvôli pomaranču. Keď som sa potom čašníka opýtal, či náhodou nepoužili sirup, tak mi odvetil, že áno, kolegyňa sa pomýlila a urobila limonádu… :-(

Bol som z toho sklamaný a mal som pocit zlyhania a neúspechu. Bez ohľadu na to, čo sa stalo, som si potom povedal, že je to pre mňa skúsenosť a na budúce budem opatrnejší.

limonáda

Mal som aj obdobia, kedy som veľmi bojoval s chuťou na nejakú bežnú sladkosť, ale prišiel som na to, že to bolo len preto, lebo mám v hlave, že také niečo teraz nesmiem a mám to zakázané. Tak som sa potom rozhodol nastaviť si myslenie tak, že teraz budujem nový, lepší, zdravší a prospešnejší návyk a ten starý zanechávam a postupne chabne. To mi pomohlo. Nezakazoval som si, ale sústredil som sa na budovanie nového. :-)

Prešiel som aj fázou, kedy som úplne výzvu odignoroval, a to bolo na dovolenke. Úprimne povedané, nedávalo mi zmysel to, aby som sa na dovolenke kontroloval, keď som si ju zaplatil. Nevidel som dôvod na to, aby som aj tam svoju disciplínu naďalej hrotil, tak som sa uvoľnil a jedol všetko možné. :-D

Celá 66-dňová výzva bola pre mňa obrovským dobrodružstvom a skvelou školou.

 

Čo konkrétne som sa naučil a čo ma posunulo vpred?

1. Našiel som nové zdroje sladkého

Sušené ovocie – POZOR, určite NIE Kandizované!, RAW tyčinky, med, ovocie.

med

 

2. Zistil som, že pokušenia sú všade

V obchodoch, vo fitku, na návštevách, doma.

sladkosti

 

3. Mal som zo seba skvelý pocit

Nie je nič lepšie ako rastúce zdravé sebavedomie, keď zistíte, že cukor už nad vami nemá takú moc ako predtým a že to viete ovládať.

 

4. Pochopil som, že nepotrebujem toľko cukru

Postupne vymizli chute na sladké medzi jedlami, po obede. Stačilo si dať napríklad na raňajky kašu z pšenových vločiek so sušeným ovocím, strúhaným kokosom, trochou kokosového mlieka a jemne to dochutiť medom, škoricou a sladkosť bola na svete. Potom mi už nič nechýbalo a ani pohľad na bežné sladkosti mi nerobil nič, lebo som už sladké mal a stačilo mi.

A keď aj prišla chuť, dal som si čajovú lyžičku medu, alebo som si pripravil svoju obľúbenú novú sladkosť: mletý mak + strúhaný kokos + hrozienka/alebo sušené slivky + čajová lyžička medu + trochu mlieka.

ranajky

 

5. Viem lepšie ovládať sám seba a svoje chute

Tým, že som si budoval nový návyk, s ním som si budoval aj disciplínu. Keď som nad starým návykom pomocou nového návyku vyhrával, mal som z toho skvelý pocit a chcel som ísť ďalej a ďalej. Veľmi ma to tešilo, že sa mi darí a bavilo ma to. :-)

výhra

 

6. Lepšie sa mi spí a funguje počas dňa

Počas dňa tak často necítim únavu, a s tým ani také silné chute na sladké. Kvalita môjho spánku je tiež lepšia a potom je celý nasledujúci deň lepší.

 

7. V konečnom dôsledku som prišiel na to, že viem v podstate bez problémov fungovať bez sladkostí

To bolo pre mňa to najväčšie a najpríjemnejšie zistenie. Stačí mi sušené ovocie, bežné ovocie, med, raw tyčinky, ktoré predstavujú zlisované ovocie a iné naturálne zdroje.

ovocie

Vďaka tejto výzve som sa naučil množstvo nových vecí a opäť viac spoznal seba a svoje telo. Hoci som zažil aj zlyhania, prišiel som na to, že som schopný existovať na novej úrovni stravovania, a teda viem bez väčších problémov žiť bez klasického zdroja cukru. Výzva síce trvala 66 dní, ale ja som si vďaka nej vybudoval nový a ešte lepší životný štýl, v ktorom chcem pokračovať, takže 66-dňovú výzvu považujem len za taký štart, ktorý mi pomohol a teraz idem ďalej, bez bežných cukrov, sladkostí a veľmi sa z toho teším. ;-)

Ak ťa zaujímajú témy súvisiace so zdravým životným štýlom a chudnutím, tak sleduj moju FB stránku pre viac noviniek v tejto oblasti.

 

S pravidelnými výzvami sa stretneš aj v našom Fitness kalendári na rok 2020:

 

A vieš ešte, aké výzvy môžeš vyskúšať?

Výzvu, že si urobíš vo veciach poriadok a začneš si napríklad všetko zapisovať a plánovať (napríklad aj svoju stravu a tréningy). K tomu ti môže slúžiť ako pomocník Fitness diár 2019

Výzvu, že začneš konečne behať. Ponúkame ti tipy, ako vlastne začať

Výzvu, že sa zlepšíš v joge, napríklad v týchto pozíciách

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 07/11/2018 a zaradený do kategórie: StravovanieZdravie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre