Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 tipov ako zmysluplne tráviť čas doma

čo robiť doma
Pravdepodobne sa nad touto témou aktuálne zamýšľame viacerí. Budem rada, keď mi v komentároch napíšete svoje tipy na to, ako si v týchto dňoch organizujete čas vy a ako sa vám to darí :-).
Je to len pár dní, čo trávime viac času doma, pracovná činnosť je minimalizovaná alebo presunutá na domov, ako home office. Pomaly sa pripravujem na to, že ak táto situácia potrvá dlhšie, rada by som z toho vyťažila maximum pozitívneho.
Čo tak si konečne venovať viac času pre činnosti, ktoré počas roka zanedbávame, prípadne si na ne nevieme nájsť dostatok kvalitného času? Viac času pre rodinu a blízkych priateľov? Pre stíšenie, spomalenie, relaxáciu? Pre čítanie, cvičenie, maľovanie, vyšívanie, varenie?

Pred chvíľou som dočítala článok o tom, ako mladý Škandinávec v karanténe pomaly zomiera od nudy. Cíti sa dobre, no nemôže ísť von a jediné čo robí je pozeranie filmov a hranie kariet s rodičmi. Aj táto informácia "nahráva do mojich kariet" premýšľania nad tým, ako možno tento čas nielen "zabiť", ale zmysluplne stráviť, vychutnať si ho, obohatiť sa.
(Pritom si ale myslím, že filmy a karty sú super vec, len nie ako hlavné činnosti dňa :-)).
voľný čas
 

5 tipov ako tráviť čas doma

Ako teda na to? Tu je pár tipov odo mňa, ako si zmanažovať voľný deň a byť na konci dňa spokojný a vďačný.
Tak ako po celý rok, aj teraz platí heslo „Ak si nenaplánuješ deň, deň si naplánuje teba.“ Teda, ak si neurobíš plány na najbližší deň, môže sa stať, že v zavalení domácich prác a čítaní aktuálnych správ sa úplne stratíš a ocitneš sa na konci dňa s otázkou: „Čo som to dnes vlastne robila?“
plan
 

# 1. TIP: Limituj čas na internete

Limituj svoj denný čas strávený na internete na určitý primeraný časový interval. Napríklad sa doma dohodnite, že čítať si aktuálne správy a prezerať sociálne siete si budete len medzi 11-12:00 a potom medzi 18:00-19:00. (Prípadne ešte rýchla ranná 15-minútovka aktualít, ak by si bez toho mala byť vo väčšom strese.)
Keď sme „v uzavretí“ našich domovov, ešte viac ako inokedy môžeme mať pocit, že chceme byť v kontakte s vonkajším svetom. Je potrebné a dôležité sledovať aktuality, len už to nemusí byť pre naše psychické zdravie dobré, sledovať to v priebehu celého dňa. Aby si mohla kvalitne dávať pozornosť iným činnostiam či deťom, toto je veľmi dôležitý krok.
spravy
 

# 2. TIP: Rozvrhni si svoj denný čas

Samozrejme podľa toho, či funguješ sama alebo s niekým, či pracuješ z domu alebo nepracuješ vôbec. A podľa svojich možností. Trochu štruktúry zabezpečí, že budeš nasledovať program vystavaný na základe svojich priorít a budeš mať aj nejaký progres.

Úplne voľný príklad (pre nepracujúceho človeka):

8:00 - tréning (prechádzka v parku, HIIT, pilates, joga... čo ti sedí)
9:00 - 11:00 - raňajky, čas so sebou, s rodinou
11:00 – 12:00 - internet, sociálne siete, maily (je to výzva potiahnuť od rána až do 11:00, viem, ale myslím si, že najdôležitejšie je ráno začať so sebastarostlivosťou)
12:00 – 13:30 - niečo, o čom už dlhšiu dobu hovoríš, že by si sa v tom chcela zlepšiť, rozvíjať. Čítanie, podcast, zlepšovanie sa v cudzom jazyku, určite ťa napadne niečo "tvoje".
13:30 – 16:00 - varenie, obed, voľno a čokoľvek ti na um zíde
... A pokračuj podľa svojich preferencií a možností.
Urob si to podľa seba. Môj tip proste je – vo voľný deň si aj tak naplánuj, čo budeš robiť. A dopredu si to zapíš.
Možno ale celý deň budeš aj tak pracovať, z domu. Aj vtedy je dobré naplánovať si aspoň 30 min ráno, na obed aj večer pre niečo pohybové, niečo, kde zapojíš telo a vypneš hlavu.
cvicenie doma
 

