Melón - ovocie či zelenina?
Čo všetko vlastne melón obsahuje?
Zvyšných 8 % tvorí kombinácia vitamínov, antioxidantov, aminokyselín a vlákniny. Za zmienku určite stojí obsah vitamínu A, B6 a C. Obsahuje vysoké hladiny lykopénu (tie môžu byť dokonca vyššie ako pri paradajkách) a skromnejšie hladiny draslíka, vápnika, horčíka a kyseliny listovej. Lykopén je rastlinná látka s červeným pigmentom, prirodzene sa vyskytujúca v ovocí a zelenine. V tele vyvoláva okamžité reakcie prospešné pre zdravé látkové výmeny. Ak chceš maximalizovať príjem lykopénu, vyberaj vždy najzrelší (najviac červený) melón. Aj tu platí, že čím zrelší melón, tým vyšší obsah lykopénu.
Super faktom je, že neobsahuje žiadny tuk a v 100 gramoch je len 20 kalórií. Vysoký podiel vody a nízky obsah kalórií sú tie vlastnosti, ktoré ženská časť populácie spája najmä s diétami a detoxom.
Prečo je melón fantastický pre naše zdravie?
2. Dopomáha k zdravému srdcu - vysoký obsah lykopénu znižuje riziko srdcových ochorení, chráni bunky pred ich poškodením a tiež znižuje vysoký krvný tlak. Kombinácia citrulínu a arginínu pomáha zlepšovať krvný obeh a znižovať ukladanie prebytočného tuku.
3. Hydratuje - melón obsahuje vysoký podiel vody. Tá zabraňuje dehydratácii organizmu, čo je veľké plus v dňoch, kedy sa teploty pohybujú nad 30°C. Melónová šťava je plná elektrolytov, pomáha dodržiavať pitný režim, potláča príznaky úpalu a zvyšuje regeneráciu organizmu.
4. Je úžasný na krásnu pleť a zdravé vlasy - vitamín A je základom krásnej pokožky a vlasov. Pomáha ich udržiavať hydratované, čím prispieva k obnove kolagénu a vyhladeniu vrások.
5. Utlmuje príznaky svalovice - podľa štúdie z roku 2013, športovci, ktorí si doprajú šťavu z červeného melóna pred intenzívnym tréningom, znížia prejavy „svalovice“ na ďalší deň. Túto vlastnosť môžeme pripísať kombinácii aminokyselín, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi.
Môže mať melón negatívne účinky na organizmus?
Čo s melónovými jadierkami? Jesť alebo vyhodiť?
Ako zúžitkovať melónovú šupku?
Kozmetický tip: Melónové šupky môžu mastnú a aknóznu pleť zbaviť nečistôt a stiahnuť póry. Postačí priložiť na pleť a nechať pôsobiť približne 20 minút. Pleť bude krásne čistá a póry stiahnuté :-).
Zaujímavosti o červenom melóne:
- prvá zmienka o melóne sa spája s púšťou Kalahari v Afrike,
- Egypťania ich umiestňovali aj s iným jedlom do hrobiek kráľov, lebo verili v posmrtný život,
- v 10. storočí si našiel cestu do Číny, ktorá je v súčasnosti najväčším svetovým producentom,
- od 13. storočia je známy už aj v Európe,
- v súčasnosti poznáme 1 200 druhov tohto plodu,
- dužina môže byť: červená, oranžová, žltá alebo biela,
- podľa Guinnessovej knihy rekordov bol najťažší melón vypestovaný v štáte Arkansas, USA v roku 2005 a vážil neuveriteľných 121,93 kilogramov.
RECEPTY Z MELÓNA
Kuracie prsia s červeným melónom
Čo budeme potrebovať na 3 porcie?
- 2 kuracie prsia
- 300 g červenej melónovej dužiny
- 1 veľkú cibuľu
- 2 mrkvy
- 100 g cukety
- 1 hrnček ryže
- podľa chuti môžeme pridať: cesnak, soľ, rôzne bylinky a korenie
Ako budeme postupovať?
2. Do orestovanej cibuľky vložíme nakrájanú mrkvu, cuketu a cesnak. Zelenina si pustí trošku šťavy, preto nie je treba dolievať vodu. Ak by sa ti zdalo, že vody je málo, tak prilej.
3. Po asi 10 minútach pridáme aj kuracie prsia nakrájané na rezance. Podľa chuti osolíme a okoreníme (ja som pridala čierne korenie a červenú papriku). Varíme asi 25 minút.
4. Medzitým si nakrájame červenú melónovú dužinu, tiež na rezance.
5. Na záver pridáme dužinu, zľahka premiešame a necháme variť 5 minút, aby sa chute pekne spojili.
6. Podávame s natural ryžou a dobrou náladou :-). Mňam.
Svieži melónový drink
Čo budeme potrebovať na 4 drinky?
- 3 pomaranče
- 300 g červenej melónovej dužiny
- 1 citrón
- mätu
Ako budeme postupovať?
2. Ozdobíme mätou alebo inými bylinkami.
TIP: Ak nemáš rada hustejšie nápoje, ovocie namiesto zmixovania odšťav. Na zdravie :-).
Aj v našich knihách nájdeš osviežujúce letné recepty a kopec ďalšieho:
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.