Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 jednoduché cviky na zdravý chrbát

cviky na chrbat
Pobolieva ťa chrbát alebo máš stuhnuté chrbtové svaly? Budíš sa ráno ako dolámaná alebo ťa trápia tieto problémy po niekoľko-hodinovom sedení počas práce? Veru, na bolesť chrbta sa v dnešnej dobe sťažuje až príliš veľa ľudí... S čím to súvisí a ako si vieme čo najrýchlejšie pomôcť aj sami?

Ak nemáš diagnostikované závažnejšie zdravotné problémy, častá bolesť chrbta môže byť spôsobená niektorým z týchto faktorov:

  • stresujúca práca či iná sféra života,

  • sedavý spôsob života,

  • nesprávne držanie tela,

  • nesprávne či príliš namáhavé cvičenie,

  • často tiež úzkosti, depresie, či nenapĺňajúci každodenný životný štýl.


Pomoc je jednoduchá, treba si však osvojiť nové dobré návyky:

  • pravidelný, dôkladný oddych,

  • pravidelná masáž,

  • saunovanie,

  • správne a pravidelné cvičenie,

  • dobré držanie tela.


Všetko sme to už počuli tisíckrát, ide už len o to – začať to konečne robiť! Dokým sa nebudeme v našom tele cítiť dobre a pohodlne, nebudeme naozaj žiť šťastne, radostne a naplno. A nebudeme tiež schopní energiu a pozornosť dávať aj ostatným. Joseph Pilates povedal: “Fyzické zdravie je nevyhnutnou podmienkou šťastia!”, a s týmto ja osobne veľmi súhlasím.

Zacvičme si spolu aspoň tieto 4 jednoduché cviky pre zdravý chrbát:

# 1: Mačka

Dáme sa na dlane a kolená (tak, že zápästia sú kolmo pod ramenami a kolená kolmo pod bokmi), kostrč ťaháme dozadu a vrcholček hlavy dopredu – tak krásne predĺžime chrbticu. V tejto polohe sa nadýchneme a s výdychom zaguľatíme chrbát ku stropu (tak, že vtiahneme pupok ku chrbátu, bradu k hrudníku a lopatky vyťahujeme vysoko “ku stropu”). Zopakujeme 5 x.
cviky na chrbat

# 2: Potápač

Vychádzame opäť z polohy na dlaniach a kolenách: pravú ruku dáme popod ľavú a položíme ju na zem. Hlavu tiež oprieme na zem tak, že pozeráme za tou natiahnutou rukou. Ľavú ruku dáme za chrbát, pokrčíme ju v lakti a ak sa dá, zakliesnime prsty o pravé stehno. Ľavú lopatku ťaháme ku chrbtici, chvíľku tu vydržíme a dýchame prirodzene. Z pozície vyjdeme tak, ako sme do nej prišli a zopakujeme na druhú stranu.
cvicenie na chrbticu

# 3: Úklon

Obe nohy pokrčíme v kolenách do pravej strany. Ľavú ruku natiahneme ponad hlavu tiež doprava a pravú ruku dáme na ľavé koleno. Vydržíme tu 5 nádychov a výdychov a zopakujeme na druhú stranu.
cviky na chrbticu

# 4: Poloha dieťaťa

Sadneme si na päty (ak sa dá), ruky natiahneme dopredu na podložku a čelo je opreté o zem (hlava nevisí). Skúsime tu dýchať “do chrbta” tak, že chrbát sa pri nádychu jemne dvíha a rozpína a pri výdychu klesá.
bolest chrbta

Zdravý chrbátik je základom dobrého toku životnej energie, starajme sa oň :-). Želám veľa zdravia a energie!

Pridaj sa do nášho online fitka ešte dnes a zacvič si napr. aj s Andrejkou (autorkou článku) v programe Pilates. Tvoj chrbát sa ti za to určite poďakuje 😊.

cvičenie na doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.