# 3. TIP: Nájdi spôsob, ako sa spojiť s príjemnými pocitmi v sebe

Aktuálne obdobie môže prinášať obavy, stres, úzkosť či paniku. Tieto pocity sú aj na mieste, len by sme ich nemali v mysli živiť celý deň a nechať sa nimi ovládnuť.
Predchádzať tomu môžeš práve tak, že si každý deň nájdeš čas a priestor pre seba, kedy sa spojíš s pocitom hlbokej dôvery v sebe, že nech sa deje čokoľvek, ty to zvládneš. Spôsob, akým to urobíš, je na tebe. Mne funguje naladenie sa naň v relaxácii po joge, alebo počas prechádzky - keď som sama.
Nájsť túto hlbokú dôveru prináša vnútorné uvoľnenie a oslobodenie, ktoré je podstatné nielen pre toto obdobie, ale pre celý život.
meditacia
 

# 4. TIP: Hýb sa každý deň

Pohyb prináša radosť, život, spokojnosť. Všetky tieto kvality teraz chceme v sebe o to viac podporiť. Zacvič si sama, čokoľvek máš rada. Pusti si muzičku a rozbaľ jogamatku a ideš :-). Ak si lepšie zacvičíš podľa inštruktorov, pridaj sa na FITSHAKER. Okrem klasických videí, sme pridali aj ďalšie online hodiny, zadarmo.
Tip pre mamičky: Nenechaj ani svoje deti, aby pozerali len do mobilov, hrali počítačové hry či sa nejak inak nudili. Pripravili sme nový program KIDshaker, kde v sprievode veselých hravých pesničiek rozhýbu telo aj tí najmenší. ;-)
Tu si môžete zadarmo zacvičiť jednu z pesničiek z programu.
KIDshaker
 

# 5. TIP: Oddýchni si

Toto obdobie nás núti zastaviť sa. Byť doma, mať obmedzené činnosti, kontakty, stretávania. Na niečo je to aj dobré – napríklad aj na spomalenie. Mnohí ľudia v dnešnej dobe sú v obrovskom tempe, často tesne pred vyhorením, v strese. Možno je toto obdobie skvelá šanca naučiť sa aj oddychovať.
Ako?
1.) Poriadne sa vyspi.
2.) Dovoľ si počas dňa len tak piť čaj či kávičku, otvor si okno a nechaj slnečné lúče dopadať na svoju tvár. Nečítaj pri tom žiadne správy a odlož telefón. Len tak buď so svojím čajom a so sebou.
3) Ak to zatiaľ nevieš ssma, nájdi si na internete vedenú relaxáciu či meditáciu, ktorá s tebou rezonuje a uč sa vnútornému uvoľneniu. Prípadne si cez deň pusti do slúchadiel relaxačnú hudbu, ľahni si na chrbát a len sa odovzdaj hudbe so zámerom, že myšlienky, ktoré k tebe budú prichádzať, nebudeš rozoberať. Toto je schopnosť liečivej relaxácie, ktorá sa ti zíde aj v budúcnosti ;-).
oddych
Prajem ti dni plné rovnováhy, pokoj a dôveru v srdci!
Andrejka
 
Sme presvedčení, že aj naša 40-dňová výzva: Harmónia tela a duše 2020 sa postará o zmysluplne strávený čas doma. Pôjde tam totiž o prácu s telom, dušou aj mysľou. Čaká nás 6 rôznych tém, plno cvičenia, meditácie, rozhovory s inšpiratívnymi hosťami, a to všetko ti zaberie zhruba 30 minút denne. Popri tom si pokojne môžeš zacvičiť aj niečo dynamickejšie či silové podľa svojej ľubovôle:
výzva
 
Nech sa páči, tu sú ďalšie zaujímavé aktivity, ktoré môžeš v tieto dni spraviť doma:
Vyjadrite si navzájom lásku týmito milými aktivitami (neplatí len pre partnerov, môžu robiť aj rodičia s deťmi).
Zahrajte si jednoduchú fitness hru. Ak máš doma hracie kockysedmové alebo žolíkové karty, zvládnete hru s týmito pravidlami.
Alebo si stiahnite tento hrací plán a hrajte sa.
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.